بهترین مکان‌ها برای سفر پاییزی در ایران

در هر کجایی از این زمین پاییز یکی از فصول زیبا به شمار می‌آید. زیبایی این فصل به رنگ‌های متنوع درختان محدود نمی‌شود. در این فصل گرمای تابستان جای خود را به هوای خنک و لذت بخش پاییز سپرده و از شدت سفرهای تابستانی و شلوغی جاده‌ها نیز کاسته شده است پس به همین دلیل عده‌ای فصل پاییز را برای سفر انتخاب می‌کنند. شاید انتخاب مقصد برای یک سفر پاییزی در ایران کار بسیار مشکلی باشد؛ به همین دلیل نیز در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین مقاصد سفر در این فصل بپردازیم. با زرین نما همراه باشید.

[c][/c]

بیشتر بخوانید:

سفر پاییزی در ایران

جنگل ناهارخوران گرگان

سفر پاییزی در ایران

در فصل تابستان یکی از مقاصد سفر گردشگران، شمال کشور می‌باشد. بد نیست بدانید در فصل پاییز نیز این خطه از ایران از زیبایی‌های بی‌‌نظیری برخوردار است. جنگل ناهار خوران یکی از همین زیبایی‌ها می‌باشد. این جنگل به لحاظ جغرافیایی در جنوب شهر گرگان واقع شده و از آنجایی که جنگل ناهارخوران در دامنه دو کوه قرار گرفته مناظر بسیار زیبایی را پیش چشم گردشگران قرار داده است. در فصل پاییز این جنگل زیبا میزبان مشتاقان بسیاری بوده که برای دیدن زیبایی‌ درختان انجیر در رنگ‌های زرد و قرمز و گلبهی به ناهار خوران می‌آیند. این جنگل زیبا، از درختان گیلاس وحشی، ممرز، افرا پلت، ازگیل، درختچه‌های تمشک، نمدار و بلوط پوشیده شده است. از گیاهان رشد یافته در این جنگل نیز می‌توان به مینا، ماگنولیا، بید مجنون و شمشاد اشاره کرد. این جنگل یکی از بهترین مقاصد برای سفر پاییزی در ایران محسوب می‌شود.

آدرس و مسیر دسترسی به جنگل ناهارخوران گرگان: برای دسترسی به این مکان رویایی از شهر گرگان در فاصله ۸ کیلومتری‌ از مرکز شهر باید در مسیر بلوار ناهارخوران قرار بگیرید و از این طریق به این جنگل می‌رسید.

دریاچه جنگلی چورت ساری

سفر پاییزی در ایران

دریاچه چورت که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد یکی از روستاهای دیدنی و پرگردشگر مازندران می‌باشد. زیبایی بی‌حد و اندازه این دریاچه در تمام فصول دیدنی است اما درختان فراوان اطراف دریاچه در فصل پاییز هزار رنگ، چشم نوازترین زمان سفر به این دریاچه جنگلی محسوب می‌شود. دریاچه چورت یا میانشه در اثر زلزله‌ای که در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی اتفاق افتاد و در اثر رانش زمین و بسته شدن مسیر چشمه به‌صورت طبیعی به وجود آمده است. از جاذبه‌های این دریاچه، درختان داخل آبی می‌باشند که در اثر کاهش آب دریاچه قابل رویت هستند. عکاسی، تماشای چشم‌انداز دریاچه در مه، ماهیگیری، پیاده‌روی، قایق سواری و آفرود از تفریحات و فعالیت‌های لذت بخشی می‌باشند که در اطراف این دریاچه می‌توانید به آنها بپردازید.  بی‌شک اگر چورت را به عنوان مقصدی برای سفر پاییزی در ایران انتخاب کنید پشیمان‌ نخواهید شد.

آدرس و مسیر دسترسی به دریاچه جنگلی چورت ساری: شما باید از شهر ساری و از طریق بلوار کشاورز در این شهر از ساری خارج شوید. پس از طی مسافت ۴۲ کیلومتری از طریق تابلو روستای چورت به سمت این مکان حرکت کنید. لازم به ذکر است که ۱۵ کیلومتر از مسیر رسیدن به دریاچه آسفالت بوده و پس از آن ۱۰ کیلومتر جاده خاکی پیش روی خواهید داشت. همچنین مسیر دسترسی دیگر این است که از شهر ساری خود را به نکا برسانید و از طریق جاده سیاهکل-مازندران در دوراهی امامزاده ابراهیم به سمت روستای سوچلما حرکت کنید. پس از رسیدن به روستا، به جاده خاکی وارد شده و از آن طریق خود را به دریاچه برسانید.

لوندویل آستارا

سفر پاییزی در ایران

منطقه لوندویل یکی از بهترین مقاصد برای سفر پاییزی در ایران به شمار می‌رود. این منطقه چشم‌نواز در استان گیلان واقع شده است. بدون شک تماشای منظره‌‌ای به این زیبایی که مجموعه‌ای از عوامل طبیعی آبشار، کوه، چشمه و جنگل می‌باشد رویای هر انسانی است. آبشار لاتون که از جاذبه‌های آستارا محسوب می‌شود در روستای کوته کومه قرار دارد. آب این آبشار از کوه اسپیناس که بلندترین کوه آستاراست سرچشمه می‌گیرد. این آبشار بلندترین آبشار ایران نیز است. پاییز هزار رنگ و هزار نقش چشم‌انداز جنگل زیبایی که در کنار این آبشار قرار دارد را به بهترین شکل ممکن پیش چشم دوست‌داران طبیعت آراسته است.

آدرس و مسیر دسترسی به لوندویل آستارا: برای سفر به خطه لوندویل از شهر رشت به سمت آستارا حرکت کنید. پس از آن باید در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر آستارا با توجه به تابلوهای راهنما به سمت لوندویل حرکت کنید.

لاویج  در چمستان نور

سفر پاییزی در ایران

روستای لاویج در شهر چمستان نور واقع شده است. به دلیل قرارگیری این روستا، در احاطه کوه‌های البرز طبیعت بسیار بکر و چشم‌نوازی ایجاد شده که سفر به آن تجربه‌ای خارق‌العاده را رقم خواهد زد. پیشنهاد می‌کنم که اگر قصد دارید برای سفر پاییزی در ایران برنامه‌ریزی کنید حتما این مکان را نیز در لیست خود قرار دهید. زیبایی این روستا در فصل پاییز بسیار دل‌انگیز و مسحور کننده می‌باشد. آب‌گرم این روستا که دارای گوگرد و املاح معدنی بسیار است برای درمان دردهای بسیاری از جمله درد مفاصل، بیماری‌های پوستی و بهبود وضعیت روحی نیز مفید می‌باشد. البته هر کدام از آب‌گرم‌های این روستا دارای خواص مختص خود هستند اما مشهورترین آب‌گرم‌های روستای لاویج بیبنو و شفل می‌باشد.

آدرس و مسیر دسترسی به لاویج در چمستان نور: این روستا از شهرستان نور تنها به اندازه 35 کیلومتر فاصله دارد و دقیقا در 18 کیلومتری جنوب روستای چمستان واقع شده است.

الیمستان آمل

سفر پاییزی در ایران

در اطراف شهر آمل و در نزدیکی روستای لهاش، جنگل ناشناخته‌ای به‌نام الیمستان وجود دارد. وجود گیاهی به نام الیما در این جنگل دلیل این نامگذاری است. پیشنهاد می‌کنم یکی از مقاصد خود برای سفر پاییزی در ایران را جنگل الیمستان قرار دهید تا به زیبایی‌های بی‌نظیر شهر آمل و این جنگل در فصل پاییز پی ببرید. در وصف زیبایی‌های جنگل الیمستان همین بس که به دلیل واقع شدن آن در ارتفاعات، مه غلیظ همیشگی این جنگل را فرا می‌گیرد و منظره‌ای استثنایی را به‌وجود می‌آورد که از تماشای آن سیر نخواهید شد. وجود رودخانه‌ای با آب خنک و زلال در کنار تماشای زندگی اسب‌های وحشی در این جنگل زیبایی و بکر بودن آن را تکمیل می‌کند.

آدرس و مسیر دسترسی به الیمستان آمل: برای رسیدن به جنگل الیمستان از جاده هراز حرکت کنید و پس از طی ۱۴۰ کیلومتر به این جنگل می‌رسید فاصله این جنگل تا شهر آمل در حدود ۴۸ کیلومتر است. همچنین باید بدانید که مسیر دیگر جنگل الیمستان از جاده فرعی امامزاده قاسم می‌باشد.

کویر نوردی در ابوزید آباد

سفر پاییزی در ایران

از زیبایی‌های مناظر شمال ایران که بگذریم کویرهای کشور هم مقاصدی ایده‌آل برای سفر پاییزی در ایران به شمار می‌آیند. همانطور که می‌دانید بسیاری از نقاط  کشور را مناطق کویر تشکیل داده‌اند و این کویر‌ها نیز زیبایی‌های خاص خود را دارند. گذشته از دو کویر مشهور ایران یعنی کویر مصر در خور و بیابانک اصفهان و مرنجاب در شمال شهرستان آران، در اینجا قصد داریم به معرفی کویر ابوزید آباد و کویر نوردی در آن بپردازیم. کویر ابوزید آباد به لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی کاشان واقع شده است. فصل پاییز بهترین فصل برای سفر به مناطق کویری می‌باشد. به دلیل این‌که از شدت گرمای هوای تابستان کاسته شده و شب‌های کویر هنوز سرمای چندان زیادی ندارند. در کویر ابوزید آباد یا بوز آباد قلعه‌های تاریخی وجود دارند که به لحاظ معماری از ارزش بسزایی برخوردار هستند. شهر زیرزمینی اویی، که قدیمی‌ترین شهر زیرزمینی دنیا به شمار می‌آید، کاروانسرای صفوی و آب انبار از دیگر جاذبه‌های این کویر است.

آدرس و مسیر دسترسی به کویر ابوزید آباد: برای دسترسی به این مکان شما باید در جاده قم – کاشان به شهر کاشان رفته و از طریق بلوار قطب راوندی و سپس بلوار ملاصدرا از دوراهی پیش رو به سمت چپ بروید و مسیر را ادامه دهید تا به کویر ابوزید آباد برسید.

نایبند طبس

سفر پاییزی در ایران

روستای نایبند به لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی شهرستان طبس قرار دارد این روستا، به دلیل شکل ساخت  پلکانی مانند آن، به ماسوله کویر مشهور است. آب و هوای نایبند در فصل تابستان بسیار گرم می‌باشد و در فصل زمستان این روستا از آب و هوای معتدل و مطبوعی برخوردار است در نتیجه بهترین فصل سفر به این روستا پاییز و زمستان می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از گردشگران برای انتخاب مقصد خود برای یک سفر پاییزی در ایران این روستا را بر میگزینند. قدمت تاریخی روستای نایبند به دوران نادر شاه افشار باز می‌گردد. معماری پلکانی این روستا تنها بخشی از دیدنی‌های آن به شمار می‌رود. ساباط، برج‌های نگهبانی، چشمه‌ها، غار‌ها، زیارتگاه‌ها، نخل‌ها، کوهستان‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش نایبند از جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شوند. همچنین باغ‌های میوه، مزارع گندم و جو و نخلستان‌های پلکانی روستای نایبند از دیگر دیدنی‌های آن هستند. تماشای آسمان پرستاره، کوهنوردی در کویر، کویرنوردی، عکاسی و بازدید از ساباط‌ها و ویژگی‌های معماری این روستا از فعالیت‌ها و تفریحات رایج گردشگردان در این روستاست که در فصل پاییز رنگ‌وبوی دیگری دارد.

آدرس و مسیر دسترسی به روستای نایبند در طبس: برای رسیدن به این روستا شما باید در مسیر جاده طبس- کرمان حرکت کنید. پس از عبور از کریت، دیهوک و زنوغان، فاصله شما تا روستای نایبند حدود ۱۰۵ کیلومتر است.

میبد یزد

سفر پاییزی در ایران

میبد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که داراست می‌تواند در طول یک روز تجربه چهار فصل را  به شما ارائه ‌دهد. شهر میبد یکی دیگر از بهترین مقاصد سفر پاییزی در ایران می‌باشد. صبح‌‌ها این منطقه دارای آب‌وهوای بهاری، ظهرها تابستانی و گرم، غروب‌ها پاییزی و نیمه شب‌هایی سرد و زمستانی است. اما در بین تمامی فصول بهترین زمان سفر به شهر میبد فصل پاییز می‌باشد. میبد شهری تاریخی به شمار می‌آید که به اعتقاد مردم محلی قدمتی به درازای تاریخ دارد. براساس متون تاریخی قدمت نارین قلعه نیز که یکی از جاذبه‌های میبد است، به دوران حضرت سلیمان باز می‌گردد. گذشته از نارین قلعه یخچال تاریخی میبد، کاروانسرای عباسی، مسجد جامع میبد، قلعه مهرجرد و برج کبوتر خانه از دیگر جاذبه‌های شهر میبد می‌باشد. اما جشنواره انار در فصل پاییز رویدادی است که بسیاری از گردشگران را در این فصل به میبد می‌کشاند. همچنین یکی از بهترین ارمغان‌هایی که از سفرپاییزی در ایران به شهر میبد می‌توان خریداری کرد زیلو و سفال‌های رنگارنگ این شهر می‌باشد که ارزش بسیاری نیز دارند.

آدرس و مسیر دسترسی به شهر میبد: شما ابتدا باید خود را به استان یزد برسانید و پس از آن مسیر چندان پیچیده‌ای را در پیش نخواهید داشت و می‌توانید با توجه به تابلوهای راهنما به سمت شهر میبد حرکت کنید.

جنگل ابر شاهرود

سفر پاییزی در ایران

گذشته از سمنان که یکی از شهر‌های تاریخی ایران است و آثار تاریخی از جمله حمام پهنه و ریگ جن را داراست. جنگل ابر، مقصد بسیاری از علاقمندان برای سفر پاییزی در ایران می‌باشد. نامگذاری جنگل ابر به این نام به دلیل وضعیت خاص قرارگیری ابر‌هاست که در بعضی از ماه‌های سال فاصله ابرها با درختان بسیار کم می‌شود که گویی جنگل روی ابرها قرار گرفته است. جنگل ابر در فصل پاییز ترکیبی از رنگ‌های سبز و زرد و قرمز را یکجا به نمایش علاقمندان به طبیعت می‌گذارد. ابر یکی از جنگل‌های هیرکانی به شمار می‌رود. این گونه از جنگل‌ها یکی از منحصربفردترین جنگل‌های دنیا حسوب می‌شوند. جنگل ابر تنوع پوشش گیاهی بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به توسکا، افرا، بلوط، آویشن، نارون و درختان حفاظت شده سرخ‌دار اشاره کرد. دوچرخه‌سواری، جنگل‌نوردی، کوهنوردی، عکاسی وگردشگری در روستا از تفریحاتی می‌باشند که در جنگل ابر در اختیار دوستداران طبیعت قرار گرفته است.

آدرس و مسیر دسترسی به جنگل ابر شاهرود: شما باید ابتدا به سمت شهر شاهرود حرکت کنید و سپس به بسطام رفته و پس از آن به سمت روستای ابر حرکت کنید جنگل ابر دقیقا در فاصله ۵۰ کیلومتری از جاده سمنان-شاهرود واقع شده است.

در این مطلب از زرین نما ما به معرفی بهترین مقاصد سفر پاییزی در ایران پرداخیتم. اگر شما نیز در این خصوص پیشنهادهایی دارید از قسمت نظرات آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *