سفر به ژوهانسبورگ، شهر طلای آفریقای جنوبی

ژوهانسبورگ بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر آفریقای جنوبی است که مردم به آن لقب « شهر طلا » داده‌اند. در این پست از زرین نما سعی کرده‌ایم به سؤال ژوهانسبورگ کجاست ؟ پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

ژوهانسبورگ کجاست ؟ آشنایی با پایتخت اقتصادی و صنعتی آفریقای جنوبی

ژوهانسبورگ یا یوهانسبورگ بزرگترین شهر کشور آفریقای جنوبی بوده و در نزد مردم به شهر طلا شهرت دارد. ژوهانسبورگ پایتخت اقتصادی و صنعتی در آفریقای جنوبی محسوب شده و مرکز استان گائوتنگ، ثروتمندترین استان آفریقای جنوبی است. این شهر در کمتر از یک قرن از یک کمپ کوچک به یک شهر بزرگ تبدیل شده است که پر از موزه‌ها، پارک‌ها، گالری‌ها و معدن‌های طلاست. از سال ۲۰۱۰ و با برگزاری مسابقات جام جهانی عده زیادی برای سفر به این شهر گرایش دارند. شهر ژوهانسبورگ آفریقا از قدیم مکانی ثروتمند بوده است. شهری که خاکش به علت وجود معادن طلا بسیار با ارزش است و باعث شده است که این شهر از اقتصادی قوی برخوردار باشد. در این شهر صنایع دستی، کارهای چوبی، الماس، طلا و جواهر را می‌توان خریداری کرد. موزه‌هایی که در این شهر قرار دارند بسیار زیبا هستند از قبیل: موزه ویکتوریایی لیندفیل، موزه اپارتاید، موزه ارتش افریقای جنوبی، موزه هنر ویتز و موزه ماندلا. گالری هنری ژوهانسبورگ نیز اولین موزه‌ای بود که ۱۰۰ سال پیش در این شهر برپا شد. در ادامه برای بررسی پاسخ سؤال ژوهانسبورگ کجاست به بررسی آب و هوا و موقعیت جغرافیایی این شهر، بهترین زمان برای سفر و مکان‌های دیدنی آنکه در سفر به این شهر نباید از دست داد خواهیم پرداخت.

ژوهانسبورگ کجاست
ژوهانسبورگ بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر آفریقای جنوبی است که مردم به آن لقب « شهر طلا » داده‌اند
ژوهانسبورگ کجاست
ژوهانسبورگ پایتخت اقتصادی و صنعتی در آفریقای جنوبی محسوب شده و مرکز استان گائوتنگ، ثروتمندترین استان آفریقای جنوبی است
ژوهانسبورگ کجاست
ژوهانسبورگ در کمتر از یک قرن از یک کمپ کوچک به یک شهر بزرگ تبدیل شده است که پر از موزه‌ها، پارک‌ها، گالری‌ها و معدن‌های طلاست

 

در مورد آفریقای جنوبی بیشتر بخوانید:

 

 • موقعیت جغرافیایی ژوهانسبورگ:

ژوهانسبورگ در شمال شرق منطقه مرکزی آفریقای جنوبی و در فلات هایولد (Highveld) واقع شده است. این شهر در ۶۰ کیلومتری شهر پورتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی، واقع شده و در فاصله ۵۵۰ کیلومتری شمالی‌ترین نقطه آفریقای جنوبی قرار دارد.

ژوهانسبورگ کجاست
ژوهانسبورگ در شمال شرق منطقه مرکزی آفریقای جنوبی و در فلات هایولد (Highveld) واقع شده است

 

 • آب و هوای ژوهانسبورگ چگونه است؟

ژوهانسبورگ در کل آب و هوایی آفتابی دارد. تابستان‌های این شهر روزهایی گرم و عصرهایی نسبتاً خنک و معمولاً همراه با رعد و برق است. زمستان‌های این شهر نیز روزهایی آفتابی و خشک داشته و شب‌هایش نسبتاً سرد هستند. اگر بخواهیم یک سری اطلاعات کلی در رابطه آب و هوای ژوهانسبورگ ارائه دهیم،‌ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • به طور میانگین گرم‌ترین ماه‌های سال ژانویه، فوریه و دسامبر هستند.
 • بارانی‌ترین ماه‌های سال‌های این شهر ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس، نوامبر و دسامبر هستند.
 • هوای این شهر در طی ماه‌های می، ژوئن، جولای و آگوست معمولاً خشک است.
 • به طور معمول گرم‌ترین ماه سال در ژوهانسبورگ ماه ژانویه است.
 • به طور معمول سردترین ماه سال در ژوهانسبورگ ماه جولای است.
 • ماه ژانویه مرطوب‌تری ماه سال در ژوهانسبورگ به حساب می‌آید و بارش باران فراوانی در این ماه رخ می‌دهد.
 • ماه ژوئن نیز خشک‌ترین ماه سال در ژوهانسبورگ است.
ژوهانسبورگ کجاست
ژوهانسبورگ در کل آب و هوایی آفتابی دارد. تابستان‌های این شهر روزهایی گرم و عصرهایی نسبتاً خنک و معمولاً همراه با رعد و برق است
ژوهانسبورگ کجاست
زمستان‌های ژوهانسبورگ نیز روزهایی آفتابی و خشک داشته و شب‌هایش نسبتاً سرد هستند

 

 • بهترین زمان برای سفر به ژوهانسبورگ چه زمانی است؟

تابستان‌های ژوهانسبورگ از دسامبر تا فوریه بوده و زمستان‌های این شهر از ژوئن تا آگوست ادامه می‌یابد.فصل تابستان توریستی‌ترین فصل در این شهر به حساب می‌آید و مسافرین زیادی هوای گرم تابستان را برای سفر به ژوهانسبورگ انتخاب می‌کنند. اما زمان بین ماه‌های مارس و می نیز آب و هوای این شهر گرم بوده و با توجه به اینکه مسافرین نیز این شهر را ترک کرده‌اند، قیمت‌ها و هزینه‌های اقامت در آن کاهش پیدا می‌کند و این امر باعث می‌شود که این فاصله زمانی نیز زمان مناسبی برای سفر به ژوهانسبورگ باشد. فاصله زمانی سپتامبر تا نوامبر نیز می‌تواند زمان مناسبی برای سفر به ژوهانسبورگ باشد. چرا که آب و هوا در این زمان خوشایند بوده و با توجه به اینکه گردشگران نیز به این شهر هجوم نیاورده‌اند، می‌توان اقامت‌گاه‌هایی با قیمت مناسب پیدا کرد. اما اگر به دنبال آب و هوایی نسبتاً خنک‌تر و پایین‌ترین قیمت‌ها هستید نیز فصل زمستان می‌تواند بهترین زمان برای سفر شما باشد.

ژوهانسبورگ کجاست
تابستان‌های ژوهانسبورگ از دسامبر تا فوریه بوده و زمستان‌های این شهر از ژوئن تا آگوست ادامه می‌یابد
ژوهانسبورگ کجاست
فصل تابستان توریستی‌ترین فصل در این شهر به حساب می‌آید و مسافرین زیادی هوای گرم تابستان را برای سفر به ژوهانسبورگ انتخاب می‌کنند

 

 • مکان‌های دیدنی ژوهانسبورگ و کارهایی که در سفر به این شهر نباید از دست داده‌اند

یکی از موارد مهمی که در آشنایی با هر شهری بایستی به آن اشاره کرد، مکان‌های دیدنی آن هستند. در پاسخ به سؤال ژوهانسبورگ کجاست نیز بایستی این امر مورد توجه قرار گیرد. در ادامه می‌توانید فهرستی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر را مشاهده کنید:

 • موزه آپارتاید ژوهانسبورگ

همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، ژوهانسبورگ میزبان گالری‌ها و موزه‌های معروفی است. یکی از این موزه‌ها موزه آپارتاید است که ۵ کیلومتری مرکز شهر ژو هانسبورگ و کنار مجموعه تفریحی گلد ریف واقع شده است. این موزه یکی از موزه‌های جدید ژوهانسبورگ است که در سال ۲۰۰۱ و چند سال پس از فروپاشی دولت آپارتاید ساخته شد. گفته می‌شود که هدف از ساخت این موزه، نشان دادن ظلم و ستمی است که در آن سال‌ها بر مردم سیاهپوست این کشور شده بود. این موزه دارای دو ورودی مجزاست که نماد تفکیک میان سفید و سیاه است. در این موزه تصاویر و فیلم‌هایی نیز نگهداری می‌شود که نشانگر ظلم‌های رهبران سفیدپوست بر مردم سیاهپوست منطقه هستند. این موزه یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر به حساب می‌آید که گردشگران با رفتن به آن به نوعی می‌توانند دوران آپارتاید را لمس کنند.

ژوهانسبورگ کجاست
موزه آپارتاید یکی از موزه‌های جدید ژوهانسبورگ است که در سال ۲۰۰۱ و چند سال پس از فروپاشی دولت آپارتاید ساخته شد

 

 • تپه قانون اساسی

تپه قانون اساسی یا Constitution Hill در مکانی واقع شده است که قبلاً مکان قرارگیری زندان سابق بوده است و نقش مهمی نیز در تاریخ آفریقای جنوبی ایفا می‌کند. گفته می‌شود که در این زندان رفتار نادرست و وحشیانه‌ای با زندانیان می‌شده است. از مشهورترین زندانیان سابق این مجموعه، می‌توان به «نلسون ماندلا» و «مهاتما گاندی» اشاره کرد. اگر به این مکان با راهنماهای گردشگری بروید، می‌توانید اطلاعات بیشتری را نیز در حین بازدید از آن بدست آورید.

ژوهانسبورگ کجاست
تپه قانون اساسی یا Constitution Hill در مکانی واقع شده است که قبلاً مکان قرارگیری زندان سابق بوده است و نقش مهمی نیز در تاریخ آفریقای جنوبی ایفا می‌کند

 

 • گلد ریف سیتی ژوهانسبورگ (منطقه صخره طلایی)

گلد ریف سیتی یک پارک تفریحی در ژوهانسبورگ است و در محل یک معدن طلای قدیمی ساخته شده که در سال ۱۹۷۱ تعطیل شده بود. شهر بازی گلدریف ژوهانسبورگ در کنار موزه آپارتاید که آن را معرفی کردیم، بنا شده است. در این پارک انواع تفریحات برای افراد با سنین مختلف تدارک دیده شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تفریحات آبی متنوع و جالب، سرسره‌های هیجان‌انگیز، ترن هوایی ، انواع وسایل بازی و تفریحی یک شهر بازی کامل و مجهز و… اشاره کرد. این پارک نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری است که خانواده‌هایی که همراه با فرزندان خود به ژوهانسبورگ سفر می‌کنند، آن را از دست نمی‌دهند.

ژوهانسبورگ کجاست
گلد ریف سیتی یک پارک تفریحی در ژوهانسبورگ است و در محل یک معدن طلای قدیمی ساخته شده که در سال ۱۹۷۱ تعطیل شده بود

 

 • موزه ماندلا در ژوهانسبورگ

موزه ماندلا در‌ واقع خانه قدیمی نلسون ماندلا، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی است که پس از فروخته شدن به موسسه هواداران ماندلا تبدیل به موزه ملی این کشور شد. در این موزه نمایش و معرفی رهبر آفریقای جنوبی و فعالیت‌های وی انجام می‌شود که علاقمندان می‌توانند در سفر خود از آن بازدید کنند. این موزه معمولاً در تورهای ژوهانسبورگ نیز جزء مکان‌هایی است که از آن‌ها بازدید می‌شود.

ژوهانسبورگ کجاست
موزه ماندلا در‌ واقع خانه قدیمی نلسون ماندلا، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی است که پس از فروخته شدن به موسسه هواداران ماندلا تبدیل به موزه ملی این کشور شد

 

 • منطقه مابوننگ ژوهانسبورگ (The Maboneng)

مابوننگ در میان مردم آفریقای جنوبی به معنای مکان نورانی است و می‌توان این مکان را به عنوان یکی از بهترین مثال‌ها برای پروژه‌های بازسازی فضاهای شهری دانست. منطقه مابوننگ پر از رستوران‌ها، کافه‌ها، گالری‌های هنری، مغازه‌ها، هتل‌ها و مکان‌هایی تفریحی است که با زندگی مردم به خوبی گره خورده‌اند. علاوه بر این‌ها، این منطقه دارای یک سالن سینمای مستقل، بوتیک، هتل‌ها و مکانی مناسب برای گشت و گذار و قدم زدن و لذت بردن از یک خوراکی یا نوشیدنی خنک است.

ژوهانسبورگ کجاست
مابوننگ در میان مردم آفریقای جنوبی به معنای مکان نورانی است و می‌توان این مکان را به عنوان یکی از بهترین مثال‌ها برای پروژه‌های بازسازی فضاهای شهری دانست

 

 • مجموعه تئاتر بازار (Market Theatre)

تئاتر بازار شامل چهار سالن اجرای نمایش است که بهترین نمایش نامه‌های آفریقای جنوبی در آن اجرا می‌شوند. در این مجموعه همچنین کتاب‌فروشی‌ها، گالری هنر و عکاسی و همچنین رستوران‌هایی نیز وجود دارند که علاقمندان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

ژوهانسبورگ کجاست
تئاتر بازار شامل چهار سالن اجرای نمایش است که بهترین نمایش نامه‌های آفریقای جنوبی در آن اجرا می‌شوند

 

 • گالری هنری ژوهانسبورگ

همان‌طور که اشاره کردیم، ژوهانسبورگ میزبان موزه‌ها و گالری‌های هنری فراوانی است. گالری هنری ژوهانسبورگ نیز یکی از این گالری‌ها است که میزبان آثار هنری معروف و گرانبهای فروانی است. این گالری بیشتر بر آثار هنرمندان آفریقایی و اروپایی تمرکز داشته و شامل هنرهای دستی، طراحی‌ها، موزاییک‌کاری و نقاشی از قرن هفدهم تاکنون است. از هنرمندان این آثار می‌توان به «پیکاسو»، «مونه»، «رودین» و «هنری مور» در کنار هنرمندان آفریقایی مثل «ویلیام کنتریج» اشاره کرد. آثار مجسمه‌سازی این مجموعه نیز در حیاط مجموعه در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. در رابطه با این گالری، لازم به ذکر است که گالری در قسمت نسبتا ناامن شهر قرار دارد. به همین دلیل نیز معمولاً توصیه می‌شود در صورتی که قصد بازدید از آن را دارید،‌ با یک تاکسی مستقیماً وارد مجموعه شوید.

ژوهانسبورگ کجاست
گالری هنری ژوهانسبورگ بیشتر بر آثار هنرمندان آفریقایی و اروپایی تمرکز داشته و شامل هنرهای دستی، طراحی‌ها، موزاییک‌کاری و نقاشی از قرن هفدهم تاکنون است

 

 • شهر پرتوریا

پرتوریا که در ۵۰ کیلومتری شمال ژوهانسبورگ واقع شده است، پایتخت اجرائی و اداری کشور آفریقای جنوبی بوده و میزبان ادارات دولتی، وزارتخانه‌ها، سفارتخانه‌ها و واحدهای دیپلماتیک است. از طرفی نیز این شهر میزبان ساختمان‌های قدیمی زیبا و موزه‌های بی‌نظیری از جمله موزه ترانسوال و موزه تاریخ فرهنگی است. اما جاذبه‌های گردشگری شهر پرتوریا به بناها و موزه‌های این شهر محدود نبوده و خیابان‌های آن نیز از جمله زیبایی‌های بی‌نظریش محسوب می‌شود. چرا که مسافت زیادی از خیابان‌های این شهر را درختانی که با نام «بگونیا» شناخته می‌شوند پوشانده‌اند که در ماه مهر با شکوفه‌های ارغوانی خود منظره‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند که باعث می‌شوند به هیچ عنوان از قدم زدن در آن‌ها خسته نشوید. همه این جاذبه‌های گردشگری پرتوریا در کنار هم، آن را جزو توریستی‌ترین شهرهای آفریقای جنوبی کرده‌اند. در صورت سفر به شهر ژوهانسبورگ معمولاً توصیه می‌شود که در صورت امکان از شهر پرتوریا نیز بازدید کنید.

ژوهانسبورگ کجاست
مسافت زیادی از خیابان‌های شهر پرتوریا را درختانی که با نام «بگونیا» شناخته می‌شوند پوشانده‌اند که در ماه مهر با شکوفه‌های ارغوانی خود منظره‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند

 

در این پست از زرین نما به معرفی شهر ژوهنسبورگ پرداخته و سعی کردیم به سوال « ژوهانسبورگ کجاست » پاسخ داده باشیم. امیدواریم از آن لذت برده باشید. نظر شما در مورد این شهر زیبا و شهر طلای آفریقای جنوبی چیست؟

 

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نیاز به مشاوره می‌توانید با مشاورین ما در زرین نما تماس بگیرید.

 

منبع: weather-and-climate و planetware

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *