معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

شرکت هواپیمایی یا خط هوایی معمولاً به یک گروه صنعتی گفته می‌شود که از طریق خطوط هوایی، مسافر یا محموله جابجا می‌کند. طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشور در بخش حمل و نقل هوایی ایران در حال حاضر ۲۷ شرکت هواپیمایی فعال وجود دارد که ۱۸ مورد از آن‌ها ایرانی می‌باشند و در این پست به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با این شرکت های هواپیمایی داخلی فعال در ایران آشنا شوید.

[c][/c]

طبق آمارهای ارائه شده از طرف وبسایت سازمان هواپیمایی کشور، در بخش حمل و نقل هوایی در حال حاضر ۲۷ شرکت هواپیمایی فعال در ایران وجود دارد که از این ۲۷ مورد ۱۸ شرکت هواپیمایی داخلی بوده و ۹ مورد نیز شرکت هواپیمایی خارجی فعال در ایران هستند. در این مطلب به معرفی ایرلاین‌های داخلی فعال پرداخته‌ایم که در ادامه می‌توانبد لیست این شرکت‌ها به همراه معرفی کلی، وبسایت و زمینه فعالیتشان را مشاهده کنید. توجه کنید که در صورت هر گونه تغییر در این لیست و اضافه و کم شدن لیست این شرکت‌های هواپیمایی، این مطلب نیز بروز خواهد شد.

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

شرکت های هواپیمایی فعال ایرانی

 • ایران ایر

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که با نام «هما» نیز شناخته می‌شود، به عنوان اولین ایرلاین ایرانی تحت عنوان شرکت هواپیمایی ملی ایران با هدف حمل و نقل بار، مسافر و محمولات پستی به داخل و خارج کشور تأسیس شد که هم‌اکنون در بسیاری از مسیرهای داخلی و خارجی تردد داشته و یکی از مهم‌ترین شرکت های هواپیمایی داخلی به شمار می‌رود. اگرچه تاريخچه پروازهای بازرگانی در ايران به سال‏های 1320 و 30 خورشيدی باز می‌گردد، اما در 5 اسفند سال 1340 بود كه براي نخستين بار يك شركت هواپيمايی بازرگانی ملی تاسيس می‌شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی ایران ایر: www.iranair.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:02146624427

فکس: 02146628224

ایمیل: pr@iranair.com

آدرس: فرودگاه مهرآباد – ساختمان مرکزی هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان توسط بخش خصوصی در سال ۱۳۷۱ در کرمان تأسیس شد و جزء شرکت‌هایی است که طی مدت اخیر به خوبی رشد کرده و نام این ایرلاین در زمره ایرلاین‌های ایمن منطقه قرار دارد.

وبسایت شرکت ماهان ایر: www.mahan.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02148384848

فکس: 02148381450

ایمیل: Customerrelations@mahan.aero

آدرس: تهران، بزرگراه جناح ، خیابان آزادگان (روبروی مترو صادقیه) ، شماره 21 ، برج ماهان

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان پس از انقلاب از ادغام حدود شش شرکت کوچک به عنوان ایرتاکسی تشکیل شد. این شرکت ابتدا قرار بود برای نقاط دور افتاده و با هواپیماهای کوچک فعالیت کند اما با تغییر قانون (طبق قانون در آن زمان فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌توانست هواپیماهای پهن پیکر داشته باشد) این شرکت از ناوگان با برد متوسط و هواپیماهای با صندلی بیشتر به کار گرفت و در مناطقی که مسافر کمتر و مشکلات بیشتری داشت پرواز کرد.

وبسایت شرکت هواپیمایی آسمان: www.iaa.ir

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:02166002810

فکس: 02161106733

ایمیل: info@iaa.ir

آدرس: جاده مخصوص کرج، بعد از شهرک اکباتان، فرودگاه مهر آباد

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش در سال۱۳۷۰ شکل گرفت و متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است. این شرکت با هدف توسعه فعالیت‌های جزیره زیبای کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان‌های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس تأسیس شد و پس از ثبت و دریافت مجوزهای قانونی، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و در قالب یک شرکت سهامی خاص، فعالیت خود را از خرداد ماه همان سال با دو فروند هواپیمای اجاره‌ای شروع کرد.

وبسایت شرکت هواپیمایی کیش ایر: www.kishairlines.ir

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02148681014

فکس: 02148681130

ایمیل: info@kishairlines.ir

آدرس: تهران – شهرک اکباتان – فاز اول – بلوار شهید نفیسی – مقابل ورزشگاه راه آهن – ساختمان مرکزی کیش ایر- طبقه اول

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم از تاریخ 18/10/1391 رسماً فعالیت پروازی خود را آغاز کرده است. گفته می‌شود که این شرکت در سال 1372 با اجاره نمودن هواپیما فعالیت پروازی خود را آغاز کرده بود. از سال 1375 با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران – قشم، تهران – دبی و دیگر شهرهای ایران انجام داده است.

وبسایت شرکت هواپیمایی قشم ایر: www.qeshm-air.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02147990000

فکس: 02144696612

ایمیل: info.qeshm@qeshm-air.com

آدرس: بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص کرج) روبروی سه راه فرودگاه خیابان شهید ریاحی پلاک 12 ساختمان قشم ایر / جزیره قشم بلوار امام قلی خان میدان گلها، شرکت بین­ المللی هتلهای سورینت قشم

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • آتا

شركت هواپيمایی آتا در سال 1387 و در شهر تبریز تاسيس و فعاليت رسمی و پروازی خود را در سال 1388 آغاز نموده است. اولین پرواز شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ هجری شمسی همزمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری وقت، از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد صورت پذیرفت و پروازهای رسمی آتا نیز از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ هجری شمسی از تبریز به مقصد تهران انجام شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی آتا: www.ataair.ir

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:0214855

فکس:02144635113

ایمیل:info@ataair.ir

آدرس: تهران: شهرک اکباتان، بلوار شهید نفیسی، نبش کوی یاس، پلاک 8 _ تبریز : خ،توانير شمالي، فلكه گلپارك، سربالايي نگين پارك، ساختمان آرمين

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس در سال 1384 با ثبت در منطقه آزاد اروند و با ورود دو فروند هواپیمای توپولوف فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1386 با ورود دو فروند هواپیمای بویینگ MD رنگ و بویی دیگر گرفت. اولین پرواز بین المللی زاگرس در سال 1387 با پرواز در مسیر تهران – دمشق انجام شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی زاگرس: www.zagrosairlines.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02144081268

فکس: 02144081852

ایمیل: info@zagrosairlines.com

آدرس: تهران بزرگراه محمدعلی جناح جنوب،خیابان سازمان آب دوم،کوچه نیرو،پانزده متری سازمان آب دوم پلاک 16

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • تابان

شرکت هواپیمایی تابان یکی از جدیدترین شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران بوده و مرکز آن در شهر مشهد است. این شرکت در سال ۱۳۸۴ موفق به کسب مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران شد و از سال ۱۳۸۵ پروازهای خود را به طور رسمی آغاز کرد.

وبسایت شرکت هواپیمایی تابان: taban.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02144696517

فکس: 02144634168

ایمیل: info@taban.aero

آدرس: تهران – شهرک اکباتان – فاز1 – بلوار اصلی – کوچه فیات – پلاک 10 / فرودگاه جزیره کیش – دفتر ایستگاه شرکت هواپیمایی تابان

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • سپهران

شرکت هواپیمایی سپهران (سهامی خاص) در سال 1390 به ثبت رسیده است. هواپیمایی سپهران سپس با طی مراحل اداری و حقوقی و توسعه ناوگان هوایی خود در سال 1395 با اخذ استانداردهای لازم موفق به دریافت گواهینامه صلاحیت پروازی با موضوع فعالیت در حمل و نقل بازرگانی شامل مسافر، باررو محصولات پستی از طریق پروازهای برنامه‌ای منظم و نامنظم و ارائه هر گونه خدمات مربوط به حمل ونقل هوایی به اشخاص حقیقی و حقوقی گردید.

وبسایت شرکت هواپیمایی سپهران: www.sepehranairlines.com

زمینه فعالیت: مسافری

تلفن: 02144908366

فکس: 02144908365

ایمیل: info@sepehranAirlines.com

آدرس: اتوبان آزادگان جنوبی, خروجی فتح شهریار, جنب مجتمع غذایی مائده, شرکت هواپیمایی سپهران

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین، یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی داخلی خصوصی ایران است که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شده و مرکز آن در تهران می‌باشد. خطوط هوایی آن میان تهران و دیگر شهرهای ایران و همین‌طور دبی و ترکیه برقرار است. مرکز اصلی آن فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در تهران است.

وبسایت شرکت هواپیمایی کاسپین: www.caspian.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02144535052

فکس: 02144561112

ایمیل: info@caspian.aero

آدرس: اتوبان شهید لشگری جاده مخصوص کرج تهرانسر بلوار گلها پشت کلانتری 150 کوچه هواپیمایی کاسپین

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • اترک

شرکت هواپیمایی اترک یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی خصوصی ایران است که قطب آن (فرودگاه اصلی فعالیت یک شرکت هواپیمایی) در فرودگاه بجنورد قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۹۱ با اخذ مجوزهای داخلی و بین‌المللی آغاز به کار کرد و ناوگان آن در حال حاضر شامل ۳ فروند هواپیمای ایرباس ای۳۲۰ است که ۲ فروند آن فعال و در حال استفاده است.

وبسایت شرکت هواپیمایی اترک: www.atrakair.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:02147201252

فکس:02144669177

ایمیل: info@AtrakAir.com

آدرس: تهران، ابتدای شهرک اکباتان، خیابان شهید نفیسی، شماره 3

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال 1351 با هدف توسعه گردشگری و سفرهای زیارتی و انجام تورهای داخلی و خارجی (چارتر و برنامه‌ای) تحت پوشش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) تاسیس شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی ایران ایر تور: www.iranairtours.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:02189317805

فکس: 02189317080

ایمیل: info@iat.aero

آدرس: مشهد: فرودگاه هاشمی نژاد، جنب ترمینال (2) پروازهای خارجی، دفتر هواپیمایی ایران ایرتور _ تهران: میدان فلسطین – نرسیده به چهارراه سرپرست – پلاک 520

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • پویا

شرکت هواپیمایی پویا نیز یکی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی تازه تاسیس داخلی است که در زمینه جابجایی مسافر و بار فعالیت می‌کند.

زمینه فعالیت: مسافری و باری

 • تفتان

هواپیمایی تفتان با هدف رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی استان سیستان و بلوچستان در سال 1381 در منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار به ثبت رسید و اکنون یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی فعال ایرانی محسوب می‌شود. البته پس از مدتی به علت مشکلات غیرقابل پیش بینی فعالیت این شرکت متوقف گردید تا اینکه در سال 1391 و با واگذار شدن شرکت به سرمایه گذار جدید مجددا فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت در حال حاضر با در اختیار داشتن 5 فروند هواپیما ( 2 فروند Fokker و 3 فروند MD ) و مجوزهای پروازی آماده شروع مجدد فعالیت خود می‌باشد.

وبسایت شرکت هواپیمایی تفتان: www.taftanair.com

زمینه فعالیت: مسافری

تلفن: 02144633400

فکس: 05412642325

ایمیل: info@taftanairlines.ir

آدرس: فرودگاه بین المللی زاهدان، مجتمع و دفاتر هواپیمایی تفتان / تهران، میدان آزادی، خیابان بیمه یکم، خیابان گلها، پلاک1

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • نفت

هواپیمایی نفت به عنوان قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی غیرنظامی ایران، حدود ۸۵ سال پیش با نام خدمات هوایی نفت پا به عرصه فعالیت گذاشت و از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۸ با نام شرکت حمل‌ونقل هوایی ایران به فعالیت خود ادامه می‌داد، اما از آذر ماه سال ۱۳۸۸ به شرکت هواپیمایی نفت، تغییر نام داد. مالک اصلی این هواپیمایی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت می‌باشد. این هواپیمایی در حدود ۵۲۰ کارمند دارد. در تابستان سال ۱۳۹۶ نام این شرکت از هواپیمایی نفت به کارون تغییر پیدا کرد تا کار واگذاری و فروش این شرکت توسط شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (اوپیک) انجام شود.

وبسایت شرکت هواپیمایی نفت: www.naftairline.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02144641755

فکس: 02144691093

ایمیل: info@naftairline.com

آدرس: تهران – فاز يك شهرك اكباتان – خيابان شهيد نفيسي- پلاك 11

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 • صافات

«شرکت هواپیمایی صافات» طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، ضمن لغو پروانه بهره‌برداری شرکت در زمینه حمل و نقل بار و مسافر، فعالیتش در زمینه خدمات ویژه هوایی از جمله باروری ابرها ادامه دارد.

زمینه فعالیت: خدمات ویژه هوایی

 

 • معراج

شرکت هواپیمایی معراج نیز در سال 1389 منطبق با استانداردهای سازمان هواپیمایی کشوری تاسیس و خدمات رسانی به مشتریان خود را آغاز کرد. هم اکنون این شرکت اکثر شهرهای داخلی و همچنین کشورهای بلغارستان، روسیه، ترکیه، عراق، کویت و امارات دارای ایستگاه فعال بوده و در حال ارائه خدمات و سرویس دهی به مسافران و مشتریان می‌باشند.

وبسایت شرکت هواپیمایی معراج: meraj.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02161954

فکس: 02189785081

ایمیل: info@merajairlines.ir

آدرس: تهران – میدان آزادی – ابتدای خیابان محمدعلی جناح – ساختمان معراج

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • ساها

هواپیمایی ساها نیز یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی داخلی فعال به مرکزیت تهران است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۹ تأسیس شد. ساها مخفف عبارت «سرویس ارتباط هوایی ارتش» است که علاوه بر جابجایی پرسنل ارتش، جابجایی افراد غیرنظامی را نیز بر عهده دارد.

وبسایت شرکت هواپیمایی ساها: www.sahaair.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: 02166630101

فکس: 02166698016

ایمیل: info@sahaair.com

آدرس: تهران- خيابان آيت ا… سعيدی-65 متری فتح

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

در این پست از زرین نما به معرفی شرکت های هواپیمایی داخلی فعال پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد. در مطالب بعدی منتظر معرفی ایرلان‌های خارجی فعال در ایران باشید.

دسته بندی های مرتبط

14 دیدگاه برای ”معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

 1. سلام
  پست بسیار خوبی رو منتشر کردید و اطلاعات خیلی خوبی در زمینه شرکت های هواپیمایی ارائه نمودید
  فقط سوالی که دارم شماره های تماس این لیست درست هست؟
  چون یکی رو تماس گرفتم انگار اشتباه ثبت شده
  ممنون میشم بررسی کنید

 2. سلام
  پست بسیار خوبی رو منتشر کردید و اطلاعات خیلی خوبی در زمینه شرکت های هواپیمایی ارائه نمودید
  فقط سوالی که دارم شماره های تماس این لیست درست هست؟
  چون یکی رو تماس گرفتم انگار اشتباه ثبت شده
  ممنون میشم بررسی کنید

 3. سلام
  پست بسیار خوبی رو منتشر کردید و اطلاعات خیلی خوبی در زمینه شرکت های هواپیمایی ارائه نمودید
  فقط سوالی که دارم شماره های تماس این لیست درست هست؟
  چون یکی رو تماس گرفتم انگار اشتباه ثبت شده
  ممنون میشم بررسی کنید

 4. لیست شما دقیق است لطفا درصورت تغییرات اطلاع رسانی فرمایید .با سپاس احد مقدم

 5. سلام بنده کریمی هستم،بمدت14سال بعنوان سرمتخصص سیستمهایی الکتریک هواپیمادرنیروی هوایی خدمت کرده ام،وبعنوان یکی از10نفربرتروکاردان درتخصص خودکاملاشناخته شده‌بوده وهستم،سال81دررشته الکترونیک دانشگاه فردوسی قبول شده امابعدازیک ترم تحصیل دیگراجازه ادامه تحصیل بهم داده، نشد..برروی هواپیماهایF_5,,میراژ..آذرخش صاعقه SR_2,,بوئینگ707-747,,میگ29,,وفرندشیپF_27بعنوان یک سرمتخصص بسیارکاردان ومفیدوتاثیرگذارکارکرده ام،بخاطرعلاقه بسیارفروانی ک بکارم دارم خواهان ادامه آن میباشم،همچنین میتوانم دراین زمینه کاری ورشته فنی بشکل کاملامسلط وپرتوان تدریس نمایم،انشاالله،،باتشکر//09399590701،کریمی//

 6. چرا خود سازمان وظیفه استخدام بر اساس قبولی دانشجو ها در زمینه هوانوردی در شرکت های هواپیمایی را بر عهده نمی گیرد تا این همه تخلف در استخدام و این همه ادم تحصیل کرده بیکار نباشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *