مسافرت به کشور هزار جزیره کرواسی

کرواسی یکی از کشورهای زیبای اروپایی با سواحل طولانی و مناظر طبیعی شگفت‌انگیز است که سالانه میزبان گردشگران فراوانی از سراسر جهان است. در این پست با زرین نما و سفر به کرواسی همراه باشید تا با این کشور بیشتر آشنا شوید.

 

راهنمای سفر به کرواسی
کرواسی یکی از کشورهای زیبای اروپایی با سواحل طولانی و مناظر طبیعی شگفت‌انگیز است

 

راهنمای سفر به کرواسی ، کشوری با شگفتی‌های فراوان

کرواسی کشوری زیبا در منطقه بالکان است که با سواحل آفتابی و غذاهای لذیذ دریایی، با جزیره‌های زیبا و شگفت‌انگیز و با کوه‌ها و مناظر طبیعی دل‌انگیز خود گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. شاید اغلب گردشگران قصدشان از سفر به این کشور لذت بردن از سواحل و مناظر چشم‌نواز آن باشد، ولی کرواسی برای علاقمندان به تاریخ نیز جاذبه‌های گردشگری فراوانی عرضه می‌کند. از خرابه‌های رومی تا برج‌های ناقوس ونیزی، ویلاهای هابسبورگ و صدها آثار باقی‌مانده از زمان‌های دور، می‌توانند جاذبه‌های گردشگری مناسبی برای علاقمندان به تاریخ باشند.

[c][/c]

 

راهنمای سفر به کرواسی
کرواسی کشوری زیبا با سواحل آفتابی و غذاهای لذیذ دریایی در منطقه بالکان است

 

مطالب مرتبط:

 

در این مقاله قصد داریم به بررسی یک سری اطلاعات کلی درباره کرواسی، جغرافیا و آب و هوای این کشور و بهترین زمان برای سفر به کرواسی پرداخته و در مطالب بعدی نیز مکان‌های دیدنی کرواسی و شهرهای این کشور را معرفی کنیم.

اطلاعات ضروری در سفر به کرواسی

اختلاف ساعت با تهران: ۱:۳۰- ساعت (یک و نیم ساعت عقب‌تر از تهران – کرواسی در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 واقع شده است)

زبان رسمی: کرواتی (هِرواتی)

پایتخت: زاگرب

واحد پول: واحد پول کرواسی «کونا (HRK)» است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می‌شود.

نرخ تبدیل ارز: هر کونای کرواسی در حال حاضر (شهریور ماه ۱۳۹۶) حدود ۵۳۴ تومان است.

پیش شماره کشور: ۳۸۵+

پیش شماره کشور کرواسی ۳۸۵ می‌باشد. بنابراین برای تماس با یک شماره تلفن یا موبایل در کشور کرواسی باید ابتدا ۰۰۳۸۵ را شماره گیری نمایید. به عنوان مثال اگر دوست شما در کرواسی زندگی می کند و شماره منزل وی ۱۲۳۴۵۶ است، شما باید برای تماس با دوست خود شماره ۰۰۳۸۵۱۲۳۴۵۶ را وارد نمایید. توجه داشته باشید هنگامیکه پیش شماره یک کشور را وارد می کنید برای پیش شماره شهرستان یا ایالت و یا شماره موبایل دیگر نباید ۰ وارد کنید. مثلا برای شماره ۰۹۱۲۱۲۳۴۵۶، شماره ۰۰۳۸۵۹۱۲۱۲۳۴۵۶ را شماره‌گیری نمایید.

جهت رانندگی: راست

چند مورد از شماره‌های اضطراری:

  • شماره اضطراری عمومی ۱۱۲
  • پلیس ۱۹۲
  • آتش‌نشانی ۱۹۳
  • آمبولانس ۱۹۴

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

پریز برق: type F و type C

سفر به کرواسی

 

آشنایی با جغرافیای کرواسی

کرواسی در مرکز و جنوب شرق اروپا واقع شده است که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. پایتخت و مهم‌ترین شهر آن زاگرب بوده و از دیگر شهرهای مهم و بزرگ کرواسی می‌توان به دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک اشاره کرد. بیشتر مناطق کشور کرواسی آب و هوای مدیترانه‌ای و قاره‌ای دارند. مناطق مرتفع کرواسی در کوه‌های آلپ دیناری قرار دارد که بلندترین قله آن دینارا با ۱۸۳۱ متر است. کرواسی در سواحل دریای آدریاتیک خود بیش از یک هزار جزیره دارد که ۴۸ جزیره آن ساکنان دائمی دارد. بزرگ‌ترین این جزیره‌ها کِرِس و کِرک هستند که هریک مساحتی نزدیک به ۴۰۵ کیلومتر مربع دارند.

در کرواسی رودهای بزرگی نیز وجود دارد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به ساوا، دراوا، کوپا و دانوب اشاره کرد. دانوب که دومین رودخانه بزرگ اروپا است از میان شهر ووکوار در منتهی‌الیه شرق کرواسی عبور می‌کند و بخشی از مرز با صربستان را تشکیل می‌دهد. نواحی مرکزی و جنوبی نزدیک به کرانه‌های آدریاتیک و جزایر این دریا متشکل از کوه‌های کم‌ارتفاع و بلندی‌های جنگلی است.

راهنمای سفر به کرواسی
کرواسی در سواحل دریای آدریاتیک خود بیش از یک هزار جزیره دارد که ۴۸ جزیره آن ساکنان دائمی دارد

 

آب و هوای کرواسی چگونه است؟

شاید بتوان گفت که کرواسی دو نوع آب و هوا در خود دارد: آب و هوای مناطق ساحلی و آب و هوای داخلی این کشور. پس در سفر به کرواسی و در برداشتن لوازم ضروری سفر، بایستی به آن توجه شود.

  • آب و هوای کرواسی در مناطق ساحلی:

مناطق ساحلی کرواسی معمولاً آب و هوایی مدیترانه‌ای داشته و در طول تابستان آب و هوای گرم، خشک و آفتابی را تجربه می‌کنند. این مناطق در طول زمستان نیز شاهد آب و هوای نسبتاً معتدل و گاهی مرطوب می‌باشند. در مناطق ساحلی کرواسی و در طول تابستان میانگین دما حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد است، اگرچه احتمال بالا رفتن دما تا حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد نیز وجود دارد. در فصل زمستان طبیعتاً آب و هوای این مناطق خنک‌تر شده و میانگین دما نیز معمولاً ۵ درجه سانتی‌گراد است. در فصل زمستان در این کشور گاهی ممکن است که شاهد بارش برف نیز باشیم.

در این مناطق معمولاً آب و هوای تابستان به فصل پاییز کشیده نمی‌شود و با توجه به همین دلیل نیز در پاییز سواحل این کشور معمولاً خلوت هستند. اما با این حال باز هم در فصل پاییز و زمستان روزهای آفتابی وجود دارند که در آن مردم به سواحل رفته و از آن‌ها لذت می‌برند.

راهنمای سفر به کرواسی
مناطق ساحلی کرواسی معمولاً آب و هوایی مدیترانه‌ای داشته و در طول تابستان آب و هوای گرم، خشک و آفتابی را تجربه می‌کنند

 

  • آب و هوای کرواسی در مناطق داخلی کرواسی

آب و هوای قاره‌ای در مناطق داخلی کرواسی حاکم می‌باشد. به این معنی که زمستان‌های مناطق داخلی این کشور نسبتاً سرد بوده و دمای هوا نیز ممکن است به زیر صفر درجه سانتی‌گراد برسد. همین‌طور بارش برف نیز در مناطق داخلی این کشور احتمال زیادی داشته و گاهی نیز شاهد برف‌های سنگینی در طول زمستان در منطقه هستیم. تابستان‌های مناطق داخلی نیز می‌تواند گرم و اذیت کننده باشد. میانگین دمای مناطق داخلی کرواسی در فصل تابستان ۲۰ درجه سانتی‌گراد بوده و گاهی نیز ممکن است که دمای هوا به ۳۰ درجه سانتی‌گراد نیز برسد. البته گاهی بادهای خنکی از دریا برمی‌خیزد که باعث خنک شدن آب و هوای منطقه می‌شود و معمولاً بدون این بادها آب و هوای کرواسی گرم و اذیت کننده است.

البته در صورتی که در فصل تابستان به کرواسی سفر می‌کنید، نیازی به نگرانی در مورد دمای هوا نیست. چرا که معمولاً در همه اماکن این کشور در طول تابستان از تهویه هوای مناسب استفاده می‌شود و تنها مواقعی که در طول روز به گشت و گذار در شهر پرداخته‌اید ممکن است گرمای هوا موجب اذیتتان شود.

راهنمای سفر به کرواسی
زمستان‌های مناطق داخلی کرواسی نسبتاً سرد بوده و دمای هوا نیز ممکن است به زیر صفر درجه سانتی‌گراد برسد

 

بهترین زمان برای سفر به کرواسی چه موقعی است؟

شاید بتوان گفت که بهترین زمان برای سفر به کرواسی ماه سپتامبر و یا می می‌باشد. چرا که در ماه سپتامبر آب و هوای این کشور گرم بوده و سواحل همچنان آفتابی هستند. از طرفی نیز آب دریا به اندازه کافی گرم بوده و برای شنا مناسب است. ماه می نیز یکی از زمان‌های مناسب برای سفر به کرواسی محسوب می‌شود. چرا که در این ماه کرواسی شاهد روزهای آفتابی بوده و دمای هوا نیز به اندازه‌ای بالا نیست که موجب اذیت شود. البته بایستی به این امر توجه کرد که در اوایل ماه می ممکن است که آب دریا به اندازه کافی برای شنا گرم نباشد،‌ ولی با این حال آب و هوا در این ماه کاملاً دلپذیر است. در حالت کلی نیز بایستی توجه داشت که اگر در سفر به این کشور قصد لذت بردن از سواحل آن را دارید، بهترین زمان برای مسافرت به کرواسی فصل تابستان بوده و در غیر این صورت نیز فصل پاییز می‌تواند زمان مناسبی باشد. چرا که در این فصل دمای هوا نه مثل تابستان گرم است و نه مانند فصل زمستان سرد. همین‌طور در صورت سفر در فصل پاییز می‌توانید از رنگ‌های پاییزی نیز نهایت لذت را ببرید. فصل بهار نیز در کنار فصل پاییز یکی از فصل‌های ایده‌آل برای سفر به کرواسی است؛ چرا که در این فصل هوا کاملا ملایم و مطبوع بوده و برای فعالیت‌های تفریحی در فضای باز مناسب است.

راهنمای سفر به کرواسی
فصل بهار با هوای کاملا ملایم و مطبوع و مناسب برای فعالیت‌های تفریحی در فضای باز یکی از فصل‌های مناسب برای سفر به کرواسی است

 

در این مطلب در قالب راهنمای سفر به کرواسی به معرفی کلی این کشور پرداخته و اطلاعات کلی در رابطه با آب و هوای این کشور و بهترین زمان برای سفر به آن ارائه دادیم. امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. در مطالب بعدی زرین نما بلاگ به معرفی مکان‌های دیدنی کرواسی، کارهایی که در سفر به این کشور نباید از دست داد، هزینه سفر به کرواسی و معرفی شهرهای مهم و معروف کرواسی که در سفر به این کشور می‌توان از آن‌ها بازدید کرد خواهیم پرداخت.

منبع: visit-croatia

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *