آشنایی با دیدنی‌های ترکمنستان

ترکمنستان یکی از همسایه‌های شمالی ایران به حساب می‌آید که فرهنگ غنی داشته و به خاطر مکان‌های باستانی و معماری‌های خود شهرت خاصی دارد. در این مطلب از زرین نما به معرفی مناطق دیدنی ترکمنستان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

همسایه شمالی ایران، ترکمستان مناطق دیدنی بی‌شماری دارد که برخی از آن‌ها آن طور که باید و شاید شناخته نشده‌اند. در ادامه می‌توانید لیستی از ده جاذبه گردشگری برتر ترکمنستان را مشاهده کنید:

 

معرفی مناطق دیدنی ترکمنستان

 • شهر داشوگوز ترکمنستان

داشوگوز (Dashoguz) نام شهری در استان داشوگوز ترکمنستان در شمال این کشور است. این شهر زمانی مورد توجه گردشگران و جهانیان قرار گرفت که شهاب سنگی ۷ کیلومتری در آن سقوط کرد. منطقه داشوگوز، قلمرویی باستانی بوده و میزبان پایتخت امپراتوری خوارزم، یکی از بزرگترین امپراتوری‌های آسیای مرکزی، یعنی شهر گرگانج (Keneurgench) بوده است. در آن سال‌ها این شهر بعد از شهر بخارا دومین شهر مهم منطقه به حساب می‌آمده و به همین دلیل نیز بناهای باستانی باشکوهی در خود دارد. این منطقه هم‌اکنون مورد توجه علاقمندان به تاریخ و معماری‌های باستانی قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکمنستان به حساب می‌آید.

مناطق دیدنی ترکمنستان
داشوگوز (Dashoguz) زمانی مورد توجه گردشگران و جهانیان قرار گرفت که شهاب سنگی ۷ کیلومتری در آن سقوط کرد

 

مناطق دیدنی ترکمنستان
داشوگوز اخیرا مورد توجه گردشگران قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکمنستان به حساب می‌آید

 

 • ماری ترکمنستان

ماری سومین بزرگ‌ترین شهر ترکمنستان به شمار می‌رود. این شهر در قلب بیابان قره‌قوم (Kara Kum) واقع شده است. بیابان قره قوم (به معنای شن سیاه)، بیابانی یکی از بزرگ‌ترین کویرهای شنی جهان است که حدود ۷۰ درصد از مساحت کشور ترکمنستان (۳۵۰ هزار کیلومتر مربع) را پوشانده است. این بیابان نواحی غربی، مرکزی و شمالی ترکمنستان را دربرگرفته، و ادامه آن به قزاقستان نیز کشیده شده است. موزه تاریخی که میزبان مجموعه‌ای غنی از آثار هنری و گرانبها است، فرش و قالی ترکمنستان و لباس ملی این کشور، از جمله جاذبه‌های این شهر بیابانی به حساب می‌آیند.

 

مناطق دیدنی ترکمنستان
ماری سومین بزرگ‌ترین شهر ترکمنستان بوده و در قلب بیابان قره‌قوم (Kara Kum) واقع شده است

 

 • کهنه گرگانج

کهنه گرگانج (کهنه اورگنج یا کهنه اورنگ) که در گذشته به آن گرگانج گفته می‌شد، نام شهری باستانی در شمال شرقی ترکمنستان کنونی است. همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره شد، شهر گرگانج در زمان پادشاهی سلطان محمد خوارزمشاه، مرکز سرزمین خوارزم و پایتخت خوارزمشاهیان بوده است و به همین دلیل نیز بناها و معماری‌های تاریخی باشکوهی در خود داشته و یکی از شهرهای مورد علاقه گردشگران دوستدار تاریخ است.
اما گرگانج حادثه‌های تاریخی بسیاری را به خود دیده است که مهم‌ترین آن‌ها حمله خونین چنگیز خان مغول به این شهر است. حمله‌ای که از آن به عنوان یکی از خونین‌ترین قتل عام‌های تاریخ بشریت یاد می‌شود. در آن زمان مغول‌ها به گرگانج حمله کرده و آن را با خاک یکسان کردند. با این حمله بندها و سدهای رودخانه آمو (جیحون) نیز از بین رفته و باعث شد که شهر کاملاً زیر آب برود.

مناطق دیدنی ترکمنستان
شهر گرگانج در زمان پادشاهی سلطان محمد خوارزمشاه، مرکز سرزمین خوارزم و پایتخت خوارزمشاهیان بوده است و به همین دلیل نیز بناها و معماری‌های تاریخی باشکوهی در خود دارد

 

 

در مورد ترکمنستان بیشتر بخوانید:

 

 • مرو،‌ در استان ماری

مرو نیز یکی دیگر از شهرهای معروف و شناخته بیابانی ترکمنستان است که در جاده ابریشم واقع شده بود. گفته می‌شود که در قرن دوازدهم مرو بزرگ‌ترین شهر جهان بوده است و دین هندو نیز برای اولین بار از این شهر و در کوه مرو (Mount Meru) برخاسته است. هندوها اعتقاد دارند که این مرکز جهان است.

مناطق دیدنی ترکمنستان
گفته می‌شود که در قرن دوازدهم مرو بزرگ‌ترین شهر جهان بوده است و دین هندو نیز برای اولین بار از این شهر و در کوه مرو (Mount Meru) برخاسته است

 

 • نسا ترکمنستان

نسا که در جنوب غربی شهر عشق آباد واقع شده است، یکی از مهم‌ترین شهرهای امپراتوری اشکانیان بوده و در واقع پایگاه خاندان پارت محسوب می‌شده است. این شهر یک بار در زلزله‌ای که در دهه اول قبل از میلاد رخ داد، کاملاً ویران شده بود و هم‌اکنون ویرانه‌ای آن در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. از زمان صفویه که در نتیجه جنگ‌های آن زمان ترکمن‌ها به صورت گسترده از نواحی شمالی‌تر آسیای میانه به مناطقی که اکنون در جنوب ترکمنستان و شمال شرق ایران قرار دارند کوچ کردند، نسا جای خود را به «شهر باقر» داد که از مراکز خان‌های ترکمن به شمار می‌رفت. هم اکنون از شهر نسا تنها بقایایی از ارگ کهن اشکانی مانده است که در نوع خود از آثار باستانی منحصر به فرد جهانی به حساب آمده و مورد بازدید عمومی قرار دارد.

مناطق دیدنی ترکمنستان
شهر نسا یک بار در زلزله‌ای که در دهه اول قبل از میلاد رخ داد، کاملاً ویران شده بود و هم‌اکنون ویرانه‌ای آن در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است

 

 

 • شهر تاریخی آب نو در استان آخال

آخال یکی از استان‌های ترکمستان است که عشق آباد مرکز آن است. شهر آب نو (Anau) نیز یکی از شهرهای تاریخی ترکمنستان است که در این استان قرار دارد. در حفاری‌هایی که در این منطقه باستانی انجام شده است، اسکلت‌های کودکان، سفال‌های نقاشی شده، وسایل تزئینی گوناگون، و بقایایی از شترها در آن یافت شده است. گفته می‌شود که این شهر اولین مکانی است که شترها در آن اهلی شده‌اند. مسجد سید جمال‌الدین یکی از شگفت‌انگیزترین بناهای ترکمنستان نیز در این شهر تاریخی قرار دارد.

مناطق دیدنی ترکمنستان
شهر آب نو (Anau) یکی از شهرهای تاریخی ترکمنستان است که در استان آخال قرار دارد

 

 • شهر سرخس در استان آخال

شهر سرخس نیز یکی دیگر از شهرهای استان آخال ترکمنستان است که در گردشگران علاقمند در سفر خود به آخال آن را از دست نمی‌دهند. سرخس یکی از مهم‌ترین شهرهای موجود در جاده ابریشم به حساب می‌آمد. این شهر در حال حاضر محل دفن شیخ احمد آل خدی است.

مناطق دیدنی ترکمنستان
سرخس یکی از مهم‌ترین شهرهای موجود در جاده ابریشم به حساب می‌آمد

 

 • شهر ابی‌ورد (Abiverd) در استان آخال

شهر تاریخی و دیدنی Abiverd نیز یکی دیگر از شهرهای استان آخال در جنوب ترکمنستان است که در صورت سفر به این استان ارزش دیدن دارد. این شهر که در نزدیکی مرز ایران واقع شده است، خرابه‌هایی از قلعه‌ها و مساجد باستانی در خود دارد که علاقمندان به تاریخ را مجذوب خود می‌کنند.

مناطق دیدنی ترکمنستان
شهر تاریخی و دیدنی Abiverd نیز یکی دیگر از شهرهای استان آخال در جنوب ترکمنستان است که در صورت سفر به این استان ارزش دیدن دارد

 

مناطق دیدنی ترکمنستان
این شهر که در نزدیکی مرز ایران واقع شده است، خرابه‌هایی از قلعه‌ها و مساجد باستانی در خود دارد که علاقمندان به تاریخ را مجذوب خود می‌کنند

 

 • شهر دخیستان (Dekhistan) در ترکمنستان

شهر دخیستان یا دکستان در غرب ترکمنستان و در نزدیکی دریای خزر واقع شده است. این شهر در دره‌ای به نام دره Misrian قرار دارد که یکی از نواحی منحصر به فرد در منطقه آسیای میانه به حساب می‌آید. دخیستان با بناها و برج‌های زیبای خود که متعلق به قرن دوازدهم هستند، خودنمایی می‌کند. این شهر همچنین یکی از قدیمی‌ترین مساجد دوره‌های اولیه اسلامی را در خود دارد.

مناطق دیدنی ترکمنستان
شهر دخیستان یا دکستان در غرب ترکمنستان و در نزدیکی دریای خزر و در دره‌ای به نام دره Misrian قرار دارد که یکی از نواحی منحصر به فرد در منطقه آسیای میانه به حساب می‌آید

 

مناطق دیدنی ترکمنستان
دخیستان با بناها و برج‌های زیبای خود که متعلق به قرن دوازدهم هستند، خودنمایی می‌کند

 

 • شهر عشق آباد ترکمنستان

شهر عشق آباد یا اشک آباد (Aşgabat) مرکز استان آخال، پایتخت کشور ترکمنستان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر بین بیابان قره قوم و کوه‌های کپه داغ واقع شده است. عشق آباد میزبان یکی از بزرگترین مساجد آسیایی میانه به نام « مسجد کیپچاک » است که با نام « مسجد ترکمن باشی روحی » نیز شناخته می‌شود. این مسجد با عث ایجاد برخی مشاجرات بین ترکمن‌ها شده است. چرا که در آن در کنار عبارات قرآنی در این مسجد، عباراتی از کتاب روح‌نامه نیز قرار داده شده است. روح‌نامه کتابی است که توسط رئیس جمهور سابق ترکمنستان، صفر مراد نیازف (که معروف به ترکمن‌باشی است) تألیف شده است. این کتاب در ترکمنستان چنان تقدسی دارد که مردم عبارات آن را همانند عبارات قرآنی بر مساجد حک می‌کنند و همین امر نیز باعث ایجاد مشاجره‌هایی بین مردم شده است.

مناطق دیدنی ترکمنستان
شهر عشق آباد یا اشک آباد (Aşgabat) پایتخت کشور ترکمنستان و بزرگترین شهر این کشور بوده و یکی از مناطق دیدنی ترکمنستان به شمار می‌رود

 

مناطق دیدنی ترکمنستان
عشق آباد میزبان یکی از بزرگترین مساجد آسیایی میانه به نام « مسجد کیپچاک » است که با نام « مسجد ترکمن باشی روحی » نیز شناخته می‌شود

 

در این مطلب به معرفی مناطق دیدنی ترکمنستان و جاذبه‌های گردشگری این شهر پراختیم. امیداواریم که از آن لذت برده باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال و نیاز به مشاوره برای سقر می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

 

منبع: wefindyougo

دسته بندی های مرتبط

4 دیدگاه برای ”آشنایی با دیدنی‌های ترکمنستان

  1. ممنون از نظرات شما… ترکمستان جاهای دیدنی زیادی داره که یکیش همین دروازه جهنم هست. حتما توصیه می کنم این مطلب رو هم مطالعه بفرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *