جنگل حرا ، شگفتی طبیعت در قشم

جنگل حرا قشم یکی از شگفت آورترین جاذبه‌های طبیعی کشورمان است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند. گیاهان حرا در دوره ائوسن و الیگوسن در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال پیش به وجود آمده است.

بخش اعظم این جنگل به زیر آب فرو می‌رود، همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. ریشه درختان جنگل‌های حرا در آب است و در هنگام مد، شما درختانی را مشاهده خواهید کرد که سر از آب بیرون آورده‌اند، انگار که واقعا درختانی هستند که در آب غوطه‌ور و معلق هستند. با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است.

دیدار از جنگل حرا خاطره‌ای به یاد ماندنی در اذهان دوستداران طبیعت، آب، هوا، درخت و پرندگان و سکوت استثنایی باقی می‌گذارد.

از ویژگی منحصر به فرد درختان حرا این است که در طی میلیونها سال با آب شور سازگاری خوبی پیدا کرده و نیز پوست درخت حرا خاصیت این را دارد که بخش شور آب دریا را جذب نموده و نمک آن را دفع کند که به آب شیرین کن های طبیعی نیز معروف شده اند.

جالبتر اینکه درخت حرا دانه‌ های خود را روی برگهای خود تولید و تکثیر می‌ کند و پس از آن که این دانه‌ ها جوانه بزنند، توسط وزش بادها در میان آب‌ های خلیج افتاده می‌ شوند تا ادامه‌ عمر خود را روی پای خود بایستند. درخت حرا حتی شکوفه و گل هم می‌ دهد که البته تماشای آن توسط چشم‌ های غیر متخصص، کاری سخت است، چرا که این گل‌ ها در دل برگهای این درخت می‌ شکفند و تنها در ساعت‌ هایی خاص، قابل رویتند.

برای اقامت در اطراف این جنگل های زیبا و لذت بردن از طبیعت بی نظیرش می توانید کمپی در نزدیکی آنها احداث کرده و مدتی را در دل طبیعت سپری و از دیدن مناظر اطرافتان لذت ببرید همچنین می توانید از اقامت گاه های بوم گردی آن منطقه نیز استفاده کنید.

 

%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84-%d8%ad%d8%b1%d8%a7
در جنگل‌های حرا، شگفتی و زیبایی طبیعت را در ایران خواهید دید.

جزیره قشم دارای انبوه ترین و وسیعترین جنگل های قشم می باشد به طوری که سازمان جهانی یونسکو جنگل های حرا قشم ایران را خاص و ویژه اعلام میکند و در جزیره حرا قشم را در فهرست ذخیره زیست کره جهانی به ثبت رسانده است .

حرا

جنگل حرا2

 

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *