معرفی ۵ فستیوال معروف و شاد یونان

یونان یکی از زیباترین کشورهای جهان به حساب آمده و مقصد گردشگران فراوانی از سراسر جهان است. این کشور علاه بر زیبایی‌های فراوان، فستیوال‌های شادی نیز دارد. در این پست از زرین نما بلاگ به معرفی فستیوال های یونان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

آشنایی با معروف‌ترین فستیوال های یونان

تقویم یونانی‌ها پر از مراسم، جشن‌ها و فستیوال‌های گوناگونی است و مردم این کشور همیشه به دنبال شادی و جشن و سرور هستند. در این کشور افراد دارای دو روز تولد هستند، روزی که به طور رسمی به دنیا آمده‌اند و روز مقدسی که در آن نامگذاری شده‌اند. علاوه بر فستیوال‌ها و جشن‌های رسمی ملی که مردم یونان آن را جشن می‌گیرند، جش‌ها و فستیوال‌های فراوانی نیز وجود دارد که مخصوص جزیره‌ها و بخش‌های مختلف دیگر کشور هستند. به همین دلیل نیز گفته می‌شود که مردم یونان عاشق جشن و شادی هستند. در ادامه به معرفی پنج فستیوال یونان که به نوعی معروف‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند، پرداخته‌ایم.

فستیوال های یونان
تقویم یونانی‌ها پر از مراسم، جشن‌ها و فستیوال‌های گوناگونی است و مردم این کشور همیشه به دنبال شادی و جشن و سرور هستند

 

  • فستیوال عید پاک یونانی

عید پاک یا همان Orthodox Easter یکی از بزرگترین جشن‌های یونانی‌ها به حساب می‌آید که یونانی‌ها آن را با در سراسر کشور و در خیابان، آتش بازی در نیمه‌شب، و سرو کردن گوشت بره برگزار می‌کنند. البته برخی از جزایر یونان این جشن را به گونه‌ای متفاوت و منحصر به فرد برگزار می‌کنند.
هفته عید پاک یا هفته پاک، برای هر روز هفته یک مراسم ویژه دارد. کودکان روز شنبه لازاروس (یک هفته قبل از یکشنبه عید پاک)، در خیابان‌ها راه افتاده و سرود لازاروس را می‌خوانند و درهای خانه‌ها را یکی یکی زده و پول و تخم مرغ از خانه‌ها جمع می‌کنند. این جشن تا یک هفته ادامه داشته و روح فستیوال در تمامی شهر جاری است. تمامی شهرها و روستاهای یونان، با تزیین کلیساها و خانه‌های خود،‌ و با اجرای مراسم مختلف سنتی این جشن را برگزار می‌کنند. توجه داشته باشید که روش مورد استفاده توسط کلیسای ارتدکس یونانی برای تعیین تاریخ هفته مقدس و عید پاک، با روش استفاده شده توسط کلیسای رومی کاتولیک و پروتستان متفاوت است. بنابراین، هفته مقدس و عید پاک ارتدکسِ یونانی، کمی با تاخیر نسبت به هفته مقدس و عید پاک پروتستان و کاتولیک رومی انجام می شود، اما ممکن است هر از گاهی نیز با یکدیگر منطبق باشند.

فستیوال های یونان
عید پاک یکی از بزرگترین جشن‌های یونانی‌ها به حساب می‌آید که یونانی‌ها آن را با آتش بازی در نیمه‌شب، و سرو کردن گوشت بره برگزار می‌کنند

 

فستیوال های یونان
تمامی شهرها و روستاهای یونان، با تزیین کلیساها و خانه‌های خود،‌ و با اجرای مراسم مختلف سنتی جشن عید پاک را برگزار می‌کنند

 

  • آپوکریس (فصل کارناوال)

برخی افراد معتقد هستند که ریشه کارناوال و فستیوال از یونان باستان، دیونیسوس، خدای رشد و باروری و تئاتر سرچشمه می‌گیرد. امروزه فصل کارناوال یونان یا همان آپوکریس به دین ارتدوکس یونانی ربط داده می‌شود. آپوکریس (Apokreas) از اواسط ژانویه تا اواخر فوریه و یا اوایل مارس شروع شده و با مراسمی مثل رژه سنتی، رنگ بازی و رقص‌های سنتی جشن گرفته می‌شود. این جشن در دوشنبه پاک و با به پیک نیک رفتن خانواده‌ها به پایان می‌رسد.

فستیوال های یونان
فصل کارناوال یونان یا همان آپوکریس به دین ارتدوکس یونانی ربط داده می‌شود

 

فستیوال های یونان
آپوکریس از اواسط ژانویه تا اواخر فوریه و یا اوایل مارس شروع شده و با مراسمی مثل رژه سنتی، رنگ بازی و رقص‌های سنتی جشن گرفته می‌شود

 

  • فستیوال هلنیک

یک روز تابستانی در فضایی روباز در آمفی تئاتر یونان باستان را تصور کنید و جمعیت بزرگی که به تماشای نمایش‌های هنری نشسته‌اند. جشنواره هلنیک (Hellenic Festival) یکی از شناخته‌شده‌ترین فستیوال های یونان در فصل تابستان محسوب می‌شود که همراه با موسیقی بین‌المللی و محلی، رقص و انواع نمایش‌ها برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که این مراسم در یکی از زیباترین سالن‌های تاریخی دنیا یعنی در سالن آمفی تئاتر اودئون هردوس آتیکوس ( Odeon of Herodes Atticus) در شهر آتن برگزار می‌شود.

یکی دیگر از مکان‌های دیگری که فستیوال هلنیک در آن برگزار می شود، سالن تئاتر باستانی اپیداروس (Theatre of Epidavros) در غرب آتن و در نزدیکی نافپلیو در پلوپونز است که در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. گفته می‌شود که اولین اجرا در این آمفی تئاتر شگفت‌انگیز که فضای آکوستیک عالی داشته و در میان تپه‌هایی پوشیده از کاج احاطه شده است، 2000 سال پیش برگزار شده است. لازم به ذکر است که این فستیوال از ماه ژوئن تا آگوست برگزار می‌شود.

فستیوال های یونان
جشنواره هلنیک یونان یکی از شناخته‌شده‌ترین فستیوال های یونان در فصل تابستان محسوب می‌شود

 

فستیوال های یونان
فستیوال هلنیگ همواره همراه با موسیقی بین‌المللی و محلی، رقص و انواع نمایش‌ها برگزار می‌شود

 

  • هفته نیروی دریایی

به مناسبت هفته نیروی دریایی، در سراسر کشور یونان و به‌خصوص در روستاهای ماهیگیری و بنادر سراسر یونان در اواخر ماه ژوئن فستیوالی برگزار می‌شود که نشان از رابطه قدیمی یونان و دریا دارد. فستیوال هفته نیروی دریایی در جزیره کرت (Crete)، یکی از زیباترین جزیره های یونان، برای گرمیداشت سنت دریایی، همراه با موسیقی، رقص، شنا و حتی قایقرانی برگزار می‌شود. برای گرامیداشت این هفته به طور مخصوصی در سودا (Soudha) در نزدیکی هانیا، جشن بزرگی برگزار می‌شود و مردم به شادی و تفریح می‌پردازند.

فستیوال های یونان
به مناسبت هفته نیروی دریایی، در سراسر کشور یونان و به‌خصوص در روستاهای ماهیگیری و بنادر سراسر یونان در اواخر ماه ژوئن فستیوالی برگزار می‌شود

 

  • فستیوال ماه اوت

ماه در کشور یونان و در ماه آگوست به زیباترین و روشن‌ترین زمان خود می‌رسد، و به همین مناسبت نیز یونانی‌ها در سراسر کشور به برگزاری میهمانی‌ها و جشن‌های شبانه پرداخته و شادی می‌کنند. در شهر آتن، این فستیوال به زیبایی هر چه تمام‌تر در داخل آکروپلیس و آگورای باستان برگزار می‌شود و مردم در آن به تماشای مراسم زیبا شگفت‌انگیز می‌نشینند. البته لازم به ذکر است که این مراسم در طول سال ممکن است که در زمان‌های مختلفی از ماه آگوست برگزار شود.

فستیوال های یونان
ماه در کشور یونان و در ماه آگوست به زیباترین و روشن‌ترین زمان خود می‌رسد، و به همین مناسبت نیز یونانی‌ها به برگزاری میهمانی‌ها و جشن‌های شبانه می‌پردازند

 

فستیوال های یونان
در شهر آتن، فستیوال ماه اوت به زیبایی هر چه تمام‌تر در داخل آکروپلیس و آگورای باستان برگزار می‌شود و مردم در آن به تماشای مراسم زیبا شگفت‌انگیز می‌نشینند

در این پست به معرفی معروف‌ترین فستیوال های یونان پرداختیم. امیدواریم که از آن لذت برده باشید. نظر شما در رابطه با این جشن‌های یونانی‌ها چیست؟

منبع: lonelyplanet

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *