راهنمای سفر سالمندان با هواپیما

مسافرت هوایی برای افرادی که با مشکلات سلامتی و یا نیازهای خاص مواجه هستند و به خصوص برای سالمندان و افراد ناتوان، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما با داشتن اطلاعات کافی و راهنمایی مناسب، می‌توان به راحتی و با خیالی آسوده سفر هوایی را انجام داد. در ادامه راهنمایی « سفر سالمندان با هواپیما» را آماده کرده‌ایم تا سالمندانی که شرایط خاص دارند نیز تجربه سفری لذت‌بخش داشته باشند.

راهنمای سفر سالمندان با هواپیما

در سفرهای هوایی سالمندان حتما به نکات زیر توجه داشته باشید تا سفری با خیال آسوده داشته و از آن لذت ببرید:

 

  • برنامه‌ریزی و تحقیقات قبلی

می‌توان گفت که در همه سفرهایی که انجام می‌شود، بایستی قبل از شروع سفر تحقیقاتی در رابطه با شرایط و لزومات سفر انجام شده و سپس با یک برنامه‌ریزی از قبل اقدام به تهیه بلیط و رزرو محل اقامت گردد. ولی این مورد در سفر سالمندان پررنگ‌تر شده و بایستی به آن توجه بیشتری شود. سعی کنید همه جوانب را در نظر گرفته و امکانات ایرلاین‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید تا بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. می‌توانید با آژانسی که بلیط خود را توسط آن تهیه می‌کنید نیز مشاوره کرده و شرایط خاص خود را به آن‌ها توضیح دهید تا آن‌ها راهنمایی‌های لازم را در رابطه با انتخاب ایرلاین مناسب ارائه دهند.

 

  • خدمات خاص مود نیاز خود را درخواست دهید

اگر در طول پروار به کمک و یا شرایط خاصی نیاز دارید، حتما آن‌ها را به ایرلاین مربوطه اطلاع رسانی کنید تا بعدا به مشکلی برنخورید. برای مثال اگر که نیاز به ویلچیر دارید، بهتر است قبل از سفر با ایرلاین مربوطه تماس گرفته و از شرایط استفاده از ویلچیر در هواپیما مطلع شوید. برای داشتن پروازی آسوده، هنگام رزرو کردن پرواز، محدودیت‌های خود و تمام نیازمندی‌های خود از جمله وسایل پزشکی خاص و… را به آژانس مسافرتی که بلیط خود را از آن تهیه می‌کنید شرح دهید تا آن‌ها بتوانند بهترین شرایط و راهنمایی را به شما ارائه دهند. اگر فردی سالمند قرار است که به تنهایی سوار هواپیما شود، حتما بررسی کنید که قبل از شروع سفر و طی آن فردی باشد که برای انجام کارهایش به او کمک کند. و اگر کارکنان هواپیما خدمات مورد نیاز را فراهم نمی‌کنند، در صورت امکان بهتر است که یک پرستار را برای سفر استخدام کنید.

راهنمای سفر سالمندان با هواپیما
راهنمای سفر سالمندان و افراد با شرایط خاص با هواپیما

 

  • وسایل و مدارک مورد نیاز را آماده کنید

در هر سفری یک سری مدارک مانند پاسپورت، ویزا، کارت شناسایی و… مورد نیاز است و بهتر است همه این مدارک در دسترس باشند تا در مواقع مورد نیاز معطل نشوید. همچنین سعی کنید که دفترچه بیمه و نسخه پزشکی نیز همراهتان باشد تا در صورت نیاز به مشکل برنخورید. داشتن تلفن همراه در سفر برای افراد سالمند نیز توصیه می‌شود تا در مواقع ضروری به سادگی بتوان به آن‌ها دسترسی داشت.

 

  • زودتر در فرودگاه حاضر شوید

برخی از فرودگاه‌ها برای راحتی سفر افراد با شرایط خاص و سالمندان، ورودی‌های مخصوصی دارند تا این افراد به مدت طولانی در صف منتظر نشده و اذیت نشوند. ولی بهتر است در صورت امکان کمی زودتر به فرودگاه برسید تا سریع‌تر کارهایتان را انجام داده و در هیچ صفی معطل نشوید.

 

  • به امنیت توجه داشته باشید

در هر مکانی افراد سودجویی وجود دارند که در صورت غفلت از فرصت استفاده کرده و ممکن است وسایلتان را به سرقت ببرند. به همین دلیل بهتر است که اشیای گران‌بها همراه افراد سالمند در فرودگاه‌ها و در طی سفرها نباشد؛ چرا که سرقت وسایل از افراد سالمند راحت‌تر است.

 

  • داروهای مورد نیاز را فراموش نکنید

بسیاری از سالمندان در طول روز بایستی تعدادی دارو مصرف نمایند. پس حتما به این امر توجه داشته و قبل از شروع به مقدار مورد نیاز در طول سفر دارو تهیه کنید. همان طور که اشاره شد حتما نسخه پزشکی داروها نیز همراهتان باشد تا در صورت نیاز به داروی بیشتر، بتوانید به راحتی آن را تهیه کنید.

 

  • استفاده از خدمات سی آی پی

خدمات CIP یکی از منحصر به فردترین خدمات برای افراد خاص به حساب می‌آید که بسیاری برای راحتی خود در طول سفر از آن استفاده می‌کنند. برخی از فرودگاه‌ها اقدام به ارائه این نوع خدمات کرده‌اند که در صورت امکان بهتر است از آن‌ها استفاده کنید. مسافرین علاقمند به استفاده از این خدمات می‌توانند از قبل آن‌ را از آژانس‌های گردشگری تحت قرارداد فرودگاهی خریداری کنند.

دریافت کارت پرواز، تحویل بار و انتظار در صف های طولانی، استراحت و پذیرایی و… از جمله خدماتی سی آی پی هستند که می‌توانند برای افراد ناتوان و سالمند بسیار مناسب باشند. آژانس زرین نما یکی از آژانس های گردشگری تحت قرارداد است که این می‌توانید این خدمات را آن دریافت کنید. برای اطلاع از جزئیات این خدمات و نحوه استفاده از آن‌ها می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس (۰۲۱۸۸۷۹۰۵۹۰) بگیرید.

 

در نهایت نیز به این امر توجه داشته باشید که بهتر است رزرو و خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را از طریق آژانس‌های مسافرتی و با سابقه انجام دهید تا احتمال بوجود آمدن مشکلات احتمالی کمتر باشد.

 

مطالب مرتبط:

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده و در برنامه‌ریزی سفر شما کمک کرده باشد. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل، می‌توانید با مشاورین ما در «زرین‌نما» تماس بگیرید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *