گرجستان اروپایی است یا آسیایی؟

کشور گرجستان با جاذبه‌های گردشگری و شهرهای زیبای خود مانند باتومی و تفلیس، محبوبیت خاصی در بین گردشگران پیدا کرده است. اما یکی از سوالاتی که همواره در رابطه با این کشور مطرح بوده است، این است که گرجستان اروپایی است یا آسیایی ؟ در این مطلب به پاسخ این سوال پاسخ و اطلاعات جغرافیی گرجستان پرداخته‌ایم. با زرین نما بلاگ همراه باشید.

گرجستان اروپایی است یا آسیایی ؟

همان طور که می‌دانید اوراسیا به ترکیب دو قاره اروپا و آسیا گفته می‌شود. چرا که این دو قاره در واقع مرزبندی طبیعی ویژه‌ای نداشته و مرزبندی که در حال حاضر نیز ارائه می‌شود، بیشتر فرهنگی و تاریخی است. برخی از کشورها هستند که قسمتی از آن‌ها در قاره اروپا و قسمت دیگرشان نیز در قاره آسیا قرار دارد. به این کشورها اصطلاحا کشورهای اوراسیایی گفته شده و کشور گرجستان نیز یکی از این کشورها محسوب می‌شود.

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر درباره موقعیت جغرافیایی گرجستان صحبت کنیم، بایستی بگوییم که این کشور در سرحد آسیایی غربی و اروپای شرقی واقع شده و از غرب با دریای سیاه، از شمال با کشور روسیه، از سمت جنوب با دو کشور ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرقی با جمهوری آذربایجان هم‌ مرز است. با توجه به این که گرجستان در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد، یکی از اهداف مهم مقامات سیاسی تفلیس، پایتخت این کشور، عضویت در اتحادیه ارودپا و ناتو می‌باشد.

گرجستان اروپایی است یا آسیایی
کشورهای همسایه گرجستان

 

گرجستان کشوری نسبتا کوچک بوده و مساحت آن حدود ۷۰ هزار متر مربع است. جمعیت این کشور نیز برابر با ۳.۷ میلیون در سال ۲۰۱۶ بوده است. مردم بومی این کشور مسیحی ارتدکس بوده و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. دین اسلام نیز در این کشور به عنوان بزرگترین اقلیت مذهبی محسوب می‌شود. زبان اصلی این کشور گرجی بوده و مردم بومی آن به این زبان صحبت می‌کنند. زبان گرجی با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان است.

درباره گرجستان در زرین نما بخوانید:

گرجستان اروپایی است یا آسیایی

 

 

گرجستان فرهنگ و تاریخ غنی داشته و گفته می‌شود که سابقه زندگی انسان‌ها در این مکان به ۱.۸۰۰.۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد که گروهی از انسان‌ها موسوم به « انسان گرجی » در آن می‌زیسته‌اند. این کشور در زمان‌ها قدیم با نام ایبریا شناخته می‌شده است. گرجستان در طول تاریخ با فراز و نشیب‌ها و جنگ‌های مختلفی روبرو بوده است که از جمله آن‌ها می‌توان به حمله مغول‌ها به گرجستان در قرن ۱۳ میلادی، حملات ایرانیان، عثمانی‌ها و حمله چند سال پیش روس‌ها (در سال ۲۰۰۸) به این کشور اشاره کرد.

گرجستان دارای اقلیم منحصر به فردی بوده و هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود. به این صورت که در یک زمان در کناره‌های دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل‌ها حکم فرماست؛ در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف‌های تازه و گل‌های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه‌ است وجود دارد!

 

گرجستان اروپایی است یا آسیایی
گرجستان اروپایی است یا آسیایی

دسته بندی های مرتبط

2 دیدگاه برای ”گرجستان اروپایی است یا آسیایی؟

  1. گرجیها بیشتر تمایا به اروپا و فرهنگ غرب دارند واز اولین کشورهای مسیحی به حساب میاد واز این حیث خیلی هم مدعی میباشد و شکل زندگی وفرهنگ خاص و مذهب مشترک اونها را بیشتر اروپایی نشون میده تا آسیایی چرا که مشترکات فرهنگی مذهبی وقومی زیادی با آسیایها هم نداره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *