نگرانی از فوران قریب‌الوقوع آتشفشانی در بالی اندونزی

نگرانی از فوران بزرگ و قریب الوقوع آتشفشان آگونگ در بالی افزایش یافته و از ساکنان ناحیه وسیع تری در اطراف آتشفشان خواسته شده آنجا را ترک کنند. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و از جزئیات فوران آتشفشان در بالی آگاه شوبد.

[c][/c]

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی، مقام های اندونزیایی وضعیت هشدار در جزیره بالی را به بالاترین سطح ممکن افزایش داده‌اند. فرودگاه جزیره بالی اکنون بسته شده و بسیاری از مسافران در این ناحیه که یک مقصد پرطرفدار توریستی است سرگردان مانده‌اند.

گفته می‌شود که دود غلیظ تیره‌ای از قله ۳۴۰۰ متری آتشفشان متصاعد می‌شود و به گفته هیات ملی مدیریت فاجعه در اندونزی، انفجارهایی در فاصله ۱۲ کیلومتری از قله شنیده می‌شود.

سطح هشدار از ساعت شش صبح (۲۲:۰۰ یکشنبه شب گرینویچ) در بالی به درجه ۴ افزایش داده شد که به دلیل “احتمال خطر قریب الوقوع فاجعه” بوده است.

فوران آتشفشان در بالی
فوران آتشفشان در بالی

 

بیشتر بخوانید:

 

در بیانیه این هیات آمده است:

در طول شب جرقه های آتش بیش از پیش قابل مشاهده بود و این نشانه فوران بالقوه بزرگتری در آینده خیلی نزدیک است.

مقامات محلی مشغول توزیع ماسک در میان ساکنان ناحیه بوده و به مردم تا شعاع ۱۰ کیلومتری اطراف آتشفشان دستور تخلیه داده شده است که حاکی از شرایط بغرنج در منطقه می‌باشد.

مقام‌ها و کارشناسان روز شنبه این هفته تایید کردند که مواد مذاب در نزدیکی سطح آتشفشان مشاهده شده کرده‌اند و مدیر اطلاعات سازمان مقابله با بلایا نیز در توییتی نوشته است که بارانی از خاکستر آتشفشانی بر شهر ماتارام در لومبوک باریده است.

فوران آتشفشان در بالی

پیشتر در سال جاری بیش از ۱۴۰ هزار نفر از ترس فوران این آتشفشان فرار کردند که تصور می‌شود حدود ۲۵ هزار نفر آنها هنوز در سرپناه‌های موقتی باشند.
در پایان ماه سپتامبر بیشتر ساکنان جزیره که در خارج از مرز خطر اولیه آتشفشان قرار داشتند اجازه یافتند به خانه‌هایشان برگردند اما در این مدت صدای غرش هراز چند گاهی از آتشفشان بلند شده است.
براساس تخمین‌های رسمی صنعت توریسم و تولید این جزیره تفریحی در جریان آن تخلیه ۱۱۰ میلیون دلار ضرر کرد.

فوران آتشفشان در بالی

اندونزی روی “حلقه آتش” اقیانوس آرام که محل برخورد صفحات تکتونیک زمین است قرار دارد. برخورد همین صفحات باعث زلزله ها و فعالیت های آتشفشانی می‌شود. بیش از ۱۳۰ آتشفشان فعال در این کشور وجود دارد و آخرین باری که آتشفشان آگونگ فوران کرد سال ۱۹۶۳ بود که باعث مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر شد.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *