بزرگترین شهر سرپوشیده جهان در دبی با قابلیت کنترل دما

دبی در حال ساخت اولین شهر با قابلیت کنترل دما را دارد که از آن با عنوان شهر سرپوشیده دبی یاد می‌شود. در این مطلب با زرین نما بلاگ همراه باشید تا جزئیات و عکس‌های بیشتری از این پروژه جدید را مشاهده کنید.

شهر سرپوشیده دبی با قابلیت کنترل دمای شهر!

 

دبی در حال ساخت اولین شهر با قابلیت کنترل دما در جهان را دارد. این منطقه عظیمی که قرار است تبدیل به یک شهر سرپوشیده شود، توسط شیشه پوشیده شده و قرار است که میزبان بزرگترین مرکز خرید جهان، بیش از صد هتل و یک منطقه سلامت و رفاهی برای گردشگرانی که با مقاصد پزشکی به دبی سفر می‌کنند باشد.
دبی محبوب‌ترین شهر امارات متحده عربی در بین گردشگران بوده و دومین شهر بزرگ این کشور از نظر مساحت نیز می‌باشد. اگرچه این شهر منطقه‌ای توریستی بوده و میزبان گردشگران فراوانی است، اما بسیاری به خاطر آب و هوای گرم آن، که گاهی به ۴۵ درجه سلسیوس نیز می‌رسد، از سفر به این شهر منصرف می‌شوند. به همین دلیل نیز مقامات شهر دبی به فکر احداث این شهر سرپوشیده با قابلیت کنترل دما افتاده‌اند تا میزان جذب گردشگران به این شهر را افزایش دهند.

شهر سرپوشیده دبی
شهر سرپوشیده امارات با قابلیت کنترل دمای شهر!

 

شیخ محمد، نخست وزیر و نایب رئیس امارات و حاکم دبی مدت‌ها پیش این خبر را داده و اعلام کرد که اولین شهر سرپوشیده جهان در دبی با نام « بازار جهان – Mall of the World » ساخته خواهد شد تا علاقه توریست‌ها برای آمدن به دبی را افزایش دهد. تمامی نیازهای گردشگرانی که به این شهر خواهند آمد، علی‌رغم اینکه شرایط آب و هوای بیرون چگونه است، پوشش داده خواهند شد.

شهر سرپوشیده دبی
اولین شهر سرپوشیده جهان در دبی با نام « بازار جهان – Mall of the World » ساخته خواهد شد
شهر سرپوشیده دبی
مقامات امارات برای افزایش میزان گردشگران در حال احداث شهر سرپوشیده در این کشور هستند

 

مطالب بیشتر در مورد دبی:

 

شیخ محمد، امیر دبی و صاحب هولدینگ دبی، مجری این پروژه، این چنین می‌گوید که:

این شهر سرپوشیده در منطقه‌ای به مساحت ۴.۴۵ میلیون متر مربع ساخته شده و توسط یک گنبد شیشه‌ای پوشیده خواهد شد که در طول زمستان باز خواهد شد. گردشگرانی که به این شهر سفر خواهند کرد، می‌توانند بدون نیاز به هیچ گونه خودرویی در داخل شهر و یا ترک کردن آن یک هفته در این شهر سرپوشیده اقامت داشته و از آن نهایت لذت را ببرند. در شهر سرپوشیده دبی تفرجگاههایی به طول هفت کیلومتر که تاسیسات را به یکدیگر متصل می‌کنند نیز در طول تابستان پوشیده مانده و از هوای تهویه‌شده برخوردار خواهند بود.

 

شهر سرپوشیده دبی
شهر سرپوشیده در منطقه‌ای به مساحت ۴.۴۵ میلیون متر مربع ساخته شده و توسط یک گنبد شیشه‌ای پوشیده خواهد شد
شهر سرپوشیده دبی
این شهر توسط گنبد شیشه‌ای پوشیده خواهد بود

 

همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره شد، این پروژه شامل بزرگترین مرکز خرید جهان، اقامتگاه‌های متعدد، مراکز رفاهی، پارک‌های متعدد و تئاترهایی بوده و انتظار می‌رود که سالانه بیش از ۱۸۰ میلیون نفر گردشگر نیز به آن سفر کنند. در این شهر سرپوشیده در دبی همین‌طور یک منطقه فرهنگی وجود خواهد داشت که بر پایه تئاترهای «وست اند لندن» و «برادوی نیویورک» و منطقه‌ای شبیه به «لا رامبلا بارسلونا (La Rambla)» ساخته می‌شود.
اما ساخت این پروژه نگرانی‌هایی را برای فعالان محیط زیست بوجود آورده است. چرا که این پروژه عظیم قصد دارد که دمای داخلی این بخش بزرگ سرپوشیده را خنک نگه دارد،‌ که این امر نیازمند صرف انرژی بسیار زیادی دارد و فعالان محیط زیست نیز نگران هستند که این کار باعث افزایش دمای جهانی و انتشار میزان زیادی کربن شود. ولی احمد بن بیات، مدیر اجرایی هولدینگ دبی در این رابطه این چنین می‌گوید که:

این پروژه کاملاً طبق دستورالعمل‌ها و رویه‌های سبز و دوستدار محیط زیست جلو خواهد رفت و نیازی به هیچ گونه نگرانی نیست. چرا که با استفاده از آخرین استانداردها و تکونولوژی‌ها، کمترین میزان کربن تولید شده و انرژی مصرفی نیز کاهش خواهد یافت.

 

شهر سرپوشیده دبی
این پروژه شامل بزرگترین مرکز خرید جهان، اقامتگاه‌های متعدد، مراکز رفاهی، پارک‌های متعدد و تئاترهایی خواهد بود
شهر سرپوشیده دبی
انتظار می‌رود این شهر سالانه میزبان ۱۸۰ میلیون توریست باشد

 

مدیر اجرایی این پروژه در صحبت با روئیترز، گفته است که این پروژه در ده سال آینده، سالانه بیش از ۶۸۰ میلیون دلار بودجه نیاز خواهد داشت.
دبی در حال حاضر نیز میزبان سازه‌های عظیم دست بشر است که یکی از آن‌ها برج خلیفه، بلندترین برج جهان با ارتفاع ۸۲۸ متر است. این برج میزبان مرکز خرید دبی است که بزرگترین مرکز خرید جهان به شمار می‌رود. ولی موقعی که این شهر سرپوشیده دبی افتتاح شود، مرکز خرید آن چهار برابر بزرگ‌تر از مرکز خرید دبی خواهد بود تا شهر دبی رکورد خود را در این زمینه نگه دارد.

شهر سرپوشیده دبی
بزرگترین مرکز خرید جهان در شهر سرپوشیده در شهر دبی ساخته خواهد شد

 

نظر شما در مورد این پروژه عظیم در شهر دبی چیست؟

منبع: rt.com

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *