آشنایی با سوغات سرزمین ترکمن‌ها

ترکمنستان یا همان سرزمین ترکمن‌ها یکی از کشورهای با فرهنگ غنی در بین کشورهای منطقه و یکی از همسایه‌های شمالی ایران است که صنایع دستی زیبا و هنری فراوانی دارد. در این مطلب به معرفی صنایع دستی و سوغات ترکمنستان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

آشنایی با صنایع دستی و سوغات ترکمنستان

ترکمن‌ها پس از استقلال خود در راستای احیای سنت و آئین‌های خود به توسعه صنعت تولید سوغاتی پرداخته‌اند و به همین دلیل هم اکنون در شهرهای بزرگ ترکمنستان فروشگاه‌های مخصوص عرضه سوغاتی‌های سنتی و ملی ترکمنی دائر شده است. در این پست می‌توانید با سوغات کشور ترکمنستان آشنا شوید تا در صورت سفر به این کشور دغدغه خرید و انتخاب سوغات و هدیه را نداشته باشید.

  • پارچه دستبافت

ترکمنستان محل تولد پارچه‌های باکیفیتی به نام Keteni هستند. هنر بافت این پارچه‌های بادوام، از قرن‌ها پیش در بین ترکمن‌ها بوده و از نسلی به نسل بعد انتقال یافته است. پارچه‌های بافته شده در ترکمنستان به دلیل کیفیت و مقاومت بالایی که دارند، بسیار معروف شده‌اند و طرفداران زیادی نیز در منطقه پیدا کرده‌اند. از این پارچه‌ها در ترکمنستان برای دوخت لباس عروس استفاده می‌شود.

 

سوغات ترکمنستان

 

  • فرش

فرش دستبافت ترکمن در سراسر جهان معروف شده می‌توان آن را یکی از آثار هنری گرانبها در نظر گرفت. فرش ترکمن تبدیل به یکی از نمادهای این کشور شده و حتی پرچم این کشور هم مزین به نقش یک فرش شده است. فرش‌های ترکمن ممکن است که نقش‌های هنسی پیچیده و تصاویری از حیواناتی مانند گوسفند، شتر،‌پرندگان و… داشته باشد. برای خرید فرش از ترکمنستان بهتر است که به فروشگاه‌های مخصوص بروید. توجه کنید که فرش کالایی هنری به حساب آمده و هزینه‌ای که باید برای خریدش پرداخت کنید ممکن است کمی بالا باشد.

 

سوغات ترکمنستان

 

  • کلاه محلی ترکمنی

اگر به دنبال خرید سوغات ترکمنستان با هزینه‌ای کمتر هستید، می‌توانید به بازار رفته و کلاه محلی ترکمن‌ها را ببینید. این کلاه‌ها از پشم گوسفند سفید درست شده و از محبوبیت خاصی بین ترکمن‌ها برخوردار هستند. در سفر به ترکمنستان ممکن است که افراد زیادی را مشاهده کنید که از این کلاه‌های سفید رنگ بر سر گذاشته‌اند.

سوغات ترکمنستان

 

  • جواهرات ترکمنستان

در سفر خود به ترکمنستان می‌توانید جواهرات ترکمنستان را نیز به عنوان سوغات این کشور انتخاب کنید. این جواهرات در بین زنان ترکمن از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و این باور وجود دارد که این جواهرات قدرت محافظت از صاحب خود را دارد. جواهرات سنگین با نقاشی و طراحی محلی محبوب‌ترین جواهرات در بین ترکمن‌ها بوده و نمادی از غرور، قدرت درونی و استقلال زنان ترکمنی است.

سوغات ترکمنستان

  • وسایل تزئینی آهنربایی

شاید کمی عجیب به نظر برسد  که وسایل تزئینی آهن‌ربایی نیز در کنار صنایع دستی به عنوان سوغات ترکمنستان آورده شده است؛ ولی اگر که در فروشگاه‌ها از این تزئینات آهن‌ربایی دید، حتما چند مورد از آن‌ها را بخرید. این قطعات کوچک هر کدام بیانگر یک مکان دیدنی و یا یک رویداد و فستیوال ترکمنستان هستند. می‌توانید از این وسایل تزئینی خریده و آن‌ها بر روی یخچال خانه بچسبانید. با این کار همیشه خاطرات خوش سفر به ترکمنستان برایتان زنده خواهند بود. از طرفی این قطعات تزئینی بسیار ارزان و مناسب هستند.

سوغات ترکمنستان

 

منبع: silkroadexplore

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *