شهر خوی خواهرخوانده قونیه می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: شهر خوی و قونیه خواهر خوانده می‌شوند. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و از جزئیات این خبر بیشتر آگاه شوید.

[c][/c]

«جلیل جباری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در دیدار رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشور با وزیر فرهنگ ترکیه مقرر شده که شهرهای خوی و قونیه خواهرخوانده شوند.

وی با بیان این‌که مصوبه خواهرخواندگی خوی با قونیه را به شورای اسلامی شهر خوی ارسال شده است، تصریح کرد: باتوجه به مشترکات فرهنگی مقبره و وجود شمس تبریزی در خوی به‌عنوان استاد و مراد مولانا و مقبره مولانا در قونیه این دو شهر خواهرخوانده می‌شوند.

مقدمات خواهرخواندگی شهرهای خوی و قونیه برای نخستین بار در آذرماه سال ۱۳۸۷ با ایجاد پل فرهنگی و دوستی بین شهرهای خوی و قونیه برگزار شد که طی آن اسین چلپی بیست و دومین نواده مولانا در مقبره شمس بعنوان شهروند افتخاری خوی انتخاب شد.

شهر خوی خواهرخوانده قونیه می‌شود

در مورد قونیه بیشتر بخوانید:

قونیه (به انگلیسی: Konya) شهری تاریخی و با سابقه‌ای بیش از یک هزاره است که در زمان‌‌های باستان با نام «ایکونیوم – Iconium» شناخته می‌شد. قونیه که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور ترکیه نیز به شمار می‌رود، مکانی کلیدی برای عرفان اسلامی بوده و معمولا در لیست سفر گردشگران علاقمندان به مولانا نیز به چشم می‌خورد. در سفر به قونیه معمولا موزه مولوی (Mevlana Museum) اولین مکانی است که گردشگران به آن سفر می‌کنند. چرا که این موزه در مرکز شهر واقع شده و دسترسی به آن آسان است. موزه مولانا در واقع از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمتی که در آن مقبره مولوی واقع شده است و قسمتی که مقبره‌های علمای منطقه و اجداد مولانا در آن قرار دارند. از جمله آثار درون موزه نیز می‌توان به دست نوشته‌های قدیمی، قرآن‌های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی اشاره کرد. رنگ‌های برجسته مقبره مولانا آن را تبدیل به نقطه‌ای کانونی در قونیه کرده و باعث شده که این مکان از بیشتر نقاط شهر مشاهده شود.

منبع: ایسنا

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *