راهنمای سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ؛ معرفی شهر مسکو

جام جهانی ۲۰۱۸ در پهناورترین کشور جهان یعنی روسیه برگزار خواهد شد و افراد زیادی در حال برنامه‌ریزی برای سفر به روسیه هستند تا این دوره از  جام جهانی را از نزدیک و در کشور روسیه ببینند. در این سری از پست‌ها به معرفی شهرهای برگزار کننده جام جهانی روسیه خواهیم پرداخت. در ادامه با راهنمای سفر به مسکو برای جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ با ما همراه باشید.

 

با توجه به دستور رئیس جمهور این کشور مبنی بر لغو ویزا برای تماشاگران این رویداد بزرگ، افراد زیادی در حال برنامه‌ریزی برای سفر به روسیه هستند تا جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را از نزدیک ببینند. این دوره از جام جهانی در شهرهای کالینینگراد (Kaliningrad)، قازان (Kazan)، مسکو (Moscow)، نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، روستوف نا دونو (Rostov-on-Don)، سن پترزبورگ (Saint Petersburg)، سامارا (Samara)، سارانسک (Saransk)، سوچی (Sochi)، ولگوگراد (Volgograd) و یکاترینبورگ (Ekaterinburg) برگزار خواهد شد. در ادامه به معرفی کامل شهر مسکو پرداخته و اطلاعات جامع و راهنمای سفر به مسکو را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو

مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر کشور روسیه است. این شهر با جمعیتی بیش از ۱۳ میلیون نفر، بزرگترین شهر در قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت جهان به حساب می‌آید. مسکو یکی از مهم‌ترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود.

نام مسکو برگرفته از نام «رود موسکوا» است. در روسی قدیم آن را با نام гра́д Моско́в (گراد مسکوو) به معنای «شهرِ کنار رود» مسکو می‌شناختند.

 

اطلاعات ضروری در سفر به مسکو :

اختلاف ساعت با تهران: ۰۰:۳۰- (نیم ساعت عقب‌تر از تهران)
زبان رسمی: روسی
واحد پول رسمی: روبل (RUB) – واحد پول روسیه روبل است که اختصارا به صورت RUB و یا RUR نشان داده می‌شود. هر روبل روسی به ۱۰۰ کوپک تقسیم می شود. به طور مثال : ۲۱۵۰٫۲۰ که خوانده می شود ۲۱۵۰ روبل و ۲۰ کوپک.
نرخ تبدیل ارز: هر ۱۰۰ روبل مسکو تقریبا برابر با ۱.۵ تا ۱.۸ دلار آمریکا است.
برق: ۲۲۰ ولت – ۵۰ هرتز

پریز برق: type C و type F

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
سفر به جام جهانی 2018 روسیه

 

تاریخچه مختصر شهر مسکو :

برای حدود ۸ قرن مسکو تحت حمله مهاجمان بوده است. از زمان مغولان تا ناپلئون و هیتلر. «ایوان» شاهزاده بزرگ مسکو بود که قلمرو خود را گسترش داده و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان کرد. جانشین وی «ایوان چهارم» با ساختن کلیساهای ارتودوکس در قرن هفدهم، مسکو را تبدیل به یکی از بزرگترین شهرهای دنیا کرد. مسکو د ررویداد های انقلابی 1917 نقش مهمی داشت و به خاطر ترس از حمله آلمان‌ها به سن پترزبورگ یک بار دیگر دستور انتقال پایتخت به مسکو داده شد. در سال 1930 و تخت رهبری استالین بسیاری از مناطق قدیمی مسکو نابود شدند. مسکو در طول تاریخ میزبان رویدادهای بزرگی بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به میزبانی بازی‌های المپیک در سال ۱۹۸۰ اشاره کرد.

 

آب و هوای شهر مسکو :

مسکو دارای اقلیم قاره‌ای مرطوب با زمستان‌هایی طولانی و سرد و تابستان‌هایی کوتاه و گرم است. با این که روسیه در کل با آب و هوای سرد شناخته می‌شود، ولی جام جهانی در فصل معتدلی برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود که دمای هوا در طول مسابقات به طور میانگین ۲۰ درجه سانتی‌گراد باشد.

 

حمل و نقل شهری در مسکو :

متروی مسکو سامانه قطارهای شهری کلان‌شهر مسکو است. این متروی مسکو با داشتن ۱۳ خط فعال، ۲۰۳ ایستگاه و مسیری به طول ۳۳۸/۹ کیلومتر و با ظرفیت ۵۳۱۴ واگن یکی از قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان است که نقاط مختلف شهر را به یکدیگر متصل کرده است. ایستگاه‌های متروی شهر مسکو از جمله زیباترین ایستگاه‌های جهان بوده و بعضی از آن‌ها جزو جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو به حساب می‌آیند. برای رفت و آمد در شهر مسکو می‌توانید از مترو استفاده کنید و برای رفتن به مکان‌هایی که در آن‌ها ایستگاه مترو وجود ندارد نیز می‌توانید از تاکسی‌ها و یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایید.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ خط‌ها و ایستگاههای متروی مسکو

 

بیشتر بخوانید : حقایقی جالب و خواندنی درباره روسیه

 

مکانهای دیدنی مسکو :

 • میدان سرخ (Red Square)

میدان سرخ (که در زبان روسی به آن «کراسنایا پلوشاد» گفته می‌شود) میدانی بزرگ در پایتخت روسیه مسکو است. در این میدان چندین جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به «کاخ کرملین» و «کلیسای سنت باسیل» اشاره کرد. بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به میدان سرخ منتهی می‌شوند و از آن به عنوان میدان مرکزی مسکو و حتی روسیه نیز یاد می‌شود. در میدان سرخ معمولا کنسرت‌های بزرگی از خواننده‌های معروف سراسر جهان برگزار می‌شود. طبق نظر بسیاری از کاربران سایت tripadvisor بازدید از این میدان در شب زیبایی و لذت خاصی دارد و بسیار از افراد آن را توصیه کرده‌اند.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
راهنمای سفر به مسکو ؛ میدان سرخ میدانی بزرگ و معروف در پایتخت روسیه

 

 • کلیسای جامع سنت باسیل (St. Basil’s Cathedral)

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری شهر مسکو است که در میدان سرخ قرار گرفته است. این کلیسا به دستور «ایوان مخوف» (یکی از تزاران امپراتوری روسیه) ساخته شده است و بدون شک یکی از منحصر به فردترین کلیساهای جهان است. از نکات جالب درباره این کلیسا این است که به دستور ایوان مخوف سازنده این بنا یعنی «پوستنیک یاکلووف» را کور کردند تا نتواند دیگر بنایی به این زیبایی طراحی کند؛ تا روزی رقیب این سازه منحصر به فرد و زیبا نگردد. لازم به ذکر است که کلیسای سنت باسیل اکنون به عنوان موزه استفاده شده و به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شناخته می‌شود.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ کلیسای جامع سنت باسیل یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری شهر مسکو است که در میدان سرخ قرار گرفته است

 

 • گالری ترتیاکوف (The State Tretyakov Gallery)

گالری ترتیاکوف از جمله مکان های دیدنی روسیه است که در شهر مسکو واقع شده است. در این گالری ۵۲ تالار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به دوره زمانی ویژه‌ای تعلق دارد. در این تالارها تعدادی از شاهکارهای هنری روسیه مانند نقاشی‌ها و مجسمه‌های روسی وجود دارند. گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آثار هنری موجود در این گالری به شهر مسکو سفر می‌کنند.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
راهنمای سفر به مسکو ؛ در گالری ترتیاکوف تعداد زیادی از شاهکارهای هنری روسیه نگهداری می‌شوند

 

 • متروی مسکو (Moscow Metro)

متروی مسکو یکی از زیباترین و عمیق‌ترین متروهای جهان به شمار می‌رود. متروی مسکو یکی از قدیمی‌ترین متروهای جهان به شمار می‌آید که در سال ۱۹۳۵ افتتحاح شده است. در متروی مسکو ۱۳ خط فعال و ۲۰۳۳ ایستگاه وجود دارد که ایستگاه « Park Pobedy» با عمق ۸۴ متری، عمیق‌ترین ایستگاه آن به شمار می‌رود. یکی از نکات جالب در رابطه با متروی مسکو این است که این مترو همواره در حال گسترش بوده است و هم‌اکنون نیز مهندسین در ایستگاه‌ها و خطوط آن در حال کار هستند.

این مترو به دلیل وجود نقاشی‌های زیبا، مجسمه‌ها و انواع تزئینات داخلی بر روی دیوارها و سقف‌ها و استفاده از سنگ‌های زیبا، گران قیمت و قدیمی بسیار معروف شده است و یکی از جاذبه‌های گردشگری روسیه و شهر مسکو به حساب می‌آید. در سفر به روسیه می‌توانید با استفاده از متروی مسکو به آسانی بین نقاط مختلف جابجا شده و همین طور از زیبایی‌های این مترو لذت ببرید.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
راهنمای سفر به مسکو ؛ متروی مسکو از قدیمی‌ترین متروهای جهان با ایستگاه‌هایی بسیار زیبا است

 

 • پارک تساریتسنو (Tsaritsyno Park)

پارک و موزه تساریتسنو در مسکو و در منطقه‌ای به همین نام قرار دارد. تاریخ این منطقه به اواخر قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد. اما در آن زمان این منطقه شکل کنونی را نداشت. تا این که در سال ۱۷۷۵، ملکه کاترین بزرگ در حال عبور از این منطقه بوده و به خاطر زیبایی توصیف نشدنی آن، دستور خریدش را می‌دهد. اما یک سال بعد ملکه دستور می‌دهد که کاخ را به دلیل اینکه طرحش مورد پسند وی نبوده است، تخریب کنند. در سال ۱۷۹۷ کار ساخت یک کاخ جدید را به معماری دیگر سپرد که البته با مرگ وی، ساخت کاخ ناتمام باقی ماند. در حال حاضر نیز این کاخ و  تمام باغ‌های اطراف آن که پوشیده شده از انواع درخت‌ها و سروهای بلند است به موزه تبدیل شده‌اند. به علت مساحت گسترده این مکان، به آن لقب پارک داده و آن را « پارک تساریتسنو » می‌خوانند.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
پارک و موزه تساریتسنو در مسکو و در منطقه‌ای به همین نام قرار داشته و یکی از زیباترین کاخ‌های جهان در آن واقع شده است

 

 • کاخ کرملین (Moscow Kremlin)

کاخ کرملین (کرملین در زبان روسی به معنای دژ می‌باشد) بزرگ‌ترین کاخ سلطنتی روسیه است که در میدان سرخ شهر مسکو قرار دارد. این کاخ زیبا با قدمتی بیش از ۶۰۰ سال یکی از زیباترین کاخ‌های جهان بوده و با نام « قلب مسکو » نیز شناخته می‌شود که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین به همراهی برج‌های کرملین تشکیل یافته‌ است که دیوارهای کرملین و برج‌ها در طی سال‌های ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۵ توسط استادان ایتالیائی ساخته شدند. لازم به ذکر است که رئیس جمهور روسیه نیز در این کاخ اقامت دارد.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
کاخ کرملین (کرملین در زبان روسی به معنای دژ می‌باشد) بزرگ‌ترین کاخ سلطنتی روسیه است که در میدان سرخ شهر مسکو قرار دارد

 

 • کولومنسکویه (Kolomenskoye)

منطقه کولومنسکویه که در مسکو قرار دارد، یکی از جاذبه‌های توریستی مسکو است. کولومنسکویه یک منطقه سلطنتی قدیمی می‌باشد که در بخش جنوبی شهر مسکو واقع شده و نام خود را از جاده‌ای که به شهر کولومنا منتهی می‌شود گرفته است. قدمت این منطقه با ۱۳۳۹ میلادی بازمی‌گردد. و مدت زمان طولانی نیز اقامتگاهی تابستانی برای دوک‌های مسکو و تزارهای روسی بوده است.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
کولومنسکویه یک منطقه سلطنتی قدیمی می‌باشد که در بخش جنوبی شهر مسکو واقع شده و نام خود را از جاده‌ای که به شهر کولومنا منتهی می‌شود گرفته است

 

از جمله دیگر مکان های دیدنی شهر مسکو نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیلومتر صفر مسکو

 • تئاتر بولشوی

 • میدان مانژ

 • خیابان آربات

 • آسمان نمای مسکو

 • پارک سوکولنیکی مسکو

 • برج استانکینو مسکو

 • سالن‌های کنسرت مسکو

 • موزه‌های تاریخی

 • تئاترهای مسکو

 • باغ وحش مسکو

 

مراکز خرید مسکو :

اهالی مسکو عاشق خرید بوده و مراکز خرید این شهر نیز پیشرفته و پر زرق و برق و هستند و آخرین مدل‌های روز و لباس‌های درجه یک طراحان معروف، برندهای بین‌الملل و هدایا و سوغاتی‌های روسیه در آن‌ها یافت می‌شوند. در زیر می‌توانید لیست مراکز خرید معروف، بازارها، فروشگاه‌های مهم شهر مسکو برای خرید را مشاهده بفرمایید:

 • مرکز خرید اوروپتسکی (Evropeiskiy)

 • مراکز خرید ایکا (IKEA)

 • مجتمع تجاری گوم (Gum)

 • مرکز خرید دتسکای میر (Detskiy Mir)

 • مرکز خرید گورود (Gorod)

 • مرکز خرید تی. یو. اس. ام (TUSM)

 • مرکز خرید آتریوم (Atrium)

 • مرکز خرید مانژ (Manezh)

 • فروشگاه سانرایز پرو (Sunrise Pro )

 • فروشگاه رام استور (Ramstore)

 • پاساژ پتروسکی (Petrovsky Passazh)

 • خیابان قدیمی آربات (Arbat)

 • خیابان تیورسکایا (Tverskaya)

 • بازار ايزمايلوفسكي (Izmaylovsky)

 • فروشگاه كالينكا استاكمن (Kalinka-Stockman)

 • گالري آكتيور (Gallery Aktyor)

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
راهنمای سفر به مسکو ؛ اهالی مسکو عاشق خرید بوده و مراکز خرید این شهر نیز پیشرفته و پر زرق و برق و هستند

 

معرفی رستوران‌های مسکو :

رستوران‌های شهر مسکو طرفداران زیادی دارند. چرا که علاوه بر غذاهای محلی روسی، می‌توان انواع غذاهای بین‌المللی را نیز در آن‌ها پیدا کرد. از جمله رستوران‌های معروف این شهر که بیش‌ترین امتیاز را در وبسایت tripadvisor کسب کرده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Lepim i Varim

 • Bison Steak House

 • Pinzeria by Bontempi

 • AQ Kitchen

 • 5642 Visota

 • Wine & Crab Restaurant

 • SAVVA

 • Cafe Mandarinovy Gus

 • Lao Lee cafe

 • Farmers Restaurant Lavkalavka

 • Khachapuri

 • Cafe Pushkin

 • Turandot

 • Bar BQ Cafe

 • Bolshoi

 • Black Thai

 • Mari Vanna

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
رستوران‌های شهر مسکو طرفداران زیادی دارند. چرا که علاوه بر غذاهای محلی روسی، می‌توان انواع غذاهای بین‌المللی را نیز در آن‌ها پیدا کرد

 

غذاهایی که در سفر به شهر مسکو باید آن‌ها را امتحان کرد :

رستوران‌های مسکو غذاهای بسیار خوشمزه‌ای را سرو می‌کنند که ممکن است نظیر آن‌ها را در هیج رستوران دیگری پیدا نکنید. در لیست زیر می‌توانید ده مورد از معروف‌ترین غذاهایی که در سفر به مسکو باید امتحان کنید را ببینید:

 • برش (نوعی آبگوشت روسی)/ سوپ روسی – Borsch / Borscht

 • پن کیک روسی – Russian pancakes

 • سالاد روسی – Russian salad

 • ماهی آزاد دودی و یا شاه ماهی شور

 • کباب شیشلیک – Shashlik /Shashlyik

 • کوفته روسی – Russian dumplings

 • مینی پای – Mini pies

 • کیک عسلی – Honeycake

 • استروگانف – Stroganoff

 • آبگوشت سبزیجات و قارچ – Mushroom julienne

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
راهنمای سفر به مسکو ؛ در سفر به مسکو حتما غذاهای این کشور را امتحان نمایید

 

معرفی هتل‌های شهر مسکو :

با توجه به این که مسکو سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان است، این شهر هتل‌های متعددی دارد که در زیر می‌توایند آن‌ها را مشاهده نمایید:

لیست هتل‌های ۵ ستاره مسکو :

 • The Ritz-Carlton, Moscow

 • Hotel Baltschug Kempinski Moscow

 • Ararat Park Hyatt Moscow

 • Moscow Marriott Royal Aurora Hotel

 • Moscow Marriott Grand Hotel

 • Mamaison All Suites Spa Pokrovka Hotel

 • Hotel National

 • InterContinental

 • Four Seasons Hotel Moscow

 • Sheraton Moscow Sheremetyevo Airport Hotel

 • Sheraton Palace Hotel, Moscow

 

لیست هتل‌های ۴ ستاره مسکو :

 • StandArt

 • Renaissance Moscow Monarch Centre Hotel

 • Hotel Novotel Moscow City

 • Novotel

 • Novotel

 • Park Hotel Izmailovo

 • The Rooms Boutique Hotel

 • Assambleya Nikitskaya

 • Best Western Plus Vega Hotel

 • Park Inn by Radisson Sadu

 

لیست هتل‌های ۳ ستاره مسکو :

 • Park Inn by Radisson Sheremetyevo Airport Moscow

 • Ibis

 • Aeropolis Hotel

 • Maxima Panorama Hotel

 • Old Town Hotel on Kuznetsky

 • Hotel Aminevskaya

 • Otel’ Pekin

 • Hotel ibis Moscow Dynamo

 • Hotel ibis Moscow Paveletskaya

 • Hotel Ibis Moscow Kievskaya

برای مشاوره در زمینه رزور هتل می‌توانید با مشاورین ما در زرین‌نما تماس بگیرید.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
هتل The Ritz-Carlton که یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین هتل‌های شهر مسکو به شمار می‌رود، میزبان مسافرین زیادی است

 

معرفی ورزشگاه شهر مسکو برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه :

مسئولین برگزاری مسابقات دو ورزشگاه بزرگ در شهر مسکو را برای برگزاری بازی‌های جام جهانی در نظر گرفته‌اند:

 • ورزشگاه لوژنیکی مسکو:

ورزشگاه لوژنیکی (Luzhniki Stadium) ورزشگاهی در شهر مسکو است که در تاریخ ۳۱ ژوئیه ۱۹۵۶ میلادی تأسیس شده و ظرفیت آن ۷۸٬۳۶۰ نفر است.

این وزشگاه میزبان رویدادهای ورزشی مهم همچون بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰، فینال لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۰۸ و فینال جام یوفا ۱۹۹۹ و میزبان مسابقات جهانی دو و میدانی ۲۰۱۳ بوده و این بار نیز قرار است که میزبان بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ باشد.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ ورزشگاه لوژنیکی (Luzhniki Stadium) تا کنون میزبان رویدادهای فراوانی بوده است

 

 • ورزشگاه اوتکریتیه (ورزشگاه اسپارتاک آرنا)

ورزشگاه اوتکریتیه (Otkritie Arena) یا همان ورزشگاه اسپارتاک آرنا، با ظرفیت ۴۴۰۰۰ نفری، اولین ورزشگاهی است که کار ساخت آن با هزینه حدود ۱۵ میلیارد روبل (حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان) برای جام جهانی پایان یافته است. اسپارتاک آرنا با بازی دوستانه بین تیم‌های اسپارتاک مسکو و ستاره سرخ افتتاح شد و همان طور که از نام آن پیداست، مالکیتش ازآن باشگاه اسپارتاک مسکو است.

 

سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ راهنمای سفر به مسکو
سفر به جام جهانی 2018 روسیه ؛ ورزشگاه اوتکریتیه (Otkritie Arena) یا همان ورزشگاه اسپارتاک آرنا، همان طور که از نام آن پیداست، مالکیتش ازآن باشگاه اسپارتاک مسکو است

 

مطالب مرتبط : افتتاح پرهزینه ترین ورزشگاه جهان در روسیه برای جام جهانی

 

در این پست به معرفی پایتخت روسیه، یعنی شهر زیبای مسکو پرداخته و مکان‌های دیدنی،هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و اطلاعات ضروری آن را خدمتتان ارائه دادیم. امیدواریم که از آن لذت برده باشید. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل، می‌توانید با «زرین‌نما» تماس بگیرید.

دسته بندی های مرتبط