شهر ممنوعه چین چرا ممنوعه است ؟

شهر ممنوعه چین یکی از بزر‌گ‌ترین و سالم‌ترین اثر باقی مانده سلطنتی-باستانی جهان بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم چین محسوب می‌شود. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه باشید تا با این شهر آشنا شده و بدانید که چرا به آن شهر ممنوعه می‌گویند.

 

 

شهر ممنوعه (در زبان چینی گو گانگ) که با عنوان موزه کاخ‌ها نیز شناخته می‌شود، شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های تاریخی این کشور بشمار می‌آید و زمانی (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۹۱۱) به عنوان کاخ پادشاهان سلسله مینگ و چینگ استفاده می‌شد. ستاره شناسان باستانی چین بر این باور بودندکه ستاره بنفش (یا همان ستاره قطبی) در مرکز آسمان‌ها یعنی بهشت بوده است و امپراطور آسمانی در کاخ بنفش زندگی می‌کرده است؛ بنابراین قصر امپراطور بر روی زمین نیز «شهر بنفش» نامگذاری شد. ورود به این قصر بدون اجازه مخصوص امپراطور ممنوع بود. و به همین خاطر به آن «شهر ممنوعه بنفش» گفته می‌شد که به مرور زمان نام آن تبدیل به «شهر ممنوعه» شد.

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین (در زبان چینی گو گانگ) که با عنوان موزه کاخ‌ها نیز شناخته می‌شود، شهری قدیمی در منطقه پکن، پایتخت کشور چین است و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های تاریخی این کشور بشمار می‌آید.

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ ورود به این قصر بدون اجازه مخصوص امپراطور ممنوع بود. و به همین خاطر به آن «شهر ممنوعه » گفته می‌شد

 

شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود و ساختاری مستطیل شکل و مساحتی حدود ۷۴ هکتار را در برگرفته و بیش از ۸۷۰۰ اتاق دارد. ابعاد آن ۹۶۱ متر طول در امتداد شمال به جنوب و ۷۵۳ متر عرض در امتداد شرق به غرب است. دیواری با ارتفاع ۱۰ متر و خندقی با عرض ۵۲ متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته‌ است و در هر گوشه از این مکان برج‌هایی منحصر به فرد وجود دارند.

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بشمار می‌رود و ساختاری مستطیل شکل و مساحتی حدود ۷۴ هکتار را در برگرفته است

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ دیواری با ارتفاع ۱۰ متر و خندقی با عرض ۵۲ متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته‌ است و در هر گوشه از این مکان برج‌هایی منحصر به فرد وجود دارند.

 

ساختار شهر ممنوعه به گونه‌ای است که به دو بخش جنوبی و شمالی که با نام‌های دربار خارجی و دربار داخلی نیز شناخته می‌شوند تقسیم شده است. بخش بیرونی ، مکانی برای برگزاری مراسم‌های خاص و اعمال قدرت حاکمان بوده است؛ و از طرفی نیز، دربار داخلی محل زندگی امپراطور و خانواده حاکمان بوده است.

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ساختار شهر ممنوعه به گونه‌ای است که به دو بخش جنوبی و شمالی که با نام‌های دربار خارجی و دربار داخلی نیز شناخته می‌شوند تقسیم شده است.

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ بخش بیرونی ، مکانی برای برگزاری مراسم‌های خاص و اعمال قدرت حاکمان بوده است

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ دربار داخلی شهر ممنوعه محل زندگی امپراطور و خانواده حاکمان بوده است.

 

با گذر زمان، تغییر حکومت‌‌ها و جنگ‌های مختلف، تعدادی از قصرهای شهر از بین رفتند و تنها تعدادی از آن‌ها از این حوادث جان سالم به در بردند. در سال ۱۹۲۴ ممنوعه بودن این شهر تمام شد و این مجموعه با عنوان موزه، محلی برای گردشگری علاقه‌مندان شد. لازم به ذکر است که در سال 1987 نیز این کاخ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین ؛ با گذر زمان، تغییر حکومت‌‌ها و جنگ‌های مختلف، تعدادی از قصرهای شهر از بین رفتند و تنها تعدادی از آن‌ها از این حوادث جان سالم به در بردند

 

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین؛ در سال ۱۹۲۴ ممنوعه بودن این شهر تمام شد و این مجموعه با عنوان موزه، محلی برای گردشگری علاقه‌مندان شد

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل، می‌توانید با «زرین‌نما» تماس بگیرید.

منبع : travelchinaguide

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *