حذف ارز مسافرتی شایعه یا واقعیت؟ {به روزسانی: ارز مسافرتی دوباره داده میشود}

با توجه به وضعیت بازار ارز کشور خبر حذف ارز مسافرتی به نگرانی‌های گردشگران و مسافران خارج از کشور افزوده است. در ادامه به بررسی اخبار، شایعه‌ها و حواشی مربوط به حذف ارز مسافرتی خواهیم پرداخت.

بررسی خبر حذف ارز مسافرتی

به روز رسانی خبر: طبق اطلاعیه جدید بانک مرکزی ایران که در مورخ 1397/6/18 ارائه شده از این پس مسافران میتوانند با ارائه مدارک اعلام شده از شعب بانک ملی که در زیر به لیست آنها اشاره خواهیم کرد ارز مسافرتی تهیه نمایند. این ارز در واحد یورو به مسافران ارائه خواهد شد و قیمت آن نیز بابت هر یورو 14500 تومان میباشد. شعبی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد به مرور زمان بیشتر خواهند شد. همچنین باید بدانید که مقدار این ارز برای سفر به کشورهای همسایه 500 یورو و برای سفر به کشورهای اروپایی 1000 یورو میباشد.

  1. میرداماد
  2. اسکان
  3. مرکزی
  4. بازار
  5. امام حسین(ع)
  6. هفتم تیر
  7. استاد معین
  8. کاشف

به روزسانی خبر : طبق آخرین اخبار از امروز یعنی 17 مرداد ماه 1397 مسافران به کشورهای خارجی میتوانند با نرخی نزدیک به نرخ آزاد از صرافی های مجاز تا سقف 5000 یورو ارز تهیه کنند. لازم به ذکر است که خرید ارز تا همین سقف در سایر ارزها نیز مجاز بوده و بدین ترتیب مسافران کشورهای خارجی میتوانند در حدود 5800 دلار ارز را از صرافی ها تهیه نمایند.

نرخ ارز مسافرتی که گردشگران میتوانند تهیه کنند را بازار ثانویه مشخص میکند. البته  نرخ ارز مسافرتی ۵ درصد بالاتر از قیمت ارز در بازار ثانویه است. بازاری که گفته میشود بر اساس عرضه و تقاضا خواهد بود. روز گذشته یورو با قیمت 9330 تومان و دلار نیز با قیمت 8950 تومان معامله شد.

به روزسانی خبر : طبق آخرین اخبار فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس ایران گفت: نرخ ارز مسافرتی به نرخ آزاد نزدیک می‌شود. این نماینده مجلس به تازگی اعلام کرده که طبق برنامه جدید قرار است که نرخ ارز مسافرتی تغییر کرده و به نرخ آزاد نزدیک می‌شود.

در همین ابتدا باید این نکته را خاطرنشان کنیم که دولت فعلا هیچ تصمیمی برای حذف ارز مسافرتی ندارد. اما اخبار، اتفاقات و محدودیت‌هایی که در این چند ماهه عملی شده باعث نگرانی گردشگران و مسافران خارج از کشور شده است.  در این میان قاچاق اعلام شدن تهیه ارز از طریق مراکز غیر رسمی نیز شرایط را برای مسافران سخت‌تر کرده است. پیش از این هم خبر افزایش نرخ عوارض خروج از کشور فعالان صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار داده بود.

حذف ارز مسافرتی

آپدیت : فروش ارز مسافرتی دولتی متوقف شد

البته در این میان احمد اصغری، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی در گفتگو با ایرنا بطور رسمی اعلام کرده که طی بیانیه‌ای که از سوی بانک مرکزی اعلام شده فروش ارز مسافرتی در کلیه شعب بانک‌های عامل توقف یافته‌ است.

با انتشار این خبر دوباره بازار اخبار و شایعات مربوط به ارز مسافرتی داغ شده و باید منتظر بود و دید که دولت و بانک مرکزی در مورد ارائه ارز به مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارد چه تصمیمی خواهند گرفت.

آپدیت : پرداخت ارز مسافرتی کماکان ادامه دارد (یکشنبه 31 تیر)

بانک مرکزی : مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: همچنان پنج بانک عامل این ارز را در چارچوب بخشنامه بانک مرکزی در اختیار مسافران واجد شرایط و با نرخ رسمی تا سقف های 500 و 1000 یورویی قرار می دهند.

حرمت الله رفیعی

حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی اخیرا اعلام کرده که خبر حذف ارز مسافرتی شایعه بوده و دولت و بانک مرکزی تاکنون هیچ اعلام رسمی در این خصوص نداشته‌اند. با این حال این خبر در طی روزهای اخیر چندین بار منتشر شده و در میان مسافران خارج از کشور نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

دریافت ارز مسافرتی

دریافت ارز مسافرتی امروزه به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران تبدیل شده است. دولتمردان و سیاستمداران کشور معتقد هستند که پرداخت ارز برای سفرهای خارجی ضروری نیست و بهتر است برای صرفه‌جویی از هدر رفت، پرداخت ارز مسافرتی را متوقف کنند. اما هزینه بسیار بالای ارز آزاد نیز هزینه سفرهای خارجی را تا حد سرسام‌آوری بالا می‌برد و می‌تواند وضعیت صنعت گردشگری در کشور را با مشکلات جدی مواجه کند.

میزان ارز مسافرتی به تفکیک کشور

در این میان بد نیست بدانید که دولت برای کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس مبلغ 500 یورو و برای سایر کشورها نیز مبلغ 1000 یورو ارز با نرخ دولتی را در نظر گرفته است. البته توجه داشته باشید که ارز با نرخ دولتی تنها یکبار در سال به مسافرین خارج از کشور و آن هم با ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی تعلق می‌گیرد.

حذف ارز مسافرتی

شایعه یا واقعیت؟

اما همچنان سوالی که ذهن گردشگران و مسافران خارج از کشور را به خود مشغول کرده این است که آیا ارز مسافرتی حذف خواهد شد و یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال منابعی که می‌توان به آنها مراجعه کرد دولت، بانک مرکزی و انجمن آژانس‌های مسافرتی می‌باشند که باید بدانید تمامی این مراجع خبر حذف ارز مسافرتی را تکذیب کرده‌اند.

 منبع : zarintravel

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *