طولانی‌ ترین ماه گرفتگی قرن در 5 مردادماه

تنها یک روز به طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن 21 مانده است. یکی از نکات جالب این ماه گرفتگی گستردگی آن بوده که از اکثر نقاط جهان قابل رویت است و به همین دلیل این پدیده از مهم‌ترین وقایع قرن 21 در زمینه نجوم به شمار می‌آید در ادامه مطلب این خبر را بررسی خواهیم کرد.

طولانی‌ ترین ماه گرفتگی قرن

این ماه گرفتگی در بامداد روز ششم مرداد و از ساعت 12 شب آغاز خواهد شد و تا ساعت 1:43 دقیقه بامداد ادامه دارد. این ماه گرفتگی که 103 دقیقه به طول خواهد انجامید یکی از بزرگترین وقایع قرن در زمینه نجوم محسوب می‌شود. اوج این ماه گرفتگی موسوم به ماه سرخ (blood moon) در ساعت 00:51 زمانیکه قمر زمین به رنگ قرمز یا قهوه‌ای پر زرق و برق نمایش داده می‌شود، اتفاق خواهد افتاد. در این میان باید گفت که قاره آمریکای شمالی تنها مکانی است که افراد نمی‌توانند این پدیده را در آن مشاهده نمایند.

تماشای ماه گرفتگی با چشم غیر مسلح

شما می‌توانید بدون استفاده از هیچ وسیله و تجیزات اضافی و با چشمی کاملا غیر مسلح به تماشای این پدیده جذاب بپردازید.

نمودار سازمان ناسا از طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن

سازمان ناسا یک نمودار کامل از مکان‌هایی که ماه گرفتگی در آنجا قابل مشاهده است، ارائه کرده است. در این نمودار مکان‌هایی که با رنگ روشن‌تر نمایش داده شده‌اند، بیشتر قادر به رویت خواهند بود.

طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن (2)

مشاهده مریخ

نکته دیگر قابل توجه در این ماه گرفتگی امکان مشاهده سیاره مریخ در همان روز است. سیاره مریخ در این شب به مقابله با خورشید می‌رسد و درخشش آن در آسمان نیز چند برابر می‌شود.

طولانی‌ ترین ماه گرفتگی قرن در 5 مردادماه

بهترین مناطق جهان برای تماشای طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن

کشورهای دیگر مانند بریتانیا نیز تنها در زمان طلوع ماه روز جمعه و یا طلوع خورشید در صبح روز شنبه قادر به رویت خواهند بود. بهترین مناطق جهان تماشای این ماه‌گرفتگی را می‌توانید در لیست پایین مشاهده کنید.

  • سواحل آسیای مرکزی
  • هند
  • پاکستان
  • آفریقای جنوبی
  • ماداگاسکار
 منبع : zarintravel | independent

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *