راهنمای سفر معلولین و افراد با شرایط خاص با هواپیما

مسافرت هوایی برای افرادی که با مشکلات سلامتی، معلولیت و یا نیازهای خاص مواجه هستند، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما با داشتن اطلاعات کافی و راهنمایی مناسب، می‌توان به راحتی و با خیالی آسوده سفر هوایی را انجام داد. در ادامه راهنمایی « سفر معلولین با هواپیما » آماده کرده‌ایم تا افرادی که شرایط خاص دارند نیز تجربه سفری لذت‌بخش داشته باشند.

راهنمای سفر معلولین و افراد با شرایط خاص با هواپیما
راهنمای سفر معلولین و افراد با شرایط خاص با هواپیما

سفر معلولین و افراد با شرایط خاص با هواپیما

در سفرهای هوایی حتما به نکات زیر توجه داشته باشید تا سفری با خیال آسوده داشته و از آن لذت ببرید:

برای داشتن پروازی آسوده، هنگام رزرو کردن پرواز، محدودیت‌های خود و تمام نیازمندی‌های خود از جمله وسایل پزشکی خاص، ویلچیر و… را به آژانس مسافرتی که بلیط خود را از آن تهیه می‌کنید شرح دهید تا آن‌ها بتوانند بهترین شرایط و راهنمایی را به شما ارائه دهند.

با ایرلاین مربوطه تماس گرفته و تا جایی که می‌توانید اطلاعات ضروری مانند، وجود دسشویی‌های مخصوص، بردن ویلچر و یا وسایل مخصوص به داخل هواپیما و… را کسب کنید.

حتما توجه داشته باشید که اگر پروازتان مستقیم نبوده و بایستی بین راه در یک یا چند فرودگاه منتظر بمانید، از این فرودگاه‌ها نیز اطلاعاتی را کسب کنید تا به مشکل برنخورید.

برخی از فرودگاه‌ها برای راحتی سفر افراد با شرایط خاص و سالمندان، ورودی‌های مخصوصی دارند تا این افراد به مدت طولانی در صف منتظر نشده و اذیت نشوند. ولی بهتر است در صورت امکان کمی زودتر به فرودگاه برسید تا سریع‌تر کارهایتان را انجام داده و در هیچ صفی معطل نشوید.

در رابطه با صندلی که قرار است برایتان رزرو شود نیز دقت کافی داشته باشید تا در جای مناسبی بنشینید. سعی کنید در صورت امکان صندلی‌تان نزدیک به دسشویی باشد تا در صورت نیاز، راحت‌تر به دسشویی بروید.

در صورتی که قرار است به تنهایی سفر کنید توجه داشته باشید که آیا به تنهایی می‌توانید کارهای خود را انجام داده و در صندلی خود بنشینید و یا نیازمند کمک فرد دیگری هستید. در صورت نیاز به کمک قبل از سفر حتما اطلاعات لازم را در رابطه با میزان کمک خدمه هواپیما کسب کرده و محدودیت‌ها و نیازهای خود را به آن‌ها شرح دهید.

اگر که به خدمات و مراقبت‌های پزشکی خاصی احتیاج دارید، در صورت امکان بهتر است یک پرستار را برای خود استخدام کنید تا در صورت مواجه شدن با مشکلاتی، وی بتواند به شما کمک کند.

اگر ویلچیرتان برقی است، حتما لوزام جانبی آن از جمله شارژر و در صورت امکان باتری اضافی را به همراه خود داشته باشید. همچنین بهتر است که ابعاد ویلچر خود را به شرکت هواپیمایی گفته و در صورت وجود محدودیت، از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

قبل از پرواز همه مشکلات و محدودیت‌های خود مانند مشکلات بینایی، شنوایی، مشکلات گفتاری، نیازهای دارویی و… را با مسئولین شرکت هواپیمایی در میان بگذارید.

اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید که بایستی در سفر همراهتان باشد، آن‌ها را فراموش نکرده و حتما نسخه آن‌ها را همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید دوباره آن‌ها را تهیه کنید.

 

همچنین می‌توانید از خدمات سی آی پی استفاده کنید. خدمات CIP یکی از منحصر به فردترین خدمات برای افراد خاص به حساب می‌آید که بسیاری برای راحتی خود در طول سفر از آن استفاده می‌کنند. برخی از فرودگاه‌ها اقدام به ارائه این نوع خدمات کرده‌اند که در صورت امکان بهتر است از آن‌ها استفاده کنید. مسافرین علاقمند به استفاده از این خدمات می‌توانند از قبل آن‌ را از آژانس‌های گردشگری تحت قرارداد فرودگاهی خریداری کنند.

دریافت کارت پرواز، تحویل بار و انتظار در صف های طولانی، استراحت و پذیرایی و… از جمله خدماتی سی آی پی هستند که می‌توانند برای افراد ناتوان و سالمند بسیار مناسب باشند. آژانس زرین نما یکی از آژانس های گردشگری تحت قرارداد است که این می‌توانید این خدمات را آن دریافت کنید. برای اطلاع از جزئیات این خدمات و نحوه استفاده از آن‌ها می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس (۰۲۱۸۸۷۹۰۵۹۰) بگیرید.

 

در نهایت نیز به این امر توجه داشته باشید که بهتر است رزرو و خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را از طریق آژانس‌های مسافرتی و با سابقه انجام دهید تا احتمال بوجود آمدن مشکلات احتمالی کمتر باشد.

 

مطالب مرتبط:

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده و در برنامه‌ریزی سفر شما کمک کرده باشد. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل، می‌توانید با مشاورین ما در «زرین‌نما» تماس بگیرید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *