دروازه جهنم ، جهنمی همیشه سوزان در ترکنمستان

معمولاً همه به دنبال مکان‌هایی دیدنی شبیه به بهشت هستند، اما بعضی مکان‌ها نیز وجود دارند که شاید در نقطه مقابل این مکان‌ها قرار گیرند که کمتر کسی مایل به بازدید از آن‌ها باشد. دروازه جهنم ترکمنستان یکی از این مکان‌هاست که در این پست از زرین نما بلاگ به معرفی آن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 
دروازه جهنم یا دروازه دوزخ، که از آن در زبان ترکمنی با نام «جهنم دروازسی – Jähennem derwezesi» یاد می‌شود، یک میدان گازی در استان آخال ترکمنستان، و به طور دقیق‌تر در کنار روستای دروازه در قره قوم است.

زمین شناسان ترکمنستانی ادعا می‌کنند که گروهی از محققین در سال ۱۹۷۱ در صحرای قره قوم، که در هفت کیلومتری روستای دروازه قرار دارد، به میدان گازی بزرگی رسیده و تصمیم به استخراج آن گرفتند. اما ماجرا آن طوری که باید پیش نرفت و گودالی بزرگ در منطقه ایجاد شده و تمامی تجهیزات و وسایل نصب شده نیز در آن گودال فرو رفت. ایجاد این گودال بزرگ آسیبی به گروه محققین نرساند، ولی باعث انتشار گاز در منطقه شده بود. برای جلوگیری از منتشر شدن گاز در منطقه بایستی آن را کنترل می‌کردند،‌ که البته نیازمند هزینه‌ای گزاف بود. به همین دلیل نیز محقیقن برای کنترل گاز، با پرتاب نارنجکی به داخل گودال، تصمیم به سوزاندن کامل آن گرفتند. که البته پیش‌بینی آن‌ها برای سوزاندن کامل گاز درست از آب درنیامده و هم‌اکنون نیز در داخل این گودال شاهد شعله‌های آتش هستیم. از آن زمان به بعد در این منطقه شاهد سوختن این گودال عظیم بوده‌ایم که با توجه به شکل آن و اینکه همیشه در حال سوختن است، به آن لقب دروازه جهنم را داده‌اند.

دروازه جهنم ترکمنستان

دروازه جهنم ترکمنستان

 

مطالب بیشتر در مورد ترکمنستان در زرین نما بلاگ:

 

این گودال بزرگ، قطری حدود ۷۰ متر داشته و عمق آن نیز در عمیق‌ترین مکانش به حدود ۲۰ متر می‌رسد. با توجه به اینکه این گودال به خاطر تراوش گاز طبیعی حدود ۴۰ سال است که در حال سوختن است، بوی گاز و ترکیبات دارای گوگرد آن تا مسافت زیادی در اطراف گودال به مشام رسیده و محدوده حرارت غیر قابل تحمل آن نیز تا حدود ۶۰ متری لبه گودال می‌رسد.

با اینکه این مکان از نظر استخراج گاز نتوانست سودی به کشور ترکمنستان برساند، اما با ایجاد این گودال همیشه سوزان، گردشگران زیادی را به خود جذب کرد. هم‌اکنون این مکان تبدیل به یکی از مکان‌های گردشگری ترکمنستان شده است و مسافرینی که به این کشور بازدید می‌کنند، به این مکان نیز می‌روند. شما نیز در صورت علاقه، و هنگام سفر به ترکمنستان می‌توانید از دروازه جهنم در روستای دروازه ترکمنستان بازدید کنید.

دروازه جهنم ترکمنستان

دروازه جهنم ترکمنستان

دروازه جهنم ترکمنستان

 

نظر شما در مورد دروازه جهنم ترکمنستان چیست؟ آیا در سفر به این کشور حاضرید از آن بازدید کنید؟

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *