سوغات کرمان را بیشتر بشناسید

استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده است و به دلیل وجود آثار تاریخی بسیار زیاد جزئی از شهرهای تاریخی ایران به شمار می‌آید. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی تعدادی از سوغات کرمان بپردازیم.

سوغات کرمان

زیره

سوغات کرمان

بهترین، مهم‌ترین و ارزشمندترین سوغات کرمان زیره است. آب‌و‌هوای گرم ‌و خشک استان کرمان سبب شده تا محل مناسبی برای کشت زیره باشد. احتمالا می‌دانید که زیره دو نوع سبز و سیاه دارد. درمان نفخ و سوءهاضمه از خواص دارویی زیره سیاه است. زیره سبز نیز در لاغری و سوزاندن چربی‌های بدن تاثیر زیادی دارد.

خرما

سوغات کرمان

استان کرمان محل مناسبی برای رشد درخت نخل است. بطوریکه یک سوم خرمای تولید شده در کشور متعلق به این مکان می‌‌باشد. بهترین و مشهورترین خرمای کرمان در درجه اول متعلق به بم و در درجه دوم محصول شهداد است. خرمای این استان نه تنها در ایران طرفداران بسیاری دارد، بلکه دارای نقش مهمی در صادرات ایران است.

قووتو یا قاووت

سوغات کرمان

قووتو نام خوراکی لذیذی است که پس از زیره و خرما اصلی‌ترین سوغاتی گردشگران از سفر به این استان می‌باشد. قاووت از ترکیب دانه‌های آسیاب شده شاهدانه، کنف، جو، بذر کتان، کنجد، خرفه، موردانه، گندم، نخودچی، شکر و قهوه  تشکیل می‌شود. برای مصرف این ماده مقوی آن‌را با شیر و آب‌جوش ترکیب می‌کنند. این ماده مقوی در طعم‌های مختلف نارگیلی، خشخاشی، پسته‌ای و نخودی تهیه می‌شود.

انواع شیرینی‌جات کرمان

سوغات کرمان

یخش مهمی از سوغات کرمان را شیرینی‌جات آن تشکیل می‌دهد. در سفر به کرمان تهیه این سوغات بی‌نظیر را فراموش نکنید.

کلمپه

سوغات کرمان را بیشتر بشناسید

محبوب‌ترین و مشهورترین شیرینی کرمان کلمپه است. این شیرینی شبیه به کلوچه‌ای با مغز خرما می‌باشد. برای طبخ کلمپه از آرد و روغن حیوانی و برای مواد داخل آن از خرما، گردو و گیاهان معطر از جمله هل و دارچین استفاده می‌شود. یکی از محاسن شیرینی کلمپه طعم شیرینی کم آن است که دلیل آن استفاده از خرما می‌باشد این شیرینی با توجه به مغز بکار رفته در آن طعم‌های متفاوتی دارد. یکی از طعم‌های پرطرفدار آن گردویی است. ملاک مرغوبیت کلمپه از نظر کرمانی‌ها برشته بودن آن می‌باشد. قطعا کلمپه از بهترین سوغات کرمان به شمار می‌آید.

کماچ سهن

سوغات کرمان

یکی از شیرینی‌های مقوی و سنتی کرمان کماچ سهن می‌باشد. برای تهیه خمیر این کماچ از آرد جوانه گندم استفاده می‌شود. مواد میانی این کماچ را خرما، مغز گردو و ادویه‌های خاص کرمان از جمله زیره، دارچین و گیاهان دارویی تشکیل می‌دهد. کماچ سهن به دلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده سوغاتی بسیار مناسبی از استان کرمان می‌باشد.

برشتو

سوغات کرمان

برشتو یا برشتوک شیرینی لوزی شکلی است که از ترکیب آرد سرخ‌شده، خرما، آرد نخودچی، روغن، شکر، پودر هل تهیه می‌‌شود. مشهورترین نوع آن برشتوی خرمایی می‌باشد.

حلوا پسته

سوغات کرمان

در کنار خرما و زیره، پسته نیز از دیگر محصولات کشاورزی استان کرمان است.  به دلیل وفور این محصول در استان کرمان، از آن برای طبخ شیرینی‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی ازاین شیرینی‌ها حلوا پسته نام دارد. مواد لازم برای تهیه این شیرینی پودر پسته، زعفران، پودر قند، گلاب، آرد، هل  و کره می‌باشد.

حاج پسته

سوغات کرمان

اگر پیش‌تر به یزد سفر کرده باشید قطعا نام حاجی بادامی که از سوغاتی‌های استان یزد است را شنیده‌اید. در کرمان نیز محصولی شبیه به حاج بادام تولید می‌شود با این تفاوت که ماده غالب آن پسته است. البته این شیرینی در طعم‌های مختلف نارگیلی و بادامی نیز تهیه می‌شود. بطورکلی برای تهیه این شیرینی از پودر پسته، گلاب، تخم مرغ، هل و پودر قند استفاده می‌شود.

خرما بریز

سوغات کرمان

خرما بریز یکی دیگر از شیرینی‌های انرژی‌زا و سوغات کرمان است. این شیرینی جایگزین زولبیا و بامیه روی سفره‌های افطار کرمانی‌ها می‌باشد. مواد لازم برای تهیه این شیرینی خرما، آرد سبوس‌دار، شکر، گلاب، کره، دارچین و روغن است.

نان پر

سوغات کرمان

نان پر این شیرینی لذیذ مانند نان ترد و سبک می‌باشد. درگذشته که در منازل فر و انواع قالب‌ها و وسایل شیرینی‌پزی وجود نداشت کرمانی‌ها برای تزیین این شیرینی از نوک پر استفاده می‌کردند. اکنون به همین دلیل این شیرینی نان پر نامیده شده است. نان پر از ترکیب آرد، پودر قند، روغن جامد و زرده تخم‌مرغ تهیه می‌شود.

پسته

سوغات کرمان

از میان دیگر سوغات کرمان می‌توان به پسته اشاره کرد. اولین محصول کشاورزی صادراتی کرمان پسته می‌باشد. این محصول در اغلب شهرهای کرمان از جمله رفسنجان، زرند، سیرجان و راور کشت می‌شوند. از همین‌رو رفسنجان از لحاظ حجم تولید و مرغوبیت محصول، به عنوان پایتخت پسته جهان شناخته می‌شود. از انواع پسته می‌توان به ممتاز، رباطی، کله قوچی، قرمز، اوحدی و واحدی اشاره کرد.

فالوده

سوغات کرمان

فالوده کرمانی در گویش کرمانی‌ها به پالوده نیز مشهور است. این خوراکی دوست داشتنی یکی از دسرهای مشهور و محبوب در کرمان به حساب می‌آید. ماده اصلی تهیه فالوده شیرازی رشته‌های باریک نشاسته است. اما در فالوده کرمانی این رشته‌ها به شکل بلور قطره‌ای یا اشک می‌باشد. کرمانی‌ها برای طعم‌دار کردن فالوده از عرقیات گیاهی مانند گلاب، بیدمشک، نعنا استفاده می‌کنند. برای تزئین این فالوده نیز از تخم‌خرفه و تخم‌شربتی استفاده می‌شود.

گردو

سوغات کرمان

گردو نیز یکی از سوغات کرمان محسوب می‌شود. این ماده غذایی دارای ده‌ها خواص دارویی است. از میان این خواص می‌توان به درمان بیماری‌‌های ریوی، تسکین‌دهنده دل پیچه، پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و صفرا، تقویت لثه و دندان با استفاده از پوست تازه گردو، درمان ورم مفاصل، کمک به جذب آهن به دلیل وجود مس در آن اشاره کرد. باغ‌های گردوی این استان در مناطق شمالی، جنوبی و غربی آن قرار دارد. از لحاظ فراوانی تولید، شهرستان بافت دومین تولید‌کننده گردو در کشور است.

قالی و قالیچه افشار

سوغات کرمان

کرمان یکی از استان‌هایی است که عشایر زیادی در آن ساکنند. از جمله این عشایر می‌توان به ایل افشار، لرها، پیچاقچی و اعراب اشاره کرد. ایل افشار، آذری زبان بوده و اغلب در کرمان و آذربایجان ساکنند. یکی از مشاغل ایل افشار بافت قالی و قالیچه است. طرح‌های بکار رفته در این قالیچه‌ها در نوع خود کم‌نظیر می‌باشد. این طرح‌ها اعم از نقش مرغ، نقشه ترنج یا پرندگانی است که بر روی درختان نشسته‌اند.

گلیم شیریکی پیچ

سوغات کرمان

در گویش محلی به گلیم شیریکی پیچ، گلیم سوزنی یا گلیم پیچ می‌گویند. این محصول از سوغاتی‌های سیرجان است که در بازارهای شهر کرمان نیز می‌توانید آنها را پیدا کنید. گلیم‌ها به دست عشایر سیرجان و بافت کرمان بافته می‌شود. تقاضا برای صادرات و بافت این گلیم تا حدی افزایش یافته که تعداد بافندگان آن به 6 الی 7 هزار نفر رسیده است. نحوه بافت این گلیم به این شکل است که خامه رنگی را به دور نخ‌های چله می‌پیچند و به همین دلیل به آن شیریکی پیچ می‌گویند. نقوش و طرح‌های این گلیم اعم از لاله عباسی، جفت گل، گل کرمانی و قارا است.

پته دوزی

سوغات کرمان را بیشتر بشناسید

پته دوزی یکی از انواع رودوزی‌ها و از سوغات کرمان است. بانوان کرمانی برای تولید این رودوزی از پارچه‌ای پشمی به نام عریض استفاده می‌کنند. آنها با استفاده از سوزن و نخ‌های رنگی نقشه ذهنی خود را روی این پارچه‌ها پیاده می‌کنند.

آجیده دوزی

سوغات کرمان

آجیده دوزی یا پنبه دوزی از سوغات کرمان  به این شکل است که لایه‌ نازکی از جنس پنبه بین پارچه دو لایه قرار می‌دهند و ریز و ظریف دوخته می‌شود. آجیده دوزی یکی از هنرهای سنتی ایرانی است که قدمت آن به دوران هخامنشیان برمی‌گردد. از پارچه‌های آجیده دوزی شده به منظور تزیین رو‌انداز، سجاده، روبالشتی، روتختی، لحاف و البسه استفاده می‌شود.

ظروف مسی

سوغات کرمان را بیشتر بشناسید

مس از منابع معدنی بسیار مرغوبی است که در استان کرمان وجود دارد. در بازار قدیم کرمان، مسگران و استادکاران بسیاری در حال فعالیت هستند. بسیاری از گردشگران با توجه به فواید طبخ غذا در ظروف مسی، خرید این ظروف را به عنوان سوغات کرمان در اولویت خود قرار می‌دهند. هنرمندان مسگر محصولاتی اعم از کشکول، تابلو، سینی، قابلمه و ظروف غذاخوری تولید می‌کنند.

گبر دوزی

سوغات کرمان

گبردوزی هنری است که زرتشتیان در زمان ساسانیان به وجود آوردند. هنر گبردوزی بافت‌های ریز و ظریفی است که با نخ ابریشم اجرا می‌شود. این بافت‌ها به قدری ظریف و ریز است که تنها با ذره‌بین می‌توان دید. نقوش بافته شده در این هنر به شکل‌های طاووس، درخت، گل و نقوش هندسی می‌باشد. در دوره‌های تاریخی گذشته برای لباس عروس دختران از این هنر استفاده می‌شد. اما جالب است بدانید که به دلیل سختی و زمانبر بودن آن، هنرمندان، از زمان تولد فرزند دختر مراحل بافت آن را شروع می‌کردند.

مشبک چوب

سوغات کرمان

هنر مشبک‌‌سازی در اغلب پنجره‌ها، درها و منبر‌های مساجد و بسیاری از آثار تاریخی دیده می‌شود. این هنر با ایجاد سوراخ‌هایی روی چوب و در نتیجه ایجاد حالت شبکه‌ای مانند، روی آن به وجود می‌آید. هنر مشبک‌ سازی به دو شکل ایجاد می شود. یکی حالت پیوسته و دیگری بصورت غیر پیوسته است. حالت پیوسته آن به این شکل است که کل طرح به هم متصل و به صورت یکپارچه می‌باشد. همچنین شکل غیر پیوسته آن به این شکل است که طرح‌های دلخواه جدا‌جدا روی چوب بریده می‌شود و سپس روی سطح موردنظر چسبانیده خواهند شد.

قلم زنی

سوغات کرمان را بیشتر بشناسید

ظروف منقش به هنر قلم‌زنی از دیگر سوغات کرمان به شمار می‌آیند. این هنر قدیمی که از سالهای دور در کرمان رواج داشته است با ایجاد طرح و نقش بوسیله ضربات چکش و قلم فولادی بر روی سطوح فلزی ایجاد می‌شود. در ابتدا این هنر صرفا با ایجاد طرح‌های ساده روی ظروف گرد مانند بشقاب و کاسه انجام می‌شد. اما پس از اینکه در اصفهان رواج پیدا کرد کرمانی‌ها به تقلید از هنرمندان اصفهانی طرح‌ و نقش‌های متنوعی را روی ظروف ایجاد می‌کردند.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *