با شهر کوالالامپور مالزی آشنا شوید

کوالالامپور نامی آشنا برای علاقمندان به مسافرت محسوب شده و در بسیاری از لیست‌های مقاصد گردشگری آسیایی مشاهده می‌شود. در ادامه به بررسی این سوال پرداخته‌ایم که کوالالامپور کجاست ؟ با زرین نما همراه باشید.

[c][/c]

کوالالامپور کجاست

کوالالامپور که با نام رسمی قلمرو فدرالی کوالالامپور (Federal Territory of Kuala Lumpur) و به اختصار با عنوان KL شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی مالزی  و پایتخت این کشور است. این شهر یکی از سه قلمرو فدرالی مالزی بوده و در ایالت سلانگور در سواحل غربی شبه‌جزیره مالزی واقع شده است. کوالالامپور تنها شهر آلفای کشور مالزی بوده و از این جهت نیز اهمیت زیادی در این کشور دارد. شهر آلفا که با عناوین شهر جهانی یا مرکز جهانی شناخته می‌شود، به شهری گفته می‌شود که نقش مهمی در نظام اقتصادی جهانی دارد. این شهر مساحتی حدود ۲۴۳ کیلومتر مربع داشته و طبق آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۶ جمعیتی بالغ بر ۱.۷۳ میلیون نفر داشت.

کوالالامپور کجاست

در مورد مالزی بخوانید:

 

کوالالامپور در رشد از نظر جمعیت و اقتصاد سرعت بالایی را در بین شهرهای آسیایی دارد. این شهر مرکز فرهنگی، مالی و اقتصادی مالزی و حتی آسیای جنوب شرقی بوده، دپارتمان کشور مالزی نیز در آن قرار دارد و محل اقامت رسمی پادشاه مالزی نیز محسوب می‌شود. کوالالامپور از دهه نود ۱۹۹۰ میزبان بسیاری از رویدادهای ورزشی، سیاسی و فرهنگی بین المللی بوده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بازی‌های مشترک المنافع ۱۹۹۸ اشاره کرد.

با توجه به گردشگری بودن این شهر و مسافرین زیادی که سالانه برای بازدید از آن به کشور مالزی سفر می‌کنند، کوالامپور سیستم حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته‌ای داشته و در این زمینه یکی از برترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود. این شهر یکی از شهرهای پیشرو در صنعت گردشگری و خرید بوده و هفتمین شهر پربازدید و توریست‌پذیر جهان محسوب می‌شود. همچنین سه مورد از ۱۰ مرکز خرید بزرگ جهان در کوالالامپور واقع شده‌اند.

کوالالامپور کجاست
کوالالامپور کجاست ؟

 

کوالالامپور در رتبه‌بندی ۱۴۰ شهر مناسب برای زندگی در رتبه ۷۰ قرار گرفته است که پس از سنگاپور در بین شهرهای آسیای جنوب شرقی شهر دوم محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که سنگاپور در این لیست در رتبه ۳۵ قرار دارد. مجله فوربز نیز نام کوالالامپور را بین ده شهر برتر برای ادامه زندگی پس از بازنشستگی اعلام کرده است. عواملی مانند مراقبت‌های بهداشتی در سطح جهانی، هزینه‌های زندگی و میزان صحبت شدن زبان انگلیسی در منطقه عوامل مهم در این رتبه‌بندی‌ها تاثیر داشته‌اند.

کوالالامپور کجاست

کوالالامپور به چه معنی است؟

اگر به دنبال ریشه واژه کوالالامپور باشیم، بایستی بگوییم که نام این شهر به معنی «محل تلاقی گل‌آلود» است. «کوالا» به معنی محل تلاقی دو رودخانه بوده و «لامپور» نیز به معنی گل‌آلود می‌باشد. گفته می‌شود که این شهر در محل تلاقی دو رودخانه Klang و Gombak که نقطه اتصالی گل‌آلود را ایجاد می‌کند واقع شده و علت نام‌گذاری آن نیز به همین دلیل است.

کوالالامپور کجاست

صنعت گردشگری در کوالالامپور

گردشگری نقش مهمی در اقتصاد شهر کوالالامپور ایفا می‌کند. بسیاری از هتل‌های زنجیره‌ای بین‌المللی در این شهر حضور دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به هتل Majestic اشاره کرد. گفته می‌شود که این شهر سالانه میزبان بیش از ۹ میلیون مسافر از سراسر جهان می‌باشد. رشد گردشگری این شهر عمدتا به دلیل تنوع فرهنگی شهر، هزینه‌های نسبتا پایین و انواع مختلف غذاهای خوشمزه و وجود گزینه‌های مختلفی برای علاقمندان به خرید است.

 

مطالب مرتبط:

کوالالامپور کجاست

دین و زبان مردم کوالالامپور

شهر کوالالامپور از نظر دینی و مذهبی تنوع زیادی دارد. دین اسلام با حضور مردم مالزیایی و هندی مسلمان بیشترین جمعیت را در کوالالامپور داشته و بعد از آن نیز دین و مذهب‌هایی مانند بودیسم، کنفسیوس، تائوئیسم و هندوئیسم در این شهر رایج هستند. البته برخی از چینی‌ها و هندی‌های ساکن این شهر نیز به دین مسیحیت گرویده‌اند. طبق آمارها در سال ۲۰۱۰ حدود ۴۶ درصد مردم کوالالمپور مسلمان، ۸.۵ درصد هندو، ۵.۸ درصد مسیحی و بقیه نیز پیرو مذاهب دیگر بودند.

زبان رسمی مالزی و کوالالامپور نیز مالایی است، اما بسیاری از مردم آن به زبان انگلیسی مسلط هستند. با توجه به تعداد فراوان توریست‌هایی که سالانه به این کشور می‌آیند، زبان انگلیسی به نوعی دومین زبان رسمی کوالالامپور محسوب می‌شود و در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط باشید، نیازی به نگرانی در سفر به کوالالامپور را ندارید.

کوالالامپور کجاست

در این پست از زرین نما بلاگ به بررسی سوال کوالالامپور کجاست پرداخته و به معرفی این شهر پرداختیم. امیدواریم از آن لذت برده باشید. در مطالب بعدی منتظر راهنمای سفر به کوالالامپور و هزینه‌های سفر به این شهر باشید.

منبع: wikipedia

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *