آشنایی با قلعه تاریخی بلگراد صربستان

قلعه بلگراد که در بالای محل تلاقی دو رودخانه دانوب و ساوا ساخته شده است، در طی شانزده قرن بارها و بارها ویران شده و از نو ساخته شده است، اما باز هم به عنوان نمادی از پایتخت بلگراد شناخته می‌شود. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه باشید تا با این قلعه تاریخی آشنا شوید.

[c][/c]

صربستان یکی از کشورهای زیبای اروپایی با مناظر چشم‌نواز طبیعی فراوان به حساب می‌آید. از جمله مناظر زیبای این کشور می‌توان به علفزارهای بی‌انتها، جنگل‌های وسیع بکر و سرسبز، غارهای سنگ آهکی باشکوه، دریاچه‌های کوهستانی دل‌انگیز، چشمه‌های آب گرم متعدد و تپه‌های سرسبز و چشم‌نواز اشاره کرد که همگی با هم آن را تبدیل به بهشتی برای عاشقان و دوستداران طبیعت می‌کنند. مقامات کشور صربستان به تازگی اعلام کردند که سفر به صربستان برای ایرانیان بدون ویزا امکان‌پذیر می‌باشد. به همین دلیل نیز این کشور و مخصوصاً پایتخت آن بلگراد، می‌تواند تبدیل به مقصد جدید سفرهای خارجی ایرانیان شود.

صربستان
صربستان یکی از زیباترین کشورهای اروپایی بوده و مناظر طبیعی فراوانی در خود دراد

 

در مورد صربستان بیشتر بخوانید:

 

 

 

اما پایتخت این کشور یعنی شهر بلگراد نیز زیبایی‌های بی‌شماری در خود دارد. اگر در سفر به صربستان تنها قصد بازدید از یک شهر ازشهرهای صربستان را دارید، آن شهر بایستی بلگراد باشد. بلگراد، پایتخت کشور صربستان و بزرگترین شهر این کشور، در طول زمان همانند اکنون زیبا نبوده است، ولی اکنون یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری صربستان به شمار می‌رود. بلگراد که در محل تلاقی دو رودخانه دانوب و ساوا قرار گرفته است، گذشته‌ای پرتلاطم داشته است. این شهر تابحال درگیر ۱۱۵ جنگ بوده و ۴۴ بار نیز سوخته و ویران شده است. اما امروزه است شهر در صلح به سر برده و میزبان رویداهای فرهنگی و هنری فراوانی از جمله نمایشگاه‌های کتاب، فستیوال‌های موسیقی، فیلم و… است.بلگراد در طی زمان فراز و نشیب‌های فراوانی داشته است، اما بعد از پشت سر گذاشتن آخرین جنگ خود دوباره جایگاه خود را به عنوان یک مقصد گردشگری مناسب بدست آورده و یکی از مقصدهای گردشگری محبوب شده است. از جمله مشهورترین مکان‌های دیدنی بلگراد می‌توان به قلعه بلگراد، موزه‌ها و کلیساهای این شهر، آدا سیگانلیا، بازارها و مراکز خرید بلگراد، منطقه ساماوالا، شهر تاریخی زمون، کلیسای سنت ساوا، میکسر هاوس، خیابان اسکادارلیا و منطقه بتون هالا اشاره کرد.

بلگراد
بلگراد در طول زمان همانند اکنون زیبا نبوده است، ولی اکنون یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری صربستان به شمار می‌رود

 

با توجه به این اینکه در بین این جاذبه‌های گردشگری، قلعه بلگراد نمادی از این شهر محسوب می‌شود، در این پست از زرین نما به بررسی و معرفی آن پرداخته‌ایم.

گشت و گذار در قلعه بلگراد و اطراف آن

کسانی که یک بار به کشور صربستان سفر کرده باشند می‌دانند که قلعه بلگراد که در محل تلاقی دو رود دانوب و ساوا قرار گرفته است نمادی از شهر بلگراد، پایتخت صربستان بوده و سال‌ها به نوعی از شهر محافظت می‌کرده است. این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری بلگراد است که در سفر به این شهر به هیچ عنوان نباید بازدید از آن را از دست داد. با رفتن به این شهر و گشت و گذار در اطراف این قلعه، پارک تاریخی کالمگدان، بنای یادبود قهرمان کالمگدان و برج‌های کالمگدان در تاریخ غنی این شهر غرق خواهید شد.

قلعه بلگراد
قلعه بلگراد که در محل تلاقی دو رود دانوب و ساوا قرار گرفته است نمادی از شهر بلگراد، پایتخت صربستان است

 

پارک قدیمی کالمگدان (historic Kalemegdan Park) قبل از اینکه تبدیل به مکانی سرسبز و تفریحی شود، بخشی از قلعه بلگراد بوده است و در آن میلیون‌ها نفر در برابر حمله دشمنان از سرزمین خود دفاع کرده‌اند. اما بعد از رها شدن صربستان از سلطه عثمانی‌ها، این پارک کم کم شکل گرفته و تبدیل به مکانی شد که هم‌اکنون شاهد آن هستیم. به تدریج در این پارک درخت‌هایی کاشته شده، مسیرهای پیاده‌روی مشخص شدند و بناهای یادبودی نیز در آن ساخته شدند تا این مکان از میدان جنگ تبدیل به پارکی سرسبز شود. از جمله این بناهای یادبود می‌توان به مجسمه ویکتو (معروف به پوبدنیک) و بنای یادبود قدردانی از فرانسه اشاره کرد. امروزه اهالی بلگراد برای دور شدن از هیاهوی شهر به این پارک آمده و در آن به استراحت و تفریح می‌پردازند. در نزدیکی این پارک باغ وحش بلگراد قرار دارد که در صورت علاقه می‌توانید از آن نیز بازدید کنید. در این باغ وحش حیواناتی مانند ببر، شیر و کانگورو وجود دارند. این باغ وحش همچنین میزبان تمساحی به نام Muja است که از سال ۱۹۳۶ میلادی در بلگراد زندگی می‌کند و از جنگ جهانی دوم و بمباران ناتو نیز جان سالم به در برده است!! Muja به عنوان پیرترین تمساح دنیا شناخته می‌شود.

پارک کالمگدان
امروزه اهالی بلگراد برای دور شدن از هیاهوی شهر به پارک کالمگدان آمده و در آن به استراحت و تفریح می‌پردازند

 

قهرمان کالمگدان (The Victor of Kalemegdan) نیز یکی دیگر از زیبایی‌های قلعه بلگراد محسوب می‌شود. این بنای یادبود ۱۴ متری در قلعه بلگراد و برای بزرگداشت پیروزی صربستان علیه عثمانی و امپراتوری اتریش طی جنگ‌های بالکان و جنگ‌های جهانی اول ساخته شده است. این مکان به خاطر سرگذشت خود و همچنین منظره‌های فوق‌العاده‌ای که از رودخانه‌های دانوب و ساوا دارد، یکی از محبوب‌ترین مکان‌های بلگراد بین اهالی این شهر بوده و یکی از جاهای دیدنی بلگراد است که گردشگران در سفر به این شهر، آن را از دست نمی‌دهند.

قهرمان کالمگدان
بنای یادبود ۱۴ متری که با نام قهرمان کالمگدان شناخته می‌شود، در شناخته شده‌ترین مکان شهر یعنی قلعه بلگراد ساخته شده است

برج‌های کالمگدان در قلعه بلگراد نیز از جمله جاذبه‌های این قلعه هستند که در سفر به بلگراد نباید آن‌ها را از دست داد. یکی از زیباترین زاویه‌ها برای تماشای برج‌ها، از بارهای تراسا قابل دسترس است. در این مکان علاوه بر لذت بردن از مناظر زیبا می‌توانید بعد از ظهرهای آرام و مهمانی‌های شبانه را نیز تجربه کرده و خاطره‌ای به یادماندنی از سفر خود به خاطر داشته باشید.

برجهای کالمگدان
قلعه بلگراد یکی از جذاب‌ترین نقاط بلگراد است که در بسیاری از عکس‌های به یادماندنی گردشگرانی که به صربستان سفر کرده‌اند ثبت شده است

 

تاریخچه قلعه بلگراد

ساختن قلعه بلگراد مدت زمان بسیاری طول کشیده است. چرا که در زمان ساخت آن بارها و بارها مورد حمله قرار گرفته و ویران شده است. ساخت این قلعه در قرن دوم میلادی شروع شده و در قرن هجدهم میلادی با مشکلات فراوان به پایان رسید. به همین دلیل نیز این قلعه تبدیل به نمادی از بلگراد شده است که بارها ویران شده و دوباره آن را از نو ساخته‌اند. آشنایی با تاریخ قلعه بلگراد به معنی آشنایی با تاریخ بلگراد و مردم آن است. مردمانی که در این شهر زندگی کرده‌اند هر کدام از خود نشانی به جا گذاشته‌اند و به همین دلیل نیز هم‌اکنون در این شهر شاهد آثاری از رومی‌ها، صرب‌ها، ترک‌ها و اتریش-مجاری‌ها هستیم.

قلعه بلگراد
ساخت این قلعه در قرن دوم میلادی شروع شده و در قرن هجدهم میلادی با مشکلات فراوان به پایان رسید

 

امروزه قلعه بلگراد شامل بالا و پایین شهر بوده و قسمت پارک کالمگدان است. محوطه کالمگدان (Kalemegdan) را ترک‌ها نام‌گذاری کرده‌اند که از دو بخش تشکیل شده است؛ kale به معنی قلعه و megdan به معنی زمین؛ و همان‌طور که اشاره شد این محوطه در ابتدا جزئی از قلعه بلگراد بود که در آن در برابر حملات دشمن از شهر محافظت می‌شد و بعدها تبدیل به پارکی زیبا برای گردشگران و مردم شهر شد.

قلعه بلگراد

زیبایی‌ها و سرگذشت قلعه بلگراد با گفتن به پایان نمی‌رسد و با گردش در قسمت‌های مختلف این قلعه بیش از مطالعه یک کتاب و یا مقاله تاریخی اطلاعات درباره گذشته بلگراد به دست می‌آورید. در این قلعه به هر جایی از آن که پا بگذارید قرن‌های طولانی خاطره و رویدادهای مختلف خوابیده است. اکثر دروازه‌هایی که شما را به شهر هدایت می‌کنند هنوز هم سالم هستند. همچنین برج ساعت نیز مانند روزهای گذشته خود در سلامت کامل به سر می‌برد. در طی گشت و گذار در قلعه، دیدن مقبره «داماد علی پاشا» در قسمت پایین شهر را از دست ندهید. این سازه جزو معدود یادمان‌های معماری اسلامی در بلگراد به حساب می‌آید.

منبع: serbia

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *