فستیوال مرد سوزان، جشنواره‌ای عجیب در آمریکا

فستیوال برنینگ من آمریکا (Burning Man Festival) یا همان فستیوال مرد سوزان، رویدادی سالانه است که در صحرای نوادای آمریکا برگزار می‌شود. در این پست از زرین نما به بررسی تاریخچه و اتفاقاتی که سالانه در این رویداد جالب رخ می‌دهند پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

فستیوال برنینگ من آمریکا ، فستیوالی که همه در آن آزادند

فستیوال برنینگ من فستیوالی خاص و منحصر به فرد است که با مشارکت مردم برگزار می‌شود. با اینکه این فستیوال برای همگان برگزار می‌شود، ولی ممکن است که همه مردم آمادگی شرکت در آن را نداشته باشند. چرا که د ر‌واقع با شرکت در این جشنواره بایستی عقاید کهنه خود را سوزانده و به عقاید جدیدی برسید. فستیوال مرد سوزان آمریکا فستیوالی تابستانی برای بزرگسالان بوده و تا اندازه‌ای مورد استقبال قرار گرفته است که هم‌اکنون صدها رویداد وابسته به این رویدا در جهان برگزار می‌گردد. در این فستیوال هر چیز و همه چیز قابل قبول و انجام شدنی است. در عین حال روزی که شرکت کنندگان این محل را ترک می کنند، کوچک‌ترین اثری از خود باقی نمی‌گذارند. در ادامه به بررسی تاریخچه و شروع این جشنواره و اینکه چه اتفاقاتی در آن می‌افتد می‌پردازیم.

فستیوال برنینگ من آمریکا

فستیوال برنینگ من آمریکا

فستیوال برنینگ من آمریکا

 

فستیوال برنینگ من چگونه آغاز شد و چرا آن را با این نام می‌خوانند؟

فستیوال برنینگ من برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ توسط «لری هاروی (Larry Harvey)» و گروهی از دوستانش برگزار شد. اما اینکه چرا برنینگ من یا همان مرد سوزان با این نام خوانده می‌شود، به کارهای لری هاروی و دوستانش در آن سال بازمی‌گردد. گفته می‌شود که او و چند نفر از دوستانش در یک اقدام خودجوش برای ابراز احساس شخصی، آدمکی را که به شکل یک مرد بود در ساحل بیکِر سانفرانسیسکو سوزاندند. به همین دلیل نیز این جشنواره را با نام مرد سوزان می‌شناسند. از آن سال به بعد تعدادی در آن مکان جمع شده و این رویداد را تکرار می‌کرند که هر سال نیز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شد. این امر باعث شد که محل برگزاری این مراسم، که تقریباً به رویدادی سالانه تبدیل شده بود، به صحرای نوادا منتقل شود.هم‌اکنون جشنواره‌ای که لری و دوستانش در سال ۱۹۶۸ شروع کردند، تبدیل به رویدادی سالانه شده که در اواخر تابستان برگزار شده و بیش از ۷۰ هزار نفر در آن شرکت کرده و با سوزاندن مجسمه‌ای چوبی، به یاد کار لری و دوستانش، به آن پایان می‌دهند.

فستیوال برنینگ من آمریکا

فستیوال برنینگ من آمریکا

در جشنواره برنینگ من چه اتفاقاتی می‌افتد؟

علاقمندانی که در این جشنواره شرکت می‌کنند، تشویق می‌شوند که شخصیت خود را از طریق اشکال مختلف و در قالب هنری نشان دهند. به همین خاطر نیز گفته می‌شود فستیوال برنینگ من جشنی برای ابراز احساسات شخصی هنرمندانه افرادی است که در این جشنواره شرکت دارند. عده‌ای تنها برای لذت بردن از میهمانی‌های شبانه و رقص و شادی در این جشنواره شرکت می‌کنند، و عده‌ای نیز برای ایجاد حس معنوی یگانگی در جامعه بین المللی براساس ده اصلی که جشنواره بر آن استوار است در آن شرکت می‌کنند.

اردوگاه‌ها و کمپ‌هایی در این جشنواره وجود دارند که هر کدام زمینه خاصی داشته و افراد با توجه به سلیقه‌های خود می‌توانند در آن‌ها شرکت داشته باشند. در این کمپ‌ها کلاس‌ها، کارگاه‌ها و رویدادهای مختلفی نیز برگزار می‌گردند. اما مهم نیست که با چه هدفی در این فستیوال شرکت کرده باشید. چون که به همه شرکت‌کنندگان در آن « مردسوز – burners » گفته می‌شود و ممکن است که هر شخصی در این جشنواره به عقایدی جدید دست پیدا کند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان، این فستیوال را «گونه‌ای تجربه جدید در زندگی اجتماعی و تجربه‌ای در ابراز آشکار عقاید و اتکای فوق‌العاده به خود» توصیف می‌کنند. شرکت‌کنندگان لباس‌هایی که خود می‌خواهند را می‌پوشند، هر چند که عجیب باشد و آزاد هستند که رفتار مورد علاقه خود را انجام دهند.

تمرکز این فستیوال بر موضوع یا رویداد خاصی مثل موسیقی یا هنر نیست بلکه به گفته شرکت‌کنندگان، هدف آن تشکیل جامعه‌ای کوچک و موقتی است که در آن هر کسی بدون در نظر گرفتن نژاد یا اصلیت خود می‌تواند رفتار و گفتار مورد علاقه خود را بدون هیچ محدودیتی داشته باشد.

فستیوال برنینگ من آمریکا

فستیوال برنینگ من آمریکا

فستیوال برنینگ من دقیقاً در کجا برگزار می‌شود؟

این فستیوال همان‌گونه که در ابتدا نیز به آن اشاره شد،‌ در صحرای نوادای آمریکا برگزار می‌شود. ولی اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر باشیم، بایستی بگوییم که فستیول مرد سوزان آمریکا در مکانی به نام بلک راک سیتی (به معنای شهر صخره سیاه) برگزار می‌شود.
همان‌گونه که گفتیم، فستیوال برنینگ من همه ساله در اواخر تابستان برگزار می‌شود. این جشنواره روز دوشنبه پیش از تعطیلات روز کارگر آمریکا برگزار می‌شود و در روز کارگر پایان می‌یابد. این جشنواره امسال نیز از ۲۷ آگوست تا ۴ سپتامبر ۲۰۱۷ (پنجم تا سیزدهم شهریور ۱۳۹۶) برگزار خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این جشنواره می‌توانید به وبسایت آن به آدرس www.burningman.org  مراجعه کنید.

فستیوال برنینگ من آمریکا

فستیوال برنینگ من آمریکا
امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به مشاوره و یا راهنمایی، می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

منبع: thesun

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *