راهنمای سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ؛ معرفی شهر سن پترزبورگ

جام جهانی ۲۰۱۸ در پهناورترین کشور جهان یعنی روسیه برگزار خواهد شد و افراد زیادی در حال برنامه‌ریزی برای سفر به روسیه هستند تا این دوره از  جام جهانی را از نزدیک و در کشور روسیه ببینند. در این سری از پست‌ها به معرفی شهرهای برگزار کننده جام جهانی روسیه خواهیم پرداخت. با راهنمای سفر به سن پترزبورگ همراه باشید.

با توجه به دستور رئیس جمهور این کشور مبنی بر لغو ویزا برای تماشاگران این رویداد بزرگ، افراد زیادی در حال برنامه‌ریزی برای سفر به روسیه هستند تا جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را از نزدیک ببینند. این دوره از جام جهانی در شهرهای کالینینگراد (Kaliningrad)، قازان (Kazan)، مسکو (Moscow)، نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)، روستوف نا دونو (Rostov-on-Don)، سن پترزبورگ (Saint Petersburg)، سامارا (Samara)، سارانسک (Saransk)، سوچی (Sochi)، ولگوگراد (Volgograd) و یکاترینبورگ (Ekaterinburg) برگزار خواهد شد. در ادامه به معرفی کامل شهر سن پترزبورگ پرداخته و اطلاعات جامع و راهنمای سفر به سن پترزبورگ را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

راهنمای سفر به جام جهانی را از زرین نما بخواهید:

 

سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ؛ سن پترزبورگ کجاست ؟

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو است که در شمال‌ غرب این کشور و در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌ است. این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت «پتر کبیر» ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. این شهر نقش مهمی در جنگ جهانی دوم داشته و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

اطلاعات ضروری در سفر به سن پترزبورگ

اختلاف ساعت با تهران: ۰۰:۳۰- (نیم ساعت عقب‌تر از تهران)
زبان رسمی: روسی
واحد پول رسمی: روبل (RUB) – واحد پول روسیه روبل است که اختصارا به صورت RUB و یا RUR نشان داده می‌شود. هر روبل روسی به ۱۰۰ کوپک تقسیم می شود. به طور مثال : ۲۱۵۰٫۲۰ که خوانده می شود ۲۱۵۰ روبل و ۲۰ کوپک.
نرخ تبدیل ارز: هر ۱۰۰ روبل روسیه تقریبا برابر با ۱.۵ تا ۱.۸ دلار آمریکا است.
برق: ۲۲۰ ولت – ۵۰ هرتز
پریز برق: type C و type F

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

 

تاریخچه مختصری از شهر سن پترزبورگ

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. سن پترزبورگ مدتی با نام پتروگراد شناخته می‌شد. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، «لنینگراد» خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

 

آب و هوای شهر سن پترزبورگ چگونه است؟

با توجه به نزدیک بودن شهر سن پترزبورگ به خلیج فنلاند، این شهر آب و هوای مرطوب با تابستان‌هایی نسبتا گرم و زمستان‌های معتدل دارد. سردترین ماه در شهر سن پترزبورگ، ماه فوریه با میانگین دمای منفی ۷ درجه سانتی‌گراد بوده و گرم‌ترین ماه آن نیز ماه جولای با میانگین دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد است.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
با توجه به نزدیک بودن شهر سن پترزبورگ به خلیج فنلاند، این شهر آب و هوای مرطوب با تابستان‌هایی نسبتا گرم و زمستان‌های معتدل دارد

 

راهنمای سفر به سن پترزبورگ ؛ حمل و نقل شهری در سن پترزبورگ

اگرچه مردم سن پترزبورگ علاقه خاصی به ماشین‌های شخصی دارند، ولی سیستم حمل و نقل شهری سن پترزبورگ، که تقریبا تمامی سطح شهر را پوشش می‌دهد، اکثر مواقع شلوغ بوده و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. متروی این شهر، که یکی از عمیق‌ترین متروهای جهان نیز به شمار می‌رود، از معماری و زیبایی‌های خاصی برخوردار است و به همین دلیل گردشگران در سفر به این شهر، معمولا از مترو استفاده می‌کنند.

وسایل نقیله‌ای که در سن پترزبورگ می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • مترو

متروی سن پترزبورگ در سال ۱۹۵۵ کار خود را آغاز کرده است و هم‌اکنون پنج خط و ۶۷ ایستگاه فعال دارد، که همه ساله به این تعداد افزوده می‌شود. ساعات کاری متروی سن پترزبورگ از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب است که برنامه کامل آن را می‌توانید در وب‌سایت www.metro.spb.ru مشاهده نمایید. همان طور که گفتیم ایستگاه‌های متروی سن پترزبورگ از معماری زیبایی برخوردار هستند. از جمله ایستگاه‌هایی که پیشنهاد می‌شود حتما از آن‌ها بازدید کنید، عبارت‌اند از: “Mayakovskaya”, “Avtovo”, “Dostoyevskaya” و “Admiralteyskaya”  که زیبایی آن‌ها زبانزد می‌باشد. برای استفاده از مترو می‌توانید از کارت‌های اعتباری و یا بلیط‌های تک سفره، که معمولا به صورت سکه هستند، استفاده کنید.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
نقشه مترو سن پترزبورگ روسیه با ۵ خط و ۶۷ ایستگاه

 

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
تصویری زیبا از ایستگاه متروی Avtovo شهر سن پترزبورگ

 

 • تراموا

تراموا یا واگن‌های برقی نیز یکی از سیستم‌های حمل و نقل در شهر سن پترزبورگ هستند. شاید بتوان سن پترزبورگ را « شهر تراموا » نامید. چرا که در این شهر بیش از هر شهر دیگری تراموا وجود دارد. ایستگاه‌های تراموا در سطح شهر با تابلوهایی با علامت «T» مشخص شده‌اند.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
تراموا، یکی از راه‌های گردش در شهر سن پترزبورگ

 

 • اتوبوس

اتوبوس‌های شهری سن پترزبورگ نیز تقریبا همه سطح شهر را پوشش می‌دهند و نسبتا هم ارزان‌تر هستند. ایستگاه‌های اتوبوس در سطح شهر سن پترزبورگ با تابلوهایی با علامت «A» مشخص شده‌اند.

 

 • marshrutka

marshrutkaها مینی‌ون‌ها یا مینی‌بوس‌هایی هستند که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند. این مینی‌ون‌ها مسیرهای مشخصی دارند اما ایستگاه‌های ثابتی ندارند و هرجایی که شما بخواهید توقف می‌کنند.

 

 • تاکسی

همانند همه شهرهای جهان، علاوه بر مترو و اتوبوس، تاکسی‌های زیادی نیز در سطح شهر سن پترزبورگ وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای گردش در شهر استفاده کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید سر کرایه‌های تاکسی چانه بزنید و هزینه اضافی پرداخت نکنید.

 

 • اتوبوس‌های آبی

به خاطر وجود رودخانه‌ها و کانال‌های آبی موجود در سن پترزبورگ، از این شهر با عنوان ونیز شمال نیز یاد می‌شود. با توجه به همین راه‌های آبی موجود در شهر، و برای دوری از ایجاد ترافیک بیش از حد، در سن پترزبورگ از اتوبوس‌های آبی (تاکسی‌های آبی) که با نام Aquabus شناخته می‌شوند نیز استفاده می‌شود، که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در حین رفتن به مقصد خود، از سفر دریایی نیز لذت ببرید.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
اتوبوس‌های آبی ،‌ یکی از راه‌های جالب جابجا شدن در شهر سن پترزبورگ

 

مکان های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری سن پترزبورگ

سن پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای روسیه و شاید یکی از زیباترین شهرهای جهان است. مکان‌های دیدنی و گردشگری فراوانی در این شهر وجود دارند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کلیسای ناجی در خون (Church of the Savior on Spilled Blood)

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه بوده و بناها، معماری‌ها و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که «کلیسای ناجی در خون» یکی از آن‌هاست. این کلیسا یکی از کلیساهای منحصر به فرد جهان بوده و بجای مناره‌های سنگی دارای گنبدهای رنگارنگی است که اصالت معماری روسی را می توان در آن‌ها مشاهده کرد. علاوه بر نمای خارجی و زیبای این کلیسا، طراحی داخلی آن نیز رنگارنگ و زیبا است. این کلیسا با نام‌های “خون مقدس”، “کلیسای رستاخیز”، “کلیسای ناجی در خون تپیده”، “کلیسای جامع معراج” “رستاخیز مسیح” نیز شناخته می‌شود. امروزه این کلیسا، یکی از زیباترین و مهم‌ترین آثار دیدنی در سن پترزبورگ به حساب می‌آید.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

 • موزه آرمیتاژ (State Hermitage Museum)

موزه آرمیتاژ (که «ارمیتاژ» و «هرمیتاژ» نیز نامیده می‌شود) یکی از بزرگترین موزه‌های جهان است که در شهر سن پترزبورگ قرار گرفته است. این موزه یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از سه میلیون اثر هنری در آن وجود دارد. در این موزه کاخ‌ها و اتاق‌های مجلل و با شکوهی وجود دارند که در زمان‌های مختلف و توسط معماران معروف ساخته شده‌اند. یکی از بناهای اصلی این موزه «کاخ زمستانی» نام دارد که زمانی محل زندکی تزارهای روسیه بوده است. گردشگران زیادی در سفر به روسیه و شهر سن پترزبورگ از موزه آرمیتاژ بازدید می‌کنند و می‌توان گفت که در سفر به شهر سن پترزبورگ نباید بازدید این موزه را از دست داد. از جمله آثاری که در این موزه وجود دارند می‌توان به آثار «میکل‌آنژ»، «لئوناردو دا وینچی»، «پیتر پل روبنس»، «آنتونی فان دیک»، «رامبرانت»، «آگوست رودن»، «کلود مونه»، «پل سزان»، «ونسان ون گوگ»، «پل گوگن» و «پابلو پیکاسو» اشاره کرد. البته آثار هنری و گرانبهای موزه آرمیتاژ تنها به این آثار محدود نمی‌شود. از آثار گرانبهای دیگر این مجموعه می‌توان به مجموعه‌ای از نشان‌ها، لباس‌ها و جواهرات سلطنتی و بزرگترین کلکسیون موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره کرد.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

 • کلیسای جامع سنت ایزاک (St. Isaac’s Cathedral Stat)

کلیسای جامع سنت ایزاک نیز در شهر سن پترزبورگ قرار گرفته و از جمله کلیساهای بزرگ و زیبای این شهر است. اکنون سال‌هاست که این کلیسا به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مراسم مذهبی در آن برگزار می‌شوند. این کلیسا که به سبک کلاسیک روسی ساخته شده است، با عظمت خود باعث شگفتی گردشگران می‌شود. نمای داخلی این کلیسا نیز بسیار زیبا بوده و سنگ‌های مرمر رنگی، نقاشی‌ها، موزائیک‌ها و طلاکاری‌های داخلی آن جلوه خاصی به این کلیسا بخشیده‌اند.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

 • گراند پالاس (Grand Palace)

«گراند پالاس» که با نام‌های «کاخ بزرگ»، «کاخ پیترهف» و «کاخ ورسای» نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از کاخ‌ها و باغ‌های بزرگ است که برای پیتر کبیر، پادشاه روسیه در شهر سن پترزبورگ ساخته شده بود. این کاخ زیبا و وسیع از ۱۷۶ فوراه زیبا، بیش از ۲۰۰ مجسمه با شکوه، جند آبشار، و انواع نقاشی‌ها و دیوارهای طلاکاری شده زیبا تشکیل شده است. محیط گراند پالاس نیز با وجود درخت‌ها و گل‌های فراوان و زیبا بسیار زیبا و دیدنی است.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

 • کاخ کاترین (Catherine Palace and Park)

کاخ کاترین در شهر پوشکین، در ۳۰ کیلومتری شهر سنت پترزبورگ، واقع شده و یکی از باشکوه‌ترین کاخ‌های جهان به حساب می‌آید. این کاخ در محلی به نام «تزارسکویه سلو (Tsarskoye Selo)» به معنی «دهکده تزارها» قرار گرفته و قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر بوده است. این کاخ اتاق‌های زیبا و باشکوهی متعددی دارد که اتاق کهربا یکی از دیدنی‌ترین این اتاق‌ها است. .تمام وسایل این اتاق از جمله میز و صندلی، تزئینات دیوار و سقف این اتاق از سنگ کهربا ساخته شده‌اند. باغ سرسبز و دریاچه موجود در مرکز این باغ در محوطه کاخ کاترین نیز زیبایی و شکوه این کاخ را چندین برابر کرده است. به عقیده بسیاری در سفر به سن پترزبورگ نباید بازدید از این کاخ را از دست داد.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

 • میدان کاخ سن پترزبورگ (Palace Square)

میدان کاخ سن پترزبورگ که در روسیه با نام Dvortsovaya Ploshchad شناخته می‌شود، میدانی در شهر سنت پترزبورگ روسیه است. در این میدان رخدادهای تاریخی با اهمیت جهانی فراوانی اتفاق افتاده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به یکشنبه خونین سال ۱۹۰۵ و انقلاب اکتبر سال ۱۹۱۷ اشاره کرد. قصر با شکوه و بسیار زیبای زمستانی آرمیتاژ نیز در این میدان قرار گرفته است و در واقع نام این میدان برگرفته از همین کاخ است.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

از جمله مکان‌های دیگری که در سفر به سن پترزبورگ پیشنهاد می‌شوند،‌ عبارت‌اند از:

 • قلعه پیتر و پائول ،‌ Peter and Paul Fortress
 • موزه روسیه
 • قلعه کازان ، Kazan Cathedral
 • تئاتر مارینسکی ، Mariinsky Theatre
 • جزیره Vasilyevsky
 • پترگوف ، Petergof
 • کاخ مویکا ، Moika Palace

 

در مورد روسیه بیشتر بخوانید:

 

شب‌های سفید سن پترزبورگ

هر شهر روسیه زیبایی‌ها و جاذبه‌های مختلف خود را دارد، اما در این میان شهر سن پترزبوگ علاوه بر جاذبه‌های گردشگری فراوان خود، با پدیده‌ای زیبا و البته جالب نیز روبرو است. یکی از زیبایی‌های این شهر شب های سفید است که تعداد بی‌شماری از گردشگران روسیه را به سن پترزبورگ می‌کشاند تا از نزدیک شاهد این پدیده بسیار جالب و منحصر به فرد باشند. این پدیده جالب به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر سن پترزبورگ و قرار گرفتن در موقعیتی که به دلیل وسعت مدار عرضی، پدیده غروب خورشید اتفاق نمی‌افتد، رخ می‌دهد که از آن با عنوان « شب های سفید سن پترزبورگ » یاد می‌شود. در شب های سفید سن پترزبورگ، خورشید توانایی این را ندارد که در هنگام غروب زیر افق محو شده و باعث تاریکی شب در آسمان شود، و در آن نمی‌توان شب را از روز تشخیص داد!!

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
شبهای سفید سن پترزبورگ، پدیده‌ای جالب و حیرت‌انگیز در شهر سن پترزبورگ

 

درباره شب‌های سفید سن پترزبورگ بیشتر بخوانید:

 

معرفی هتل‌های شهر سن پترزبورگ:

با توجه به این که سن پترزبورگ سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان است، این شهر هتل‌های متعددی دارد که در زیر می‌توایند آن‌ها را مشاهده نمایید:

لیست هتل‌های ۵ ستاره سن پترزبورگ:

 • The Don CeSar
 • Belmond Grand Hotel Europe
 • Four Seasons Hotel Lion Palace St. Petersburg
 • Radisson Royal Otel
 • Corinthia Hotel St. Petersburg
 • Taleon Imperial Hotel
 • Taleon Imperial Hotel
 • Kempinski Hotel Moika 22

 

لیست هتل‌های ۴ ستاره سن پترزبورگ:

 • Vinoy Park Hotel
 • Hilton St. Petersburg Carillon Park
 • Sandpearl Resort
 • Hyatt Regency Clearwater Beach Resort and Spa
 • Hotel Indigo Saint Petersburg Downtown
 • Courtyard by Marriott St. Petersburg Downtown
 • Courtyard by Marriott St. Petersburg Downtown

 

لیست هتل‌های ۳ ستاره سن پترزبورگ:

 • Staybridge Suites St. Petersburg Downtown
 • Courtyard St. Petersburg Clearwater
 • Coral Reef Beach Resort
 • Hilton St. Petersburg Bayfront
 • St. Petersburg Marriott Clearwater
 • Magnuson Hotel Marina Cove
 • SpringHill Suites by Marriott St. Petersburg Clearwater

لازم به ذکر است که قیمت‌های هتل‌ها با توجه به فصل مسافرت و مکان آن‌ها در طول سال متغیر هستند؛ به همین دلیل بهتر است قبل از برنامه‌ریزی سفر، از قیمت این هتل‌ها اطلاعات کامل داشته باشید. برای مشاوره و تصمیم‌گیری بهتر برای انتخاب هتل در سن پترزبورگ، می‌توانید با کارشناسان ما در زرین‌نما تماس بگیرید.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
هتل Corinthia یکی از بهترین هتل های سن ئترزبورگ برای اقامت

 

لیست بهترین رستوران‌های سن پترزبورگ

در سفر به سن پترزبورگ به هیچ وجه نباید غذاهای خوشمزه این شهر را از دست داد. در ادامه می‌توانید لیستی از بهترین رستوران‌های این شهر را مشاهده نمایید:

 • Ceviche Tapas St. Pete
 • The Mill Restaurant
 • BellaBrava
 • Parkshore Grill
 • Red Mesa Restaurant
 • 400 Beach Seafood and Taphouse
 • The Moon Under Water
 • Gratzzi Italian Grille
 • Engine No. 9
 • Cassis American Brasserie
راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸
تجربه‌ای به یادماندنی با غذا خوردن در رستوران‌های سن پترزبورگ

 

ورزشگاه سن پترزبورگ برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸

ورزشگاه کرستوفسکی (Krestovsky Stadium) یا همان ورزشگاه زنیت آرنا، ورزشگاه مخصوص بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که در سال ۲۰۱۷ افتتاح شد. این ورزشگاه با دویست و نود هزار متر مربع مساحت، ظرفیتی برابر ۷۰ هزار نفر دارد و به عنوان پر هزینه‌ترین ورزشگاه جهان شناخته می‌شود. هزینه‌ای که برای ساخت این ورزشگاه صرف شده است، حدود یک میلیارد دلار می‌باشد!! از جمله نکات جالب در رابطه با این ورزشگاه این است که سقف و کف این استادیوم پرهزینه متحرک است. برای مطالعه بیشتر درباره این ورزشگاه، می‌توانید به مطالب قبلی زرین نما بلاگ در رابطه با ورزشگاه زنیت آرنا مراجعه کنید.

راهنمای سفر به سن پترزبورگ جام جهانی ۲۰۱۸

در این پست به معرفی شهر زیبای سن پترزبورگ پرداخته و مکان‌های دیدنی،هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و اطلاعات ضروری آن را خدمتتان ارائه دادیم. امیدواریم که از آن لذت برده باشید. برای مشاوره در زمینه مسافرت، رزرو بلیط و هتل و اطلاعات بیشتر در رابطه با سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می‌توانید با «زرین‌نما» تماس بگیرید.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *