کویر شهداد در کرمان زیباترین کویر در سراسر جهان را بشناسید

یکی از جاذبه‌های حیرت‌انگیز و پر رمز و راز ایران کویر شهداد است که هر ساله گردشگران خارجی زیادی را به ایران و شهر کرمان می‌کشاند. در این مطلب از زرین نما قصد داریم تا شما را با کویر شهداد و کلوت‌ها آشنا کنیم.

[c][/c]

کویر شهداد

در مورد کرمان بیشتر بدانید:

کویر شهداد نه تنها به علت داشتن چشم‌اندازهای طبیعی بی‌نظیر شناخته شده است، بلکه به لحاظ تاریخی نیز مکانی ارزشمند محسوب می‌شود. این مکان در گذشته‌های دور و در زمان تمدن ایلام مرکز ایالت آراتا بوده و بیش از 6000 سال قدمت دارد. اما اکنون کویر شهداد یک جاذبه‌ گردشگری به شمار می‌آید که حتما باید از آن بازدید کرد. بسیاری معتقدند این مکان زیباترین کویر دنیاست و شاید بتوان گفت که علت این زیبایی کلوت‌های شهداد می‌باشند.

کلوت شهداد چیست ؟

کویر شهداد

کلوت در حقیقت یک پدیده طبیعی است که در اثر فرسایش آبی و بادی به وجود می‌آید. این کلوت‌ها در حدود 20 هزار سال پیش در این منطقه ایجاد شده‌‌اند و روند به وجود آمدن آنها نیز بسیار آهسته و به مرور زمان بوده است. هر کلوت در بین یک شیار دره‌ای تشکیل می‌شود و نام علمی آن نیز یاردانگ‌ می‌باشد.

کلوت‌های شهداد

کویر شهداد

کلوت‌های شهداد عنوان چهارمین جاذبه طبیعی دنیا را به خود اختصاص داده‌‌اند. کلوت شهداد کرمان طولی در حدود 150 کیلومتر دارد و عرض منطقه‌ای که در آن قرار گرفته نیز به 80 کیلومتر می‌رسد. جالب است بدانید پست‌ترین نقطه کشور با ارتفاع 56 متر از سطح دریا نیز در این منطقه واقع شده و همچنین گرم‌ترین نقطه جهان نیز در آن است که این موارد به جذابیت‌های شهداد افزوده است. شما می‌توانید در این مکان تفریحات زیادی از جمله کویرنوردی، حضور در کمپ کلوت کویر شهداد ، عکاسی از کویر، سافاری، تماشای آسمان کویر و حتی شتر سواری را تجربه کنید..

کویرنوردی در شهداد

کویر شهداد

فصل زمستان یکی از بهترین زمان‌ها برای کویرنوردی محسوب می‌شود. در فصل‌های دیگر هوا در کویر به اندازه این فصل مناسب نیست و به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم تا در فصل زمستان امسال سفری به کویر داشته باشید. کویر مصر، روستای نایبند، کویر مرنجاب و کلوتهای شهداد کرمان از بهترین مکان‌ها برای کویرنوردی هستند. باید گفت که کویرنوردی چندان کار ساده‌ای نیست و شاید هم هر کسی از این کار لذت نبرد  اما باید بدانید که کویرنوردی در کویر شهداد حال‌وهوای دیگری دارد. چراکه شهداد یکی از زیباترین کویرهای دنیاست و باید در آن به گشت‌وگذار پرداخت. توجه داشته باشید که اگر تجربه کافی ندارید نباید به تنهایی کویرنوردی کنید و این کار احتمالا به قیمت جان شما تمام خواهد شد. در شهداد افرادی وجود دارند که شغل آنها کمک به شما برای گشت‌وگذار و کویرنوردی است. پس اگر انفرادی سفر می‌کنید با آنها همراه شوید. البته شما می‌توانید از تور کلوت شهداد هم بهره ببرید. مزیت شرکت  در تورهای کلوت شهداد این است که در این تورها شما حتما تمامی جاذبه‌های مهم را دیده و چیزی را از دست نخواهید داد.

تماشای آسمان کویر

کویر شهداد

شهداد ارزشش را دارد تا برای بازدید از آن و کشف زیبایی‌هایش یک شب را در دل کویر بگذرانید. در این منطقه هیچ نوع آلودگی نوری وجود ندارد و به همین دلیل زیبایی‌های آن دو چندان خواهد بود. حتی باید بدانید که برخی از تورها بصورت تخصصی با موضوع رصد ستارگان در کویر شهداد برگزار می‌شوند. احتمالا تصاویری که در پایین مشاهده خواهید کرد شما را به سمت سفر به کلوتهای شهداد کرمان سوق خواهند داد.

عکاسی در کویر

کویر شهداد

اگر تجهیزات مناسبی برای عکاسی هوایی دارید آماده سفر به کویر شهداد شوید. چشم‌اندازهای حیرت‌انگیز کویری سوژه‌ای فوق‌العاده برای عکاسان حرفه‌ای به شمار می‌آیند. در بسیاری از سایت‌های گردشگری خارجی از این تصاویر به عنوان عکس‌هایی از زیباترین کویر جهان یاد می‌شود.

سافاری در میان کلوتهای شهداد کرمان

کویر شهداد

در زمان‌های پر گردشگر سال در این مکان تورهای سافاری برگزار می‌شود، اما این تورها همیشگی نیستند. پس بهتر است اگر قصد دارید تا این تفریح هیجان‌انگیز را در میان كلوت كوير شهداد تجربه کنید ابتدا به شهر رفته و با راهنمایان محلی هماهنگ شوید. همچنین دانستن این نکته نیز ضروری است که برای بازدید از برخی از مناطق شهداد نیاز به مجوز دارید پس پیش از سفر با خودرو شخصی نقشه را بطورکامل مورد بررسی قرار دهید. در ادامه بطور مفصل اطلاعاتی را در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

مناطق ممنوعه در شهداد کرمان

کویر شهداد

بطورکلی اگر شما یک گردشگر آماتور هستید و قصد دارید تا به تنهایی و بدون راهنما، سفر کنید تنها اجازه خواهید داشت تا در منطقه سبز باشید.  منطقه سبز شهداد تنها به اندازه 2  کیلومتر طول دارد و پس از آن وارد منطقه نارنجی و سپس منطقه قرمز خواهید شد. هیچ گردشگری اجازه ندارد تا بدون راهنما و اطلاع دادن به نیروی انتظامی در مناطق نارنجی و قرمز تردد داشته باشد و اگر چنین کاری را انجام دهید به عنوان مجرم شناخته می‌شوید. چند علت برای ممنوع کردن ورود گردشگر به این مناطق وجود دارد که یکی از آنها گمشدن گردشگران در کویر است.

قلعه رموک

کویر شهداد

البته کلوتهای شهداد کرمان به اندازه‌ای جذاب و دیدنی هستند که در سفر به این مکان فرصتی برای بازدید از جاذبه‌های دیگر نداشته باشید اما بد نیست بدانید که در نزدیکی شهر شهداد و در بخش شمالی این شهر یک جاذبه گردشگری تاریخی به نام قلعه رموک وجود دارد که قدمت آن به اوایل دوران تاریخی پس از اسلام در ایران می‌رسد. کل این بنای تاریخی از جنس کاه‌گل بوده و در ساخت آن خشت‌هایی با ابعاد نسبتا بزرگ آماده شده و درون سازه جای گرفته است. قلعه رموک در دو طبقه و یا همان دو اشکوب ساخته شده و دارای چهار برج می‌باشد.

آب‌انبار حاج محمدتقی

کویر شهداد

بر خلاف قلعه رموک که قدمتی بیش از 1500 سال دارد، آب‌انبار حاج محمدتقی متعلق به دوران قاجار است. بد نیست در سفر به کویر شهداد  سری نیز به آب‌انبار حاج محمدتقی بزنید که از نظر ظاهری و تاریخی ارزش بسیاری دارد.

گندم‌بریان یا ریگ‌سوخته

کویر شهداد

گندم‌بریان و یا ریگ‌سوخته یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در کویر شهداد می‌باشد که بهترین زمان برای بازدید از آن فصل زمستان است. در سایر فصل‌ها میزان درجه هوا تا حدی بالاست که امکان سفر به آن وجود ندارد. در خصوص گرمای  گندم‌بریان باید بدانید که دمای هوا در این منطقه بگونه‌ای است که هیچ موجود زنده‌ای تاب‌وتوان زندگی در آن را ندارد. حتی باکتری‌های هم نمی‌توانند در گندم‌بریان زندگی کنند. جالب است بدانید در سال‌های گذشته جسد یک گاو در این منطقه پیدا شد که حتی پس از چند سال نیز تجزیه نشد و بقایای خشک شده آن قابل مشاهده است. اما جذابیت اصلی گندم‌بریان در سنگ‌های آتشفشانی موجود در آن می‌باشد. علت پدیدار شدن این سنگ‌های آتشفشانی نیز به دلیل وجود 3 دهانه آتشفشانی در گندم‌بریان بوده که در گشذته‌های دور فعال بوده‌اند.

کمپ کویری شهداد

کویر شهداد

برای اقامت در کویر شهداد راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها حضور در کمپ کویری شهداد  است. برای دسترسی به این کمپ کویری شما باید مسافتی در حدود 30 کیلومتر را در کویر شهداد طی کنید و پس از عبور از روستای شفیع آباد به  کمپ کویری شهداد دسترسی خواهید داشت. حتی بسیاری از گردشگران خارجی نیز برای لذت بردن از آسمان شب در کویر به این مکان مراجعه می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم شما نیز تا نیمه‌های شب به تماشای آسمان بپردازید و صبح زود نیز تماشای طلوع خورشید را از دست ندهید. بطورکلی کویر سه جذابیت اصلی دارد که آنها شامل طلوع خورشید، غروب خورشید و تماشای آسمان شب می‌باشند. حال در کویر شهداد این امکان برای شما وجود دارد که از کلوت‌ها نیز بازدید کنید و از چشم‌اندازهای حیرت‌انگیز آن لذت ببرید. لازم به ذکر است که کمپ کویری شهداد تنها کمپ موجود در کویر لوت است که امکانات مناسبی از جمله آب و برق در آن وجود دارد. البته نگران امنیت آن هم نباشید چون نگهبانانی از آن محافظت می‌کنند.

اقامتگاه‌های نزدیک شهداد

کویر شهداد

اگر قصد کمپ زدن در کویر را ندارید یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اقامت، اقامتگاه بوم گردی کاشکیلو می‌باشد. این اقامتگاه بیش از 60 سال قدمت دارد که البته در سال‌های اخیر بازسازی شده و امکانات مناسبی در آن به چشم ‌می‌خورد. البته انتظار داشتن اتاقی لوکس را نداشته باشید چون این مکان کاملا سنتی طراحی شده و احساس زندگی همچون مردمان کویر را برای شما تداعی می‌کند. همچنین در کنار قلعه شفیع آباد نیز یک اقامتگاه بوم‌گردی دیگر وجود دارد که امکانات آن بسیار کمتر از اقامتگاه بوم گردی کاشکیلو می‌باشد. اما در نزدیکی کلوت‌ها واقع شده و شما می‌توانید با اقامت در آن لذت بیشتری از کویر ببرید.

کلوت شهداد کجاست ؟

کویر شهداد

در پاسخ به این سوال که  کلوت شهداد کجاست ؟ باید گفت که این مکان در شمال شرق شهر کرمان قرار دارد و فاصله کرمان تا شهداد به اندازه 100 کیلومتر است. البته توجه داشته باشید که برای دسترسی به کلوت‌ها باید به اندازه 40 کیلومتر نیز از شهر شهداد فاصله بگیرید.

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *