جشنواره رنگ لبنان، فستیوالی رنگارنگ و شاد

فستیوال هولی که با نام فستیوال رنگ نیز شناخته می‌شود، سنتی هندو است که در اقصی نقاط جهان و به‌خصوص در آسیای جنوبی طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این پست از زرین نما به معرفی فستیوال رنگ لبنان که در بیروت برگزار می‌شود، پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 
جشن هولی یا همان جشن رنگ‌ها،‌ سنتی هندو است که همه ساله در آغاز فصل بهار و بر اساس تقویم هندوها برگزار می‌شود و نشان دهنده زنده شدن طبیعت و فرا رسیدن فصل بهار است. در این مراسم استفاده از رنگ‌های شاد و رنگ پاشی به نوعی نشانی از شادی مردم بوده و به طور سنتی نیز نمادی از پیروزی نیکی‌ها بر بدی‌ها است. در این فستیوال مردم با پودرهای رنگی به خیابان آمده و با رنگی کردن یک دیگر به شادی می‌پردازند.

[c][/c]

فستیوال رنگ لبنان

 

در مورد لبنان و مکان‌های تفریحی‌اش در زرین نما بخوانید:

 

شاید در مورد فستیوال هولی هند مطالبی شنیده و عکس‌هایی از آن نیز دیده باشید، ولی بایستی به این امر توجه کنید که این جشنواره مختص هندی‌ها نبوده و در کشورهای دیگر با اندکی تغییرات برگزار می‌شود. یکی از این کشورها کشور لبنان است که در آن فستیوال رنگ‌ها به تقلید از جشنواره رنگ هولی مردم هندوستان برگزار می‌گردد. در این جشن مردم با پودرهای رنگی و یا سطل‌هایی پر از رنگ به خیابان‌ها آمده و هر کسی که در خیابان باشد را آغشته به رنگ می‌کنند. این جشن تنها محدود به رنگ پاشی نبوده و مردم در آن با رقص و آواز به شادی می‌پردازند.

فستیوال رنگ لبنان

 

تاریخچه‌ای از فستیوال هولی

همان طور که اشاره کردیم، جشن هولی از اعیاد رسمی مردم هندوستان است. هولی جشنواره‌ای ملی و مذهبی بهاره است که توسط هندی‌ها و به خصوص هندوها برگزار می‌شود. این فستیوال با نام جشنواره رنگ‌ها نیز شناخته می‌شود. این جشن همه ساله در ماه مارس میلادی و با شروع فصل بهار در کشور هندوستان برگزار می‌شود. در طی این جشن همه هندوستان در تعطیلی رسمی به سر می‌برد و مردم پایان زمستان و آغاز بهار طبیعت را جشن می‌گیرند. در این جشن بر اساس یک سنت قدیمی، اهالی هر منطقه با پاشیدن آب و رنگدانه‌های مخصوص به سوی یکدیگر و نیز اجرای موسیقی و رقص، به جشن و شادی و پایکوبی می‌پردازند. در این آیین شاد، همه افراد اعم از زن و مرد و پیر و جوان شرکت می‌کنند و باور دارند که با فرارسیدن بهار، بار دیگر روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز شده‌است. نکته جالبی که در رابطه با این جشن وجود دارد این است که در نقطه مقابل این جشن، «جشن دیوالی» وجود دارد که با آغاز زمستان در هندوستان برگزار می‌شود.

فستیوال رنگ لبنان

فستیوال رنگ لبنان

هولی در اصل جشنی برای برداشت محصول خوب و زمین بارور بود. علاوه بر جشن آمدن بهار، هولی حتی هدفی بزرگتر از این دارد. هندوها بر این اعتقاد هستند که جشن هولی فرصتی برای لذت بردن و بهره‌گیری از رنگ‌های فراوان در بهار و وداع با زمستان است. علاوه بر این، هولی جشنی برای بسیاری از اسطوره‌های مذهبی نیز به شمار می‌رود.

فستیوال رنگ لبنان

هولی در آیین هندوها در پایان زمستان جشن گرفته می‌شود؛ در آخرین شبی که ماه کامل است و در ماه قمری فلاگونا، (فلاگون یا پورنیما) که معمولاً مطابق با اسفند ماه ایرانی است. یکی از بزرگترین آداب و رسوم هولی سست شدن ساختارهای تشریفاتی است، که به طور معمول شامل سن، جنس، وضعیت، و طبقه است. هولی شکاف گسترده بین طبقات اجتماعی را می‌بندد و هندوها را به هم نزدیک می‌کند. در این جشن همه با هم، غنی و فقیر، زنان و مردان، از حضور یکدیگر در این روز شاد لذت می‌برند. علاوه بر این، هولی سختی‌های هنجارهای اجتماعی را نیز کاهش می‌دهد؛ چرا که در این جشن هیچ‌کس انتظار رفتار مودبانه ندارد، و در نتیجه فضا پر از هیجان و شادی است.

فستیوال رنگ لبنان

فستیوال رنگ لبنان

 

اما این جشن تنها محدود به کشور هندوستان نبوده و در کشورهایی که جمعیت بزرگی از هندوها در آن‌ها وجود دارد نیز این مراسم برگزار می‌شود. البته در سال‌های اخیر فستیوال هولی حتی در کشورهایی که در آن‌ها جمعیت هندوی کمی وجود داشته و یا اصلا در آن‌ها مذهب هندو وجود ندارد نیز جشن گرفته می‌شود. چرا که هولی یک جشن پر از شادی و سرور بوده و همه مردم نیز به جشن و شادی علاقه دارند. کشور لبنان نیز یکی از این کشورها است که مردم آن امسال فستیول هولی یا همان جشنواره رنگ را با شادی و سرور برگزار خواهد کرد.

فستیوال رنگ لبنان
فستیوال رنگ برگزار شده در شهر لندن

 

فستیوال رنگ لبنان

فستیوال‌های شاد و عجیب سراسر دنیا:

 

زمان و مکان برگزاری فستیوال رنگ لبنان

فستیوال رنگ لبنان در ذوق مصبح لبنان برگزار خواهد شد که یک شهر ساحلی است. این شهر کوچک در ۱۲ کیلومتری شمال بیروت واقع شده است و مساحتی حدود ۴۵۳ هکتار دارد. لازم به ذکر است که این رویداد در تاریخ نوزدهم آگوست ۲۰۱۷ یعنی بیست و هشتم مرداد ماه ۱۳۹۶ و در راس ساعت پنج بعد از ظهر شروع خواهد شد.

 

فستیوال رنگ لبنان

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. نظر شما در مورد این فستیوال شاد لبنان چیست؟

منبع: glamroz

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *