مکان های دیدنی که در مسافرت به ترکیه نباید از دست داد

ترکیه با داشتن انواع مختلف جاذبه‌های گردشگری، مسافرین زیادی را از سراسر دنیا و ایران به خود می‌بیند. از گنبدهای زیبای استانبول تا خرابه‌‌های رومی در امتداد سواحل غربی و جنوبی، از سواحل آنتالیا و استراحتگاه‌‌های ساحلی دریای مدیترانه تا کوه‌های مه آلود در شرق دریای سیاه، و صدها جاذبه گردشگری دیگر، ترکیه را تبدیل به یکی از بهترین مقصدهای گردشگری کرده است. در این پست سعی کرده‌ایم که ده مورد از زیباترین مقصدهای گردشگری و مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه را خدمتتان معرفی کنیم. در ادامه با زرین‌نما بلاگ همراه باشید تا با مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری ترکیه آشنا شوید.

معرفی ده مورد از زیباترین مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه

 

۱. مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه، که در اصل یک کلیسای ساخته شده در قرن برای امپراتور روم شرقی بود، در شهر استانبول واقع شده است. این مسجد در ابتدا کلیسای بزرگ نام داشت. در قرن پانزدهم و پس از فتح استانبول توسط عثمانی‌ها این کلیسا تبدیل به یک مسجد شد. قطر گنبد این بنا ۳۱ متر بوده و هزاران سال به عنوان بزرگترین فضای محصور در جهان شناخته می‌شد. مسجد ایاصوفیه در سال ۱۹۳۵ میلادی تبدیل به یک موزه شد و هم اکنون یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی کشور ترکیه است.

 

مسجد ایاصوفیه | مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
مسجد ایاصوفیه در سال ۱۹۳۵ میلادی تبدیل به یک موزه شد و هم اکنون یکی از جاذبه‌های توریستی اصلی کشور ترکیه است

 

۲. دودکش‌های پریان گورمه

«کاپادوکیا» به خاطر صخره‌‌ها عجیب و طبیعی خود، تبدیل به یکی از مکان‌‌های شگفت انگیز و منحصر به فرد شده است. «روستای گورمه» به خاطر وجود مخروط‌های آتشفشانی عجیب و غریب مخروطی شکل معروف شده و میزبان گردشگران زیادی است. این آتشفشان‌های مخروطی با نام «دودکش‌های پریان» شناخته می‌شوند. گفته می‌شود که این صخره‌های عجیب به خاطر فرسایش باران و رودخانه‌ها در طی سال‌های زیادی به وجود آمده‌اند.

 

| مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
«دودکش‌های پریان» که به خاطر فرسایش باران و رودخانه‌ها به وجود آمده‌اند، مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه هستند

 

۳. کتابخانه سلسوس

ویرانه‌های «افسوس» یکی از جاذبه‌های توریستی کشور ترکیه است. شهر افسوس زمانی به خاطر معبد آرمیتیس شهرت فراوانی داشت. و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان شناخته می‌شد. که البته توسط گروهی به رهبری اسقف اعظم قسطنطنیه در سال 401 میلادی نابود شد. برخی از سازه‌های این شهر مثل «تئاتر بزرگ» و «کتابخانه سلسوس» هنوز هم سالم باقی مانده‌اند. کتابخانه سلسوس در حدود سال ۱۲۵ میلادی برای نگه داشتن حدود ۱۲۰۰۰ کتاب ساخته شده بود. این کتابخانه یکی از معروف‌ترین مقصدهای گردشگری ترکیه به حساب می‌آید.

 

| مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
شهر افسوس زمانی به خاطر معبد آرمیتیس شهرت فراوانی داشت و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان شناخته می‌شد

 

۴. مسجد آبی یا سلطان احمد

مسجد سلطان احمد با مناره‌هایی زیبا و معماری خاص خود، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این مسجد در ترکیه با نام مسجد سلطان احمد شناخته می‌شود. و در میان گردشگران به مسجد آبی مشهور است. مسجد آبی بین سال‌‌های ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ ساخته شده است. مانند بسیاری از مساجد دیگر،  آرامگاه بنیانگذار مسجد آبی، در خود مسجد قرار دارد. وجود کاشی‌های آبی رنگ با نقش‌هایی زیبا و دلنشین در سقف این مسجد، آن را به مسجد آبی معروف کرده است.

 

| مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی با مناره‌هایی زیبا و معماری خاص خود، مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه به حساب می‌آید

 

۵. الودنیز

الودنیز (Oludeniz)، یک روستای کوچک در سواحل جنوب غربی دریای اژه است. این خلیج شنی در دهانه الودنیز و در تالاب آبی فیرزه‌ای رنگی قرار دارد. این ساحل به خاطر سایه‌های فیروزه‌ای خود معروف است. و یکی از سوحل مدیترانه مورد علاقه عکاسان می‌باشد. این منطقه یکی از مناسب‌ترین مناطق برای پاراگلایدر است. و علاقه‌مندان به این نوع از هیجان در سفر به ترکیه الودنیز را از دست نمی‌دهند. «الودنیز» در زبان ترکی به معنای «دریای مرده» است.

 

| مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
الودنیز (Oludeniz)، یک روستای کوچک در سواحل جنوب غربی دریای اژه است. «الودنیز» در زبان ترکی به معنای «دریای مرده» است.

 

۶. کوه نمرود

نمرود، کوهی ۲۱۳۴ متری واقع در جنوب شرقی ترکیه است. این کوه دارای آثار تاریخی بسیاری است و مسافرین زیادی را نیز به خود جذب می‌کند. از جمله این آثار می‌توان به مجسمه‌های سنگی اشاره کرد. این مجسمه‌ها اشکال مختلفی مثل چهره انسان‌ها و حیواناتی مثل عقاب و شیر دارند.

 

| مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
کوه نمرود دارای آثار تاریخی بسیاری است و مسافرین زیادی را نیز به خود جذب می‌کند

 

۷. قلعه بدروم

قلعه بدروم در شهر بدروم و در جنوب غرب ترکیه واقع شده است. قلعه بدروم در قرن پانزدهم توسط صلیبیون و به عنوان قلعه «سنت پیتر» ساخته شده بود. این قلعه یکی از بناهای تاریخی با قدمت بسیاری است که تا کنون به خوبی حفظ شده است. این قلعه هم اکنون به عنوان یک موزه استفاده می‌شود. بسیاری از یافته‌های زیرآبی در شهر بدروم در این موزه نگهداری می‌شوند. این مکان نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکیه به شمار می‌رود.

 

| مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
قلعه بدروم یکی از بناهای تاریخی با قدمت بسیاری است که تا کنون به خوبی حفظ شده است

 

۸. پاموکاله

پاموکاله در ترکی به معنای «قلعه پنبه» است. پاموکاله در غرب ترکیه واقع شده است و به خاطر چشم‌اندازهای زیبا و سفیدش معروف است. پاموکاله دارای چشمه‌های آب گرم است که پس از خود کربنات به جا می‌گذارند. با توجه به مناظر این منطقه و آب و هوای معتدلش، پاموکاله نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری و مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه است.

 

پاموکاله | مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
پاموکاله یکی از جاذبه‌های گردشگری و مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه به حساب می‌آید

 

۹. ساحل پاتارا

پاتارا یکی از بزرگترین ساحل‌های دریای مدیترانه است. این ساحل مدت‌ها مکان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها و یکی از زیباترین مکان‌های گردشگری بوده است. ساحل پاتارا در میان یک پارک ملی قرار داشته و گونه‌های مختلف پرندگان نیز در آن یافت می‌شوند.

 

ساحل پاتارا | مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
ساحل پاتارا در میان یک پارک ملی قرار داشته و گونه‌های مختلف پرندگان نیز در آن یافت می‌شوند

 

۱۰. تئاتر آسپندوس

تئاتر آسپندوس یکی از تئاترهای معروف باستانی است که تا به حال به خوبی محافظت شده است. این تئاتر در سال ۱۵۵ بعد از میلاد و در زمان پادشاهی امپراتور رومی، مارکوس اورلیوس ساخته شده است. ظرفیت تماشاگران تئاتر آسپندوس حدود پانزده هزار تا بیست هزار نفر است. این تئاتر بعدها به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد و به همین خاطر همیشه تحت مراقبت بوده است. به همین دلیل تا به حال به خوبی پابرجا مانده است.

 

تئاتر آسپندوس | مکان های دیدنی در مسافرت به ترکیه
تئاتر آسپندوس یکی از تئاترهای معروف باستانی است که تا به حال به خوبی محافظت شده است

 

در این پست به معرفی ده مورد از زیباترین مکان‌های دیدنی که در مسافرت به ترکیه نباید از دست داد پرداختیم. برای مشاوره در زمینه سفر، تهیه بلیط و یا رزرو هتل، می‌توانید با زرین‌نما تماس بگیرید.

 

منبع : touropia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *