گرم‌ترین نقاط جهان کجا هستند؟

با توجه به این که همه ساله دمای کره زمین و نقاط مختلف آن تغییر می‌کند، به طور قطع نمی‌توان گفت که کجا گرمترین نقطه زمین است. اما به هر حال مکان‌های زیادی وجود دارند که گرمای هوا در آن‌ها به شدت بالا و غیرقابل تحمل است. در ادامه با « زرین نما بلاگ » همراه باشید تا با گرمترین نقاط زمین آشنا شوید.

 

 • دالول ؛ اتیوپی | Dallol, Ethiopia

دالول در منطقه‌ای از اتوپیا به نام «افرا» قرار گرفته است و یکی از گرمترین نقاط زمین به حساب می‌آید. به دلیل فاصله کم این منطقه با معدن و وجود مواد معدنی، مناظر رنگارنگ جالبی نیز در منطقه بوجود آمده است. شاید دمای این منطقه زیاد به نظر نرسد، ولی دالول دارای بالاترین میانگین دمای سالانه است. بین سال‌های 1960 تا 1966، متوسط ​​دمای این منطقه، ۹۴ درجه فارنهایت، معادل ۳۴ درجه‌ی سانتیگراد بوده است.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ دالول در منطقه‌ای از اتوپیا به نام «افرا» قرار گرفته است و یکی از گرمترین نقاط زمین به حساب می‌آید. بین سال‌های 1960 تا 1966، متوسط ​​دمای این منطقه، ۹۴ درجه فارنهایت، معادل ۳۴ درجه‌ی سانتیگراد بوده است.

 

 • کوبر پدی ؛ استرالیا | Coober Pedy, Australia

شاید دمای منطقه کوپر پدی به اه اندازه دماهای بالای لیست ما نباشد، ولی باز هم این منطقه به اندازه‌ای گرم است که مردم برای در امان ماندن از این گرما، در زیر زمین زندگی می‌کنند. در واقع کوبر پدی، شهری در کشور استرالیا است که کاملا در زیر زمین ساخته شده است. دمای این منطقه به ۱۱۳ درجه فارنهایت، معدل ۴۵ درجه سانتی گراد می‌رسد.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ کوبر پدی، شهری در کشور استرالیا است که کاملا در زیر زمین ساخته شده است. دمای این منطقه به ۱۱۳ درجه فارنهایت، معدل ۴۵ درجه سانتی گراد می‌رسد.

 

 • العزیزیه ؛ لیبی | El Azizia, Libya

زمانی منطقه العزیزیه به عنوان گرمترین نقطه جهان به حساب می‌آمد، ولی بعدها که دمای هوای مناطق دیگر به طور دقیق اندازه‌گیری شدند، دیگر این منطقه به عنوان گرمترین نقطه دنیا شناخته نشد، ولی باز هم باید در این لیست قرار گیرد. العزیزیه با دمای بیش از ۱۲۰ درجه فارنهایت، معادل ۴۸ درجه سانتی گراد یکی از گرم ترین مناطق زمین به حساب می‌آید.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ زمانی منطقه العزیزیه به عنوان گرمترین نقطه جهان به حساب می‌آمد. العزیزیه با دمای بیش از ۱۲۰ درجه فارنهایت، معادل ۴۸ درجه سانتی گراد یکی از گرم ترین مناطق زمین به حساب می‌آید.

 

 • وادی حلفا ؛ سودان | Wadi Halfa, Sudan

وادی حلفا منطقه‌ای در مرز مصر و سودان است که دمای آن به ۱۲۷ درجه فارنهایت، معادل ۵۲ درجه سانتی گراد می‌رسد. گاهی اوقات طوفان‌های شنی در این وادی حلفا بوجود آمده و به معنای واقعی این منطقه را تبدیل به جهنم می‌کنند.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ وادی حلفا منطقه‌ای در مرز مصر و سودان است که دمای آن به ۱۲۷ درجه فارنهایت، معادل ۵۲ درجه سانتی گراد می‌رسد. گاهی اوقات طوفان‌های شنی در این وادی حلفا بوجود آمده و به معنای واقعی این منطقه را تبدیل به جهنم می‌کنند.

 

 • طیره زوی ؛ فلسطین | Tirat Zvi, Israel

طیره زوی که ۷۲۲ فوت پایین‌تر از سطح دریا و در دره‌ای قرار گرفته است، در سال ۱۹۴۲ رکورددار بالاترین دمای هوا در آسیا بوده است. گفته می‌شود که در ماه ژوئن سال  1942، طیره زوی، بالاترین درجه حرارت هوا در آسیا را به طور رسمی با دمای ۱۲۹ درجه فارنهایت، معادل ۵۴ درجه سانتیگراد ثبت کرده است.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ گفته می‌شود که در ماه ژوئن سال  1942، طیره زوی، بالاترین درجه حرارت هوا در آسیا را به طور رسمی با دمای ۱۲۹ درجه فارنهایت، معادل ۵۴ درجه سانتیگراد ثبت کرده است.

 

 • تیمبوکتو ؛ مالی | Timbuktu, Mali

تیمبوکتو که در مسیرهای تجاری کشورهای باستان آفریقایی قرار گرفته است، به عنوان یکی از گرم ترین مناطق جهان شناخته می‌شود. بالاترین دمیا ثبت شده در این منطقه ۱۳۰ درجه فارنهایت، معادل ۵۴.۵ درجه سانتی گراد است.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ تیمبوکتو که در مسیرهای تجاری کشورهای باستان آفریقایی قرار گرفته است، به عنوان یکی از گرم ترین مناطق جهان شناخته می‌شود. بالاترین دمیا ثبت شده در این منطقه ۱۳۰ درجه فارنهایت، معادل ۵۴.۵ درجه سانتی گراد است.

 

 • گادامس ؛ لیبی | Ghadames, Libya

گادامس شهری بسیار گرم است که در وسط بیابانی در لیبی قرار گرفته است. مردم این منطقه برای دور ماندن از گرمای وحشتناک و شدید، از خانه‌های گلی و ضخیم استفاده می‌کنند. دمای هوای شهر گادامس، که یکی از آثار ثبت شده در یونسکو نیز به شمار می‌رود، به ۱۳۱ درجه فارنهایت، معادل ۵۵ درجه سانتی گراد نیز رسیده است.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ گادامس شهری بسیار گرم است که در وسط بیابانی در لیبی قرار گرفته است. دمای هوای شهر گادامس، که یکی از آثار ثبت شده در یونسکو نیز به شمار می‌رود، به ۱۳۱ درجه فارنهایت، معادل ۵۵ درجه سانتی گراد نیز رسیده است.

 

 • کبیلی ؛ تونس | Kebili, Tunisia

کیبلی بیابانی در تونس است که در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش در آن ساکنانی وجود داشته‌اند. دمای این منطقه نیز به ۱۳۱ درجه فارنهایت، معادل ۵۵ درجه سانتی گراد رسیده است.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ کیبلی بیابانی در تونس است که در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش در آن ساکنانی وجود داشته‌اند. دمای این منطقه نیز به ۱۳۱ درجه فارنهایت، معادل ۵۵ درجه سانتی گراد رسیده است.

 

 • ربع‌الخالی‌ ؛ عربستان | Rub’al Khali, Arabian Peninsula

ربع‌الخالی‌ که حدود یک سوم عربستان را تشکیل می‌دهد، دارای آب و هوایی بسیار گرم و خشک بوده و دمای هوا در تابستان‌ها به بیش از ۱۳۳ درجه فارنهایت، معادل ۵۶ درجه سانتی گراد می‌رسد.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ ربع‌الخالی‌ که حدود یک سوم عربستان را تشکیل می‌دهد، دارای آب و هوایی بسیار گرم و خشک بوده و دمای هوا در تابستان‌ها به بیش از ۱۳۳ درجه فارنهایت، معادل ۵۶ درجه سانتی گراد می‌رسد.

 

 • دره مرگ، ایالات متحده آمریکا | Death Valley, United States

دره مرگ به خاطر گرم و خشک بودن خود بسیار معروف است. در دهم ژولای ۱۹۱۳ ، دمای هوای این دره به ۱۳۴ درجه فارنهایت، معادل ۵۶.۶ درجه سانتی گراد رسید. طبق اعلام سازمان پارک‌های ملی، دره مرگ خشک‌ترین مکان در شمال آمریکا است.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ دره مرگ به خاطر گرم و خشک بودن خود بسیار معروف است. در دهم ژولای ۱۹۱۳ ، دمای هوای این دره به ۱۳۴ درجه فارنهایت، معادل ۵۶.۶ درجه سانتی گراد رسید.

 

 • کوه شعله‌ور ؛ چین | The Flaming Mountain, China

کوه شعله ور داغ‌ترین منطقه در چین به شمار می‌رود. یکی از ماهواره های ناسا با ابزار MODIS (تابش‌سنج‌ طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط)، در سال 2008، دمای این منطقه را ۱۵۲.۲ درجه فارنهایت معادل ۶۶.۷ درجه سانتی گراد ثبت کرد.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ کوه شعله ور داغ‌ترین منطقه در چین به شمار می‌رود. یکی از ماهواره های ناسا با ابزار MODIS (تابش‌سنج‌ طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط)، در سال 2008، دمای این منطقه را ۱۵۲.۲ درجه فارنهایت معادل ۶۶.۷ درجه سانتی گراد ثبت کرد.

 

 • بدلندز ؛ کوئینزلند استرالیا | Australia’s Badlands, Queensland

کوینزلند یکی از ایالت‌های استرالیا بوده و یکی از گرم ترین نقاط زمین به حساب می‌آید. در سال ۲۰۰۳ یکی از ماهواره های ناسا با ابزار MODIS دمای این منطقه را ۱۵۶.۷ درجه فارنهایت، معادل ۶۹ درجه سانتی گراد اعلام کرد.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ کوینزلند یکی از ایالت‌های استرالیا بوده و یکی از گرم ترین نقاط زمین به حساب می‌آید. در سال ۲۰۰۳ یکی از ماهواره های ناسا با ابزار MODIS دمای این منطقه را ۱۵۶.۷ درجه فارنهایت، معادل ۶۹ درجه سانتی گراد اعلام کرد.

 

 • دشت لوت، ایران

دشت لوت یا کویر لوت، بیابانی در جنوب شرقی ایران و در استان کرمان است که حتما نام آن را شنیده‌اید. دمای هوا در این دشت به اندازه‌ای بالا است که حتی باکتری‌ها هم در آن زنده نمی‌مانند. طی مطالعه‌ای هفت‌ساله از دمای سطح زمین، توسط رصدخانه‌ی زمینی ناسا، دشت لوت لقب «گرم ترین منطقه‌ زمین» را در پنج سال گذشته‌، به خود اختصاص داده است. دمای دشت لوت به ۱۵۹.۳ درجه فارنهایت، معادل ۷۰.۷ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.

 

گرمترین نقطه زمین
گرمترین نقطه زمین ؛ دمای هوا در دشت لوت به اندازه‌ای بالا است که حتی باکتری‌ها هم در آن زنده نمی‌مانند. دمای دشت لوت به ۱۵۹.۳ درجه فارنهایت، معادل ۷۰.۷ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.

 

مطالب مرتبط : معرفی عجیب‌ترین مکان‌های دنیا

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل، می‌توانید با «زرین‌نما» تماس بگیرید.

منبع : businessinsider

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *