آشنایی با جاذبه‌های گردشگری کنگان

شهرستان کنگان در جنوب ایران قرار دارد و از شهرستان‌های استان بوشهر به‌شمار می‌آید. مرکز شهرستان کنگان در حقیقت‌ بندر کنگان است. به لحاظ جغرافیایی محدوده قرارگیری شهرستان کنگان بدین گونه است که این شهرستان همسایه شمال غربی شهرستان دیر است و از شمال به رشته کوه زاگرس و تپه کنگان محدود است. از سمت غرب به شهرستان بنک و از شرق، به سیراف می‌رسد همچنین از سمت جنوب به خلیج فارس محدود شده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی جاذبه‌های گردشگری کنگان پرداخته و ببینیم که کنگان کجاست ؟ با ما همراه باشید.
جالب است بدانید که قبل از حکومت صفویان شهرستان کنگان از توابع بندر سیراف بود که بعد‌ها مستقل شد. کنگان بطور کلی شامل 2 بخش دهستان طاهری و دهستان حومه است.

وجه تسمیه نام کنگان از آنجاست که کنگ در ادبیات کهن به معنای فرورفتگی خشکی در آب است و کنگان نیز در بین چندین آب باریکه دریایی محصور می‌باشد. دلیل دیگر این‌‌که کنگ در نظر زرتشتیان و آریایی‌ها شهری مقدس به شمار ‌می‌آید. بارها نام کنگ در اوستا و دینکرد آمده است و کنگان از ترکیبی از کنگ به علاوه پسوند مکانی می‌باشد. برخی نیز براین عقیده‌اند که کنگان لغتی است با ریشه سانسکریت، از واژه کنگاو که پس از مهاجرت آریایی‌ها و عزیمت آن‌ها از شمال دریای مازندران به سمت جنوب رایج بوده است. البته آثار تاریخی به‌جای مانده از ایلامی‌ها در جلگه خوزستان نشان می‌دهد که آن‌ها حکومتی مقتدر را در این مکان تشکیل داده بودند.

 

کنگان کجاست ؟ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری کنگان

 

جاذبه‌های گردشگری کنگان

کنگان کجاست

در توصیف کنگان همین بس که این شهر مملو از اشیاء و آثار تاریخی است. پس اگر قصد دارید به یک شهر تاریخی سفر کنید بدون شک کنگان می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای شما باشد. آثار تاریخی بسیاری از دوره‌های مختلف در این شهرستان یافت می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به خانه‌های اعیانی سیراف، بندر کنگان، آب انبارها، برکه‌ها، تپه‌ها ،قلعه‌ها، کوزه‌ها، مساجد تاریخی و … نام برد که در ذیل به بررسی هریک می‌پردازیم.

بندر کنگان

کنگان کجاست

بندر کنگان از قرون اول هجری از توابع بندر سیراف بوده و از دوران مغول‌ها حیات سیاسی یافته است. جالب است بدانید که نام بندر کنگان در زمان هخامنشیان به نام بندر کوگانا شناخته می‌شده است.

بندر سیراف

کنگان کجاست

شهر باستانی سیراف در بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد. بندر سیراف در دوران پس از اسلام  یکی از باشکوه‌ترین بنادر ایرانی-اسلامی در حوزه خلیج فارس بود. بازرگانان سیرافی با کلیه بنادر پررونق داخلی و خارجی اعم از هندوستان، شرق آفریقا و چین تجارت مستقیم و مستمری داشتند. رونق بندر سیراف به حدی بود که مالکان خانه‌های اشرافی، چوب مورد نیاز خود را از آفریقا و هندوستان تهیه می‌کردند.

کنگان کجاست

خانه‌های چند طبقه، بیمارستان، سیستم فاضلاب و لوله کشی سفالی بخشی از عظمت این شهر بندری بوده است. همچنین در سیراف مساجد زیادی نیز وجود داشته است که ازجمله آن‌ها می‌توان به مسجد جامع و امام حسن بصری نام برد. تاجران سیرافی  مروارید‌های به دست آمده از خلیج فارس را به هند، آفریقا و چین صادر می کردند. این مرواریدها تزیین شده با هنر دست هنرمندان سیرافی بود.

کنگان کجاست

از دیگر نشانه‌های رونق تجارت و ثروتمند بودن سیراف این است که افراد متمول این شهر در اغلب دیوار‌‌ها و ستون‌ها از گچبری استفاده می‌کردند. اما سیراف در اثر زلزله‌ای بسیار مهیب به طور کلی ویران شد. اکنون از آن همه زیبایی و جلال و جبروت تنها ویرانه‌ای به جامانده است.

خانه‌های اعیانی سیراف

سیراف در اذهان عمومی مردم جهان با تاریخ و آثار باستانی گره خورده است. خانه‌های اعیانی این شهر از آثار به جای مانده از دوران پس از اسلام هستند. خانه‌های اعیانی سیراف از نظر معماری و شهرسازی اهمیت زیادی دارند. مکان ایجاد خانه‌های سیراف بخشی از یک محله مسکونی است. کوچه بندی و راسته بندی این محله کاملا قابل تشخیص است. به طوری‌که راسته اصلی با عرض 5 متر ساخته شده و کوچه‌های فرعی با حدود یک ونیم متر عرض ساخته شده اند.

این محله باستانی توسط دکتر وایتهاوس کشف و از زیر خاک بیرون کشیده شد. با توجه به مشخص بودن کوچه بندی‌ها این فرضیه تقویت می‌شود که خانه‌های اعیانی کشف شده دارای کوچه‌های باریک‌تری هستند. این موضوع نشان می‌دهد که این محله بخشی از شهر قدیم سیراف است. در بقایای به جای مانده از این کوچه‌های قدیمی برخلاف خانه‌های نه چندان قدیمی سیراف امروز «منظر» وجود ندارد. «منظر» اتاقی مشرف به دریا است که در خانه های امروزی به واسطه شرایط اقلیمی منطقه و البته برای تهویه و تنفس، اتاقی مشرف به دریا برای رهایی از گرمای بیش از حد تابستان ساخته می‌شود. برخی معتقدند این‌که خانه‌های قدیمی نگاه خاصی به دریا نداشته به دلیل تراکم بالای خانه‌ها و کوچه‌ها بوده است.

در سال‌های نه‌چندان دور خانه‌ها در طول خط ساحلی و رو به دریا ساخته شده بودند، خانه‌‌های اعیانی سیراف در شهرستان کنگان و در بخش مرکزی شهر بندر طاهری واقع شده است. این منطقه در سال 1387 به عنوان  اثر تاریخی به ثبت ملی رسید.

قلعه شیخ نصوری

کنگان کجاست

قدمت قلعه نصوری یا قلعه شیخ به اوایل دوره قاجاریه می‌رسد. این قلعه از سنگ‌های بزرگ، گل و گچ ساخته شده است. از زیبایی‌های این قلعه همین بس که در ایوان غربی آن 18 تابلو از مجالس شاهنامه فردوسی نصب شده است درب ورودی قلعه، درب چوبی کنده کاری شده است که ارزش تاریخی زیادی دارد. بعد از ورودی نیز هشتی بزرگی وجود دارد که 8 طاقچه ساده روی آن به چشم می‌خورد. از هشتی که وارد حیاط بیرونی می‌شوید به وسیله پلکانی به طبقه دوم می‌رسید و به اندرونی راه می‌یابید.

ستون‌های گچبری شده، درب‌های چوبی، گچبری‌ها با تزیینات گل و بوته از دیگر زیبایی‌های قلعه شیخ نصوری هستند. معماری این قلعه معماری ساختمان‌های دوران قاجاریه است و البته در بعضی قسمت‌ها ستون‌ها شبیه ستون‌های بازار وکیل شیراز هستند. این بنا دارای بادگیری نظیر بادگیر‌های ساختمان‌های ساحلی خلیج فارس می‌باشد.

گورستان صخره‌ای سیراف

کنگان کجاست

در کوهستان سیراف گودال‌های زیادی حفر شده بود که این گودال‌ها در ابتدا به منظور به دست آوردن و جمع آوری آب‌ ایجاد شده بودند وجود لایه‌ نفوذ ناپذیر ساروج در داخل این گودال‌ها تایید کننده این است که ساکنان شهر سیراف قدیم، از این راه، آب مورد نیاز خود را تامین می‌کنند. اما این احتمال وجود دارد که بعدها توسط افراد ثروتمند و با نفوذ به عنوان گورستان مورد استفاده قرار گرفته است البته این احتمال نیز دور از ذهن نیست که به دلیل وقوع حوادثی مانند سیل و زلزله و احتمال همه‌گیر شدن بیماری‌هایی نظیر طاعون نیاز به گورستانی برای دفن مردگان به صورت گور‌های فردی و دسته جمعی بوده است.

اما بد نیست بدانید که اعتقاد زرتشتیان براین بوده است که جسد انسان‌هایی که آن‌ها نجس، می‌پنداشتند باید در جایی باشد که گوشتشان توسط دردندگان خورده شود و سپس باقی مانده استخوان‌ها را داخل چاه انبار می‌کرند. در این مکان معماری دخمه‌ها به صورتی بوده است که گوشتخوران به اجساد دسترسی داشته باشند و اکثراً بدون سقف هستند. در ایران دخمه‌های زیادی وجود دارد. یکی از معروف‌ترین این دخمه‌ها پس از مقبره کوروش، دخمه‌ بندر سیراف است که پس از ورود اسلام به ایران به قبرستان مسلمانان تبدیل شد. همانطور که می‌دانید مقبره کوروش به شکل خانه ساخته شده است.

در منطقه‌ای که قبر‌های دوره پس از ورود اسلام وجود دارد سنگ قبرهای تابوت شکل دیده می‌شود. بر روی این قبور خط کوفی به صورت برجسته نقش بسته است. در بعضی از این قبور نیز آیات قران مجید به همراه نام صاحب قبر بر روی سنگ‌ها حکاکی شده است.

قدمت گورستان صخره‌ای سیراف به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این گورستان در دامنه جنوبی ارتفاعات بندر طاهری، که محل ویرانه‌های شهر باستانی سیراف بوده قرار دارد. در این گورستان، گورهای مستطیل شکل بسیاری در ارتفاعات سنگی این منطقه کنده شده است.

آرامگاه سیبویه

کنگان کجاست
کنگان کجاست ؟ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری کنگان

 

آرامگاه سیبویه در شمال دره لیل سیراف از توابع شهرستان کنگان واقع شده است. ابوبشر عمر بن عثمان که به سیبویه مشهور است. از دانشمندان عام صرف و نحو بوده که در قرن سوم هجری می زیسته . آرامگاه این دانشمند بزرگ در ساختمان کوچکی قرار دارد. با خاکبرداری از درون این ساختمان دو قبر در عمق یک و دو متری زمین کشف شد. درون این قبور لوحی به خط کوفی و صندوقی مکعبی شکل، یافت شد که متأسفانه به دلیل عدم توجه مسئولین، برخی سودجویان، سالهای گذشته این آرامگاه را نبش قبر کردند و محتویات آن را به سرقت بردند. در 1381 این آرامگاه ثبت ملی شده بود.

چشمه آب‌گرم میانلو

استان بوشهر منبع نسبتاً غنی از چشمه‌ها و آب‌های معدنی است. آب‌های معدنی این استان دارای مواد معدنی از جمله گوگرد و کلر و سولفات می‌باشند. چشمه آب گرم میانلو به دلیل ساختار زمین شناختی شهرستان کنگان به وجود آمده‌ است. این چشمه از شکاف سنگ‌های آهک مارنی، از زمین خارج می‌شود. آب این چشمه‌ از آب‌های سولفات کلسیم و دارای ترکیبات منیزیم و کلرورسدیم ولرم می‌باشد. آب‌گرم میانلو برای درمان رماتیسم مزمن، ناراحتی‌های دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

بازار مرکزی کنگان

اما از جاذبه‌های مدرن کنگان می‌توان به یک مجتمع تجاری- تفریحی اشاره کرد. این مجتمع که در خیابان وحدت در بهترین منطقه کنگان واقع شده دارای امکاناتی همچون شهربازی و کافی‌شاپ است. ازدیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان کنگان می‌توان به آب انبارهای بی‌شمار آن اشاره کرد. آب انبار اختر اثر تاریخی مربوط به دوران صدر اسلام، آب انبار تل گنبد سیراف اث مربوط به قرون اولیه پس از اسلام، آب انبار درلیر سیراف اثر مربوط به سده‌های اولیه  پس از اسلام، آسیاب آبی اختر اثر مربوط به قرون اولیه  پس از اسلام، آسیاب آبی سیراف اثر مربوط به سده‌های اولیه پس از اسلام و کاخ دره لیر مربوط به سده‌های اولیه پس از اسلام از جمله این آب انبارها هستند. پیشنهاد می‌کنم در سفر به شهرستان کنگان حتما سری به این آسیاب‌ها و آب انبارها بزنید.

کنگان کجاست ؟ مسیر‌های دسترسی به بندر کنگان

اگر از مرکز استان بوشهر قصد دارید تا به شهرستان کنگان بروید ابتدا باید خود را در مسیر تنگستان – دشتی و پس از آن شهر دیر قرار دهید. پس از شهر دیر ابتدا به بندر کنگان خواهید رسید. همچنین از سمت عسلویه نیز به این شهر دسترسی خواهید داشت که در آن صورت تنها مسیر 83 کیلومتری را در پیش دارید.

دسته بندی های مرتبط

6 دیدگاه برای ”آشنایی با جاذبه‌های گردشگری کنگان

  1. من عاشق جنوب و شهر کنگان هستم به نظرم بسیار جالب و دیدنی است ان شاءالله بتونم در آینده نزدیک به استان بوشهر وشهر کنگان بیام

    1. با سلام خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده… برای برنامه ریزی سفر فرصت رو از دست ندید هیچ چیزی از این مهمتر نیست….

    1. سلام بله هتل آراد کنگان و هتل ساحل در کنگان هستن… هتل سیراف هم میتونید برید.

  2. سلام من درسالهای78و79دراستان بوشهروبخصوص بندرکنگان ونخلتقی وعسلویه خدمت سربازی بوده ام.
    خیلی دوست دارم پس ازگذشت سالها به این سرزمین سری بزنم.واقعاسرزمین قریب باخاک گرم وگیرایی داره.

    1. سلام… شما حتما اون مکان رو هم خیلی خوب میشناسید… تعطیلات نوروزی فرصت خیلی خوبی هست سفرتون رو براش برنامه ریزی کنید و عکساتون رو هم برای ما بفرستید..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *