عمارت مسعودیه را بیشتر بشناسید

اگر دلتنگ تهران قدیم، معماری زمان قاجار و شیشه رنگی‌های به کار رفته در پنجره‌ها هستید، عمارت مسعودیه دقیقا همان مکانی است که بازدید از آن می‌تواند یک تجربه رویایی رو برایتان رقم بزند. در این مطلب از و‌ب‌سایت زرین نما قصد داریم این عمارت با شکوه را برای شما کاربران عزیز معرفی کنیم.

گچ‌بری‌های دقیق و استادانه، آجرچینی‌های قدیمی و کاشی‌کاری‌های با شکوه به همراه ستون‌های پر نقش و نگار در عمارت مسعودیه می‌توانند شما را مانند ماشین زمان در فیلم‌های تخیلی به زمان‌های گذشته ببرند و گوشه‌هایی از تهران قدیم را به شما نمایش دهند.

عمارت مسعودیه

همان یک نگاه اول به این عمارت کافیست تا جلال، شکوه و به خصوص عظمت معماری آن شما را یک دل نه بلکه صد دل عاشق و شیفته آن کند. حوض مرکزی عمارت مسعودیه و بازتاب نقش عمارت در آن یکی از رویایی‌ترین تصاویری است که می‌تواند شما را بی‌اختیار به یاد نقاشی‌های زیبا بیاندازد. این عمارت زیبا در حقیقت دارای ترکیبی از ویژگی‌های باغ‌های ایرانی و سبک معماری فرنگی می‌باشد.

عمارت مسعودیه بی‌شک از مهم‌ترین بناهای تاریخی به جای مانده از دوران سلطنت قاجاریه در تهران است که تماشای آن از نزدیک می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر باشد، این عمارت کهن مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی واقع‌ شده‌است.

عمارت مسعودیه

گفتنیست که این بنای کهن از بخش‌های متعددی نظیر دیوان‌خانه، سفره‌‌خانه، حوض‌خانه، عمارت سید جوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر تشکیل شده است. دیوان‌خانه، سفره‌‌خانه و حوض‌خانه در بخش شرقی محوطه عمارت قرار دارند و سایر عمارت‌ها نیز در بخش غربی قرار گرفته‌اند. بطور‌کلی این دو بخش به‌وسیله یک دیوار مشبک از یکدیگر جدا شده‌اند.

البته در بازدیدی که از این عمارت خواهید داشت داربست‌هایی را مشاهده خواهید کرد که مربوط به کارشناسان آثار باستانی و مرمتکاران است چراکه کار مرمت و مراقبت از عمارت مسعودیه کماکان ادامه دارد.

عمارت مسعودیه

این عمارت هفت کتیبه قدیمی را نیز در خود جای داده‌است. در هنگام ورود به مسعودیه حتما به کتیبه‌های موجود در سردر ورودی، سردر کالسکه‌رو، سردر عمارت دیوان‌خانه و سردر عمارت مشیریه توجه داشته‌باشید، چرا که حتما از تماشای آنها لذت خواهید برد.

اکنون به سراغ سرگذشت تاریخی این بنای کهن می‌رویم. بر اساس مستندات تاریخی در دسترس، در سال 1295 هجری، فرزند ناصرالدین شاه که مسعود میرزا نام داشت دستور ساخت این عمارت مجلل را می‌دهد، جالب است بدانید که وسعت این عمارت به ۴ هزار متر مربع می‌رسد. در برهه زمانی مشروطه خواهی مردم ایران، عمارت مسعودیه یکی از نقش‌های کلیدی و پایگاههای مهم مشروطه خواهان را ایفا می‌کرد. چرا که این بنا از نظر بعد مسافت به میدان بهارستان بسیار نزدیک بود، همچنین دسترسی خوبی داشت و صاحب این عمارت، یعنی برادر مظفرالدین شاه اختلاف بزرگی با زمامداران وقت داشت. تمام این عوامل دست به دست هم داد تا عمارت مسعودیه به پایگاه مهمی برای مشروطه خواهان و مخالفان زمامدار وقت تبدیل شود.

عمارت مسعودیه

در سال 1287 هجری نیز حاشیه‌هایی پیرامون این عمارت شکل گرفت، چرا که کالسکه محمدعلی شاه در این عمارت توسط سوسیالیست‌های مخالف حکومت مورد سوء قصد قرار گرفت، در پی همین ماجرا بود که سناریوی معروف به توپ بسته شدن مجلس کلید خورد. اما پس از دوره قاجار همدم‌السلطنه دختر رضاشاه پهلوی مالک عمارت مسعودیه شد. اما پس از چند سال پدر عمارت را از دختر خریداری کرد و آن‌ را تبدیل به وزارت فرهنگ و معارف کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حتی نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران دقیقا جایی در گوشه و کنار این عمارت دایر شد، همچنین نخستین وزارت‌خانه آموزش و پرورش کشور نیز در همین مکان شکل گرفت.
تاریخ را که کمی ورق بزنیم، در می‌یابیم که حتی از این عمارت زیبا به عنوان دانشکده افسری نیز استفاده می‌شده، البته این تغییر کاربری در مدت بسیار کوتاهی رخ داده بود.

عمارت مسعودیه

در نهایت در بیست و هفتمین روز دی ماه سال 1377 عمارت مسعودیه در لیست آثار ملی کشور ثبت رسمی گشت. البته امروزه مالک رسمی این عمارت شركت سرمایه‌گذاری عظام می‌باشد که طی قردادی 30 ساله عمارت را به اختیار گرفته‌ است.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه در شهر تهران، میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی میدان، داخل خیابان اکباتان بنا شده است. به لطف وجود وسایل حمل و نقل عمومی، شما می‌توانید به راحتی با استفاده از مترو و اتوبوس خود را به این بنای تاریخی برسانید. البته پیشنهاد می‌شود که با خودرو شخصی به سمت این جاذبه گردشگری در شهر نروید.
علاوه بر تماشای زیباییهای این مکان تاریخی شما می‌توانید از خدمات رفاهی دیگری نظیر کافه، فروشگاه زیور آلات، پارچه‌های دستبافت، دیو باف، لوازم آنتیک و عکاسخانه قاجاری نیز استفاده کنید.

شایان ذکر است که اکنون ورودی عمارت مسعودیه مبلغ ۵۰۰۰ تومان به ازای هر نفر می‌باشد که باید گفت حتما ارزشش را دارد و شما می‌توانید در یک نصف روز از تمامی بخش‌های این عمارت بازدید کنید.

سخن آخر این‌که، از معماری زیبای این بنای کهن لذت ببرید و خود را غرق در گشت و گذار جای جای مسعودیه کنید، بازدید از عمارت مسعودیه بی‌شک به یکی از خاطره‌انگیزترین روزهای زندگی شما تبدیل خواهد شد.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *