آیا پروازهای ایران به نجف متوقف خواهند شد؟

در پی وضع عوارض گمرکی جدید در فرودگاه شهر نجف، ادامه پرواز شرکت‌های ایرانی مشروط به تغییراتی شده که اگر عراقی‌ها آن را نپذیرند، پروازهای ایران به نجف متوقف می‌شوند. در ادامه با زرین نما همراه باشید تا از جزئیات این خبر آگاه شوید.

پروازهای ایران به نجف

 

فرودگاه نجف در عراق عوارضی را تحت عنوان عوارض گمرکی وضع کرده است که نه تنها از این به بعد اعمال می‌شود، بلکه عطف به ماسبق نیز شده است. طبق عوارض جدید، شرکت‌های هواپیمایی ایرانی باید از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون به‌ازای هر پرواز، حدود ۸۵ دلار به این فرودگاه پرداخت کنند.

علاوه بر این فرودگاه نجف در تمام پروازهایی که به این فرودگاه انجام می‌شوند، به ازای هر صندلی، مبلغ ۱۵ دلار از شرکت‌های ایرانی دریافت می‌کند، به غیر از این مبالغ، ۱۰ دلار هم از مسافران در فرودگاه نجف به صورت نقدی دریافت می‌‌شود.

از سوی دیگر هزینه سوخت در فرودگاه نجف ۹۸ سنت و حدود چهار برابر هزینه سوخت ایرلاین‌ها در ایران است. با جمع‌بندی تمام این هزینه‌ها، هزینه هندلینگ پرواز در فرودگاه نجف تقریباً چهار برابر هزینه هندلینگ پرواز در فرودگاه‌های ایران می‌شود. همین اختلاف بالا، ایرلاین‌های ایرانی را معترض کرده و واکنش سازمان هواپیمایی کشوری ایران و نیز انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران را در پی داشته است.

در حال حاضر ۱۰ شرکت هواپیمایی ایرانی به نجف پرواز دارند. این شرکت‌ها افزایش چندبرابری هزینه هندلینگ پرواز در فرودگاه نجف را دلیل فشار اقتصادی بر ایرلاین خود می‌دانند.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پی بروز این اختلافات به فارس گفته است: «به دلیل نرخ‌هایی که بابت هر پرواز و هزینه بالای هندلینگ از ایرلاین‌های ایرانی در فرودگاه نجف دریافت می‌شود، شرکت‌های هواپیمایی مراتب اعتراض خود را به فرودگاه نجف اعلام کردند. شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در این‌باره به سازمان هواپیمایی عراق شکایت کرده‌اند اما این فرودگاه به دنبال آن است که این رقم را دریافت کند».

مقصود اسعدی سامانی با بیان اینکه با وجود مذاکرات با طرف‌های عراقی در سازمان هواپیمایی عراق، وزارت حمل و نقل این کشور و نیز فرودگاه نجف، مشکلات حل نشده است، از تصمیم جمعیِ ایرلاین‌های ایرانی خبر داده و اعلام کرده است: «شرکت‌های هواپیمایی ایرانی تصمیم گرفته‌اند از دهم تیرماه (یک‌ جولای) همه پروازهای خود را به فرودگاه نجف قطع کنند تا این مشکل رفع شود و مسئولان فرودگاه نجف تجدیدنظر در وضع این عوارض گمرکی داشته باشند.»

فرودگاه نجف یک فرودگاه خصوصی است. در جریان مذاکرات برای حل این موضوع، وزارت حمل و نقل عراق و سازمان هواپیمایی این کشور به مسئولان ایرانی اعلام کرده‌اند «چون فرودگاه نجف توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، نمی‌توانیم درباره این فرودگاه اعمال‌نظر کنیم و آنها به صورت مستقل عمل می‌کنند و مستقل تصمیم می‌گیرند و تبعیتی از تصمیمات ما ندارند».

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *