از تبریز چه سوغاتی‌هایی همراه خود بیاوریم؟

همه ساله تبریز میزبان گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است که برای تفرج در مکان‌های دیدنی این شهر به آن سفر می‌کنند. اما آوردن سوغات، هدیه و یادگار برای اطرافیان از رسوم گذشته ما ایرانیان است. با توجه به تنوع سوغاتی و ره آورد سفر در این استان برآن شدیم تا در اینجا به معرفی سوغات تبریز بپردازیم.

سوغات تبریز چیست ؟

تبریز از شهر‌های مهم ایران محسوب می‌شود که در شمال شرقی کشور و در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. اما این شهر در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی که دارد، دارای محصولات جذابی نیز است که از آن‌ها به عنوان سوغات استفاده می‌شود. حال قصد داریم به سراغ معرفی مهم‌ترین سوغات تبریز برویم.

[c][/c]

 

مطالب مرتبط:

 

نوقا

سوغات تبریز

از نظر بسیاری از افراد مشهورترین سوغات تبریز نوقا است. این شیرینی که از خانواده گز محسوب می‌شود، بسیار خوش طعم است. شهرت و محبوبیت این شیرینی به حدی بوده که در اقصی نقاط جهان از جمله فرانسه و ایتالیا تهیه و به فروش می‌رسد. از این شیرینی برای پذیرایی در جشن‌ها استفاده می‌شود. نوقا که در زبان عامیانه مردم تبریز به نام لوکا شناخته‌شده‌ است، در طعم های متفاوتی از قبیل وانیلی، کاکائویی، شکلاتی و … تهیه می‌شود.

قنادان تبریزی در تهیه شیرینی نوقا از گردو، وانیل، سفیده تخم مرغ و شکر بهره برده‌اند. گاهی نیز از نان میکادو برای تهیه این شیرینی استفاده می‌شود. نوقای سنتی گردویی از قدیمی‌ترین انواع نوقا در تبریز به شمار می‌رود. نوع دیگر این شیرینی، نوقای آجیلی است. ترکیبات تشکیل دهنده آن از قبیل آب، مغز گردو، پسته، بادام درختی، فندق، آرد گندم، بادام هندی، گلاب، سفیده تخم‌مرغ و گلوکز می‌باشد.

قورابیه یا قرابیه

سوغات تبریز

قرابیه یکی از قدیمی‌ترین و گران‌ترین شیرینی‌های سنتی تبریز است. از این شیرینی به عنوان پذیرایی در اعیاد مذهبی و باستانی ایران استفاده می‌شود. شیرینی قرابیه ‌غیر از تبریز در شهرهای دیگری از قبیل مراغه، قزوین، زنجان و در کشور‌های ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز طبخ می‌شود و یکی از لذیذترین سوغات تبریز به‌شمار می‌آید.

در تهیه این شیرینی خوش‌عطر و خوشمزه از بادام خام، مغز پسته، سفیده تخم مرغ، شکر، وانیل و… استفاده می‌شود. البته بخش غالب محتویات قرابیه را بادام تشکیل می‌دهد. انواع قرابیه در طعم‌های پسته‌ای و نارگیلی است که در قرابیه نارگیلی به جای بادام از پودر نارگیل استفاده می شود و در قرابیه پسته‌ای فقط برای تزیین از پسته بهره می‌برند.

باقلوای تبریز

سوغات تبریز

شیرینی سنتی باقلوا از کشورهای آسیای میانه به دیگر کشور‌‌ها رفته است. باقلوا در برخی کشورها همچون روسیه، ترکیه و یونان، قفقاز و… تهیه می‌شود. اما این شیرینی در ایران به دلیل شیوه مرسوم پخت آن که از ترکیه اقتباس شده به باقلوای استانبولی مشهور است. مواد به کار رفته در باقلوا از قبیل آرد، شکر، بکینگ پودر، روغن، خاکه قند، گلاب، شیر، زرده تخم مرغ، هل می‌باشد. این شیرینی پس از پایان مراحل پخت نیز، داخل در شربت بسیار شیرینی می‌شود. باقلوا در ایران در طعم‌های مختلف نارگیلی، بادامی و پسته‌ای تهیه می‌شود. این شیرینی در اشکال مختلف لوزی، مربعی ولوله‌ای نیز پخته می‌شود.

اریس یا سوت شیرنی سی

سوغات تبریز

اریس یا ریس از شیرینی‌های محلی و اصیل تبریز است. این شیرینی دارای انواع کاکائویی و تسبیحی می‌باشد. طعم‌های مختلف این شیرینی سبب محبوبیت آن در بین سلایق مختلف مردم شده. اریس شیری، اریس کاکائویی، اریس ترد و اریس تسبیحی از انواع طعم‌های اریس هستند. از مواد به کار رفته در اریس می‌توان به پسته، شیر، کره، جوش شیرین، شکر، گلوکز، نمک، پودر کاکائو و روغن صاف اشاره کرد.

شیرینی کنجدی

سوغات تبریز

از دیگر سوغاتی‌های محبوب تبریز شیرینی کنجدی است. این شیرینی در اعیاد مذهبی، جشن‌ها و میهمانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیرینی کنجدی از کنجد، شکر، زرده تخم مرغ، عسل و… تهیه می‌شود.

راحت الحلقوم

سوغات تبریز

راحت الحلقوم از سوغات تبریز بوده که برای اکثر مردم شناخته‌شده است. این شیرینی اصیل به دلیل بافت نرم و لطافت آن مورد علاقه بسیاری از مردم، به ویژه کودکان می‌باشد. راحت الحلقوم، شیرینی معطر و بسیار خوشمزه‌ای است که به دلیل آسان بودن مراحل طبخ، در اغلب شیرینی فروشی‌های اقصی نقاط ایران تهیه می‌شود. این شیرینی، بیشتر در ایام نوروز طرفدار دارد. از مواد به‌کاررفته در تهیه راحت الحلقوم می‌توان به پودر نارگیل، شکر، آرد، گلاب، نشاسته، جوهر لیمو، آب اشاره کرد.

چوروتمه

سوغات تبریز

چوروتمه از شیرینی‌های بسیار کمیاب و قدیمی این شهر می‌باشد. که حتی در تبریز نیز کمتر دیده می‌شود. اما اگر در طول سفر خود در این شهر چورتمه به چشمتان خورد، حتما آن‌را به عنوان سوغات تبریز تهیه کنید.

رشته ختایی

سوغات تبریز

شیرینی رشته ختایی از خوراکی‌های سنتی و بومی آذربایجان شرقی و به‌طور خاص تبریز محسوب می‌شود. این شیرینی از آن دسته شیرینی‌هایی است که در ماه مبارک رمضان به صورت ویژه، نسبت به سایر روز‌های سال استفاده می‌شود. نام رشته ختایی از رشته به‌کار‌ رفته در آن گرفته‌شده است. این شیرینی در زبان مردم ترکیه به کادایف مشهور است و در اغلب شیرینی‌پزی‌ها به نام باقلوای رشته‌ای شناخته می‌شود. رشته ختایی از شیرینی‌های است که مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده مردم آن‌را به عنوان سوغات تبریز برای خود تهیه می‌کنند.

مواد به کار رفته در این شیرینی از قبیل رشته ختایی، پسته، کره، گردو، پودر قند، شکر و آب است. برای عطر و طعم بهتر این شیرینی از پودر گل محمدی، گلاب، دارچین و زنجبیل استفاده می‌شود.

لوز زعفرانی

سوغات تبریز

لوز یکی دیگر از شیرینی‌های سنتی و بومی شهرستان تبریز است. این شهر افراد بسیاری در زمینه تهیه لوز با طعم‌های متنوع مهارت دارند. از انواع آن می‌توان به لوز پسته‌ای، بادامی، وانیلی، شکری و زعفرانی اشاره کرد. عطر و طعم بی‌نظیر این شیرینی سبب محبوبیت بسیار زیاد آن در بین مردم و گردشگران این شهر شده است. محبوب‌ترین لوز در بین این طعم‌ها، نوع بادامی آن است. از مواد به‌کار‌رفته در تهیه این شیرینی می‌توان به پسته، زعفران، بادام، وانیل، شکر، آب و پودر قند اشاره کرد.

آجیل و خشکبار

سوغات تبریز

گذشته از همه شیرینی‌ها و تنقلات تبریز که در اقصی نقاط ایران و جهان مشهور است. آجیل و خشکبار تبریز شهرت جهانی دارد. دلیل مرغوبیت آجیل و خشکبار این شهر، آب‌و‌هوای خاص تبریز است که همه اقلام آجیل به جز پسته در این شهر کشت می‌شود. شیوه‌ ماهرانه برای آماده سازی آجیل‌ها نیز سبب شده که آجیل تبریز از مرغوب‌ترین آجیل‌های ایران باشد. مردم تبریز به‌جز آجیل، میوه‌های آلو، انگور، زردآلو و هلو را به دو روش سنتی و صنعتی خشک می‌کنند که در بین گردشگران ایرانی و خارجی مشتاقان بسیاری دارد.

قالی و تابلو فرش

سوغات تبریز

تبریز از شهرهای مشهور در زمینه قالی‌بافی و تولید فرش دستبافت می‌باشد. یکی از محصولات صادراتی ایران قالی‌ها و تابلو فرش‌های بافته شده در کارگاه‌‌های قالیبافی این شهر است. هنرمندان شاغل درکارگاه‌های قالیبافی، نقش به‌سزایی در زنده نگه‌داشتن این هنر ایرانی دارد. گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای ره‌آورد و سوغات سفر خود قالی و تابلو فرش را انتخاب می‌کنند. اگر در سوغات تبریز به‌دنبال چیزی گران‌قیمت می‌گردید تابلوفرش‌های دستبافت بهترین گزینه هستند.

محصولات چرمی

سوغات تبریز

از دیرباز صنعت تولید چرم و کفش‌های دست‌دوز تبریز طرفداران خاص خود را داشته است. باتوجه به اینکه اولین کارخانه چرم در ایران در تبریز ساخته شده، مشتریان داخلی و خارجی این کفش‌ها در پی راحتی، کیفیت بالای چرم و دوام این محصولات چرمی به بازار تبریز می‌آیند. مشتریان این محصولات، احترام خاصی برای هنر دست صنعتگران تبریزی قائل هستند.

سفال

سوغات تبریز

سفالگری در منطقه آذربایجان به خصوص تبریز پیشینه‌ای شصت ساله دارد. نوع خاک سفید تبریز سبب به ‌وجود آمدن هنر زیبا و چشم نواز سفالگری شده‌. سفالگری با خاک سفید منطقه سبب تأسیس موزه زنده سفال در تبریز شده است. هنرمندان سفالگر تبریزی، ظروفی تزیینی‌ که ساخته‌اند را در موزه به نمایش عموم گزارده‌اند. ظروف زیبای سفالی نیز می‌تواند از بهترین سوغات تبریز باشد.

نقره کوبی

سوغات تبریز

نقره کوبی از صنایع‌دستی ایران است که قدمتی هزار ساله دارد. این هنر ارزنده تبریز، اغلب روی دانه‌های تسبیح انجام می‌شود جنس دانه‌های تسبیح از هسته میوه آویگادو است که در گویش محلی به آن کشکول گفته می‌شود. البته آویگادو در ایران وجود ندارد و این میوه از آفریقا به کشور وارد می‌شود.

نقره به‌کار‌رفته در این دست ‌سازه‌ها کاملاً خالص بوده و مقدارآن به‌حدی کم است که می‌توانید از اصل بودن آن مطمئن باشد. چراکه بعید است کسی از فلز دیگری استفاده کند. در این هنر با انجام سوراخکاری، نقره‌های مورد نظر جایگذاری شده و سپس روی آن‌ها کار می‌شود. علاوه‌بر میوه آویگادو برای ساخت تسبیح چوب یسر، آبنوس، عناب، و صندلوس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنرمندان نقره‌کوب تبریز با ترکیب این هنر با هنر‌های چوبی سبب محبوبیت و البته رونق گرفتن این هنر ارزنده شده اند. نقره کوبی بر اشیاء دیگری مانند عصا، پیپ، استکان، زیرسیگاری، پایه فندک، تابلو‌های تزیینی، چوب سیگار نیز انجام می‌شود. این هنر یکی از ارزشمندترین سوغات تبریز به‌شمار می‌رود.

تابلو سنگی

سوغات تبریز

در سال‌های اخیر هنرمندان تبریزی اقدام به ساخت و طراحی تابلو‌هایی با سنگ ریزه‌ها کرده‌اند. طریقه ساخت این تابلو‌ها از این قرار است که هنرمندان ابتدا طرح مورد نظر خود را طراحی می‌کنند و سنگ‌ریزه‌های طبیعی را کنار هم می‌چینند. آن‌ها سنگ‌ها را باتوجه به رنگ و اندازهشان روی زمینه کار می‌چسبانند. در نهایت نیز از اسپری فیکساتیو برای ایجاد یک لایه محافظ در برابر تاثیرات فیزیکی استفاده می‌کنند.

صابر بقال اصغری نخستین کسی بود که این هنر را معرفی کرد. جذابیت این تابلو‌ها به حدی‌ است که با استقبال گردشگران خارجی و داخلی بسیاری روبرو شده است. تنوع در طراحی و ماندگاری این تابلو‌ها از عوامل جذابیت این محصولات می‌باشد.

ورنی بافی

سوغات تبریز

زیرانداز سنتی منطقه آذربایجان ورنی نام دارد. این زیرانداز‌ها توسط زنان عشایر منطقه اهر بافته می‌شود. زمینه این بافته‌ها از جنس پشم تازه و یا پشم کهنه است که از جاجیم‌های فرسوده تهیه می‌شود. امروزه این بافته‌ها براساس نقشه طراحی و بافته خواهدشد. اما در گذشته آن‌ها را بدون نقشه و به‌صورت ذهنی می‌بافتند. رنگرزی الیاف این بافته‌ها به هر دو صورت گیاهی و شیمیایی انجام می‌شود. ورنی بافی یکی از محصولات صادراتی ایران به کشور‌های اروپایی و آمریکایی می‌باشد. پیشنهاد می‌کنم اگر سفری به این شهر به‌عنوان سوغات تبریز حتما از این ورنی‌ها برای خود تهیه کنید.

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *