آشنایی با مکان‌های دیدنی نصف جهان

زمانی که صحبت از سفر و گردشگری به میان می‌آید، بی‌شک یکی از نام‌هایی که به ذهن‌ها متبادر می‌شود «اصفهان» است. شهر اصفهان پس از مشهد دومین شهر گردشگرپذیر ایران می باشد. در این مطلب قصد داریم تا راهنمای سفر به شهر اصفهان را ارائه کنیم.

راهنمای سفر به شهر اصفهان

در باب اهمیت شهر اصفهان همین بس که در سال 2006 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شد. البته اصفهان پس از تهران دومین شهر صنعتی ایران نیز به شمار می‌آید. اما این شهر، از آنجا عنوان نصف جهان را بر سینه دارد که از گذشته تا کنون شکوه و عظمت خود را حفظ کرده است. شکوه و عظمتی که مرهون دورانی ست که اصفهان برای دومین بار به عنوان پایتخت سلسله صفویه انتخاب شد.

آب و هوای اصفهان

شهر اصفهان به لحاظ جغرافیایی در مرکز ایران واقع شده است و به لحاظ اقلیم این شهر در منطقه نیمه بیابانی قرار دارد. البته جنوب اصفهان به واسطه وجود کوه صفه از آب هوای خنک‌تری برخوردار است. اما شمال و شرق این شهر تحت تاثیر اقلیم این منطقه آب و هوای کویری دارد.
از میان جاذبه‌های اصلی گردشگری در اصفهان می‌توان به میدان نقش جهان، مسجد امام، عمارت هشت بهشت و کاخ چهلستون اشاره کرد. به هیچ وجه نباید در سفر به این شهر بازدید از این مکان‌ها را از دست دهید.

میدان نقش جهان

راهنمای سفر به شهر اصفهان

بی‌شک یکی از مقاصد اصلی سفر به اصفهان میدان نقش جهان می‌باشد. این میدان یکی از میادین مشهور جهان نیز به شمار می‌آ‌ید. آوازه بزرگی، زیبایی و معماری بی‌نظیراین میدان از گذشته تا کنون در جهان زبانزد خاص و عام بوده است. به لحاظ جغرافیایی میدان نقش جهان  در شمال اصفهان قرار دارد. این میدان در هر دوره‌‌ای از تاریخ به نام‌های متفاوتی از جمله میدان شاه، میدان نقش جهان و میدان امام خمینی شناخته شده است.
احداث میدان نقش جهان به زمانی بازمی‌گردد که اصفهان توسط صفویان به عنوان پایتخت انتخاب شد. این میدان به دستور شاه عباس صفوی و منبع مالی آن نیز از ثروت خالص شاه عباس بوده و حاصل هنر دست هنرمندان بنام اصفهانی می‌باشد. کارکرد میدان نقش جهان در زمان حکومت صفویان برگزاری مراسم مذهبی و همچنین مسابقاتی از قبیل چوگان و قاپوق اندازی برگزار می‌شد. البته این میدان دارای کارکرد نظامی از جمله رژه سربازان و سپاهیان نیز بود. در زمان حکومت قاجاریه به دلیل بی‌توجهی، بخش‌هایی از این میدان تخریب شد. اما بعدها در حکومت پهلوی و پس از انقلاب اسلامی مرمت این اثر تاریخی ارزشمند آغاز گشت.

راهنمای سفر به شهر اصفهان
میدان نقش جهان مجموعه ای ازآثار تاریخی است. با اختصاص بخشی از سفر خود به این میدان زیبا، در یک مکان و در یک روز می‌توانید از 4 اثر تاریخی بی‌نظیر دیدن کنید. این 4 اثر اعم است از مسجد شیخ لطف الله، سردر بازار قیصریه، مسجد امام و عمارت عالی قاپو علاوه بر این‌ آثار تاریخی، دور تا دور این میدان حدود 200 حجره تعبیه شده تا گردشگران هم برای بازدید و هم خرید به آن‌ها مراجعه کنند.

مسجد امام

راهنمای سفر به شهر اصفهان
مسجد امام در حقیقت یک شاهکار معماری و کاشی‌کاری می‌باشد که از دوران صفویان باقی‌مانده است. این مسجد به نام‌های دیگری ازجمله مسجد جامع عباسی، مسجد شاه و مسجد سلطانی شهرت دارد. باید بدانید که مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع است. معماری و هنرهای به‌کار رفته در این بنا که ازجمله‌ آنها می‌توان به کاشی کاری و حجاری اشاره کرد شکوه و بزرگی این مسجد را دوچندان کرده است.
از دیگر جلوه‌های هنری مسجد امام، کتیبه تزیین شده با هنر کاشی‌کاری معرق است که بر سردر این مسجد نصب شده و جالب است بدانید که محتوی این کتیبه به خط ثلث نگاشته شده. همانطور که می‌دانید این مسجد را شاه عباس بنا کرده و او ثواب آن را به جد خود هدیه کرده است. همچنین در ذیل آن از ساحت استاد علی اکبر اصفهانی که معماری این مسجد را به عهده داشت تجلیل شده.
اما گذشته از جلوه‌های کاشی کاری و حجاری، این مسجد، زیبایی‌های بسیاری دارد که از میان آن‌ها می‌توان به انعکاس صوت و قطعه سنگ ساده‌ای که به شکل شاخص در آن به چشم می‌خورد اشاره کرد.
در خصوص انعکاس صوت باید گفت که اگر شما بخشی از سفر خود را به مسجد امام اصفهان اختصاص دهید بی شک از دیدن این جاذبه خارق العاده شگفت زده خواهید شد. انعکاس صدا در همه محوطه  مسجد حس نمی‌شود و باید درست در زیر نوک گنبد جنوبی باشید تا انعکاس صدای خود را بشنوید مکان دقیق این جاذبه روی زمین با یک سنگ نیم متر مربعی مشخص شده است. طی پژوهش‌های انجام‌شده در سال 1384 پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که سازندگان این مسجد با قوانین پیچیده ریاضیات آشنا بوده‌اند و فناوری به کار رفته در این مسجد به این گونه است که ارتفاع و قطر گنبد، طوری محاسبه شده که گوش‌های انسان ایستاده در نقطه کانونی هذلولی همه چیز را قوی تر بشنود هرچه این گنبد بزرگتر باشد تقویت صدا نیز بیشتر است.
همچنین درخصوص قطعه سنگ نیز باید بدانید که قسمت بالایی آن به شکل مثلث قائم الزاویه است و نشانگر زمان ظهر وتر این مثلث می‌باشد و یک ضلع مجاور زاویه قائمه به دیوار متصل است و ضلع دیگر نشانگر قبله می‌باشد. محاسبات مربوط به این جاذبه توسط شیخ بهایی دانشمند معروف عهد صفوی انجام شده است. دانستن این نکات پیش از بازدید از مسجد امام شهر اصفهان می‌تواند درک بهتری از شکوه آن ارائه کند.

 

مطالب مرتبط:

 

عمارت هشت بهشت

راهنمای سفر به شهر اصفهان
کاخ هشت بهشت که از زمان احداث به نام‌های هشت به هشت، هشت در بهشت و عمارت هشت بهشت شناخته می‌شد. یک کاخ تاریخی باشکوه است که هر ساله بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. این کاخ زیبا در دوران صفویان ساخته شده است. حتی باید بدانید که زمانی این کاخ با عنوان زیباترین کاخ عالم شناخته می‌شد. البته در نظر گردشگران و جهانگردان نیز که به داخل کاخ راه یافتند، این کاخ را بهترین بنای دنیا می‌نامند.
عمارت هشت بهشت، ساختمانی دو طبقه است که در باغ بزرگی واقع شده و این باغ بزرگ خود بخشی از باغ بزرگ نقش جهان می‌باشد. این کاخ خارق العاده به شکل هشت ضلعی ساخته شده و دارای 4 اتاق تابستانی است. در طبقه اول این عمارت تزئینات گچبری و نقاشی‌های بسیار زیبا و چشم نوازی را خواهید دید که شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در طبقه دوم کاخ نیز اتاق‌ها و رواق‌های متعددی وجود دارد که به هنر خاتم کاری منقوش هستند. هر بخش از این عمارت دارای تزئیناتی شبیه به هم و در عین حال منحصر به فرد می‌باشد.
ارتباطی که بین فضا‌های عمارت ایجاد نموده‌اند سبب شده است که با وجود تعدد اتاق‌ها، رواق‌ها و طاق‌ها، این بنا دارای یکپارچگی مثال زدنی باشد. بعضی از اتاق‌ها بخاری دیواری دارد و در برخی دیگر نیز حوض‌های آب به چشم می‌خورند. حوض مروارید یکی از همین حوض‌ها است که به دلیل شیوه حجاری آن، آب از سوراخ‌هایش همچون مروارید خارج می‌شود.

کاخ چهلستون

راهنمای سفر به شهر اصفهان

باغ چهلستون به لحاظ جغرافیایی در شمال غرب اصفهان در خیابان استانداری و میدان امام حسین، واقع شده است. یکی دیگر از بی‌شمار جاذبه‌های دیدنی اصفهان باغ چهلستون می‌باشد که در سفر به این شهر حتما باید از آن بازدید داشته باشید. قدمت کاخ واقع در این باغ به زمان شاه عباس اول باز ‌می‌گردد.
شاه عباس اول دستور داد تا در وسط باغ، کوشکی به معنای کاخ تابستانی و بنای بلند به عنوان هسته اولیه کاخ ساخته شود و دور تا دور آن را غرفه‌ها و تالار میانی کاخ را بنا کنند. به مرور زمان و با تغییراتی که در زمان پادشاهی شاه عباس دوم ایجاد شد تالار آیینه، اتاق‌ها، ایوان‌ها و تالار 18 ستون و حوض بزرگ روبروی تالار به مجموعه کاخ اضافه شد.
وجه تسمیه کاخ چهلستون از این رو است که به واسطه انعکاس 20 ستون واقع در ایوان کاخ در حوض روبروی این عمارت می‌باشد که زیبایی بی نظیری را به وجود آورده است. البته برخی نیز دلیل عدد چهل را براین اعتقاد ایرانیان می‌دانند که این عدد کمال هرچیز است و به عبارتی بنای این کاخ را کامل و بی‌نقص می‌دانستند.
در ورودی کاخ چهلستون با هدف راهنمایی میهمانان برای ورود به کاخ، درختانی در دو طرف حوض وسط باغ کاشته شده است که مسیر ورود به کاخ را مشخص می‌کند. درختان کاشته شده در این باغ اعم از چنار، افرای سیاه، کاج ایرانی، نارون هستند.

راهنمای سفر به شهر اصفهان
راهنمای سفر به شهر اصفهان

 

گذشته از زیبایی بی‌نظیر بیرونی کاخ، معماری و تزئینات چشم نواز داخل آن نیز زیبایی این کاخ را دو چندان کرده است. معماری کم نظیر این کاخ ترکیبی از معماری چینی – ایرانی می‌باشد. تالار 18 ستون این عمارت شامل دو قسمت اصلی است که  قسمت اول آن شامل 18 ستون چوبی بلند است که 4 ستون وسط آن روی 4 شیر سنگی قرار دارد. طراحی 2 شیر آن برای نشان دادن قدرت شیر و قدرت تفکر انسان به صورت بدن شیر و سر انسان حجاری شده است. ترکیب این شیر‌ها طوری طراحی شده که آب از دهان آن‌ها به داخل حوض مرمری واقع در وسط تالار فوارن می کند. اما قسمت دوم نیز سردر ورودی تالار می‌باشد که بر دو ستون استوار است و تالار آیینه نام دارد.آیینه کاری بسیار زیبای هنرمندان اصفهانی با به کارگیری آیینه‌های قدی در کنار آیینه‌های ریز سردر این تالار را تزیین کرده‌اند . این تالار مکان داخل شدن به تالار جلوس شاه عباس دوم بوده است.

راهنمای سفر به شهر اصفهان
از دیگر آثار تاریخی این عمارت زیبا و چشم نواز می‌توان به نقاشی‌های بزرگ تالار پادشاهی از قبیل شاه اسماعیل اول در جنگ چالدران و پذیرایی شاه عباس اول از پادشاه ترکستان و پذیرایی شاه طهماسب یکم از پادشاه هندوستان و بسیاری از نقاشی‌های دیگر نام برد. علاوه بر نقاشی، مینیاتوهای بسیاری در اتاق گنجینه به چشم می‌خورد. فاصله میدان نقش جهان تا باغ چهلستون حدوداً ده الی دوازده دقیقه پیاده‌روی است. اما پیشنهاد می‌کنم برای اینکه نهایت لذت را در بازدید از کاخ چهلستون ببرید یک روز دیگر را به آن اختصاص دهید.

مسیرهای دسترسی به شهر اصفهان

بهترین راه برای سفر به شهر اصفهان استفاده از هواپیما است. در صورت سفر با هواپیما فرودگاه بین المللی اصفهان و یا فرودگاه شهید بهشتی اولین مقصد شما خواهند بود که با مرکز شهر حدوداً 18 کیلومتر فاصله دارند.
اما اگر قصد دارید با اتومبیل شخصی به اصفهان سفر کنید جاده تهران تا اصفهان جاده‌ای چهار لاینه است و کیفیت مناسبی دارد. در این مسیر حدود 400 کیلومتر رانندگی در پیش خواهید داشت.

 

در این پست از زرین نما به راهنمای سفر به شهر اصفهان و معرفی مکان‌هایی که در سفر به این شهر حتما باید از آن‌ها بازدید کرد، پرداختیم. امیدواریم که از آن نهایت استفاده را برده باشید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *