آشنایی با مراسم عرفانی بزرگداشت مولانا

شاید تماشای رقص مردانی با لباس‌های سفید که تنها به دور خود می‌چرخند، به جذابیت سایر فستیوال‌های رقص و موسیقی در سراسر دنیا نباشد، اما این فستیوال که با نام مراسم بزرگداشت مولانا شناخته می‌شود نیز طرفداران خاص خود را دارد. در ادامه با زرین نما همراه شده و با این مراسم بیشتر آشنا شوبد.

[c][/c]

در مورد قونیه بخوانید:

آشنایی با مراسم عرفانی بزرگداشت مولانا

فستیوال ده روزه بزرگداشت مولانا، که بر اساس آموزه‌ها و شیوه‌های شاعر رومی قرن سیزدهم میلادی، مولانا برگزار می‌شود، قدرت سرسپردگی و از خودگذشتگی را نشادن داده و به شرکت‌کنندگان در مراسم نشان می‌دهد که چرخیدن به دور خود تنها باعث سرگیجه نمی‌شود؛ بلکه افراد شرکت‌کننده در این مراسم را وارد حالت عرفانی خاصی می‌کند. در طول این روزها مردم قونیه به استقبال گردشگران رفته و در تمامی نقاط شهر جمله «دنیا در قونیه می‌گردید» دیده می‌شود. از جلوه‌های بی‌نظیر این جشن، رقص سماع است که در آن رقاص سماع در سر یک کلاه (به نشانه سنگ قبر) و بر تن یک عبا (به نشانه کفن) دارد که با درآوردن خرقه حقیقت واقعی (باطن) جلوه می‌کند.

مراسم بزرگداشت مولانا

مراسم بزرگداشت مولانا

ایده کسب کردن صلح درونی با چرخیدن به دور خود، از هیچ بوجود نیامده است. مولانا در افغانستان متولد شده و قبل از مهاجرت به قونیه ترکیه، زندگی خود را در ایران گذرانده بود؛ پدر مولوی به عنوان یک پژوهشگر و ادیب به قونیه شده بود و مولوی نیز با رفتن به این شهر خود تبدیل به ادیبی معروف در این شهر شده و به آموزش صلح، عشق و صبر پرداخته و پیروان بسیاری را نیز از این طریق بدست آورد. پیروان تحصیل‌کرده از وی به عنوان فیلسوفی عاقل یاد کرده برخی نیز او را پیامبر می‌دانستند.

مراسم بزرگداشت مولانا

زندگی مولانا هنگامی که عارف معروف، شمس تبریزی را دیدار کرد، دچار تغییرها و دگرگونی‌هایی شد؛ و به دنبال رابطه مولانا با شمس تبریزی، گفته می‌شود که پیروان مولوی شمس تبریزی را به قتل رساندند. بعد از این تراژدی مولوی با دنیای شعر و شاعری ارتباط برقرار کرده و در همین زمان نیز مولانا چرخش به در خود که با عنوان رقص سماع شناخته می‌شود را به عنوان روشی برای دستابی به هارمونی الهی معرفی کرد.

مراسم بزرگداشت مولانا

مراسم بزرگداشت مولانا چه روزی است؟

درویش های سماعی (همچنین معروف به طریقت مولوی) به مدت تقریبا 750 سال است که مرگ مولانا را در روز 17 دسامبر 1273، با عنوان “شب عروسی”، شب پیوستن او با خدا گرامی می‌دارند. این جشن به تاریخ ایران نیز در تاریخ ۱۹ تا ۲۶ آذر ماه برگزار شده و علاقمندان به مولانا شرکت در آن را به هیچ عنوان از دست نمی‌دهند.

مراسم بزرگداشت مولوی شاید در کشورهای دیگر آنگونه که باید شناخته شده نباشد، اما طرفداران بسیاری در ترکیه و کشورهای همسایه‌اش از جمله ایران دارد. گفته می‌شود سالانه بیش از ۱۰۰/۰۰۰ نفر در مراسم بزرگداشت مولانا شرکت می‌کنند که بیش از ۹۰٪ آن‌ها مردم کشور ترکیه هستند که از سایر شهرهای ترکیه به قونیه آمده و در این مراسم شرکت می‌کنند.

مراسم بزرگداشت مولانا

منبع: everfest

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *