کویر مرنجاب کجاست؟ آشنایی با یکی از زیباترین کویرهای ایران

سفر به کویر و کویرگردی یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که هرکس در طول زندگی باید آن‌را تجربه کند. در این میان کویر مرنجاب یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای کویر‌گردی به شمار می‌آید. دراین مطلب از زرین نما قصد داریم تا به معرفی این کویر زیبا پرداخته و بررسی کنیم که کویر مرنجاب کجاست ؟‌

[c][/c]

اگر شما نیز به دنبال مکانی بیابانی و بکر هستید که در آن به ماجراجویی بپردازید کویر مرنجاب یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما به محسوب می‌شود. همانطوکه در تصاویر این مطلب مشاهده خواهید کرد این منطقه کاملا خشک و بی‌آب و علف بنظر می‌رسد. اما جالب است بدانید که مرنجاب دارای آب فراوانی بوده و به همین دلیل نیز پوشش گیاهی منحصربفردی دارد. همچنین به دلیل وجود آب و غذا حیوانات زیادی نیز در آن زندگی می‌کنند. از جمله حیواناتی که در این کویر به چشم می‌خورند می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین اشاره کرد. حتی گفته می‌شود که تعداد زیادی یوزپلنگ هم در این کویر زندگی می‌کنند.

کویر مرنجاب کجاست
کویر مرنجاب کجاست

مرد رنج آب نامی است که در سال‌های دور به این منطقه کویری اختصاص داده شده بود و علت آن هم این بود که حفر چاه و رسیدن به آب در این منطقه کار بسیار مشکل به شمار می‌رفت. البته نحوه به کار بردن این نام به مرور زمان تغییر کرد تا جاییکه امروزه به آن کویر مرنجاب گفته می‌شود. برخی نیز معتقد هستند شاه عباس صفوی در هنگام ساخت کاروانسرا در این منطقه آن را  مرنجاب نامگذاری کرده است.

کویر مرنجاب کجاست

بطور کلی کویر مرنجاب از تپه‌ها و ریگزارهایی تشکیل شده که زیبایی این منطقه هستند. پیاده‌روی در این تپه‌ها و تماشای طلوع و غروب خورشید در کویر تجربه‌ای دوست‌داشتنی خواهد بود که باید آن‌را در لیست کارهایی قرار دهید که حتما باید در طول زندگی خود انجام دهید. همچنین آسمان کویر نیز بی‌نظیر است. شما می‌توانید در این منطقه به دور از آلودگی‌های نوری در فضای شهری به تماشای آسمان پر ستاره بنشینید. حتی بسیاری از گروه‌های نجومی برای رصد ستارگان در نیمه دوم سال به مکان کاروانسرا می‌آیند تا به دور از گرمای فصل تابستان شبی را به تماشای آسمان بگذرانند. پیشنهاد می‌کنم تماشای ستاره سهیل را از به هیچ وجه از دست ندهید. این ستاره در حقیقت پر نورترین جرم آسمانی به شمار می‌آید که در نیم‌کره جنوبی آسمان دیده می‌شود. لازم به ذکر شما نمی‌توانید این ستاره را در شهرهای شمالی ایران رصد کنید.

کویر مرنجاب کجاست

از دیگر فعالیت‌های پرطرفدار در کویر مرنجاب می‌توان به عکاسی اشاره کرد. اگر شما نیز یک عکاس حرفه‌ای هستید و به دنبال سوژه‌ای متفاوت می‌گردید کویر می‌تواند برای شما یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. در کویر مرنجاب از تپه‌‌های شنی طلایی گرفته تا گیاهان، جانوران بیابانی و آسمان شب سوژ‌ه‌های جذابی وجود دارند که می‌توانید از آنها عکاسی کنید.

کویر مرنجاب کجاست
کویر مرنجاب کجاست

موضوع ساخت کاروانسرا در این منطقه به زمان حمله ازبک‌ها و افغان‌ها باز می‌گردد که پس از آن شاه عباس صفوی دستور به ساخت کاروانسرا در این کویر را می‌دهد. او همچنین 500 نظامی مسلح را در قلعه بکار گرفت تا از امنیت آن مطمئن شود. نظامیان در این کاروانسرا نه تنها از حمله ازبک‌ها و افغان‌ها به سمت شهر اصفهان که در آن زمان پایتخت ایران بود جلوگیری می‌کردند بلکه وظیفه تامین امنیت راه ابریشم را نیز بر عهده داشتند.

کویر مرنجاب کجاست

اما امروزه از کاروانسرای مرنجاب به عنوان مکانی برای اسکان گردشگران استفاده می‌شود. این کاروانسرا دارای یک قنات آب شیرین بوده که گردشگران می‌توانند از آن بهره ببرند. در کاروانسرای مرنجاب 29 اتاق وجود دارد و در آن امکانات مناسبی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید با آسودگی خیال شبی را در آن اقامت داشته باشید. همچنین گردشگران می‌توانند در محدوده آبگیر کاروانسرای مرنجاب چادر خود را برپا کنند. در این کاروانسرا یک سفره‌خانه سنتی نیز به چشم می‌خورد.

کویر مرنجاب کجاست

در 4 کیلومتری بخش شرقی کاروانسرای مرنجاب یک چاه وجود دارد که از جاذبه‌های گردشگری کویر به شمار می‌آید. آب این چاه کاملا شیرین بوده و علت آن‌هم وجود فیلترهای ماسه‌ای است که آب‌های شور را کاملا تصفیه و شیرین می‌کند. بسیاری از مردم معتقد هستند که امام رضا در مسیر حرکت خود از سمت عراق به شهر مشهد این چاه را حفر کرده است.

کویر مرنجاب کجاست

پیشنهاد می‌کنم اگر سفری به کویر مرنجاب داشتید حتما بازدیدی هم از قلعه کرشاهی داشته باشید. این قلعه برای راهزن معروف دروه رضا خان سردار حسین کاشی است و از آثار به‌جای مانده از دوره قاجار می‌باشد. همچنین جالب است بدانید هنوز هم آثار گلوله‌های توپ که توسط نظامیان دولت قاجار برای خلع سلاح کردن سردار حسین کاشی به قلعه شلیک شده بود روی آن دیده می‌شود.

کویر مرنجاب کجاست
کویر مرنجاب کجاست

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در کویر مرنجاب می‌توان به کوه یخاب اشاره کرد. این کوه در بخش شمالی قلعه کرشاهی واقع شده است و دارای 1800 متر ارتفاع از سطح دریا می‌باشد. برخی از کوهنوردان با هدف صعود به کوه یخاب به کویر مرنجاب سفر می‌کنند.

کویر مرنجاب کجاست

اگر به اندازه کافی فرصت دارید تا از همه جاذبه‌های گردشگری موجود در کویر مرنجاب بازدید کنید، سری هم به کوه کلنگ در 5 کیلومتری جنوب کاروانسرا بزنید. چندین تپه ماسه‌ای دورتادور این کوه قرار گرفته که پیاده‌روی در اطراف آن می‌تواند کاری لذت‌بخش باشد.

کویر مرنجاب کجاست

اما در داخل شهر آران و بیدگل نیز یک جاذبه گردشگری مذهبی وجود دارد که هر ساله بسیاری از مردم را به سمت خود می‌کشاند. امام‌زاده محمد هلال بن علی در قسمت شرقی شهر واقع شده است و بنای آن به لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. این بنای تاریخی همانند کاروانسرای مرنجاب در دوره صفویان ساخته شده است .

کویر مرنجاب کجاست

کویر مرنجاب کجاست

پیوستن به تورهای کویر مرنجاب یکی از بهترین کارهایی است که برای سفر به این منطقه می‌توانید انجام دهید. اما اگر قصد دارید تا خود و با ماشین شخصی به کویر مرنجاب سفر کنید بهتر است از مسیر اصلی شهرستان آران و بیدگل در مسیر کویر قرار بگیرید. البته شما می‌توانید از مسیرهای بی‌راهه نیز به کویر دسترسی داشته باشید. البته اینکار در کنار خطراتی که دارد نیازمند تجهیزات پیشرفته و داشتن خودروهای دو دیفرانسیلی است. توجه داشته باشید که سفر به کویر مرنجاب بدون خودرو همراه و راهنمای ماهر کاری بسیار خطرناک است و احتمالا به قیمت جان شما تمام خواهد شد. اما اگر به خوبی جوانب احتیاط را رعایت کنید سفر به مرنجاب در مسیرهای بی‌راهه می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی در زندگی شما باشد. شما می‌توانید از جنوب شرقی کاشان از مسیر خالدآباد در اطراف روستای ابوزید به سمت پشت ریگ مسیری تقریبا 80 کیلومتری را طی کنید و به کویر مرنجاب دسترسی داشته باشید. همچنین باید بدانید که گفته می‌شود اگر قصد سفر یک روزه به کویر مرنجاب را دارید باید به اندازه سه روز آب و غذا با خود به همراه ببرید این میزان از آب غذا باید در روزهای بیشتر با همین تناسب افزایش یابد.

کویر مرنجاب کجاست

همچنین دانستن این نکته نیز ضروری است که به تازگی ورود خودروهای آفرود و دو دیفرانسیل و تورهای بدون مجوز به مناطق گردشگری کویر مرنجاب ممنوع شده است. پس باید پیش از شروع سفر و بطور دقیق مجوز تور را بررسی کرده و مطمئن شوید که اجازه ورود شما به کویر مرنجاب داده خواهد شد.

در این پست از زرین نما بلاگ سعی کردیم به سوال کویر مرنجاب کجاست پاسخ داده و آن را خدمتتان معرفی کنیم. امیدواریم از آن لذت برده باشید. نظر شما در مورد این کویر و سایر نقاط ایران برای سفرهای متفاوت چیست؟

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *