موزه لوور ابوظبی بعد از ده سال کار افتتاح شد

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه موزه یک میلیارد پوندی “لوور ابوظبی” که احداث آن به تازگی کامل شده را افتتاح کرده است. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و از جزئیات افتتاح موزه لوور ابوظبی امارت آگاه شوید.

[c][/c]

موزه لوور ابوظبی

این موزه که پروژه ساخت آن در ده سال گذشته در جریان بوده حاوی ۶۰۰ اثر هنری دایمی و ۳۰۰ اثر قرضی از فرانسه است.

سقف و بام موزه یک گنبد مشبک است که اجازه ورود نور طبیعی به داخل ساختمان را می دهد.

آثار هنری این موزه شامل اقلام تاریخی و مذهبی از اطراف جهان است و آقای مکرون آن را “پلی میان تمدن ها” خواند.

او گفت: “کسانی که می خواهند بگویند اسلام می خواهد سایر ادیان را خراب کند دروغ می گویند.”

این پروژه که فرانسه و ابوظبی در سال ۲۰۰۷ بر سر آن توافق کردند ابتدا قرار بود در سال ۲۰۱۲ کامل شود اما به دلیل بحران مالی جهانی و سقوط بهای نفت عقب افتاد و هزینه ساخت آن از ۳۴۰ میلیون پوند به رقم فعلی رسید.

به علاوه موزه برای استفاده از نام لوور و وام گرفتن آثار هنری و دریافت مشاوره از آن صدها میلیون دلار به فرانسه می پردازد.

موزه همچنین در کانون جنجالی در مورد وضعیت رفاهی کارگرانی که ساختمان آن را می ساختند بوده است. اما منتقدان این ساختمان را یک اثر “مسحورکننده” هرچند کمی “پرزرق و برق” توصیف کرده اند.

موزه لوور ابوظبی

این اولین ساختمان از یک مجموعه با هدف ایجاد مرکزی فرهنگی در جزیره سعدیات ابوظبی است. لوور پاریس یکی از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری پاریس و بزرگترین موزه هنری جهان با سالانه میلیون ها بازدید کننده است.

ساختمان لوور ابوظبی را ژان نوول، معمار فرانسوی، با الهام از معماری عربی طراحی کرده و هیچ کدام از ۵۵ سالن آن از جمله ۲۳ گالری دایمی اش مثل هم نیست.

گنبد مشبک موزه ضمن دفع حرارت زیاد محیط بیابانی، گالری ها را با نور طبیعی روشن می کند.

آثار معروفی از اطراف جهان شامل کارهای ون گوگ، گوگن، پیکاسو و آی ویوی هنرمند معاصر چینی در آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه لوور ابوظبی موزه لوور ابوظبی

درهای موزه از روز شنبه بیستم آبان ماه به روی عموم باز شده و کلیه بلیت های روز اول به بهای ۶۰ درهم (نزدیک ۱۷ دلار) فروخته شده است.

این موزه همچنین با موسسات عربی همکاری می کند و ۲۸ کار ارزشمند را از آنها وام گرفته است که یکی از آنها یک مجسمه ابوالهول متعلق به قرن ششم پیش از میلاد است.

موزه لوور ابوظبی

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *