گرجستان یا مالزی ؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟

تعطیلات همواره بهترین فرصت برای سفر رفتن و خوش گذرانی می‌باشد؛ اما انتخاب بین کشورهای مختلف همواره از چالش‌های سفر بوده است. یکی از مقایسه‌هایی که معمولا در انتخاب کشور مقصد در بین ایرانیان انجام می‌شود، مقایسه بین گرجستان و مالزی است؛ و به همین دلیل در این پست به این امر پرداخته‌ایم که گرجستان بهتره یا مالزی ؟ با ما همراه باشید.

گرجستان بهتره یا مالزی ؟ کدام را انتخاب کنیم ؟

زیباست که سالانه میزبان گردشگران فراوانی از سراسر جهان است. این کشور در سواحل دریای سیاه قرار داشته و به نوعی مرز بین اروپا و آسیا محسوب می‌شود. گرجستان در سال‌های اخیر توجه زیادی به صنعت گردشگری داشته و امکانات فراوانی نیز برای توریست‌ها فراهم کرده است. به همین دلیل با توجه به وجود زیبایی‌های طبیعی در این کشور و از طرفی ایجاد امکانات رفاهی، مورد توجه گردشگران قرار گرقته است. لازم به ذکر است که سفر به کشور گرجستان نیازی به ویزا نداشته و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

[c][/c]
گرجستان بهتره یا مالزی ؟
گرجستان بهتره یا مالزی ؟

 

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا با سواحل زیبا و طبیعت دلنشین است. مالزی مکان‌های متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند و به خاطر جاذبه‌های گردشگری خود سالانه مسافرین زیادی را جذب می‌کند. با توجه به اینکه سفر به کشور مالزی بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان امکان‌پذیر است، این کشور از جمله مقصدهای سفر ایرانیان به حساب می‌آید. مالزی کشوری است چند ملیتی که در آن نژادها و ملیت های گوناگون با فرهنگ‌ها و زبان‌های متنوع در هم آمیخته‌اند. موقعیت کشور مالزی به عنوان گذرگاه اصلی آب های جنوب شرقی آسیا موجب شده است اقوام و نژادهای گوناگون از نقاط مختلف آسیا در این کشور گردهم آیند.

در مورد مالزی بخوانید:

گرجستان یا مالزی
گرجستان یا مالزی ؟ کدام را برای سفر خود انتخاب کنیم؟

 

بیشتر بخوانید:

 

مقایسه آب و هوای گرجستان و مالزی

معمولا یکی از عوامل مهم در پاسخ به این سوال که گرجستان بهتره یا مالزی ، آب و هوای این دو کشور است:

گرجستان دارای اقلیم منحصر به فردی است، یعنی هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود. به این صورت که در یک زمان در کناره‌های دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل‌ها حکم فرماست؛ در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف‌های تازه و گل‌های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه‌ است وجود دارد!

گرجستان بهتره یا مالزی
گرجستان دارای اقلیم منحصر به فردی است، یعنی هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود

 

درباره گرجستان بیشتر بخوانید:

 

از طرفی نیز با توجه به مکان جغرافیایی مالزی (قرار داشتن در اطراف خط استوا)، این کشور آب و هوایی استوایی دارد. آب و هوای مالزی معمولا گرم و مرطوب بوده و بارندگی در این کشور نیز زیاد است. دمای هوا نیز معمولا بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. با توجه به قرار داشتن این کشور در نزدیکی خط استوا، آب و هوای آن در طول سال تقریباً یکسان بوده و تفاوت زیادی میان فصل‌های این کشور وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که آب و هوای شهرهای مختلف مالزی ممکن است که اندکی تفاوت با آب و هوای غالب این کشور داشته باشند.

با توجه به آب و هوای گرم و مرطوب کشور مالزی، در سفر به این کشور نیازی به لباس‌های گرم نیست. بهتر است لباس‌هایی سبک را به همراه خود داشته داشته باشید. سعی کنید لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید گشاد باشند تا در این آب و هوا اذیت نشوید. لباس‌های نخی و خنک یا همان لباس‌های بهاری می‌توانند انتخاب مناسبی برای سفر به مالزی باشند. لباس‌های مشکی و تیره به هیچ عنوان با خود برندارید. کفش‌های سبک و راحت را نیز فراموشی نکنید.

گرجستان بهتره یا مالزی
با توجه به قرار داشتن مالزی در اطراف خط استوا، این کشور آب و هوایی استوایی دارد

 

مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به گرجستان و مالزی نباید از دست داد:

هر دو کشور گرجستان و مالزی مکان‌ها و شهرهای متعدد و زیبایی دارند که همه را برای سفر به این کشورها وسوسه می‌کنند؛ اما طبیعتا در سفر کوتاه مدت به هر کشوری، نمی‌توان از همه شهرها و مکان‌‌های دیدنی آن دیدن کرد و به ناچار بایستی از بین آن‌ها چند مورد را انتخاب کرد. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین مکان‌ها و شهرهای دیدنی گرجستان و مالزی را مشاهده کنید.

 

مکان‌های دیدنی گرجستان که در سفر به این کشور نباید از دست داد

گرجستان با فرهنگ غنی خود شهرهای زیبا با مناطق دیدنی فراوانی دارد که در ادامه می‌توانید مکان‌های دیدنی مهم آن را مشاهده نمایید:

 • قلعه ناریکالا

اگر بخواهیم لیستی از دیدنی‌های گرجستان را تهیه کنیم، اولین مکانی که به ذهنمان می‌رسد « قلعه ناریکالا » است. قلعه‌ای با شکوه و به جامانده از قرن چهارم که در شهر تفلیس قرار گرفته است. این قلعه که توسط پارس‌ها ساخته شده است، به خوبی نمایانگر تاریخی بودن و فرهنگ غنی کشور گرجستان است.

گرجستان یا مالزی
گرجستان یا مالزی ؟ مقایسه دو کشور گرجستان و مالزی از لحاظ مناطق دیدنی
 • کوه کازبک

کازبک نام کوهی است در شمال شرق گرجستان که در نزدیکی مرز روسیه واقع شده است. این کوه را با نام «اورست کوچک» نیز می‌خوانند و کوهنوردان ایرانی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ آن را فتح کرده‌اند.

گرجستان یا مالزی

 • شهر سنگی اوپلیستیخه

«شهر سنگی اوپلیستیخه» یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای سنگی دنیاست. اوپلیستیخه شهری باستانی در گرجستان است که از تراشیده شدن صخره‌ها ایجاد شده و در ۱۰ کیلومتری شرق شهر «گوری» در استان «شیدا کارتلی» قرار گرفته است. این شهر روی یک صخره بلند و درساحل غربی رودخانه متکواری ساخته شده و یکی از منحصر به فردترین مناطق گرجستان به حساب می‌آید.

گرجستان یا مالزی

 • کلیسای ترینیتی گرگتی

کلیسای ترینیتی گرگتی (Gergeti Trinity Church) کلیسایی متفات نسبت به تمام کلیساهایی است که در طول عمر خود دیده‌اید. این کلیسا در کوه کازبک، که به آن اشاره کردیم،‌ و در ارتفاع ۲۱۶۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این کلیسا در موقعیتی کاملا مجزا در بالای کوه قرار داشته و توسط طبیعتی وسیع احاطه شده است که باعث می‌شود منظره‌ای فوق‌العاده چشم نواز داشته باشد.

گرجستان یا مالزی

 • متسختا

شاید در سفر خود به گرجستان تا وقتی که به یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان، یعنی شهر متسخا سفر نکنید، نتوانید روح و زیبایی‌های واقعی این کشور را درک کنید. متسختا که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، در محل تلاقی دو رودخانه قرار گرفته است و منظره‌هایی خیره کننده دارد.

گرجستان یا مالزی

 • تفلیس

مطمئنا هیچ لیستی از شهرها و مکان های دیدنی گرجستان بدون پایتخت این کشور یعنی شهر تفلیس، کامل نیست. تفلیس، که به عنوان جواهر گرجستان شناخته می‌شود، سمبلی برای تاریخ، فرهنگ و معماری کشور گرجستان است. این شهر با این که یکی از شهرهای بزرگ گرجستان می‌باشد، هنوز حس کوچک و صمیمی بودن در آن احساس می‌شود.

گرجستان یا مالزی
گرجستان یا مالزی ؟ کدام یک بهتر است ؟

درمورد تفلیس بیشتر بخوانید:

 • باتومی

باتومی، بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان است. کسانی که به دنبال آب و هوایی دلپذیر در تابستان هستند، مطمئنا در این شهر تجربه‌ای دلپذیر خواند داشت. در این شهر می‌توانید از انواع مجسمه‌های سنگی، ساختمان‌های رنگارنگ، و درختان نخل زیبا لذت برده و تجربه‌ای متفاوت را در استراحتگاه‌های لوکس کنار دریا داشته باشید.

گرجستان یا مالزی
گرجستان یا مالزی ؟ کدام برای سفر بهتر است؟

 

در مورد باتومی بیشتر بخوانید:

 

 • اوشگولی

اوشگولی مجموعه‌ای از دهکده‌ها در منطقه سوانتی گرجستان است. این شهر به اندازه‌ای اهمیت فرهنگی دارد که در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده است.

 • زوگدیدی

زوگدیدی در شمال غرب کشور گرجستان واقع شده است. امروزه شهر زوگدیدی به قطب آینده اقتصادی و توریستی کشور گرجستان تبدیل شده است و به عنوان یکی از مناطق آزاد کشور گرجستان به حساب می‌آید.

 • بلوار باتومی

بلوار باتومی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری باتومی به حساب می‌آید. در این پارک انواع مجسمه‌ها، صندلی‌های زیبا، فوراه‌های رنگارنگ حیرت‌انگیز، کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی وجود دارند که وجود آن‌ها در امتداد ساحل، قدم زدن در آن را بسیار دلربا کرده‌اند.

گرجستان یا مالزی

 • دلفیناریوم باتومی ؛ Batumi Dolphinarium

مجتمع تفریحی دلفیناریوم برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ افتتاح شد، و در سال ۲۰۱۱ بازسازی شده و دوباره درهایش به روی مردم گشوده شد. در دلفیناریوم باتومی امکان تماشای نمایش دلفین‌ها برای ۷۰۰ نفر به صورت همزمان وجود داشته و همچنین بازدیدکنندگان این مجموعه می‌توانند از انواع نمایش‌های دلفین‌ها لذت برده و یا دلفین‌ها را لمس کنند.

گرجستان یا مالزی

 • باغ گیاه‌شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی یکی از بزرگ‌ترین مناطق طبیعی گرجستان و جاذبه‌های گردشگری باتومی به شمار می‌رود. به دلیل فضای زیبا و آرامش بخش و گل‌های رنگارنگ با عطر دیوانه‌کننده‌ای که دارند، گردشگرانی که به باتومی سفر می‌کنند،‌ معمولا این مکان را از دست نمی‌دهند

گرجستان یا مالزی

 • میدان اروپا در باتومی

در طول اقامتتان در این شهر بارها از میدان اروپای باتومی عبور خواهید کرد. این میدان از این نظر مهم و معروف است که شهر باتومی را به قسمت اروپایی آن متصل می‌سازد. در این میدان مجسمه مشهور Medea واقع شده است که نمادی از اتصال گرجستان قدیم به اروپا است.

گرجستان یا مالزی
در میدان اروپای شهر باتومی مجسمه مشهور Medea واقع شده است که نمادی از اتصال گرجستان قدیم به اروپا است

 

 • سیغناغی

سیغناغی با نام شهر عشق در گرجستان شناخته شده و یکی از اولویت‌های کشور گرجستان برای توسعه صنعت گردشگری تبدیل شده است. سیغناغی یکی از بهترین شهرها برای امتحان کردن نوشیدنی‌های گرجستانی است.

 • استپانسمیندا

این شهر دارای مناظر زیبایی از کوهستان‌ها البته با مسیرهایی سخت و دشوار است. کوهستان‌های این منطقه می‌تواند برای علاقه‌مندان به این نوع طبیعت در نوع خود بی‌نظیر باشد.

 • پارک ۶ می

اگر به دنبال مناظری متفاوت، دریاچه آرام، فضای سبز و گل و گیاه‌های زیبا، مشاهده دلفین‌ها از نزدیک و یا دیدن گونه‌های خاص حیوانات در بدروم هستید، پارک ۶ می بهترین انتخاب برایتان است. در این پارک مطمئنا از قدم زدن در بین این همه زیبایی و شگفتی لذت خواهید برد.

گرجستان یا مالزی

 • تله کابین آرگو ؛ Argo Cable Car

تله کابین آرگو باتومی (Argo Cable Car) یکی از تفریحاتی است که در سفر به باتومی نباید از دست داد. این تله کابین در «کوه‌های آنورا» تفلیس و در ارتفاع ۲۵۰ متر بالای سطح دریا واقع شده و یکی از هیجانی‌ترین تفریحات باتومی است.

گرجستان یا مالزی

 • واردزیا

واردزیا نیز یکی از شهرهای سنگی در گرجستان است که در جنوب این شهر قرار گرفته است. این شهر از تعداد زیادی خانه‌های غار مانند و یک صومعه تشکیل شده است که در دامنه‌های کوه اروشتی و در ساحل رودخانه متکواری ساخته شده است.

گرجستان یا مالزی

برای اطلاعات بیشتر درباره مکان‌های دیدنی کشور گرجستان پیشنهاد می‌کنیم مطالب قبلی زرین نما درباره مکان‌های دیدنی گرجستان و مکان‌های دیدنی باتومی را مطالعه کنید.

 

 

مکان‌های دیدنی و کارهایی که در سفر به مالزی نباید از دست داد

سفر و گردش در کوالالامپور : کوالالامپور، یکی از زیباترین شهرهای مالزی با فضایی رنگارنگ و شاد است که معمولا اولین مقصد گردشگران در سفر به مالزی به شمار می‌رود.

گرجستان بهتره یا مالزی
کوالالامپور، یکی از زیباترین شهرهای مالزی با فضایی رنگارنگ و شاد است

 

گردش در بوکیت بینتانگ : منطقه‌ای در مرکز شهر کوالالامپور، مناسب برای علاقه‌مندان به خرید.

باغ پرندگان کوالالامپور : باغ پرندگان کوالالامپور، یکی از زیباترین باغ پرندگان کشور مالزی، با انواع مختلف پرندگان است. این باغ یک دریاچه مصنوعی نیز دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند در آن قایق سواری نمایند.

بازار مرکزی کوالالامپور : بازار مرکزی کوالالامپور یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید مالزی به حساب می‌آید. این بازار در واقع یک مرکز فرهنگی است که به صنایع دستی مالزی اختصاص یافته است و در آن کالاهای هر نژادی از کشور مالزی یافت می‌شود. این بازار در ابتدا به عنوان بازار تره بار استفاده می‌شد، ولی امروزه  به محلی برای عرضه صنایع دستی و کارهای هنری مالزی تبدیل شده است.

گرجستان بهتره یا مالزی
بازار مرکزی کوالالامپور در ابتدا به عنوان بازار تره بار استفاده می‌شد، ولی امروزه به محلی برای عرضه صنایع دستی و کارهای هنری مالزی تبدیل شده است

 

محله چینی‌های : محله چینی‌ها یا همان Chinatown در قلب کوالالامپور و در خیابان پتالینگ (Petaling Street) قرار گرفته است. چینی‌ها در اوایل ۱۸۰۰ میلادی وارد این شهر شده و در این محل ساکن شدند. در این محل فروشگاه‌ها و خانه‌ها همگی به سبک چینی‌ها بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر کوالالامپور به حساب می‌آید.

گرجستان بهتره یا مالزی
محله چینی‌ها یا همان Chinatown در قلب کوالالامپور و در خیابان پتالینگ (Petaling Street) قرار گرفته است

 

لذت بردن از چای در ارتفاعات کامرون : ارتفاعات کامرون، یکی از بزرگترین تفرجگاه‌های مرتفع مالزی است. این ارتفاعات منظره‌های زیبای فراوانی دارد. با پیاده روی در بین روستاهای این منطقه، از طبیعت بکر و زیبا و مزرعه‌های چای منطقه لذت برده و خستگی خود را با نوشیدن یک چای خوش عطر در این ارتفاعات، فراموش کنید.

گرجستان بهتره یا مالزی
با پیاده روی در بین روستاهای منطقه کامرون، از طبیعت بکر و زیبا و مزرعه‌های چای منطقه لذت برده و خستگی خود را با نوشیدن یک چای خوش عطر در این ارتفاعات، فراموش کنید

 

گردشگری در کوه کینابالو (Kinabalu ) : گردش کردن در این کوه ۴۰۹۵ متری، با طبیعت زیبایش، خاطره‌ای زیبا برایتان خواهد بود.

رفتن به معبد کک لوک سی (Kek Lok Si) : یکی از بزرگترین معبدهای بودا همراه با اوناع مجسمه‌های بزرگ و کوچک از خدایان بودایی، سالن‌ها و گالری‌های مختلف.

باتو کیو (Batu Caves) : «باتو کیو» نام معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این مکان یکی از زیارتگاه‌های محبوب هندوها و از جمله مکان‌های پربازدید شهر کوالالامپور است. سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر برای دیدن این معبد به شهر کوالالامپور می‌آیند.

گرجستان بهتره یا مالزی
«باتو کیو» نام معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است

 

رفتن به پارک زیبای کی ال سی سی (KLCC Park) : این پارک در مرز شهر کوالالامپور قرار داشته و محیطی بسیار زیبا و سرسبز دارد.

گردش در گونانگ مولو (Gunung Mulu) : این مکان به خاطر سنگ‌های آهکی و غارهای زیبایش معروف شده است؛ و یکی از مکان‌های توریستی کشور مالزی به حساب می‌آید.  شکل‌های تیز سنگ‌های موجود در این منطقه، گردشگران زیادی را به کشور مالزی می‌کشانند.

Bukit Bintang : منطقه اصلی خرید شهر کوالالامپور است. در این منطقه مراکز خرید، بارها، کافه‌‌ها و بازارهای شبانه فراوانی وجود دارند. زندگی شبانه این منطقه و خوردن شام در رستوران‌هایش را در سفر به شهر کوالالامپور از دست ندهید.

گرجستان بهتره یا مالزی
زندگی شبانه Bukit Bintang و خوردن شام در رستوران‌هایش را در سفر به شهر کوالالامپور از دست ندهید

 

رفتن به پارک تامان نگارا : تامان نگارا به زبان مالایی به معنی پارک ملی است. این پارک زیبا در مالزی، در حقیقت یکی از قدیمی‌ترین جنگل های گرمسیری در دنیاست. در این جنگل درختانی با قدمت زیاد و آبشارهای بسیار زیبا، چشم هر توریستی را خیره می‌کنند.

گرجستان بهتره یا مالزی
پارک تامان نگارا، یکی از قدیمی‌ترین جنگل های گرمسیری در دنیاست که در آن درختانی با قدمت زیاد و آبشارهای بسیار زیبا، چشم هر توریستی را خیره می‌کنند

 

غذاهای خوشمزه :‌ از غذاهای خوشکزه مالزی مثل برنج روی برگ موز، ناسی داگانگ، چای گوشت با استخون، رشته فرنگی زرد چینی، ساتای مالزی، چارسیو رایس و غذاهای خوشمزه دیگر مالزی غافل نشوید.

برج‌های دوقلوی پتروناس (PETRONAS TWIN TOWERS) : برج‌های دوقلوی پتروناس از بلندترین آسمان خراشهای جهان هستند که در شهر کوالالامپور در کشور مالزی قرار گرفته‌اند. سفر به شهر کوالالامپور بدون بازدید از این برج‌های دوقلو کامل نمی‌شود. ‌در این برج‌ها به طبقه ۴۱ و ۴۲ بروید تا نمایی کلی و زیبا از شهر کوالالامپور ببینید. آکواریوم‌های زیبا، لوازم لوکس و گالری هنری از جمله زیبایی‌های این دو برج هستند.

گرجستان بهتره یا مالزی
آکواریوم‌های زیبا، لوازم لوکس و گالری هنری از جمله زیبایی‌های این دو برج هستند

 

با توجه به وجود فرهنگ‌های مختلف در کشور مالزی، جشن‌ها و مناسبت‌‌های زیاد و متنوعی در این کشور برگزار می‌شوند. از جمله : جشن عید فطر و کریسمس، جشن هندوها، جشن سال نوی چینی، جشنواره چراغ دریایی و …

مراسم معروف کشور مالزی عبارت‌اند از :

 • عيد قربان : عید مخصوص مسلمانان مالزی، با سنت‌هایی شبیه به جشن عید قربان ایرانیان
 • تايپو‌سام : جشنی که توسط هندوها برگزار شده و گردشگران زیادی را نیز به خود جذب می‌کند
 •  سال نو چينی‌ها :‌ یکی از جذاب‌ترین و بزرگترین جشن‌های سال نو چینی‌ها در کشورهای جنوب شرق آسیا
 • عيد فطر (هاری رایا پوآسا) : جشن مسلمانان به مناسبت پایان ماه رمضان
 • جشن شيرينی ماه و فانوس : این جشن كه به نام جشن «اواسط پاييز» نیز شناخته می‌شود، یک جشن تاریخی برای مردم کشور مالزی است
 • جشن ارواح گرسنه : این جشن توسط  بودائي‌ها و تائوئي‌ها‌ برگزار می‌شود. در این جشن اهالی جمع شده و برای ارواح غذا می‌خرند
 • روز وساك : جشن بودایی برای بزرگداشت سه روز مهم ( تولد ، روشنگری و دستیابی به نیروانا) در زندگی بودا
 • ديپاوالی (دیوالی) : جشنواره چراغ های هندو و همچنین روز سال نو هندو؛ جشنی رنگارنگ و جذاب
 • هري جاوا : این مراسم در اول ماه ژوئن و به مدت يک هفته و برای اعلام پايان فصل برداشت زمين‌های برنج و شروع فصل جديد كاشت مجدد برگزار می‌شود. این مراسم همراه با جشن و پایکوبی بوده و غذاهای متنوع و رنگارنگی در آن یافت می‌شود.
 • کریسمس : جشن برگزار شده توسط مسیحیان کشور مالزی در روز ۲۵ دسامبر
گرجستان بهتره یا مالزی
جشن سال نو چینی‌ها ، یکی از جذاب‌ترین و بزرگترین جشن‌های سال نو چینی‌ها در کشورهای جنوب شرق آسیا

 

در مورد مالزی بیشتر بخوانید:

 

در این پست از زرین نما بلاگ به مقایسه گرجستان و مالزی پرداختیم. امیدواریم که این مطلب در تصمیم‌گیری به شما کمک کرده باشد. نظر شما در این مورد چیست؟ گرجستان بهتره یا مالزی ؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *