موزه زمان زعفرانیه را بیشتر بشناسید

موزه زمان زعفرانیه یا تماشاگه زمان که در شمال شهر تهران قرار دارد. در سال 1378 با کمک موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان به عنوان اولین و تنها موزه تخصصی ساعت و زمان در ایران تأسیس شد. در این مطلب قصد داریم به معرفی این موزه بپردازیم.

موزه زمان زعفرانیه در سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. در این موزه اغلب ابزار‌های سنجش زمان جمع‌آوری شده است. موزه زمان بطور کلی به بررسی سیر تکامل ساعت‌های گوناگون، صنعت ساعت و ساعت‌سازی، نظرات ملیت‌های گوناگون درباره زمان، و اساساً بررسی مفهوم زمان پرداخته شده است.

[c][/c]

موزه زمان زعفرانیه مکانی است که از سه نظر برای بازدید علاقه‌مندان مناسب خواهد بود. نخست المان‌های درونی موزه دوم مکان سرسبز آن و سوم هم معماری و هنرهای به‌کار رفته در آن از مهم‌ترین جاذبه‌های موزه زمان محسوب می‌شوند. در محوطه باغ این موزه علاوه بر وجود بنایی کم نظیر به لحاظ معماری و هنر‌های ایرانی، ابزارهای سنجش زمان که موضوع اصلی این موزه می‌باشد به نمایش عموم درآمده است و علاوه بر آن پایه‌ها و جعبه‌های ساعت که با مجسمه‌های خاصی تزیین شده‌‌اند نیز مورد توجه علاقمندان قرار گرفته است.

موزه زمان زعفرانیه

مطالب مرتبط:

در محوطه باز این موزه، هنرمندان با استفاده از اسناد و منابع تاریخی که به روش ساخت و کار ساعت‌های اولیه اشاره شده بود به بازسازی ماکت آن‌ها پرداختند. ساعت‌های ساخته شده در این محوطه اعم از ساعت آبی، سوختی، آفتابی و شنی هستند.

حیاط و باغ سرسبز این موزه، گچبری‌های نمای بیرونی ساختمان، تزئینات کاشی‌کاری روی دیوار‌های باغ و درختان زیبای باغ از جاذبه‌های موزه زمان زعفرانیه محسوب می‌شود. خانه حسین خداداد باغی که به مساحت 5 هزار مترمربع می‌باشد. دراین باغ بنایی قدیمی قرار دارد و قدمت آن به زمان قاجار بازمی‌گردد. در ابتدا، بنای واقع در این باغ از جنس خشت و گل بود، که با اسکلت چوبی در یک طبقه ساخته شده بود. اما پس از اینکه به ملکیت حسین خداداد درآمد، وی با مرمت کلی بنا که 12 سال به طول انجامید، با احداث اسکلت آهنی، مقاوم سازی طبقه اول، ساخت طبقه دوم، تغییرات و گچبری‌هایی که در داخل بنا ایجاد کرد این ساختمان را به شکل فعلی درآورد.

موزه زمان زعفرانیه

حسین خداداد استاد‌کاران ماهری را در زمینه گچبری به کار گرفت که از جمله آنها می‌توان به فرهاد یحیی پور، عبدالکریم نوید تهرانی و علی شیخی اشاره کرد. با تلاش این استادان، هنر ارزنده گچبری، در این بنا احیا شد. خانه حسین خداداد باغی با وجود هنرهای به کار رفته در آن از جمله مقرنس‌کاری، گره‌چینی و کاشی‌کاری در زمره بناهای کم‌نظیر از نظر معماری به‌شمار می‌آید. امروزه این بنا به موزه زمان تبدیل شده است.

هنر‌های به کار رفته در خانه حسین خداداد باغی به صورت تلفیقی است. بطور مثال نمای این بنا، مانند سردر‌ها و حاشیه آن تلفیق سبک معماری قاجاریه و مدرن می‌باشد. گچبری‌ها نیز ترکیبی از معماری ایرانی و فرنگی است.

موزه زمان زعفرانیه

داخل بنا، اتاقی وجود دارد که گچبری آن تقلیدی از اتاق موسیقی کاخ عالی‌قاپو در اصفهان است به همین دلیل به «اتاق اصفهانی‌ها» مشهور می‌باشد. همچنین معماری و گچبری‌های این اتاق برگرفته از سبک معماری دوره صفویه می‌باشد. جالب است بدانید گچبری‌های انجام شده در این اتاق حاصل طراحی نقاش مشهور وقت، عیسی بهادری می‌باشد.
البته گچبری‌های اتاق موسیقی خود کاخ عالی قاپو اصفهان نیز از معماری منطقه آذربایجان الهام گرفته شده. اما زیباترین بخش موزه زمان زعفرانیه ساعت‌های موجود در طبقه اول آن است. ساعت‌های کوکی و مکانیکی در حقیقت وزنه‌ای می‌باشد که دارای انواع ایستاده، آونگی، شاهینی، رومیزی، تاقچه‌ای و دیواری است که همگی غیر قابل حمل می‌باشند.

موزه زمان زعفرانیه

از قدیم الایام ساعت جزئی از زیبایی‌ها و تزئینات اتاق محسوب می‌شد. بطوریکه در اغلب نقاط خانه‌های بزرگان و اشراف ساعت وجود داشته است. ساعت‌های موجود در این طبقه از ساعت‌های نفیسی می‌باشند که یا به رجال سیاسی و درباریان اهداء شده یا توسط آن‌ها خریداری شده‌اند.

اما در طبقه دوم موزه زمان زعفرانیه مجموعه‌ای از ساعت‌های جیبی و مچی به نمایش درآمده است. تاریخچه ساعت‌‌های جیبی از آنجا شروع شد که آنها در قرن 15 میلادی به دست یک قفل‌ساز آلمانی اختراع شدند. این ساعت‌ها از ابتدا به اشراف و طبقه مرفه جامعه اختصاص داشت. سپس در قرن 19 میلادی یک کارخانه سوئیسی دست به تولید ساعت ارزان قیمت جیبی زد و استفاده از این ساعت‌ها عمومیت یافت. این در حالی است که امروزه گران‌قیمت‌ترین و با کیفیت ترین ساعت‌ها در انحصار برند‌های سوئیسی می‌باشد.

اغلب ساعت‌های موجود در طبقه دوم متعلق به پادشاهان و رجال سیاسی و فرهنگی دوره قاجاریه است. در این طبقه یکی از ساعت‌هایی که مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد ساعت کارت زنی موجود در این مجموعه می‌باشد و این ساعت متعلق به راه آهن است. در طبقه دوم علاوه بر ساعت‌های جیبی و مچی، ماکت کتیبه بیستون که قدیمی‌ترین سند تاریخ‌دار ایران است نیز قابل رؤیت می باشد.

موزه زمان زعفرانیه

از دیگر دیدنی‌های موزه زمان زعفرانیه می‌توان به دو ساعت بزرگی اشاره کرد که در سمت راست درب ورودی وجود دارد که یکی از آنها ساعتی است با چرخ دنده‌های بسیار ریز و دیگری ساعت شاهینی می‌باشد که تقریباً هر نیم ساعت یک مرتبه زنگ می‌زند و جوجه‌ای از دریچه‌ی آن بیرون می‌آید.

بخشی از موزه زمان زعفرانیه به نمایش انواع تقویم‌های طول تاریخ اختصاص یافته است. این بخش از موزه زمان، علاوه بر تقویم‌ها، به نمایش ظروف سنجش زمان، اسطرلاب، تلسکوپ و تابلو مبدأ تقویم می‌پردازد.
تزئینات ساعت‌ها بخش دیگری از زیبایی‌های این موزه است که باید به آن توجه شود. روی برخی از ساعت‌ها مینا کاری‌هایی با طرح‌های اسلیمی انجام شده است. بازدید از مجسمه‌هایی که روی آن تصویر یک خانم باحجاب دیده می‌شود نیز می‌تواند تجربه جذابی باشد.

موزه زمان زعفرانیه

از دیگر دیدنی‌های موزه زمان زعفرانیه ساعت شمعی، با قدمت هزار ساله است. نحوه کار این ساعت بدین گونه است که سوختن شمع و پایین آمدن آن به مفهوم طی شدن یک ساعت می‌باشد. بخشی از این موزه به نگهداری ساعت‌های مشاهیر هنری و سیاسی ایران که از جمله آن می‌توان به پروفسور محمود حسابی، داوود رشیدی، احترام برومند، سردار شهید، مهدی زین الدین، شهید مهدی باکری، ژاله آموزگار، مصطفی رحماندوست، پرویز کردوانی، پروفسور کاظم معتمد نژاد و شکوه نوابی نژاد اشاره کرد.

این موزه برخلاف بسیاری از موزه‌های دیگر که معمولا هیچ‌گونه امکانات رفاهی ندارند دارای یک کافی شاپ است . این کافی شاپ در طبقه دوم ساختمان موزه پذیرای بازدید کنندگان می‌باشد. موزه هر روزه از ساعت 8:30 صبح تا 19:30 عصر باز است و شما می‌توانید با پرداخت 3 هزار تومان ورودی از آن بازدید کنید. البته این مبلغ ورودی برای بازدیدکنندگان دانشجو نیم‌بها می‌باشد.

موزه زمان زعفرانیه

مسیر دسترسی به موزه زمان زعفرانیه

برای دسترسی به این موزه ارزشمند باید به آدرس خیابان ولی عصر، نرسیده به میدان تجریش، خیابان شهید سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، تقاطع خیابان شهید مهندس کاوه برزین بغدادی مراجعه کنید. برای رسیدن به این موزه با وسایل نقلیه عمومی بهترین راه استفاده ازاتوبوس‌های BRT است. شما باید از مسیر راه آهن – تجریش به سمت میدان تجریش حرکت کرده و در ایستگاه زعفرانیه پیاده شده و بقیه مسیر را پیاده‌روی کنید تا به چهار‌راه و موزه زمان برسید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *