سفر به لهستان و مروری چند‎خطی بر تاریخ و جغرافیا و آداب و رسوم آن

لهستان یکی از پربازدیدترین کشورها در سراسر جهان محسوب می‌شود. در این مطلب با موضوع سفر به لهستان قصد داریم تا اطلاعات جالبی در خصوص این کشور و تاریخ و طبیعت آن ارائه کنیم.

[c][/c]

سفر به لهستان

وقتی اسمی از یک کشور به میان می‎آید، قبل از هر چیز می‎خواهیم بدانیم که در کدام قاره و درچه موقعیتی از آن قاره واقع است تا بتوانیم ذهنیتی کلی در مورد آن کشور پیدا کنیم؛ همانطور که می‎بینید لهستان یکی از کشورهای بزرگ اروپای مرکزی است و با بلاروس، جمهوری چک، آلمان، لیتوانی، منطقه کالینینگراد روسیه، اسلواکی و اوکراین هم‎مرز است. در نقشه پیداست که لهستان از کشورهای حوزه دریای بالتیک است و بنابراین شهرهای ساحلی بسیاری دارد… با هم موقعیت لهستان را ببینیم:

سفر به لهستان

کشور لهستان به چه چیزی مشهور است؟

اگر بخواهیم به این سوال از دیدگاه گردشگری جواب بدهیم باید بگوییم لهستان به رودخانه‎ها و قلعه‎ها و کلیساهای تاریخی، نمونه‎های وسیع از معماری قرون وسطایی و چهارفصل بودن و جاذبه های طبیعی متنوع، شناخته می شود. و اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه به این سوال پاسخ دهیم باید بگویم لهستان کشوری کهن است که جاذبه های تاریخی و گردشگری را یک‎جا دارد. اما اگر بخواهیم به سوال مطرح شده در تیتر به صورت کلی پاسخ دهیم چه؟ اگر از شما بپرسیم که چه ذهنیتی از کشور لهستان دارید، جواب شما چه خواهد بود؟ احتمالا شما نیز همچون اغلب مردم، لهستان را به صدمه زیادی که از جنگ جهانی دوم خورد و و کشتار زیاد یهودیان در این کشور می شناسید.

سفر به لهستان

نگاهی به تاریخ لهستان

لهستان در دوره ای از تاریخ خود که به تاریخ طلایی این کشور موسوم است دارای فضای عقیدتی بسیار بازی بود و دگر اندیشان زیادی از جمله یهودیان به آن کشور مهاجرت کردند و بنابراین لهستان در زمان سلطه نازیها در آلمان، بیشترین جمعیت یهودی جهان را دارا بود و از آنجا که این کشور با یهودی‎ستیزان نازی هم‎مرز بود، بسیار از این ناحیه آسیب دید و 90 درصد جمعیت سه میلیون نفری یهودیان لهستان و نیز میلیونها لهستانی دیگر کشته شدند. بسیاری از جنایات جنگی نامحدود جنگ جهانی دوم در قلمرو لهستان انجام شد به‎طوریکه لهستان حدود 20 درصد از جمعیت خود را از دست داد، اقتصاد آن به طور کامل ویران شد و تقریبا تمام شهرهای بزرگ تخریب شد به طوریکه ورشو(پایتخت لهستان) عملا به یک زمین سوخته تبدیل شد که بعدها آجر به آجر دوباره ساخته شد.

سفر به لهستان

لهستانی ها در ایران

حتما شما هم می دانید که ایران در سالهای جنگ جهانی دوم، سالها میزبان لهستانیها بوده است به طوریکه تعداد مهاجرین در اردیبهشت ۱۳۲۱ به حدود ۱۳۰۰۰ نفر رسیده بود و چندین آرامستان اختصاصی برای فوت شدگان لهستانی در تهران، بندر انزلی و اصفهان ساخته شد و تنها در آرامستان بندرانزلی ۶۳۹ نفر سرباز و افراد عادی لهستانی مدفون هستند. همچنین  ۳۰۰ نفر از مهاجرین در ایران باقی مانده و با ایرانیان تشکیل خانواده دادند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به لینک «مهاجرت لهستانی‌ها به ایران» از ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

سفر به لهستان

مهمترین شهرهای لهستان از نظر گردشگری

حالا که یک ذهنیت کلی در مورد لهستان پیدا کردیم خوب است یک ذهنیت کلی در مورد مهمترین شهرهای لهستان از نظر گردشگری و موقعیت این شهرها نیز پیدا کنیم: با وجودی که پایتخت لهستان ورشو است اما شاید بتوان گفت که شهر جنوبی کراکوف، مهمترین شهر لهستان از نظر گردشگری است. این شهر، پایتخت فرهنگی لهستان است که پیش از ورشو، پایتخت این کشور نیز بوده ست.

سفر به لهستان

مهمترین جاذبه گردشگری شهر کراکوف

مهمترین جاذبه گردشگری شهر کراکوف که در سفر به لهستان باید از آن دیدن کرد، میدان اصلی این شهر با معماری مثال‎زدنی آن است که با همان حال و هوای قدیمی قرن سیزدهمی حفظ شده است به طوریکه حمل و نقل در این میدان با ترموا و درشکه های اسب انجام می‎شود.

سفر به لهستان

زاکاپن در کشور لهستان

زاکاپن نیز از شهرهای جنوبی لهستان و نزدیک به رشته کوه های تاتراست که به جهت مجاورت با این کوه‎ها دارای جاذبه‏ های طبیعی بسیار و تفریحات وابسته به این جاذبه های طبیعی، همچون اسکی در فصلهای مناسب است. در این شهر همچنین می توانید بیش از پیش با فرهنگ عامه لهستانیها آشنا شوید.

سفر به لهستان

گدانسک و سوپوت در کشور لهستان

گدانسک و سوپوت نیز از شهرهای شمالی لهستان و بنابراین همسایه دریای بالتیک هستند. شهر کهن گدانسک با جاذبه‎های تاریخی بسیارش در کنار رودخانه زیبا و طبیعت سرسبز و خانه‎های یادآور سبک گوتیک قرون وسطی، به لحاظ گردشگری همچون شهر کراکوف، دلرباست. در زیر جلوه دیگری از این شهرها و  همچنین معماری دلربای گدانسک را تماشا میکنید.

سفر به لهستان سفر به لهستان

موقعیت مکانی شهرهای دیدنی در لهستان

خوب است که در انتهای این بخش، نگاهی به موقعیت این پنج شهر در نقشه لهستان بیندازیم.

سفر به لهستان

جاذبه‎های طبیعی کشور چهارفصل لهستان

لهستان کشوری است که از شمال، ساحل دریای بالتیک است و ازجنوب به رشته کوههای تاترا ختم می شود. دانستن این دو نکته کافی است تا بدانیم این کشور از نظر جاذبه‎های گردشگری طبیعی چقدر غنی است. لهستان هم همچون ایران ما کشوری چهارفصل است که هم کویر دارد و هم طبیعتی سرسبز و پرآب. کشوری پر رود با آب و هوای قاره‎ای، تابستان‎های گرم و زمستان‎های سرد و برف در مناطق کوهستانی.

سفر به لهستان سفر به لهستان سفر به لهستان

تاریخ غرور‎آمیز لهستان

ما ایرانیها چقدر دوست داریم که گردشگرانی که به ایران می آیند کشورمان را به تاریخ متمدن آن بشناسند و نه اینکه آن را یک کشور توسعه نیافته به شمار آورند؟ بنابراین بهتر است شما هم با داشتن اطلاعاتی از تاریخ غرورآمیز کشور لهستان، حس خوبی به لهستانیها بدهید و دوستی و میهمان‎نوازی آنها را جلب نمایید. لهستانیها دست پری برای بالیدن به گذشته خود دارند:

1- نظام سیاسی لهستان در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی به قدری از نظر اعتقادی باز بود که به یک دموکراسی اولیه تبدیل شده و یکی از اولین دولت‎های چندفرهنگی در تاریخ شد. لهستان یکی از بزرگترین نهادهای سیاسی در اروپا و همچنین یکی از تاثیر‎گذارترین آنها، از نظر فرهنگی و سیاسی بود که حقوق اقلیت‎ها در آن محفوظ بود و به همین علت پذیرای مهاجران از جمله آلمانی‎ها، یهودیان، ارمنی‎ها و هلندی‎ها شد.

2- لهستان در قرن شانزدهم با لیتوانی متحد شد و به بزرگترین کشور اروپا تبدیل شد.

3- لهستان اولین کشور اروپایی و دومین کشور جهان (پس از ایالات متحده) بود که دارای قانون اساسی شد و چنین حدی از دموکراسی در آن سالها (1791میلادی) بسیار مترقی بود.

4- لهستانیها بارها از سوی همسایگان خود مورد تجاوز و اشغال قرار گرفته‎اند اما احساس هویت ملی خود را حفظ کردند. متاخرترین تجاوز به خاک لهستان به جنگ جهانی دوم برمی‎گردد که به‎طور رسمی در تاریخ 1 سپتامبر 1939 با حمله به مرزهای لهستان توسط اتحاد جماهیر شوروی از شرق و آلمان نازی از غرب و شمال شروع شد. در این جنگ لهستان که ما‎بین کشورهای روسیه و آلمان قرار داشت، بیش از هر کشور دیگری آسیب دید اما لهستانیها توانستند باز هم به یک کشور قوی در اروپا تبدیل شوند.

سفر به لهستان

معرفی 10 جاذبه گردشگری در لهستان

در این قسمت با معرفی 10 جابه گردشگری در لهستان این مطلب با موضوع سفر به لهستان را ادامه خواهیم داد.

  • بازدید از قلعه ها در سفر به لهستان

مهمترین جاذبه‎های تاریخی شهرهای اروپایی قلعه ها و کلیساهای تاریخی هستند در تصویر زیر دو قلعه از قلعه‎های زیبای لهستان را می‎بینید.

سفر به لهستان

  • بازدید از کلیساها در سفر به لهستان

همانطورکه طاقهای بلند و کاشیکاریهای مساجد تاریخی ایران ما را تحت تاثیر قرار می دهد اروپایی‎ها نیز از دمیدن روح هنر در عبادتگاه‎های خود غافل نبوده اند:

 سفر به لهستان

  • بازدید از دریاچه چشم دریا در سفر به لهستان

دریاچه «چشم دریا» در میان رشته کوه‎های تاترا در جنوب کشور لهستان واقع شده است،50 متر عمق دارد و دارای ماهی‎های طبیعی است.

سفر به لهستان

  • بازدید از سواحل لهستان

خط ساحلی لهستان در امتداد دریای بالتیک، برخی از صحنه‎های زیبا در سراسر کشور را ارائه می دهد، از جمله سواحل شنی، شهرهای عجیب و غریب و سواحل سنگی خیره کننده.

سفر به لهستان

  • بازدید از معدن نمک در سفر به لهستان

معدن نمک یکی از مشهورترین جاذبه‎های کشور لهستان است . این معدن یک شهر زیرزمینی است که تمام مجسمه ها و سازه‎های آن با تراشیدن سنگ نمک درست شده اند:

سفر به لهستان

  • بازدید از کاخ علم و فرهنگ در سفر به لهستان

از بناهای تاریخی کهن که بگذریم، همیشه سازه‎های متاخرتری هستند- مثل برج میلاد خودمان- که به عنوان جاذبه‎های گردشگری مطرح می شوند. «کاخ علم و فرهنگ» شهر ورشو یکی از این  بناها در لهستان است.

سفر به لهستان

  • بازدید از پارک لازینکی در سفر به لهستان

پارکها نیز از جاذبه های گردشگری‎ای هستند که در سالهای اخیر مورد اهتمام دولتها قرار گرفته اند؛ پارک «لازینکی» در ورشو را با هم ببینیم:

سفر به لهستان

  • معماری و مبلمان شهری

برای اینکه شهری جذاب داشته باشید لزوما به جاذبه‎های طبیعی و تاریخی نیاز ندارید، خود جاذبه‎های شهری می‎تواند به تنهایی برای جذب گردشگران کافی باشد. اما جاذبه شهری شامل چه چیزهایی است؟ معماری یکی از مهمترین جاذبه‎های شهرهاست. استفاده از جلوه‎های مدرن معماری که چشمها را میخکوب کند، استفاده از نماهای دلنشین و دوست‎داشتنی برای ساختمانها، استفاده از هنرهای مدرن در مبلمان شهری و … برخی دیگر از جاذبه‎های شهری است

سفر به لهستان

  • روستای زالیپای

روستاها نیز بخشی دلنشین از جاذبه‎های گردشگری شهرها و کشورها هستند. زیرا به جهت سادگی و بی‎تکلفی ذاتی خود، گردشگران را به حسی سبک و سرشار از آسودگی میهمان می کنند. روستای «زالیپای» در لهستان، یکی از روستاهای مشهور لهستان است که شهرت خود را به سبب نقاشی‎های جلوه کننده در بسیاری از نماهای خانگی این روستا به دست آورده است:

سفر به لهستان

  • غذاهای لهستانی

پیروگی، سیب‎زمینی لهستانی، پنکیک سیب‎زمینی لهستانی و رول‎ کلم برخی از شناخته شده‎ترین غذاهای لهستانی هستند. شباهت برخی غذاهای لهستانی به غذاهای ایرانی جالب است. تقریبا می توان گفت که پنکیک سیب‎زمینی همان کوکو‎ سیب‎زمینی خودمان است با این تفاوت که به جای آب‎پزکردن سیب‎زمینی، آن را رنده کرده و آب آن را جدا می کنند. رول کلم هم که تقریبا همان دلمه کلم خودمان است.

سفر به لهستان سفر به لهستان سفر به لهستان

سفری عمیق در لهستان

شاید هدف بیشتر ما از مسافرت این است که مدتی استراحت کنیم و حال وهوایی عوض کنیم و بیش از آنکه جویای دانستن در مورد کشوری باشیم که به آن مسافرت کرده ایم خواهان استفاده از تفریحات متننوع و ریلکس کردن باشیم اما من جزو آن دسته از افرادی هستم که بیش از آنکه بخواهم در مورد انواع تفریحات و سطح هتلینگ یک کشور بدانم دوست دارم وقتی به کشوری سفر می کنم جوری وقت بگذرانم که انگار عضو یکی از خانواده‎های بومی آن منطقه هستم. منظورم این است که می‎خواهم بتوانم دنیا را از دریچه چشم آنها ببینم و با آداب و رسوم و رنج‎ها و شادیهایی که در طول تاریخ خود پشت سر گذاشته‎اند، آشنا شوم. بنابراین پارگرافهای آخر این مقاله را به سبک خودم نوشتم تا رضایت افراد هم سلیقه با خودم را نیز جذب کنم. اما قبل از آن خوب است چند جمله اطلاعات کلی از لهستان تقدیمتان نمایم.

 سفر به لهستان

اطلاعات عمومی در مورد لهستان

تقریبا 90٪ جمعیت لهستان، مسیحی کاتویک هستند و به «جان پل دوم» که یک پاپ لهستانی بود، مفتخر هستند. زبان رسمی لهستان، لهستانی است؛ یک زبان اسلاویکی که 55 میلیون نفر در سراسر جهان به آن صحبت می کنند. واحد پول لهستان زلوتی است و …سفر به لهستان

مروری چند‎خطی بر تاریخ معاصر لهستان

پس از جنگ جهانی دوم، مطابق توافقنامه شکل گرفته بین متحدان غرب و اتحاد جماهیر شوروی، لهستان تحت نفوذ شوروی سقوط کرد و این یک رویداد تلخ در ذهن لهستانیهاست زیرا موجب شد که سرعت رشد این کشور به جهت نظام کمونیستی حاکم بر آن کند شود. بسیاری از لهستانی‎ها تا به امروز، این رویداد را خیانت متحدان به لهستان می‎دانند چرا که بسیاری از سربازان لهستانی، دریانوردان و نیروی هوایی لهستان در کنار اروپا و انگلیس و آمریکا جنگیده بودند. لهستان مجددا بازسازی شد اما این بار تحت یک رژیم کمونیستی ضد دموکراتیک با سیستم اقتصادی نامناسب. ارمغان این تغییر نظام حکومتی، انزوای قوی سیاسی و فرهنگی این کشور و بنابراین بازسازی بسیار کندتر لهستان نسبت به کشورهای اروپای غربی  بود. اما اعتصابات و تلاشهای سیاسی در نهایت منجر به انقلاب مسالمت آمیزی شد که لهستان را از سلطه شوروی آزاد کرد.

سفر به لهستان

لهستان کشوری عضو اتحادیه اروپا

پاراگرافهای بالا را نوشتیم تا خاطر نشان کرده باشیم که وقتی به لهستان سفر می کنید مراقب باشید که این کشور را جزو بلوک شرق اروپا به حساب نیاورید و بر زخم مردمان این کشور جنگزده، نمک نپاشید. لهستان  پس از آزادی از سلطه شوروی، بلافاصله مسیر اصلاحات اساسی را آغاز کرد، به سرعت از یک سیستم یکطرفه به کثرت گرایی سیاسی، و از یک اقتصاد کنترل دولتی به یک بازار آزاد روی آورد و همچنین جهت گیری بین المللی آن از بخشی از بلوک شوروی تغییر کرد به طوریکه در 1999 به ناتو پیوست و در سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شد. امروزه لهستان یک جمهوری پارلمان دموکراتیک پایدار و دارای اقتصادی قوی است که جزو کشورهای حوزه شینگن است و بنابراین دارای مرزهای باز به ده ها کشور اروپایی است و در یک کلام رویای لهستان برای بازگشت دوباره به اروپا به عنوان یک کشور مستقل و در صلح و احترام متقابل با همسایگان خود، در نهایت به دست آمده است.

سفر به لهستان

فرهنگ عامه در لهستان

اما جذاب‎ترین بخش در مورد معرفی هر کشوری، برای من یکی، فرهنگ عامه آن کشور است. یعنی مواردی همچون آداب و رسوم، جشنهای محلی آن کشور، نحوه معاشرت و برگزاری مراسم عزا و عروسی، لباسهای محلی، هنر و موسیقی فولکور، افسانه ها و شعرهای محلی و … خوب است بگویم که لهستان به استفاده از هنر گلدوزی در جلوه های مختلف زندگی روزمره از جمله لباسهای محلی مشهور است. در زیر نمونه ای از الگوهای گلدوزی لهستانی را باهم ببینیم. وقتی صحبت از لهستان است عجیب نیست که تخم مرغهای عید پاک را نیز در چنین شکل و شمایلی ببینید. همچنین شاید شهرت سفال لهستان هم وامدار همین روحیه ظریف هنری لهستانیها است.

سفر به لهستان سفر به لهستان

جشن مادر الهی

من یکی ترجیح می‎دهم به جای شناختن کشورها از روی کارت پستالها و کلیشه‎ها، آنها را از روی عکسهای خانوادگی و بی تکلف صفحه‎های فیس بوک مردمان آن کشور بشناسم. تصویر زیر در روز جشن مادر الهی گیاهان گرفته شده است که در این روز بانوان تاجهای گل درست می کنند.

سفر به لهستان

سفر به لهستان

سفر یعنی بیرون آمدن از محدوده لاک خویشتن با تمام دماغ از فیل افتادنهایش. سفر به تو نشان می دهد که کشورهای دیگر هم غرور و تمدن تو را دارند شاید قویتر. زیبایی شناسی های تو را دارند شاید ظریفتر… و چه بهتر که این کوتاه عمر را به جای فخر فروشی به یکدیگر به همدلی با هم و در کنار هم بگذرانیم. امیدوارم که از این متن با موضوع سفر به لهستان لذت برده باشید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *