10 مورد از بهترین مکان ها برای طبیعت گردی

در این مطلب از زرین تراول قصد داریم تا 10 مورد از بهترین مکان ها برای طبیعت گردی در خارج از ایران به شما کاربران عزیز معرفی کنیم. اگر قصد دارید  تا این گونه از سفرها در تجربه کنید در ادامه با ما همراه شوید.

10 مورد از بزرگترین مقاصد گردشگری جهان در آینده

10 نکته مهم برای شروع جهانگردی و سفر

بهترین مقاصد در میان کشورهای اروپایی برای سفر زمستانی

زیباترین کشورهای دنیا کدامند؟

تصاویر دیدنی از کشور زیبای نیوزلند

بهترین مکان ها برای طبیعت گردی

طبیعت ‌گردی در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از مردم بوده به نوعی تبدیل به یک سبک زندگی شده است. علاقه به سمت سفرهای سبز در طول چند سال گذشته گرایشی قوی بوده است، بطوریکه 53 درصد از مردم آمریکا به دنبال رزرو هتل‌ های سبز بوده ‌اند و با توجه به ادامه بحث ‌ها درباره گرمایش زمین، احتمالا در سال 2016 علاقه مردم به گردش در محیط‌ زیست بیشتر خواهد شد. در این مقاله قصد داریم بهترین مکان ها برای طبیعت گردی را معرفی کنیم.

سفر به کنیا برای طبیعت گردی

گردشگری در کنیا همیشه به دلیل جاذبه‌ های طبیعی ‌اش رونق داشته و در سال‌ های اخیر، گردشگران به سواحل و همچنین مناطق حفاظت ‌شده‌ حیوانات مانند پارک ملی گران‌ قیمت شرق و غرب ساوو (Tsavo) گرایش پیدا کرده ‌اند. جاذبه ‌های طبیعی این کشور شامل 19 پارک ملی و منطقه حفاظت‌ شده، دره کافتی بزرگ آفریقا و منظره ‌ای حیرت ‌آور از کوه کلیمانجارو (Kilimanjaro) می ‌باشد. علاوه بر ساوانا ها، کنیا برای سافاری ‌هایش نیز معروف است، اما شما می ‌توانید به صخره‌ های مرجانی کنار ساحل، جنگل‌ های بارانی و بیابان‌ها نیز سری بزنید. سازمان طبیعت‌ گردی کنیا که سازمانی نگهبان است، بر گردشگری و هزینه اقامت، با توجه به سیاست‌‌ های زیست‌ محیطی‌ شان، نظارت می ‌کند. اکثر ترتیب ‌دهندگان سافاری اکنون گزینه‌ هایی طبیعت دوستانه برای گردشگران ایجاد کرده ‌اند و بسیاری از آنها پول را به مردم محلی می ‌دهند و یا از آن در جهت رفاه مردم محلی استفاده می‌ کنند، مردمی که برای حفاظت از طبیعت در صنعت گردشگری تلاش می ‌کنند.

طبیعت گردی

سفر به مالدیو Maldives

مالدیو که در اقیانوس هند قرار دارد، مجموعه‌ ای از ۲۶ جزیره مرجانی است که توسط افزایش سطح آب تهدید می ‌شوند. به همین دلیل این کشور در صنایع سبز ازجمله طبیعت ‌گردی، یک پیشرو محسوب می‌ شود. دولت این کشور متعهد شده تا سال ۲۰۱۹ این کشور را به کشوری بدون کربن تبدیل کند. همچنین این کشور به ‌شدت بر گردشگری تکیه دارد و صنعت گردشگری، بزرگترین بخش از اقتصاد آن را تشکیل می‌ دهد. اکثر گردشگران به زیبایی‌ های طبیعی مالدیو جذب می ‌شوند که یکی از آنها، مکان‌ هایی مناسب برای شیرجه زدن در آب‌ های پاک و شفاف است. این جزیره‌ ها معمولا به‌ عنوان یک اقامتگاه استوایی شناخته می‌ شوند که در آنها سواحل با شن ‌های سفید و ورزش ‌هایی مانند موج‌ سواری روی آب و غواصی سطحی در میان گردشگران محبوب ‌اند. سیاست ‌های دولت سعی در کم کردن خسارات وارده بر صخره ‌های مرجانی حساس و همچنین وضع قوانین سخت‌ گیرانه ‌تر برای دفع مواد زائد در آب ‌دارند و اقامتگاه ‌ها نیز بر استفاده از انرژی ‌های هدر رفته و گرمای حاصل از بازیافت زباله ‌ها، تمرکز کرده‌ اند.

طبیعت گردی

سفر به کاستا‌ریکا

کاستاریکا یکی از نمونه های شناخته ‌شده در زمینه طبیعت‌ گردی است که می توان گفت به‌ عنوان یکی از پایه ‌گذاران آن شناخته می ‌شود. توجه این کشور به بقای محیط‌ زیست کاری عاقلانه است، چراکه صنعت گردشگری این کشور به‌ شدت بر روی منابع طبیعی ‌اش ازجمله حیات ‌وحش، اکوسیستم ‌های شاداب کوهستانی و جنگل‌ های ابری تمرکز دارد. البته میل کاستا‌ریکا برای تبدیل ‌شدن به کشوری سبز فقط به گردشگری محدود نمی‌ شود، در سال 2007 در این کشور تصمیم گرفته شد که تا سال 2021 به کشوری بدون کربن تبدیل شود، یعنی آنها تصمیم گرفتند که تا این سال استفاده از سوخت‌ های فسیلی را به حداقل مقدار خود برسانند، در سال 2015، 93 درصد از نیاز این کشور به انرژی توسط منابع تجدید پذیر تامین می ‌شد. مالیات‌ هایی که برای حفاظت از محیط‌ زیست جمع ‌آوری می‌ شوند به ‌عنوان یک عامل بازدارنده در مقابل کسب ‌و کارهای آلوده ‌کننده قرار دارند، مانند قانون جنگل در سال 1996 که به تبدیل ‌شدن کسب ‌و کارها به کسب ‌و کارهایی سازگار با محیط ‌زیست کمک کرد. همه اینها به گردشگران اطمینان می‌ دهد که انتخابی خوب در زمینه طبیعت ‌گردی داشته‌ اند.

طبیعت گردی

سفر به لائوس

دو دهه پیش لائوس رتبه‌ ای نسبتا پایین در میان رده‌ بندی مقاصد گردشگری بین‌ المللی داشت، اما از سال 1990 به بعد، صنعت گردشگری به شدت رشد پیدا کرد و آمارش از 100 هزار مسافر که در سال به اینجا می ‌آمدند، به عدد 2 میلیون نفر در سال رسیده است. این رشد سریع باعث شده تا عده ‌ای نگران بیشتر شدن بهره ‌برداری و خرابی‌ هایی که از این همه توریست به وجود می‌ آیند، شوند اما لائوس یک برنامه قوی برای جهت‌ دهی به طبیعت‌ گردی آماده کرده است که با شعار این کشور که به‌ سادگی زیبا می ‌باشد، هماهنگی کامل دارد. لوانگ نامتا (Luang Namth)، شمالی‌ ترین استان لائوس، یکی از بهترین مناطق برای گردشگرانی است که به دنبال مقصدی دوستدار محیط‌ زیست می‌ گردند، روستاهای محلی با ارائه خدماتی همچون تورهای ماهیگیری و قایق‌ سواری در مناطقی مانند منطقه محافظت ‌شده نام ها (Nam Ha) و رودخانه نامتا که از نظر زیستی تنوعی بسیار دارند، درآمدی جایگزین به دست می ‌آورند که همین امر باعث تشویق مردم به حفاظت از محیط ‌زیست به‌ عنوان عاملی برای ادامه جذب گردشگر می‌ شود.

طبیعت گردی

سفر به نیوزلند برای طبیعت گردی

نیوزلند مقصدی بزرگ برای گردشگران ماجراجو است، محیط وحشی، کنترل نشده و معمولا ناهموار آن موقعیتی عالی تقریبا برای تمام فعالیت‌ هایی که به فضای باز نیاز دارند، از پیاده ‌روی در مسیرهای هموار و ناهموار تا دوچرخه‌ سواری در کوهستان و موج ‌سواری و شیرجه زدن در آب، فراهم کرده ‌است. به این دلیل که گردشگری در نیوزلند بر روی محیط طبیعی‌ اش تکیه دارد، طبیعی است که نیوزلند برای حفظ این محیط سرمایه‌ گذاری کرده‌ باشد. این کشور قصد دارد بدون کربن شود و خودش را به ‌عنوان یک زمین ‌بازی سبز و تمیز به ماجراجویان معرفی کند. نیوزلند مسیرهای زیادی برای پیاده‌ روی ایجاد کرده، مانند مسیر میلفورد (Milford) که در میان جهانیان شناخته ‌شده ‌است و همچنین مسیر آراروا (Araroa) که به دور کشور می ‌چرخد. همسو با نامی که این کشور بر خودش گذاشته، فعالان طبیعت‌ گردی نیز شروع به رشد کرده ‌اند، البته نگرانی‌ هایی هم درباره اینکه صنعت گردشگری باعث تشدید کربن می ‌شود به وجود آمده، چراکه بسیاری از گردشگران مسیرهای زیادی را می ‌پیمایند تا به این کشور دور از دسترس برسند.

طبیعت گردی

سفر به کامبوج Cambodia برای طبیعت گردی

صنعت گردشگری کامبوج مدت زیادی است که به دلیل خشونت موجود در این کشور در حاشیه قرار گرفته. با این ‌حال در این کشور که لقب سرزمین شگفتی را برای خود انتخاب کرده، صنعت گردشگری دومین صنعت مهم به شمار می ‌آید و بر سه اصل حیاتی استوار است. یکی از این اصل ‌ها در آغوش گرفتن جاذبه ‌های طبیعی می ‌باشد که این اصل بیشتر از همه در شهر کو کنگ (Koh Kong) که در جنوب غربی‌ کامبوج قرار دارد، به چشم می ‌آید. این منطقه که در نزدیکی مرز تایلند واقع ‌شده، شامل بخشی از کوهستان کارداموم (Cardamom) می ‌شود و یکی از بزر‌ترین جنگل‌ های آسیای جنوب‌ شرقی را در خود جای‌ داده ‌است. در این منطقه سواحل دست‌ نخورده با آب‌ های تازه نیز وجود دارد. بزرگترین پارک ملی کامبوج، پارک ملی بوتوم ساکور (Botum Sakor) و بخش‌ هایی از پارک ملی کریروم (Kirirom) در کو کنگ قرار دارند. زمین ناهمواری که در کنار رودخانه تاتای (Tatai) به چشم ‌می ‌خورد، موقعیتی عالی برای گردشگران دوستدار محیط ‌زیست به وجود آورده و هما‌طور باقی ‌مانده تا شگفتی‌ های طبیعت کو کنگ برای نسل‎ ‌های آینده نیز باقی بمانند.

سفر به گرینلند برای طبیعت گردی

اخیرا بحث‌ های زیادی پیرامون گرینلند به وجود آمده، این کشور به ‌عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری در وب ‌سایت لونلی پلنت (Lonely Planet) انتخاب‌ شده و همچنین اکثر مناظر یخی آن با سرعتی نگران ‌کننده در حال آب شدن هستند. در حالی‌ که این امر برای گردشگران مانند یک هشدار برای دیدن گرینلند قبل از اینکه دیر شود می‌ باشد، دولت گرینلند در حال کار بر روی نقشه‌ ای بهتر است و عنوان آن هم گردشگری طبیعت دوستانه می ‌باشد. چون بخش اعظم صنعت گردشگری جوان این کشور بر روی تجربه‌ هایی مانند سورتمه سگ، پیاده ‌روی در کنار یخچال ‌ها و تماشای وال‌ ها تمرکز دارد، اطمینان از طبیعت دوستانه بودن گردشگری در گرینلند امری ضروری است. کمپ اصلی زیستگاه طبیعت گرینلند جدیدترین ابتکار عمل طبیعت دوستانه است که در آن گروهی کوچک از ماجراجویان به گشت ‌و گذار در اردوگاهی اکتشافی که بدون کربن است و در گوشه شرقی ورقه یخ گرینلند قرار دارد، می ‌پردازند.

طبیعت گردی

سفر به سیشل Seychelles برای طبیعت گردی

سیشل کشوری دیدنی برای طبیعت گردی متشکل از ۱۰۵ جزیره کوچک و بزرگ است که در شرق سواحل قاره آفریقا قرار دارند. از اواخر قرن بیستم تا به امروز، صنعت گردشگری اصلی ‌ترین صنعت در سیشل بوده ‌است. با این ‌حال از اواسط دهه ۹۰، دولت ترتیبی داده تا مطمئن شود که رشد صنعت گردشگری به قیمت از بین رفتن محیط‌ زیست این جزیره‌ ها تمام نشود. یکی از کارهایی که دولت انجام داده محدود کردن تعداد تخت ‌ها در برخی از محبوب‌ ترین مقاصد، مانند لادیگو (La Digue) می ‌باشد. این جزایر دارای تعدادی اکوسیستم خاص و محل زندگی طیف وسیعی از گیاهان و حیوانات می‌ باشند که برخی از آنها تنها بر روی یک یا دو جزیره از میان تمام جزیره‌ ها زندگی می ‌کنند. در حالی ‌که فرهنگ مردم سیشل به‌ سوی نگهداری از طبیعت و ارزش دادن به آن حرکت می‌ کند، دولت هیچ برنامه ‌ای برای استفاده از انرژی ‌های پاک و یا بدون کربن شدن ندارد، فقط زمان مشخص می ‌کند که آیا این روحیه‌ حفاظت از محیط ‌زیست که در صنعت گردشگری شکل ‌گرفته به دیگر صنایع نفوذ می ‌کند یا نه.

طبیعت گردی

سفر به نروژ برای طبیعت گردی

شاید گردشگران غربی که نگران طبیعت هستند باعث به وجود آمدن گردشگری طبیعت دوستانه شده باشند، اما در اکثر کشورهای غربی صنعت گردشگری روش ‌های چندان طبیعت دوستانه‌ ای ندارد. یکی از کشورهایی که در حال تلاش برای سبز شدن صنعت گردشگری ‌اش می‌ باشد، نروژ است که در شبه‌ جزیره اسکاندیناوی قرار دارد. از دیرباز یکی از جاذبه ‌های برتر نروژ محیط‌ زیست زیبایش بوده‌ است که شامل کوه‌ های ناهموار و آب دره‌ های شگفت‌ انگیز می ‌باشد. شاید بتوان گفت یکی از عوامل تاثیرگذار بر سالم ماندن این آب دره ‌ها، دور از دسترس بودنشان باشد، اما قوانین سختگیرانه نروژ درباره محیط ‌زیست هم نقش بسزایی بر دست ‌نخورده بودن مناظر نمادین این کشور داشته است. شاید مطمئن شدن درباره سالم ماندن طبیعت خارج از قلمرو صنعت گردشگری قرار داشته باشد، اما نروژ نه‌ تنها در صنعت گردشگری، بلکه در دیگر صنایع نیز به طبیعت اهمیت می ‌دهد و در این زمینه به ‌عنوان یک نمونه و رهبر شناخته می ‌شود. این سیاست‌ ها و قوانین به این معنا هستند که تورهای زیبای قایق ‌سواری، دوچرخه‌ سواری در کوهستان‌ های ناهموار و خیره ‌شدن به مناظر زیبای کوهستان‌ های برفی آب دره‌ های نروژ برای نسل‌ های بعد نیز امکان ‌پذیر است.

طبیعت گردی

سفر به بتسوانا Botswana برای طبیعت گردی

از نظر گردشگری و طبیعت گردی بتسوانا در آفریقا از همه بهتر است، این کشور که در جنوب آفریقا قرار دارد با زیمباوه، آفریقای جنوبی، نامیبیا (Namibia) و زامبیا هم ‌مرز است. در صنعت طبیعت ‌گردی معمولا از این کشور به علت وجود کنیا چشم ‌پوشی می‌ کنند. با این‌ حال بتسوانا جاذبه‌ های خودش را دارد. حدود ۷۰ درصد کشور توسط بیابان کالاهاری و دلتای اوکاوانگو (Okavango) پوشانده شده است و یکی از هفت شگفتی طبیعی آفریقا و میراث جهانی یونسکو در آن قرار دارد. منطقه حفاظت ‌شده حیوانات چوب (Chobe) مکان زندگی تعداد زیادی فیل‌ است که در آن فیل ‌ها آزادانه به هر کجا که بخواهند می ‌روند و پناهگاه کرگدن‌ های خاما (Khama) بصورت هدایت ‌شده، به شما امکان تجربه پیاده‌ روی در طبیعت آفریقا را می ‌دهد، به‌ علاوه اینها، منطقه مرکزی حفاظت از حیوانات به شما بعضی از دست ‌نخورده‌ ترین مناطق وحشی در جنوب آفریقا را ارائه می ‌کند. به‌ عنوان یک صنعت، گردشگری در بتسوانا کوچک اما در حال رشد بوده که این یعنی این کشور برای تمرکز بر روی گردشگری دوستدار محیط‌ زیست وقت کافی داشته است.

طبیعت گردی

منبع: escapehere

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *