گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

تعطیلات تابستان بهترین فرصت برای مسافرت است. اما انتخاب بین کشورهای مختلف همواره از چالش‌های سفر بوده است. یکی از مقایسه‌هایی که معمولا در انتخاب کشور مقصد در بین ایرانیان انجام می‌شود، مقایسه گرجستان با ارمنستان است؛ و به همین دلیل در این پست به این امر پرداخته‌ایم که گرجستان یا ارمنستان ؟ کدام بهتر است ؟ با ما همراه باشید.

گرجستان یا ارمنستان ؟ برای سفر کدام بهتر است ؟

گرجستان از جمله کشورهای با فرهنگ غنی و شهرهای زیباست که سالانه میزبان گردشگران فراوانی از سراسر جهان است. این کشور در سواحل دریای سیاه قرار داشته و به نوعی مرز بین اروپا و آسیا محسوب می‌شود. گرجستان در سال‌های اخیر توجه زیادی به صنعت گردشگری داشته و امکانات فراوانی نیز برای توریست‌ها فراهم کرده است. به همین دلیل با توجه به وجود زیبایی‌های طبیعی در این کشور و از طرفی ایجاد امکانات رفاهی، مورد توجه گردشگران قرار گرقته است. لازم به ذکر است که سفر به کشور گرجستان نیازی به ویزا نداشته و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

[c][/c]

مناسب‌ترین تورهای گرجستان را ببینید:

گرجستان یا ارمنستان ؟ گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟
گرجستان یا ارمنستان ؟ در سفر خود کدام را انتخاب کنیم؟

 

ارمنستان نیز کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. این کشور یکی از کشورهای تاریخی و توریستی به حساب آمده و میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا است. از طرفی نیز با توجه به این که ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به ارمنستان سفر کنند، این کشور تبدیل به یکی از مقصدهای گردشگری ایرانیان نیز شده است.

گرجستان یا ارمنستان ؟ ارمنستان بهتره یا گرجستان

درباره ارمنستان در زرین نما بخوانید:

 

 • مقایسه آب و هوای ارمنستان و گرجستان

معمولا یکی از عوامل مهم در پاسخ به این سوال که گرجستان بهتره یا ارمنستان ، آب و هوای این دو کشور است:

با توجه به قرار داشتن کشور ارمنستان در شمال منطقه معتدل، و با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی این کشور و پایین بودن میزان بارندگی در آن، ارمنستان دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است. تغییرات آب و هوا در ارمنستان، بسیار زیاد بوده کاملا محسوس است. زمستان‌های این کشور چندان سرد نبوده و متوسط درجه حرارت در زمستان در مناطق دشتی منفی ۵ درجه سانتیگراد است. البته لازم به ذکر است که در مناطق کوهستانی متوسط درجه حرارت به منفی ۱۲ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. غیر از مناطقی که دارای ارتفاع بسیار زیاد هستند، در سایر مناطق تابستان‌های ارمنستان بسیار آفتابی، گرم و طولانی است. میانگین درجه حرارت در تابستان در اکثر نقاط ارمنستان ۲۵ درجه سانتیگراد بوده و بعضی اوقات نیز در گرم‌ترین روزها، درجه حرارت در تابستان تا ۴۲ درجه سانتیگراد نیز افزایش می‌یابد. میزان بارندگی در ارمنستان کم بوده و زیاد قابل توجه نمی‌باشد.

گرجستان یا ارمنستان
با توجه به ویژگی‌های خاص اقلیمی ارمنستان و پایین بودن میزان بارندگی در آن، ارمنستان دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای است

 

از طرفی گرجستان دارای اقلیم منحصر به فردی است، یعنی هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود. به این صورت که در یک زمان در کناره‌های دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل‌ها حکم فرماست؛ در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف‌های تازه و گل‌های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه‌ است وجود دارد!

گرجستان یا ارمنستان ؟
گرجستان دارای اقلیم منحصر به فردی است، یعنی هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود

 

درباره گرجستان بیشتر بخوانید:

 

 • شهرها و مکان‌های دیدنی گرجستان و ارمنستان

هر دو کشور ارمنستان و گرجستان شهرهای متعدد و مکان‌های دیدنی و زیبایی دارند که همه را برای سفر به این کشورها وسوسه می‌کنند. در ادامه به بررسی و معرفی مکان‌های دیدنی گرجستان و ارمنستان پرداخته‌ایم:

مکان‌های دیدنی ارمنستان که در سفر به این کشور نباید از دست داد:

 • مرکز شهر ایروان

پایتخت ارمنستان یعنی شهر ایروان،‌ شهری دنج است که به خاطر معماری خود بسیار معروف است. ایروان یکی از شهرهای قدیمی به حساب آمده و سابقه‌ای چند صد ساله دارد. در مرکز شهر ایروان می‌توانید شاهکارهای منحصر به فرد معماری، کافه‌های دنج، رستوران‌ها و پارک‌هایی زیبا را مشاهده کنید.

گرجستان یا ارمنستان

 • کلیسای جامع اچمیادزین

کلیسای جامع اچمیادزین (Echmiadzin) در شهر واغارشاپات ارمنستان قرار دارد که ساخت و ساز آن در ۳۰۳ میلادی به پایان رسید و از آن به عنوان «نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت» یاد می‌شود. این کلیسا از جمله مکان‌هایی است که در سفر به ارمنستان نباید از دست داد.

گرجستان یا ارمنستان
گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟

 

 • صومعه تاتو

صومعه تاتو (Tatev Monastery) در ۲۵۰ کیلومتری شهر ایروان و در استان سیونیک قرار گرفته است و حدود چهار ساعت طول می‌کشد تا از ایروان به این صومعه رسید؛ ولی بازدید از این صومعه به تحمل خستگی راه می‌ارزد. چرا که بازدید از این صومعه قرون وسطایی تجربه‌ای فراموش نشدنی برایتان خواهد بود.

گرجستان یا ارمنستان

 • دریاچه سوان

شهر سوان که در ۶۶ کیلومتری ایروان قرار گرفته است،‌ به دلیل وجود «دریاچه سوان» در آن، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شهرهای ارمنستان شده است. دریاچه سوان به خاطر زیبایی شگفت‌انگیزی که دارد، لقب «مروارید طبیعت ارمنستان» را به خود گرفته است.

گرجستان یا ارمنستان

 • گردنه سلیم

بعد از بازدید از دریاچه رویایی سوان و در راه بازگشت خود از سوان به ایروان می‌توانید در بین راه توقف کرده و از زیباترین مناظر طبیعی با نام گذرگاه سلیم (Selim Pass) لذت ببرید. این گذرگاه زمانی بخشی از جاده ابریشم معروف بوده است که اروپا را به خاور دور متصل می‌کرد.

گرجستان یا ارمنستان

 • یرموک

یرموک (Jermuk) به دلیل داشتن آب معدنی شفابخش و نیز آب و هوای معتدل یکی از معروف‌ترین و جذاب‌‌ترین شهرهای اسپا در ارمنستان به حساب می‌آید. این شهر دارای بیش از ۴۰ چشمه آب معدنی است و در آن می‌توانید از «گالری آب» نیز دیدن کنید و به طور مجانی آب های معدنی شفابخش مختلف را امتحان کنید.

گرجستان یا ارمنستان
ارمنستان بهتره یا گرجستان ؟ کدام برای سفر بهتر است؟

 

 • کاراهونج

کاراهونج (Karahunj) به معنی « ارتش سنگ‌ها » یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های دیدنی ارمنستان است که در ۲۰۰ کیلومتری شهر ایروان و در منطقه سیونیک قرار گرفته است. کاراهونج در دشتی به ارتفاع ۱۷۷۰ متری قرار گرفته است که در آن ۲۰۰ سنگ مختلف وجود دارد و روی هر یک از آن‌‌ها سوراخی به قطر پنج سانتی متر وجود دارد!

گرجستان یا ارمنستان

 • شهر غار خندزورسک

جاذبه‌های منطقه سیونیک هنوز تمام نشده و شهر غار خندزورسک (Khndzoresk) نیز یکی از جاذبه‌های آن است که در بین گردشگران بسیار محبوب است. بخش قدیمی خندزورسک از غارهای بزرگی که تا دهه ۵۰ میلادی نیز افرادی در آنها زندگی می‌کردند تشکیل شده است.

گرجستان یا ارمنستان

 • سمفونی سنگ‌ها

در منطقه کوتایاک (Kotayk) ارمنستان، دره‌ای زیبا و شگفت‌انگیز به نام گارنی (Garni) وجود دارد که به خاطر داشتن ستون‌های عجیب و منحصر به فردی از جنس مرمر سیاه معروف شده است. این ستون‌های متقارن به صورت طبیعی و پس از سال‌ها فرایندهای زمین‌شناسی به وجود آمده و شکل جالب توجهی به خود گرفته‌اند. شکل منظم و متقارن این سنگ‌ها باعث شده که آن‌ها را با نام «سمفونی سنگ ‌ها» بشناسند.

گرجستان یا ارمنستان

 • آبشار مامروت قار

علاوه بر مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری معروف اشاره شده در بالا، تعداد زیادی از مکان‌های دیدنی کشف نشده دیگری نیز در ارمنستان وجود دارند که واقعاً ارزش وقت گذاشتن را دارند. آبشارهای زیبای مامروت قار (Mamrot Qar) یا زونتیکنر (Zontikner) به معنای چتر از جمله این مکان‌ها هستند.

گرجستان یا ارمنستان

 • تالار اپرای ایروان

تالار اپرای ایروان از زمانی که در سال ۱۹۳۳ افتتاح شد، تبدیل به یکی از نمادهای فرهنگی ارمنستان شده است. تعداد زیادی از نمایش‌های بزرگ اپرا و باله ارمنستان و روسیه در این مکان تاریخی برگزار گردیده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به « دریاچه قوی » چایکوفسکی اشاره کرد.

گرجستان یا ارمنستان

 • موزه و یادمان نسل‌کشی ارامنه

موزه و یادمان نسل‌کشی ارامنه، یادبودی برای قتل عام ارامنه در سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۲ است. این کشتار به اندازه‌ای دردناک و تاسف بار است که موزه‌ای برای خود داشته باشد. این مکان از ۱۲ ستون همگرا که نماینده ۱۲ استانی هستند که ارمنی‌ها را در آنجا به قتل رساندند تشکیل شده است.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان که در پارک ویکتوری (Victory park) واقع شده است، در سال ۱۹۶۷ ساخته شد تا جای مجسمه جوزف استالین را بگیرد. مجسمه ۲۳ متری مادر ارمنستان که شمشیری در دست خود دارد، نماد محافظ کشور ارمنستان بوده و مردم ارمنستان آن را نماد صلح می‌دانند.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • ماتناداران

ماتناداران که با نام «مجسمه مسروب ماشتوت» نیز شناخته می‌شود، كتابخانه باستانی ارمنستان است كه كتاب‌های خطی و متون قدیمی فراوانی در آن یافت می‌شوند. بازدید از این مکان در سفر به ایروان برای افراد علاقه‌مند به تاریخ و فلسفه به شدت توصیه می‌شود.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • قلعه و موزه اربونی

این قلعه باستانی که ۷۸۲ سال قبل از میلاد ساخته شده از نظر تاریخی اهمیت فراوانی داشته و نشان دهنده زندگی افرادی در این منطقه در ۳۰۰۰ سال پیش است. این قلعه با هدف محافظت از مرزهای پادشاهی منطقه ساخته شده بوده و امروزه به عنوان مکان‌های گردشگری ایروان شناخته می‌شود.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • میدان جمهوری ایروان ؛ Republic Square

میدان جمهوری ایراوان که محل تقاطع خیابانهای اصلی ایروان بوده و توسط هفت ساختمان مهم این شهر احاطه شده است، یکی از مکان‌های محبوب در بین شهروندان ایروانی و گردشگران است.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

برای اطلاعات بیشتر درباره مکان‌های دیدنی ارمنستان، پیشنهاد می‌کنیم که مطالب قبلی زرین نما درباره مکان‌های دیدنی ارمنستان و مکان‌های دیدنی ایروان را مطالعه نمایید.

 

مکان‌های دیدنی گرجستان که در سفر به این کشور نباید از دست داد

گرجستان نیز با فرهنگ غنی خود شهرهای زیبا با مناطق دیدنی فراوانی دارد که در ادامه می‌توانید مکان‌های دیدنی مهم آن را مشاهده نمایید:

 • قلعه ناریکالا

اگر بخواهیم لیستی از دیدنیهای گرجستان را تهیه کنیم، اولین مکانی که به ذهنمان می‌رسد « قلعه ناریکالا » است. قلعه‌ای با شکوه و به جامانده از قرن چهارم که در شهر تفلیس قرار گرفته است. این قلعه که توسط پارس‌ها ساخته شده است، به خوبی نمایانگر تاریخی بودن و فرهنگ غنی کشور گرجستان است.

گرجستان یا ارمنستان
گرجستان یا ارمنستان ؟ مقایسه دو کشور گرجستان و ارمنستان از لحاظ مناطق دیدنی

 

 • کوه کازبک

کازبک نام کوهی است در شمال شرق گرجستان که در نزدیکی مرز روسیه واقع شده است. این کوه را با نام «اورست کوچک» نیز می‌خوانند و کوهنوردان ایرانی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ آن را فتح کرده‌اند.

گرجستان یا ارمنستان

 • شهر سنگی اوپلیستیخه

«شهر سنگی اوپلیستیخه» یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای سنگی دنیاست. اوپلیستیخه شهری باستانی در گرجستان است که از تراشیده شدن صخره‌ها ایجاد شده و در ۱۰ کیلومتری شرق شهر «گوری» در استان «شیدا کارتلی» قرار گرفته است. این شهر روی یک صخره بلند و درساحل غربی رودخانه متکواری ساخته شده و یکی از منحصر به فردترین مناطق گرجستان به حساب می‌آید.

گرجستان یا ارمنستان

 • کلیسای ترینیتی گرگتی

کلیسای ترینیتی گرگتی (Gergeti Trinity Church) کلیسایی متفات نسبت به تمام کلیساهایی است که در طول عمر خود دیده‌اید. این کلیسا در کوه کازبک، که به آن اشاره کردیم،‌ و در ارتفاع ۲۱۶۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این کلیسا در موقعیتی کاملا مجزا در بالای کوه قرار داشته و توسط طبیعتی وسیع احاطه شده است که باعث می‌شود منظره‌ای فوق‌العاده چشم نواز داشته باشد.

گرجستان یا ارمنستان

 • متسختا

شاید در سفر خود به گرجستان تا وقتی که به یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان، یعنی شهر متسخا سفر نکنید، نتوانید روح و زیبایی‌های واقعی این کشور را درک کنید. متسختا که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، در محل تلاقی دو رودخانه قرار گرفته است و منظره‌هایی خیره کننده دارد.

گرجستان یا ارمنستان

 • تفلیس

مطمئنا هیچ لیستی از شهرها و مکان های دیدنی گرجستان بدون پایتخت این کشور یعنی شهر تفلیس، کامل نیست. تفلیس، که به عنوان جواهر گرجستان شناخته می‌شود، سمبلی برای تاریخ، فرهنگ و معماری کشور گرجستان است. این شهر با این که یکی از شهرهای بزرگ گرجستان می‌باشد، هنوز حس کوچک و صمیمی بودن در آن احساس می‌شود.

گرجستان یا ارمنستان
گرجستان یا ارمنستان ؟ کدام یک بهتر است ؟

 

 • باتومی

باتومی یکی از زیباترین شهرهای گرجستان بوده و بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان به حساب می‌آید. جاذبه‌های گردشگری فراوانی در این شهر وجود دارد و اگر از جمله افرادی هستنید که به دنبال آب و هوایی دلپذیر در تابستان هستید، مطمئنا تجربه‌ای فراموش نشدنی در این شهر خواهید داشت.

گرجستان یا ارمنستان

 • بلوار باتومی

بلوار باتومی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری باتومی به حساب می‌آید.  در این پارک انواع مجسمه‌ها، صندلی‌های زیبا، فوراه‌های رنگارنگ حیرت‌انگیز، کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی وجود دارند که وجود آن‌ها در امتداد ساحل، قدم زدن در آن را بسیار دلربا کرده‌اند.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • دلفیناریوم باتومی ؛ Batumi Dolphinarium

مجتمع تفریحی دلفیناریوم برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ افتتاح شد، و در سال ۲۰۱۱ بازسازی شده و دوباره درهایش به روی مردم گشوده شد. در دلفیناریوم باتومی امکان تماشای نمایش دلفین‌ها برای ۷۰۰ نفر به صورت همزمان وجود داشته و همچنین بازدیدکنندگان این مجموعه می‌توانند از انواع نمایش‌های دلفین‌ها لذت برده و یا دلفین‌ها را لمس کنند.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • باغ گیاه‌شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی یکی از بزرگ‌ترین مناطق طبیعی گرجستان و جاذبه‌های گردشگری باتومی به شمار می‌رود. به دلیل فضای زیبا و آرامش بخش و گل‌های رنگارنگ با عطر دیوانه‌کننده‌ای که دارند، گردشگرانی که به باتومی سفر می‌کنند،‌ معمولا این مکان را از دست نمی‌دهند

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • میدان اروپا در باتومی

در طول اقامتتان در این شهر بارها از میدان اروپای باتومی عبور خواهید کرد. این میدان از این نظر مهم و معروف است که شهر باتومی را به قسمت اروپایی آن متصل می‌سازد. در این میدان مجسمه مشهور Medea واقع شده است که نمادی از اتصال گرجستان قدیم به اروپا است.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • پارک ۶ می

اگر به دنبال مناظری متفاوت، دریاچه آرام، فضای سبز و گل و گیاه‌های زیبا، مشاهده دلفین‌ها از نزدیک و یا دیدن گونه‌های خاص حیوانات در بدروم هستید، پارک ۶ می بهترین انتخاب برایتان است. در این پارک مطمئنا از قدم زدن در بین این همه زیبایی و شگفتی لذت خواهید برد.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • تله کابین آرگو ؛ Argo Cable Car

تله کابین آرگو باتومی (Argo Cable Car) یکی از تفریحاتی است که در سفر به باتومی نباید از دست داد. این تله کابین در «کوه‌های آنورا» تفلیس و در ارتفاع ۲۵۰ متر بالای سطح دریا واقع شده و یکی از هیجانی‌ترین تفریحات باتومی است.

گرجستان بهتره یا ارمنستان ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

 • واردزیا

واردزیا نیز یکی از شهرهای سنگی در گرجستان است که در جنوب این شهر قرار گرفته است. این شهر از تعداد زیادی خانه‌های غار مانند و یک صومعه تشکیل شده است که در دامنه‌های کوه اروشتی و در ساحل رودخانه متکواری ساخته شده است.

گرجستان یا ارمنستان

برای اطلاعات بیشتر درباره مکان‌های دیدنی کشور گرجستان پیشنهاد می‌کنیم مطالب قبلی زرین نما درباره مکان‌های دیدنی گرجستان و مکان‌های دیدنی باتومی را مطالعه کنید.

اما برای تصمیم‌گیری بهتر پیشنهاد می‌کنیم که مطالب قبلی زرین نما را درباره کشورهای ارمنستان و گرجستان را مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم‌گیری راحت‌تری داشه باشید. در این مطالب می‌توانید مواردی مانند سوغات گرجستان و سوغات ارمنستان و سایر موارد مربوط به این دو کشور را مطالعه کنید.

در این پست از زرین نما بلاگ مقایسه گرجستان و ارمنستان پرداختیم. امیدواریم که این مطلب در تصمیم‌گیری به شما کمک کرده باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ گرجستان یا ارمنستان ؟ کدام بهتر است ؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *