گردشگری در ایران یا ترکیه ؟ کدامیک ارزانتر است ؟

در این مطلب با ارائه صحبت‌های محمدثابت اقلیدی در خصوص وضعیت گردشگری در ایران به بررسی اخبار این حوزه خواهیم پرداخت. با بحران‌های ارزی که امروزه مردم کشور با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند موضوع سفر و گردشگری نیز داغ شده است. در ادامه با زرین تراول همراه باشید.

وضعیت گردشگری در ایران

صنعت توریسم و گردشگری در ایران می‌تواند یکی از بهترین فرصت‌ها برای جذب منابع ارزی بسیار عالی برای کشور باشد اما وجود چندین اشکال اساسی مدیریت و زیر ساختی باعث شده تا گردشگری در ایران شرایط بسیار نامناسبی داشته باشد بطوریکه ما هر ساله با کاهش چشمگیر گردشگران ورودی به کشور و همچنین گردشگران ایرانی که مقصد سفرهای خود را بیشتر کشورهای اطراف ایران قرار می‌دهند مواجه هستیم. در این میان محمدثابت اقلیدی سرپرست برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری کشور این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

طبق گفته محمدثابت اقلیدی در سالی که گذشت حدود 2.5 میلیون نفر از ایران به کشور ترکیه سفر داشته‌اند. امکان سفر ارزان به ترکیه و پایین بودن بسیاری از هزینه‌های سفر به این کشور یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ترکیه را در میان ایرانیان بسیار محبوب کرده است. اما در کنار این موارد می‌توان به وجود زیر ساخت‌هایی بی‌نظیر برای توریست‌ها، ارائه خدمات مطلوب و نبود قوانین سخت‌گیرانه برای موفقیت کشور ترکیه برای جذب توریست اشاره کرد.

گردشگری در ایران یا ترکیه

محمدثابت اقلیدی در رابطه با این موضوع توضیح می‌دهد که دولت ترکیه برای تمامی کسب‌وکار‌هایی که با صنعت توریسم و گردشگری در ارتباط هستند مزایایی را در نظر گرفته که سرمایه‌داران را برای ایجاد چنین کسب‌وکارهایی تشویق می‌کند. این مزایا باعث می‌شود که هم گردشگران برای داشتن سفری ایده‌آل مقاصدی همچون ترکیه را برای سفر انتخاب کنند و هم اینکه سرمایه‌داران نیز برای بدست آوردن سهم بیشتر از بازار ایجاد شده در صنعت گردشگری اشتیاق بیشتری داشته باشند.

کانال تلگرام زرین نما

اگر از علاقمندان به سفر و گردشگری هستید احتمالا کانال تلگرام زرین نما با مطالب جذابی که دارد برایتان جالب خواهد بود. کافیست روی لینک پایین کلیک کرده و با همراه شوید.

اما باید گفت که در ایران به دلیل نبود مزایا و از طرفی مشکلاتی که برخی سازمان‌ها برای فعالان حوزه توریسم ایجاد می‌کنند سرمایه‌داران چندان مشتاق ورود به این بازار نیستند و ضعف‌های زیرساختی در کشور هم گردشگران داخلی و خارجی را از کشور فراری می‌دهد.

طبق آمار ارائه شده توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، در سال 1395 در حدود 5 میلیون نفر وارد ایران شدند که این میزان در مقایسه با سال قبل با کاهش 10 درصدی همراه بوده که البته با مقایسه این آمار با سال 1396 رشد 4.3 درصدی را خواهیم داشت.

گردشگری در ایران یا ترکیه

کشور ایران دارای انواع جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و حتی فرهنگی است که آن را در رتبه‌بندی‌های بالای سازمان‌های بین‌المللی همچون یونسکو قرار می‌دهد. اما شرایط ایجاد شده در دهه‌های اخیر باعث ایجاد روند نزولی در صنعت گردشگری شده است و این موضوع روی رفتار گردشگران ایرانی نیز تاثیر گذاشته و باعث شده تا ایرانیان نیز برای انتخاب یک مقصد سفر، رفتن به کشورهای خارجی را در اولویت قرار دهند.

جالب است بدانید خانوم ناهید خداکرمی یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز به عنوان پیشنهادی برای گسترش صنعت گردشگری در ایران رفع موانعى مانند حجاب اجبارى در بخش ترانزيت (فرودگاه) و همچنین مناطق آزاد را مطرح کرده است.

گردشگری در ایران یا ترکیه
توئیت ناهید خداکرمی

تحقق این موضوع می‌تواند قدم بسیار مثبتی برای بهبود اوضاع کنونی باشد که در آن برخی از گردشگران خارجی به جهت ممنوعیت‌ها و وجود قوانین سخت‌گیرانه که در بسیاری از کشورهای جهان رایج نیست از سفر به ایران سر باز می‌زنند.

پیج اینستاگرام زرین نما

در پیج اینستاگرام زرین نما ما سعی داریم تا به معرفی مکان‌های کمتر شناخته شده بپردازیم. تصاویر و محتوای پیج اینستاگرام زرین نما برای کسانی که به سفر و گردشگری علاقمند هستند بسیار جذاب خواهد بود.

البته محمدثابت اقلیدی در کنار موارد مربوط به شرایط سیاسی و قوانین کشور ضعف‌های عظیم در زیر‌ساخت‌هایی همچون سیستم حمل‌ونقل و مشکلاتی که برای ایجاد کسب‌و‌کارهای مرتبط با صنعت توریسم را از جمله دیگر موانع گردشگری در ایران می‌داند.

گردشگری در ایران یا ترکیه

بیش از 11 میلیون نفر از شهروندان ایرانی در سال گذشته سفری خارجی داشته‌اند که 55 در صد از این تعداد سفری غیر زیارتی را تجربه کرده‌اند. جالب است بدانید در کنار آمار سفر 2.5 میلیون نفری به ترکیه آمار 2.5 میلیون نفری به عراق نیز ثبت شده است.

 منبع : irna

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *