راهنمای کار در سوئد برای ایرانیان

در سال‌های اخیر به دلیل وجود موقعیت‌های شغلی مناسب و متعدد در کشورهای دیگر، افراد زیادی برای کار به این کشورها سفر می‌کنند. در این مطلب زرین نما به بررسی شرایط کار در کشور سوئد که یکی از کشورهای مناسب برای کار است پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

راهنمای کار در کشور سوئد برای ایرانیان

در مطالب قبلی زرین نما بلاگ به ارائه بهترین کشورها برای کار کردن در خارج در سال ۲۰۱۷ از نظر HSBC پرداخته و گفتیم که HSBC گزارش و بررسی جدید خود را در زمینه مهاجرت و کار در کشورهای خارجی را منتشر کرده است. در این گزارش که در آن ۱۰۰ کشور جهان از نظر شغل، درآمد، امنیت شغلی، تعادل میان زندگی و کار و… و با نظرسنجی از بیش از ۲۶ هزار مهاجر مورد بررسی قرار گرفته‌اند، لیست ده مورد از بهترین کشورهای خارجی برای کار کردن در سال ۲۰۱۷ را ارائه دادیم. بیشتر کشورهای حاضر در این لیست، از قاره اروپا بودند؛ یکی از این کشورها که در رتبه سوم بهترین کشورها برای کار کردن در خارج قرار داشت، کشور سوئد است.
نکته جالبی که در رابطه با کار در کشور سوئد برای مهاجرین وجود دارد این است که ۷۱٪ از افرادی که برای کار کردن به کشور سوئد می‌روند، گفته‌اند که شرایط فرهنگ کار در کشور سوئد نسبت به کشور خودشان بهتر بوده است. میانگین درآمد در کشور سوئد نیز ۸۴۸۰۲ دلار است.

کار در کشور سوئد

 • نکاتی برای کار کردن در کشور سوئد

در ادامه برای ارائه راهنمای کار در کشور سوئد، به بررسی دلایلی برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد کاری و نحوه پیدا کردن شغل در آن خواهیم پرداخت.

۵ دلیل برای کار در سوئد

 • کارکنان دارای حق و حقوق مناسبی هستند

مسائل حقوقی افرادی که در بازار کار سوئد مشغول هستند، یکی از پایه‌های اساسی کار در این کشور به حساب می‌آید و معمولاً مسئولین توجه خاصی به آن دارند. اتحادیه‌های موجود مرتبط به این امر در کشور سوئد مانند اتحادیه کارگران، قوی بوده و همواره به دنبال توسعه محیطی هستند که در آن سلامت و ایمنی کارکنان از اولویت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر حمایت اتحادیه، اداره کار این کشور که با نام Arbetsmiljöverket شناخته می‌شود، در تلاش برای تضمین رضایت کارکنان سوئد است.

 • برابری و مساوات در سوئد امری کلیدی است

قانون مبارزه با تبعیض سوئد این امر را تضمین می‌کند که هر کسی این حق را دارد که بدون توجه به قومیت، مذهب، جنسیت، سن، جهت‌گیری جنسی یا معلولیت‌های عمل‌کردی با وی با برابری و مساوات رفتار شود.

 • با کار در سوئد، خانوادتان می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند

سیاست‌های مربوط به خانواده در کشور سوئد برای مهاجرینی که قصد کار در این کشور را دارند بسیار مناسب هستند. شما می‌توانید زمانی که برای دریافت مجوز کار در سوئد اقدام می‌کنید، برای اقامت اعضای خانواده خود نیز اقدام کنید. در این صورت می‌توانید مجوز اقامت برای همسر خود و فرزندان زیر ۲۱ سال که ازدواج نکرده‌اند، را دریافت کنید تا آن‌‌ها نیز بتوانند در مدت‌زمانی که شما در این کشور مشغول به کار هستید، آنجا اقامت داشته و به کار و یا تحصیل مشغول باشند.

 • نوآوری در سوئد ارزش بالایی دارد

کشور سوئد ارزش زیادی را برای نوآوری قائل است. شرکت‌هایی که در تمام زمینه‌ها از فناوری اطلاعات و ارتباطات تا شرکت‌های فعال در زمینه انرژی، در حال توسعه تکنولوژیکی و ارائه خدمات نوآورانه هستند، از ارزش بالایی در این کشور برخوردار هستند. پس در صورتی که تخصص خاصی در یکی از این زمینه‌ها داشته باشید، به راحتی می‌توانید شغلی بسیار مناسب برای خود در کشور سوئد پیدا کنید.

 • سیستم رفاهی برای همه وجود دارد

در کنار کار خود و پیشرفتی که بایستی در آن حاصل کنید، نیازی به نگرانی در مورد هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت از کودکان و یا آموزش فرزندان وجود ندارد. چرا که ارگان‌های دولتی برای این امور امکاناتی را در اختیارتان قرار می‌دهند که هزینه‌شان بسیار کم‌تر می‌شود.

کار در کشور سوئد

 

پیدا کردن شغل در سوئد

اما یکی از چالش‌هایی که برای کار کردن در هر کشور خارجی وجود دارد، پیدا کردن شغل در آن کشور است. در ادامه می‌توانید با راهکارهایی برای پیدا کردن شغل مناسب در سوئد را مشاهده کنید:

 • لیست کمبود کار در سوئد

آژانس مهاجرین سوئد با همکاری آژانس استخدامی این کشور به طور مرتب و پیوسته لیستی را ارائه می‌دهد که در آن مشاغلی که در حال حاضر در سوئد از تقاضای بالایی برخوردار هستند، را می‌توان مشاهده کرد. برای پیدا کردن شغل در سوئد می‌توانید این لیست را بررسی کرده و در صورتی که با توجه به تخصص و استعداد شما در آن شغلی وجود داشت، برای کار در این کشور اقدام کنید. این لیست را می‌توانید در وبسایت مربوطه مشاهده نمایید.

 • استفاده از پورتال EURES

EURES نیز پرتالی مناسب برای افرادی است که به دنبال شغل در کشورهای اروپایی هستند. در این پرتال لیست شغل‌های مورد نیاز در کشورهای اروپایی موجود است و به راحتی می‌توانید در آن به دنبال شغل‌های مناسب برای خود باشید.

 • استفاده از سایت‌های لیست مشاغل

وبسایت‌های متعددی در این کشور وجود دارند که لیست مشاغل موجود در سوئد را جمع‌آوری کرده‌اند. تعدادی از این وبسایت‌ها را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 

 • ارتباط مستقیم با شرکت مورد نظر

در صورتی که قصد کار در یک شرکت به‌خصوص را دارید، بهترین کار این است که به صورت مستقیم با شرکت مورد نظر در ارتباط باشید و برای استخدام شدن در آن اقدام کنید. معمولاً شرکت‌ها در وبسایت‌های خود لیست مشاغلی که به آن‌ها نیاز دارند را منتشر کرده و نحوه استخدام را نیز مشخص می‌کنند. در صورتی که اطلاعات کافی نیز در وبسایت شرکت مورد نظر وجود نداشت، می‌توانید به صورت مستقیم از آن‌ها اطلاعات بیشتر درخواست کنید.

کار در کشور سوئد

 

اقدام به درخواست کار در سوئد

 • نوشتن رزومه

رزومه خلاصه‌ای از پیشینه حرفه‌ای شماست. این رزومه معمولاً یک یا دو صفحه بوده و خلاصه‌ای از تحصیلات، تجربه‌های کاری شما، دستاوردها و جوایزتان و مهارت‌های ویژه‌ای که دارید است. اطلاعات تماستان نیز بایستی در رزومه نوشته شده وجود داشته باشد.

 • نوشتن نامه پوششی رزومه‌ (نامه معرفی)

نامه پوششی یک نامه معرفی است که به پیوست یا همراه مدارکی مانند رزومه ارائه می‌شود. جویندگان کار معمولاً به منظور معرفی خودشان به کارفرمایان بالقوه و شرح مناسب بودنشان برای شغل مورد نظر، یک نامه پوششی را نیز همراه با رزومه خود ارائه می‌دهند. در این نامه بایستی به طور مناسب شرج دهید که چرا که برای این کار مناسب هستید، و کارفرما چرا بایستی شما را برای این کار انتخاب کند. توجه کنید که بهتر است این نامه بیشتر از یک صفحه نباشد.

 • سایر مدارک مورد نیاز

معمولاً برای برخی از کارهای خاص، شرکت‌ها گواهینامه‌های خاص و یا نمونه کار نیز تقاضا می‌کنند. در صورتی که نمی‌دانید برای استخدام در شرکتی به چه مدارکی نیاز دارید، می‌توانید به صورت مستقیم با همان شرکت در ارتباط بوده و مدارک کامل مورد نیاز را آماده کنید.

 • آماده شدن برای مصاحبه

در صورتی که کارها به درستی پیش بروند و رزومه شما مورد قبول شرکت مورد نظر واقع شود، شما برای مصاحبه دعوت خواهید شد که ممکن است به صورت حضوری و یا از راه دور باشد. در هنگام مصاحبه کارفرما پیش زمینه‌ای از شما و تخصصتان داشته و به دنبال شناخت بیشتری از شماست. پس بهتر است که برای مصاحبه و هر گونه سؤالی آماده باشید. سعی کنید اشتیاق خود را برای بدست آوردن شغل مورد نظر نشان دهید. همین‌طور برای انواع سؤالات غیر کاری نیز مانند سؤالاتی در رابطه با اوقات فراغت خود و یا خانوادتان آماده باشید. در مصاحبه بایستی خود را به نوعی نشان دهید که کارفرما احساس کند شما بهترین گزینه ممکن برای این کار و سمت هستید.

 • بعد از مصاحبه

مدتی بعد از مصاحبه نیز کارفرما با شما تماس گرفته و اطلاع خواهد داد که آیا شما برای این شغل و یا سمت انتخاب شدید یا نه. اگر که این اتفاق بیفتد و شما برای این شغل انتخاب شوید، مراحل بعدی برای سفر به سوئد و اقدامات دریافت ویزا و سایر مجوزها را بایستی انجام دهید.

کار در کشور سوئد

 

در صورتی که در زمینه های دریافت ویزای توریستی، بلیط و سفر خود احتیاج به مشاوره داشتید با کارشناسان آژانس مسافرتی زرین نما تماس بگیرید.

02188790590

منبع: sweden.se

دسته بندی های مرتبط

22 دیدگاه برای ”راهنمای کار در سوئد برای ایرانیان

 1. سلام ممنون از مطالب مفیدتون.من نجار هستم و بدلیل رشته تحصیلی ام جوشکاری و تراشکاری رو یاد گرفتم.کارشناسی ساخت و تولید دارم.۳۷سالمه ومتاهل وبدون فرزند هستم.به دنبال کار اون هم مجردی توی اروپا هستم.وضعیت زبان انگلیسی ام خیلی خوب نیست میخوام ببینم اگر کاری پیدا میشه با توجه به شرایطی که دارم واسه یادگیری زبان انگلیسی یا آلمانی اقدام کنم.واگه شانس زیادی ندارم واسه زبان وقت نذارم.ضمنا میخوام بدونم چه قدر زمان میبره از اقدام تا رفتن.ممنونم

  1. سلام
   ما برای پیدا کردن کار به شما کمکی نمی توانیم کنیم
   ولی اگر واقعا قصد رفتن دارید باید زمان رو زبان زیاد بزارید و مطمين باشید این بهترین کار چه برای سفر و چه برای کار و پیشرفت شما می باشد

 2. سلام
  من سال۷۶ ازدانشگاه آزاد دررشته مهندسی صنایع گرایش تکنولوژی صنعتی فارغ التصیل شدم وبلافاصله مشغول بکارشدم وحدود۱۸سال سابقه بیمه درضمینه تفسیر فیلمهای رادیوگرافی وبازرسی جوش درپروژه های نفتی جنوب دارم که تقریبا۱۵ سال آن درشعبه ایران دوشرکت خارجیSGS و IS به عنوان بازرس فنی جوش وNDT درمناطق عسلویه،ماهشهر،بوشهر وجزیره خارک مشغول بکاربودم
  مدارک بازرسی تستهای غیرمخرب از انجمن تستهای غیرمخرب آمریکارا هم دارا هستم(ASNT)

  من دوفرزند تیزهوش دارم که درسال جدید تحصیلی درمقاطع دهم و دوازدهم ،مشغول تحصیلند
  لازم به ذکراست هردو در مدارس سمپاد(سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)مشغول تحصیلند و بخاطرتحصیل آنها در دانشگاههای معتبر مجبورم ‌حتما مهاجرت کنم وشهروند یک کشور اروپایی مثلا سوئد بشم که نخواهد هزینه های سنگین وکمرشکن تحصیل در پرداخت کنم
  لذا ازشما بزرگواران خواهشمندم من را در زمینه نحوه کاریابی واشتغال دریکی ازکشورهای پیشرفته مثل کانادا،سوئد،نیوزیلند یا استرالیا راهنمایی وکمک کنید یاربفرمایید چگونه وازطریق چه افراد یا شرکتهایی میتوانم اقدام کنم که در کمترین زمان درآن کشورها مشغول بکارشده و بتوانم خانواده ام راببرم.
  شایان ذکراست چنانچه شما میتوانید این مهم را انجام دهید لطفا مبالغ حق مشاوره و هزینه های دیگر را برای من ازطریق ایمیل ارسال فرمایید
  سپاس

  1. سلام آقای شمس آبادی عزیز
   فعلا برای کارهای اقامتی و مهاجرتی کاری انجام نمی دهیم ولی در صورتی که مورد مناسبی برای شما پیدا بشه از طریق ایمیل بهتون اطلاع می دهیم. ممنونم
   آرزوی موفقیت برای شما دارم

 3. من نویسنده هستم..فیلمنامه نویس..ایده پرداز…خیلی خیلی وارد و ماهر به امور سینمایی..خصوصا غرب

 4. سلام قصد مهاجرت به سوئد برای کار رو دارم شماره تماس من09168177296شماره واتساپ من09301376204

  1. سلام شما باید از طریق شرکت هایی که خدمات مهاجرتی ارئه میدن اقدام کنید. آژانس مسافرتی زرین نما میتونه شما رو در زمینه سفر راهنمایی کنه. موفق باشید.

 5. سلام بنده ۲۳ سال دارم.
  لیسانس نقشه کشی صنعتی دارم

  ۴ تا مدرک طراحی با کامپیوتر دارم

  مدرک جوشکاری و تراشکاری دارم

  مدرک نسخه خوانی و دارو شناسی از نظام پرستاری دارم

  کارت پایان خدمتم تازه گرفتم

  زبانم متوسطه اگه بخوام برم باید چیکار کنم ممنون میشم اگه توضیح بدین
  تشکر

  1. سلام شما باید از طریق شرکت هایی که خدمات مهاجرتی ارئه میدن اقدام کنید. آژانس مسافرتی زرین نما میتونه شما رو در زمینه سفر راهنمایی کنه. موفق باشید.

 6. با سلام
  من و همسرم فوق لیسانس عمران داریم.
  شرکت ساختمانی داریم.اما وضعیت شرکتها الان اصلا خوب نیست. من دبیر رسمی آموزش و پرورش هستم.
  اما در زمینه های آشپزی و طب سنتی و کشاورزی هم زیاد کار کردیم و غذاخوری هم داشتیم.
  وضعیت زبانمون هم بد نیست.
  من ۳۵ ساله و همسرم ۳۹ ساله هست. یک پسر ۶ ماهه داریم. میتونیم دنبال ویزای کار در اروپا باشیم. شانسی داریم.

 7. سلام .لطفا منو پرت کنید ب سوئد بخدا دارم خفه میشم هر دری زدم نشد خسته شدم ۱۵ سال نجاری میکنم چند ساله میخام برم نمیتونم ترکیه هم رفتم خوشم نیومد فقط اروپا اگه میتونید کمکم کنید لطفا دریغ نفرمایید

 8. عرض ادب و احترام.
  بنده رشته تحصیلیم مکانیکه از دیپلم تا لیسانس. رشته دیپلم و فوق دیپلمم ماشین ابزاره و لیسانسم مهندسی طراحی جامدات هستش. بدلیل مناسب نبودن بازار کار طراحی جامدات نزدیک به ۱۰ ساله که توی شاخه دیگه ای از مکانیک یعنی رشته سیالات ( طراحی، اجرا و نظارت تاسیسات مکانیکال که در کلیه لوله کشی های سیستم آبرسانی سرد و گرم ، فاضلاب، سرمایش و گرمایش، استخر و نهایتا موتورخانه مرکزی ساختمانهای بلند مرتبه ) فعالیت دارم. و توانایی کار کردن با نرم افزارهای مرتبط هم دارم. بیمه هم توی این چند سال مرتب برام رد شده.
  سطح زبان انگلیسیم بد نیست.
  رشته تحصیلی همسر بنده حقوقه و یک فرزند ۴ ماهه هم دارم.
  باشرایطی که توضیح دادم میتونم توی سوئد کار پیدا کنم.

 9. باسلام و احترام بنده مدرک جوشکاریco2 و مدرک مکانیکی وبا 12سال کارفنی خودروهای بنزینی مدت 3سال کار در شرکت سایپا قسمت تعمیرات فعالیت داشتم سطح زبانم خوب نیس متاهلم دارای یه دختر 8 ساله ایا با این شرایط میتوانم توکشور سوئد شغلی داشته باشم باتشکر

 10. با سلام و احترام بنده 39 ساله دارای مدرک فنی مکانیک و جلوبندی با 12سال سابقه فعالیت 3 سال درشرکت سایپا فعالیت داشتم دارای مدرک جوشکاریco2 مدرک تحصیلی دیپلم متاهل دارای یه فرزند8 ساله سطح زبانم ضعیف با دارا بودن همچین شرایطی ایا میتونم درکشور سوئد شاغل باشم باتشکر

 11. سلام
  مهندسی شیمی هستم و کار برق نیمه حرفه ی بلدم ونصاب کولرهای اسپیلت هستم و کارهای بازاریابی هم انجام داده ام
  و درخواست مهاجرت دارم اما نمیدانم چکار کنم پول هم ندارم
  خواهشا راهنمایی کنید ممنونم

 12. با سلام و عرض ادب
  لیسانس تاسیسات حرارتی و برودتی را دارم و دارای سابقه ۵ سال در زمینه پروژه های تاسیسات را دارم
  و دارای ۴ مدرک فنی حرفه ای بین المللی را دارم ترجمه شده با زبان انگلیسی میخوام برم سوئد برای کار خواهشن اگه میتونید راهنمای کنید

 13. سلام من سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی هستم متخصص موتور هواپیما در دو کشور آمریکا و سوئیس دوره دیده ام ۱۹ ساله بازنشسته شده ام در حدود ۱۸ ساله تعمیرگاه اتومبیل دارم در تهران دخترم ساکن سوئد است چند بار هم بصورت دیدار به سوئد آمده ام حاضرم بدون مزد در سوئد کار کنم فقط کارفرما مالیات من را بپردازد که بعد از دو سال اقامت بگیرم با دخترم ایران زندگی می کردم الان تنهایی برام مشگل است در تعمیر گاه اتومبیل کار کنم زبان انگلیسی هم بلدم

 14. سلام ودرودبرشمابنده ۳۵سالم در زمینه تولید کفش مهارت و سابقه دارم گواهینامه پایه ۲وسابقه کارباایسوزورودارم اگرشغلی هست که بتونم اقامت دائم درسوید داشته باشم ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید. ژورسپاس

 15. سلام
  بنده ۷سال سابقه کاردرزمینه میکانیکی تخصصی اسکانیارادارم حتی ۲سال برای خودم مغازه داشتم خلاصه دراین زمینه تجربه خوبی داشته ودارم ولی سطح تحصیلات پائینی دارم وقصدگرفتن مدارک تحصیلی ویادگیری زبان هستم قصددارم دراینده استخدام کارخانه اسکانیادرخط تولیدشوم فقط خواستم ببینم برای من ارزششوداره ادامه تحصیل داده وبه اموزش زبان روی اورم لطفااگه میشه یه راهنمایی اندکی به من بدهید
  باتشکر

 16. باسلام
  من 12 سال سابقه کار دارم 10 سال در مقطع پیش دبستانی و دوسال کلاس اول و بیمه هم مدت 8 سال چرا حالا بیمه 8 سال چون تابستان ها بیمه نداشتم و برای مهاجرت به سوئد چه پیشنهاد می کنید مدرک تحصیلی من لیسانس آموزش ابتدایی هست و متاسفانه مدرک زبان هم ندارم میشه راهنمایی کنین من را برای اقدام کردن به مهاجرت کاری ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *