پناهندگی در صربستان پس از لغو روادید ایرانیان

در این مطلب از زرین تراول قصد داریم تا موضوع پناهندگی در صربستان را با ارائه داستان زندگی چند مورد از خانواده‌ها و افرادی که پس از سفر به صربستان قصد پناهندگی در کشورهای اروپایی را مورد بررسی قرار دهیم. برای بدست آوردن اطلاعات کامل در مورد پناهندگی در صربستان این مطلب را از دست ندهید.

پناهندگی در صربستان

حالا تقریبا بیش از 1 سال است که با لغو ویزای سفر صربستان برای ایرانیان، شهروندان زیادی به قصد سفر توریستی و بعضا برای پناهندگی به این کشور سفر کرده‌اند. هر مسافر ایرانی تنها با داشتن بلیط رفت‌وبرگشت، رزرو هتل و مقداری پول برای بازگشت به ایران می‌تواند به اندازه 30 روز و بدون داشتن ویزا در این کشور اقامت داشته باشند این موارد از جمله مدارک لازم سفر صربستان میباشند. جالب است بدانید گفته می‌شود در مرکز شهر بلگراد و منطقه توریستی این مکان، شما به سادگی می‌توانید فارسی صحبت کردن شهروندان ایرانی را بشنوید. آمار خیره‌کننده‌ای است اما باید بدانید که از نظر گروه‌های کمک‌کننده به پناهنده‌ها از هر 5 نفری که در مرکز شهر می‌بیند حداقل یکی ایرانی است و همچنین 30 درصد از ایرانیان سوار پروازها برگشت خود نخواهند شد. حتی ایرانیان زیادی در بسیاری از هتل‌ها و اقامتگاه‌های بلگراد دیده می‌شوند. با اینکه بسیاری از شهروندان ایرانی برای سفر به صربستان به این کشور آمده‌اند اما بسیاری نیز با هدف پناهندگی در یکی از کشورهای اروپایی سفر خود را آغاز کرده‌اند.

موسسه اینفو پارک و پناهندگی در صربستان

موسسه اینفو پارک که پیش از این در مطلب پناهجویان ایرانی در صربستان آن را به شما معرفی کرده بودیم یک گروه مردم‌نهاد برای کمک به پناهجویان است که حالا ریاست آن را گوردن پونویک بر عهده دارد. طبق گفته این مقام مسئول افغان‌ها، پاکستانی‌ها و ایرانی‌ها بیشتری متقاضیان پناهندگی در این روزها در کشور صربستان هستند.

پناهندگی در صربستان پس از لغو روادید ایرانیان

گوردن پونویک با اشاره به اینکه از ظاهر سوری‌ها و افغان‌ها مشخص است که فقیرند می‌گوید شهروندان ایرانی را به سادگی می‌توان شناسایی کرد. گروهی از افراد که یک کوله پشتی دارند و بنظر می‌رسد که آمده‌اند برای اردوی مدرسه… بعضی‌ها صلیب به گردن دارند و برخی دیگر نیز پرچم کشور آمریکا روی لباس‌هایشان نقش بسته است. به این دسته از افراد نگاهی می‌کنید با یک لبخند کوچک با لبخندی به شما پاسخ خواهند داد همین‌ها کافیست تا متوجه شوید آنها از شهروندان ایرانی هستند.

طبق گفته گوردن پونویک معمولا مهاجران قصد ندارند که در کشور صربستان بمانند و سعی می‌کنند که از شهرهای مرزی این کشور به سمت کروواسی و مجارستان بروند (این کار در میان پناهجویان به گیم معروف است) و پس از آن نیز دوست دارند به غرب اروپا برسند. کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند کشورهایی همچون انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا تا بتوانند در این کشورها زندگی راحتی را تجربه کنند.

پناهندگی در صربستان : داستان های مهاجران

اما داستان‌های واقعی زیادی از زندگی افرادی که به چنین قصدی و بطور غیرقانونی قصد دارند وارد کشورهای عضو اتجادیه اروپا شوند وجود دارد که احتمالا مطالعه آنها شما را از آغاز چنین سفری باز می‌دارد.

پناهندگی در صربستان : خانواده 4 نفره

پدر 44 ساله به همراه خانواده‌ای متشکل از همسر، دختر 17 ساله و پسری 11 ساله که با شنیده‌هایشان عازم صربستان شدند. محمد نام پدر خانواده است که در تهران یک کارمند شهرداری بوده و تصور می‌کرده که در هنگام رسیدن به صربستان و مراجعه به دفتر سازمان ملل در این کشور و یا سفارت‌ کشورهای عضو شنگن در شهر بلگراد می‌شود تقاضای پناهندگی داد. اما وی اکنون و پس از رسیدن به بلگراد متوجه شده که سازمان ملل ماه‌هاست که برنامه‌ اسکان پناهجویان را متوقف کرده. آنها یک خانواده هستند و برای انجام گیم (فرار از مرزهای زمینی) شرایط خوبی ندارند و معلوم نیست که چه سرنوشتی در انتظارشان است. همچنین مادر خانواده نیز صربستان را برای زندگی مناسب نمی‌داند و باید دید که آرزوی آنها برای بدست آوردن یک زندگی آرام که حق هر انسانی است چگونه برآورده خواهد شد؟

پناهندگی در صربستان

پناهندگی در صربستان : سروش رحمانی

برخی از پناهجویان از مرخصی‌های سه روزه خود که در آن زمان اجازه خروج از کمپ را دارند برای فرار استفاده می‌کنند. سروش پسری 24 ساله است که از شهر ارومیه ایران به صربستان سفر کرده است. سروش تا کنون 8 بار اقدام به گیم کرده است و تا کنون موفق نبوده کاری که ممکن است به قیمت جانش تمام شود و دوباره نیز مجبور به تکرار آن است. سروش چند شبی است که در پارک کارتن‌خوابی می‌کند و اکنون نقشه جدید دارد . او با 7 نفر دیگر مجموعا 2 هزار یورو آماده کرده تا به یک قاچاقچی بدهد. اما آیا واقعا این قاچاقچی می‌تواند آنها را با کامیون به کشور ایتالیا برساند؟ تاسف بار است گفتن این مورد اما سروش می‌گوید که اکثر ایرانی‌ها اینجا پول‌شان خورده می‌شود. توی راه پول‌ آن‌ها را خفت می‌کنند. به زنان آن‌ها دست‌درازی می‌کنند…

پناهندگی در صربستان : حسن‌علی‌پور 

حسن نیز تنها با 22 سال سن نا امید از زندگی در کشور خودش اقدام به فرار غیر قانونی کرده. 3 باز گیم از مرز مجارستان که هر بار نا موفق بوده است. اما اکنون دیگر نسبت به انجام گیم نیز نا امید است و معلوم نیست برای ادامه زندگی دست به چه کاری بزند. در هر صورت او نمی‌تواند روزهای زیادی به این صورت بلاتکلیف زندگی کند و با از دست دادن موتور سیکلت مورد علاقه‌اش رویای زندگی در اروپا را نیز از دست داده…

خانواده حسن‌علی‌پور مورد دیگری است که به معرفی آنها می‌پردازیم یک خانواده که با دختری 10 ساله در منطقه‌ای دور افتاده زندگی می‌کنند. این سجاد که پدر خانواده است می‌گوید که ما حتی نمی‌توانیم فکر گیم هم بکنیم این کار با بچه دیوانگیست. آنها احتمالا در صربستان بمانند اما همچنان راضی نیستند. آقای حسن‌علی‌پور می‌گوید صربستان امکانات خوبی نمی‌دهد و بسیاری می‌گویند که آلمان بهتر است. در این کمپ به آنها یک اتاق سه نفره داده‌اند و سه وعده غذای گرم نیز دارند که در کنار آن گاهی هم میوه داده می‌شود اما هنوز خبری از پول نیست. در میان این افراد حتی استاد دانشگاه هم دیده می‌شود که در وضعیت نا مناسبی به سر می‌برند و تصویری از آینده آنها مشخص نیست.

پناهندگی در صربستان پس از لغو روادید ایرانیان

لغو ویزا خوب یا بد؟

رسیم لیجیک که سمت وزیر گردشگری صربستان را بر عهده دارد دستور لغو ویزای سفر ایرانیان به صربستان را داده که این کار او را با انتقادات زیادی مواجه کرده است در این میان اما او از این تصمیم دفاع می‌کند. طبق آمار ارائه شده از ابتدای سال 2018 در حدود 15850 نفر به کشور صربستان سفر کرده‌‌اند و از این تعداد 1500 نفر نیز اعلام پناهندگی کرده‌اند. اما بی‌شک تعداد ایرانیانی که بطور غیرقانونی عازم اتحادیه اروپا شده‌اند بیشتر از این می‌باشد. رسیم لیجیک لغو ویزای صربستان برای ایرانیان را موجب رشد صنعت گردشگری می‌داند که برخی از آن سو استفاده کرده‌اند.

آینده‌‌ای نامعلوم در تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم به وضوح قابل مشاهده است. اگر قصد خروج از کشور را دارید بهتر است بصورت قانونی و مطابق با قوانین و مقررات کشورها رفتار کنید تا حداقل آینده خود به خانوادتان را به خطر نیاندازید.

 منبع  : zarintravel

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *