سفر با هواپیما با نوزاد و نکاتی که برای سفر آسوده بایستی رعایت شوند

سفر با هواپیما همیشه چالش‌های خود را برای افراد به همراه داشته است و این چالش‌ها در صورت همراه داشتن نوزاد بیشتر نیز می‌شوند. اما در صورت رعایت برخی نکات مهم، این چالش‌ها برطرف خواهند شد. در ادامه با زرین نما همراه باشید تا با نکاتی برای سفر با هواپیما با نوزاد آشنا شوید.

یک چک لیست درست کنید

برای سفر با نوزاد با هواپیما اولین کاری که بایستی انجام دهید، برنامه‌ریزی از قبل است. برای این کار نیز بهترین راهکار تهیه یک چک لیست از کارهایی است که بایستی قبل از سفر انجام دهید و وسایل‌هایی که بایستی با خود به همراه داشته باشید. پس بهتر است که چند روز قبل از سفر خود چک لیست را آماده کرده و نکات ضروری را در آن وارد کنید و قبل از سفر آن‌ها را رعایت کرده و وسایل ذکر شده در لیست را آماده کنید. یک چک لیست نمونه برای وسایل ضروری نوزادان در سفر می‌تواند به صورت زیر باشد:

 • پوشک و دستمال مرطوب (به اندازه کافی برای زمان سفر، به علاوه 24 ساعت اضافی در صورت تأخیر پروازها و یا سایر موارد اضطراری)
 • دو یا سه پتوی مخصوص کودک (برای گرم نداشتن کودک، خواب کودک و داشتن پتوی اضافی در صورتی که یکی از پتوها کثیف و غیر قابل استفاده شده باشد)
 • لباس اضافی برای نوزاد (همراه داشتن حداقل یک دست لباس اضافی ضروری است)
 • لوازم بهداشتی کودک (لوازم بهداشتی مانند شامپو، صابون، مسواک، ناخن گیر و شانه هم جزو لوازم ضروری برای سفر با نوزاد محسوب می‌شوند)
 • شیر خشک و یا غذای مخصوص نوزاد (به اندازه کافی برای زمان سفر، به علاوه 24 ساعت اضافی در صورت تأخیر پروازها و یا سایر موارد اضطراری)
 • پستانک (در صورت امکان می‌توانید دو عدد همراه خود داشته باشید)
 • یک یا دو عدد اسباب‌بازی مورد علاقه نوزاد
 • کالسکه یا کریر کوچک مخصوص نوزاد
 • تنقلات مخصوص و مورد علاقه کودک (در صورتی که کودکتان به سن مناسب برای استفاده از تنقلات مخصوص رسیده است)
 • کیف مخصوص برای جدا نگه داشتتن لباس‌های کثیف و خیس از لباس‌های تمیز
 • داروهای ضروری (برای بردن داروهای لازم برای نوزاد حتما با پزشک او مشورت کنید. داروی ضد تب، ضد درد، اگر نوزاد در حال دندان درآوردن است، کرم سوختگی و… جزو داروهای لازم برای هر سفری است که با نوزاد می‌روید. در ضمن دماسنج نیز باید همراهتان باشد تا بتوانید حرارت بدن نوزاد را چک کنید)
 • کیسه پلاستیکی (برای جدا نگه داشتن پوشک‌ها و لباس‌های کثیف و دستمال‌هایی که قرار است دور انداخته شوند. بهتر است کیسه‌ها از نوع در زیپ‌دار باشند تا نخواهید درشان را گره بزنید)
 • پیش‌بند یک بار مصرف (سفر خود را با شستن پیش‌بند نوزادتان خراب نکنید و در سفر از نوع یک بار مصرف آن استفاده کنید)
 • کرم ضد آفتاب مخصوص نوزاد (برای جلوگیری از اذیت شدن نوزاد در طول سفر حتماً پیشنهاد می‌شود)
 • کارت واکسیناسیون کودک (شاید در طول سفر شرایط ضروری پیش بیاید که لازم باشد پزشک کارت واکسن نوزاد را ببیند و شرایط ایمنی او را در برابر بیماری‌ها بداند)
[c][/c]

راهنمای سفر با هواپیما با نوزاد

 

شیشه شیر کودک را آماده کنید

برنامه‌ریزی برای غذای نوزاد یکی دیگر از کارهایی است که بایستی قبل از سفر با هواپیما با نوزاد آن را انجام دهید. شیردهی با سینه راحت‌ترین روش برای غذای کودک است؛ چرا که می‌توانید با کمک یک روانداز فضای خصوصی را برای خودتان فراهم کنید. اما در صورتی که بایستی شیشه شیر نیز همراهتان باشد، بایستی توجه داشته باشید که معمولاً بردن بیش از ۳ یا ۴ اونس مایع به داخل هواپیما مجاز نیست. از طرفی نیز شیر خشک آماده تنها یک ساعت در دمای اتاق نگهداری است. پس در صورتی که قصد استفاده از شیر خشک را دارید، بهتر است آن را از قبل آماده نکرده و شیر خشک را همراه خود به هواپیما ببرید. در داخل هواپیما و موقع نیاز می‌توانید از خدمه پرواز درخواست کنید که برایتان آب گرم بیاورند و غذای کودک خود را تهیه کنید.

صندلی نوزاد را فراموش نکنید

در بسیاری از پروازها تهیه بلیت برای کودکان زیر یک یا دو سال ضروری نیست، اما این کار بدین معنی است که شما بایستی در تمام طول سفر کودک خود را در بغلتان نگه دارید. اما اگر شرایط مالی‌تان اجازه می‌دهد، می‌توانید یک صندلی جدا برای نوزاد خود رزرو کنید و همین‌طور یک صندلی مخصوص کودک همراه خود بیاورید تا نوزادتان را به راحتی داخل آن گذاشته و خود نیز راحت باشید.

راهنمای سفر با هواپیما با نوزاد

 

برای تیک‌آف آماده باشید

افرادی که تجربه سفر با هواپیما با نوزاد را دارند معمولاً به این امر اشاره می‌کنند که موقع بلند شدن هواپیما از زمین نوزادها بیشتر اذیت شده و گریه می‌کنند. پس بهتر است که از این امر آگاه بوده و برای آرام کردن فرزند خود آمده باشید.

مؤدب باشید

طبیعتاً نوزاد نمی‌تواند به خاطر سروصدایی که ایجاد می‌کند و گریه‌های خود از دیگران عذرخواهی کند. اما شما به عنوان پدر یا مادر نوزاد بایستی از دیگران به این خاطر معذرت خواهی کنید. اگر متوجه شدید که سروصدای نوزادتان باعث اذیت فردی در هواپیما شده و یا باعث شده که وی از خواب بیدار شود، حتماً از او عذرخواهی کنید. در این صورت هم از ناراحتی آن فرد کاسته می‌شود و هم شما استرس کمتری خواهید داشت.

راهنمای سفر با هواپیما با نوزاد

 

هنگام تهیه بلیت بگویید که همراه خود نوزاد دارید

حتماً موقع تهیه بلیط به شرکت هواپیمایی مورد نظر و یا آژانس مسافرتی که از آن بلیط تهیه می‌کنید اطلاع دهید که همراه خود نوزاد دارید. چرا که در این صورت می‌توانید در مکانی از هواپیما صندلی رزرو کنید که برای نوزاد مناسب بوده و مسیر سایر مسافران را نیز مسدود نمی‌کند. سعی کنید تا آنجا که می توانید به نوک هواپیما نزدیک‌تر باشید چون سر و صدا در قسمت انتهایی هواپیما بیشتر از باقی نقاط آن است. همین‌طور در صورت امکان می‌توانید صندلی را رزرور کنید که در کنار راهرو قرار دارند. چرا که در این صورت راحت‌تر می‌توانید نوزاد خود را برای تعویض پوشک و شستشو به دسشویی ببرید و مزاحم سایرین نشوید.

وسایل ضروری مورد نیاز خود را دم دست قرار دهید

سعی کنید وسایل ضروری که در طول سفر حتماً به آن‌ها نیاز خواهید داشت را دم دست و در یک کیف کوچک جداگانه قرار دهید تا برای پیدا کردن آن‌ها دچار مشکل نشوید.

ذخیره سازی شیر مادر فراموش نشود

برخی از مادران به دلیل شرایط سفر راحت نیستند که از سینه خود به کودکشان شیر دهند. در این صورت می‌توانید شیر به صورت دوشیده به نوزاد بدهید. برای این کار شیر را قبل از سفر آماده کرده و آن را داخل بطری مخصوص بریزید و داخل آن مقداری یخ نیز قرار دهید تا از گرم و در نتیجه فاسد شدن آن جلوگیری کنید.

راهنمای سفر با هواپیما با نوزاد

 

بیشتر بخوانید:

 

در این پست از زرین نما بلاگ به ارائه راهکارهایی برای راحت‌تر شدن سفر با هواپیما با نوزاد پرداختیم. نظر شما در این رابطه چیست و چه پیشنهادهایی را برای مادرانی که قصد سفر با هواپیما همراه کودک خود را دارند می‌دهید؟

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *