جشنواره‌های معروف هندوستان (قسمت دوم)

هند کشوری رنگارنگ و با تنوع نژادی و فرهنگی و عجایب و رازهای فراوان است. در این کشور پرجمعیت سالانه جشنواره‌های متعدد و گوناگونی برگزار می‌شود و به همین خاطر نیز از هند معمولا با عنوان « سرزمین جشنواره ها » نیز یاد می‌شود. در این سری از پست‌های « زرین‌نما بلاگ » به معرفی فستیوال های معروف هند می‌پردازیم. با ما همراه باشید. 

 

مطالعه قسمت قبل : جشنواره‌های معروف هندوستان (قسمت اول)

 

فستیوال های معروف هند ؛ سرزمین جشنواره‌های رنگارنگ

 

  • جشن کالپاتی (Kalpathi)

این جشنواره سالانه در یک معبد نسبتا کوچک در تپه‌های کرالا در نزدیکی شهر «کوچی» (که با نام کوچین نیز شناخته می‌شود)، در سواحل شرقی جنوب کشور هندوستان برگزار می‌شود. این جشنواره که در اوایل ماه نوامبر شروع می‌شود، تقریبا ده روز طول می‌کشد و یکی از معروف‌ترین جشنواره‌ها در کرالا به حساب می‌آید. در سه روز آخر این جشن مردم ارابه‌هایی بزرگ و تزئین شده را به خیابان‌ها آورده و همراه با آن در خیابان‌ها به شادی و پایکوبی می‌پردازند.

زمان برگزاری جشن کالپاتی : اوایل تا اواسط نوامبر

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشنواره کالپاتی سالانه در یک معبد نسبتا کوچک در تپه‌های کرالا در نزدیکی شهر «کوچی» (که با نام کوچین نیز شناخته می‌شود)، در سواحل شرقی جنوب کشور هندوستان برگزار می‌شود.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشنواره کالپاتی که در اوایل ماه نوامبر شروع می‌شود، تقریبا ده روز طول می‌کشد و یکی از معروف‌ترین جشنواره‌ها در کرالا به حساب می‌آید.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ در سه روز آخر جشن کالپاتی مردم ارابه‌هایی بزرگ و تزئین شده را به خیابان‌ها آورده و همراه با آن در خیابان‌ها به شادی و پایکوبی می‌پردازند.

 

 

  • دوسهرا (Dussehra)

جشن دوسهرا که با نام «Vijayadashami» نیز شناخته می‌شود، از معروف‌ترین جشن‌های برگزار شده در کشور هندوستان به شمار می‌رود که در سراسر این کشور برگزار می‌شود. این جشن در مناطق مختلف به اشکال مختلفی برگزار می‌شود. در این جشنواره شاد و پر سروصدا نیز مردم همانند بعضی از جشن‌های دیگر، پیروزی خیر و نیکی بر شرارت را جشن می‌گیرند. در واقع جشن دوسهرا یادبودی بر حماسه معروف هندوها، یعنی پیروزی الهه‌ای به نام «رامایانا» بر پادشاهی شرور به نام «راوانا» است. در طی این جشن، که حدود ۱۰ روز طول می‌کشد، افرادی لباس‌های خاصی پوشیده نمایشی در رابطه با همان موضوع پیروزی رامایانا بر راوانا اجرا می‌کنند. در نهایت نیز این جشن با به آتش کشیدن مجشمه پادشاه «راوانا» به پایان می‌رسد.

زمان برگزاری جشن دوسهرا : سپتامبر و نوامبر

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشن دوسهرا که با نام «Vijayadashami» نیز شناخته می‌شود، از معروف‌ترین جشن‌های برگزار شده در کشور هندوستان به شمار می‌رود که در سراسر این کشور برگزار می‌شود.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشن دوسهرا در مناطق مختلف کشور هند به اشکال مختلفی برگزار می‌شود.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشن دوسهرا شاد و پر سروصدا بوده و یادبودی بر حماسه معروف هندوها، یعنی پیروزی الهه‌ای به نام «رامایانا» بر پادشاهی شرور به نام «راوانا» است.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ در طی جشن دوسهرا، که حدود ۱۰ روز طول می‌کشد، افرادی لباس‌های خاصی پوشیده نمایشی در رابطه با موضوع پیروزی رامایانا بر راوانا اجرا می‌کنند. در نهایت نیز این جشن با به آتش کشیدن مجشمه پادشاه «راوانا» به پایان می‌رسد.

 

 

  • جشن ناوراتری (Navratri)

جشن ناوراتی نیز از جمله جشن‌هایی است که در سراسر هند به اشکال مختلفی برگزار می‌شود. این جشن برای بزرگداشت «ناواتری» که مادر خدایان هندو نامیده می‌شود، برگزار می‌گردد و شرکت کنندگان در آن به رقص و شادی می‌پردازند. در این جشن مجسمه‌های بزرگی نیز وجود دارند که در پایان جشن غسل داده می‌شوند!! در طی این جشن همه مردم لباس‌هایی رنگارنگ و شاد و محلی می‌پوشند که باعث می‌شود این جشن سرشار از انرژی و شادی باشد. علاوه بر رقص و شادی، در طی این جشن غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای نیز بین مردم پخش می‌شود. لازم به ذکر است که این جشن در بعضی از کشورهای دیگر نیز با اندکی تفاوت برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشن ناوراتری : سپتامبر و یا اوایل اکتبر

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشن ناوراتی در سراسر هند به اشکال مختلفی برگزار می‌شود و بزرگداشتی برای «ناواتری» که مادر خدایان هندو نامیده می‌شود، است.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ در طی جشن ناوارتی همه مردم لباس‌هایی رنگارنگ و شاد و محلی می‌پوشند که باعث می‌شود این جشن سرشار از انرژی و شادی باشد.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ علاوه بر رقص و شادی، در طی جشن ناوارتی غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای نیز بین مردم پخش می‌شود.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشن ناوراتی از جمله جشن‌هایی است که در سراسر هند به اشکال مختلفی برگزار می‌شود و شرکت کنندگان در آن به رقص و شادی می‌پردازند

 

  • دورگا پوجا (Durga Puja)

دورگا پوجا از جمله جشن‌های معروف و مهم هند به حساب می‌آید که در سراسر هند برگزار می‌شود، اما این جشن در کلکته و بنگال غربی حال و هوای دیگری دارد. جشن دورگا پوجا نیز مانند اکثر جشن‌های هندی، به پیروزی خیر و نیکی بر شرارت و بدی باز می‌گردد. دورگا پوجا به منظور گرامیداشت حماسه‌ای برگزار می‌شود که در آن الهه‌ای هندو به نام «دورگا»، «ماهیساسورا»ی شیطان صفت را کشته است. در این جشن نیز مردم همراه با مجسمه‌هایی تزئین شده به خیابان‌ها آمده و به رقص و شادی می‌پردازند. در پایان نیز زنان متاهل به نشانه خوشبخت بودن صورت‌های خود را با رنگ قرمز می‌آرایند.

زمان برگزاری جشن دورگا پوجا : ماه اکتبر و یا سپتامبر

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ دورگا پوجا از جمله جشن‌های معروف و مهم هند به حساب می‌آید که در سراسر هند برگزار می‌شود، اما این جشن در کلکته و بنگال غربی حال و هوای دیگری دارد.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ جشن دورگا پوجا نیز مانند اکثر جشن‌های هندی، به پیروزی خیر و نیکی بر شرارت و بدی باز می‌گردد.

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ دورگا پوجا به منظور گرامیداشت حماسه‌ای برگزار می‌شود که در آن الهه‌ای هندو به نام «دورگا»، «ماهیساسورا»ی شیطان صفت را کشته است.

 

 

فستیوال های معروف هند
فستیوال های معروف هند ؛ در جشن دورگا پوجا نیز مردم به خیابان‌ها آمده و به رقص و شادی می‌پردازند و در پایان زنان متاهل به نشانه خوشبخت بودن صورت‌های خود را با رنگ قرمز می‌آرایند.

 

حقایقی جالب و خواندنی درباره هند

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. در مطالب بعدی منتظر معرفی ادامه جشنواره های معروف هند باشید. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل، می‌توانید با «زرین‌نما» تماس بگیرید.

منبع : aluxurytravelblog و wikipedia و traveltriangle

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *