آشنایی با جنگل ابر سمنان، اقیانوسی از ابرها

جنگل ابر جایی در نزدیکی مرز استان سمنان و استان گلستان واقع شده است و همانطورکه می‌دانید این دو استان دارای دو آب‌وهوای متفاوت از یکدیگر هستند که به همین دلیل تنوع پوشش گیاهی این منطقه بی‌نظیر است. در این مطلب از زرین نما قصد داریم تا شما را بیشتر با جنگل ابر سمنان آشنا کنیم.

[c][/c]

سفر به جنگل ابر سمنان در فصل زمستان کمی خطرناک است و پیشنهاد می‌کنیم که اگر در این فصل قصد سفر به این مکان را دارید حتما با تجهیزات کامل و راهنمایی مطمئن سفر کنید. اما بهترین فصل‌ها برای سفر به جنگل ابر سمنان بهار و پاییز می‌باشند. جنگل ابر حتی یکی از  بهترین مکان‌ها برای سفر پاییزی در ایران است. در فصل بهار شما با جنگلی سرسبز مواجه خواهید بود که به نوعی رویایی برای طبیعت‌ دوستان به‌شمار می‌آید. در فصل پاییز نیز رنگ درختان تغییر کرده و با توجه به اینکه پوشش گیاهی جنگل ابر سمنان بسیار متنوع است با جنگلی رنگارنگ روبه‌رو می‌شوید که طبیعت‌گردی در آن حال‌وهوای دیگری دارد. بهتر است در هنگام برنامه‌ریزی برای سفر به جنگل ابر این نکته را در نظر داشته باشید که تماشای اقیانوس ابر قبل و در هنگام طلوع خورشید حس‌وحال دیگری دارد. در این هنگام شما با صحنه‌هایی روبه‌رو خواهید شد که در هیچ کجای جهان نمونه ندارد.

سفر پاییزی در ایران

اما جالب است بدانید که این جنگل بسیار قدیمی بوده و گفته می‌شود که قدمت آن به دوران سوم زمین‌شناسی می‌رسد. در جنگل ابر سمنان به علت وجود اقلیم اکوتن درختان متنوعی به چشم می‌خورند که از جمله آنها می‌توان به توسکا، آزاد داغداغان، بلوط ، شیردار، راش، سرخدار، نارون، بارانک، گیلاس وحشی، نمدار ممرز افرا اشاره کرد. تنوع گیاهان و درختان موجود در این جنگل به گونه‌ای است که حتی گیاه‌شناسان را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند. اما این دسته از گیاه‌شناسان در جنگل ابر به دنبال گیاهان نادری می‌گردند که بیشتر در قسمت باستانی جنگل یافت می‌شود. از جمله گیاهانی که در این جنگل دیده می‌شوند می‌توان به اسپرس، چوبک، آویشن، دم روباهی و شبدر اشاره کرد.

جنگل ابر سمنان

اما اقلیم اکوتن دقیقا به چه معناست؟

جنگل ابر سمنان

اقلیم اکوتن در شرایط آب‌وهوایی بسیار خاصی به وجود می‌آید. این اقلیم در حقیقت حاصل اشتراک دو اقلیم متفاوت است. به عنوان مثال در جنگل ابر سمنان ما با دو اقلیم نیمه بیابانی و جنگلی روبه‌رو هستیم که حاصل اشتراک آنها اکوتن است. این اقلیم باعث رشد گیاهان خاص و حتی زندگی جانوری منحصربفردی می‌شود. در این جنگل حیواناتی همچون پلنگ، شغال، خوک وحشی، خرس قهوه‌ای، روباه، گرگ، مار، خرگوش کل و بز و شوکا زندگی می‌کنند و همچنین از میان گونه‌های متنوع پرندگان نیز می‌توان به کبوتر جنگلی، عقاب جنگلی، فاخته، کبک، بلدرچین، کرکس، قرقاول و شاهین اشاره کرد. حتی باید گفت که تماشای پرندگان مختلف در این جنگل یکی از مهم‌ترین تفریحات بحساب می‌آید که پیشنهاد می‌کنم اگر دوربین شکاری مناسبی دارید حتما در سفر به جنگل ابر آن را به‌همراه بیاورید تا بتوانید این گونه‌های بی‌نظیر را مشاهده کنید.

تماشای اقیانوس ابر

جنگل ابر سمنان

اقیانوس ابر، پدیده‌ای نادر در سراسر جهان می‌باشد که شما می‌توانید آن را در جنگل ابر سمنان بیابید. این پدیده در شرایطی ایجاد می‌شود که دو منطقه یکی با ارتفاع زیاد و دیگری با ارتافع بسیار کم در کنار یکدیگر قرار بگیرند. برای تماشای اقیانوس ابر شما باید به جنگل ابر رفته و صعودی به ارتفاعات این جنگل داشته باشید. پس از طی مسافتی ابرهای رویایی را زیرپای خود خواهید دید که حتما تجربه‌ای بی‌نظیر و خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان ایجاد می‌کند. عکاسی از این منظره حیرت‌انگیز را فراموش نکنید.

طبیعت‌گردی در جنگل ابر سمنان

جنگل ابر سمنان

همانطورکه پیش‌تر هم گفته شد این جنگل به نوعی رویایی برای علاقمندان به طبیعت‌گردی به‌شمار می‌آید. شما می‌توانید در این جنگل زیبا پیاده‌روی کرده و از مناظر با‌شکوه، درختان سر به فلک کشیده، آبشار معروف شرشر و چندین چشمه دیگر لذت ببرید. طبیعت‌گردی در میان درختانی که هزاران سال قدمت دارند را تجربه کنید. اما توجه داشته باشید که این جنگل در کنار آرامش و زیبایی که دارد با حضور حیوانات وحشی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. شما باید برای سفر به این منطقه اطلاعات کافی را بدست آورده و برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم تا اگر به اندازه کافی تجربه طبیعت‌گردی ندارید در سفر به جنگل ابر سمنان از یک تور گردشگری بهره بگیرید و لوازمی همچون کیسه خواب، کفش، کلاه و لباس مناسب را نیز فراموش نکنید.

بازدید از آبشار آلوچال

جنگل ابر سمنان

چندین آبشار کوچک بزرگ در داخل جنگل ابر وجود دارند که حتما اگر به تنهایی و بدون داشتن اطلاعات کافی به جنگل سفر کنید نمی‌توانید آنها را در فضای 35 هزار هکتاری آن پیدا کنید. اما اگر با فردی آشنا به جنگل به آن سفر کنید می‌توانید از آنها بازدیدی داشته باشید. آبشار آلوچال نیز یکی از معروف‌ترین آبشارهای این جنگل به‌شمار می‌آید که در موقعیت جغرافیایی (E5501 N3647)  قرار گرفته و همانطورکه در تصویر هم قابل مشاهده است این آبشار از دو بخش تشکیل شده که روی هم می‌ریزند و آلوچال را ایجاد کرده‌اند. با اینکه صعود به این آبشار چندان  کار ساده‌ای نیست اما شما می‌توانید با تجهیزات کافی به آن صعود کرده و ماجراجویی فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

بازدید از آبشار شرشر

جنگل ابر سمنان

یکی دیگر از محبوب‌ترین آبشارهای جنگل ابر سمنان آبشار شرشر نام دارد. این آبشار در شیب شمالی کوه ابر واقع شده و دارای زیبایی کم نظیری است. شما می‌توانید در نزدیکی این آبشار به استراحت بپردازید و سپس مسیر خود را ادامه دهید و یا اینکه صعود به این آبشار را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید.

دوچرخه‌سواری در جنگل

جنگل ابر سمنان

یکی دیگر از تفریحات مهیج و جذاب در این جنگل دوچرخه‌سواری می‌باشد. جالب است بدانید گروه‌های دوچرخه‌سواری زیادی وجود دارند که جنگل ابر را به عنوان مقصدی بی‌نظیر برای تورهای خود انتخاب می‌کنند و شما نیز اگر دوچرخه مناسب برای چنین سفری را در اختیار دارید می‌توانید با آنها همراه شوید. بخشی از مسیر دسترسی به جنگل ابر، به صورت خاکی  و البته کاملا صاف می باشد و وضعیت مناسبی برای تجربه دوچرخه‌سواری دارد.

اقامت در جنگل ابر سمنان

جنگل ابر سمنان

البته در این مکان هیچ‌گونه هتل، مسافرخانه و یا خانه شخصی برای اقامت وجود ندارد و شما تنها می‌توانید کمپ خود را در جنگل برپا کنید. در این میان نکته مهم این است که کمپ زدن در فصل‌های سرد سال در این مکان کار چندان رایجی نیست و اگر در این فصل‌ها به جنگل ابر سفر می‌کنید، برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که در هنگام غروب خورشید در کنار جاده اصلی باشید. اما باید گفت که کمپ زدن گروهی در این جنگل و بهره بردن از آب‌وهوایی عالی خود تفریحی دوست‌داشتنی است که باید در لیست کارهایی قرار گیرد که باید در جنگل ابر انجام دهید.  احتمالا تماشای آسمان شب در جنگل خواب را از سرتان می‌پراند و هر چقدر هم که خسته باشید نباید این تفریح را از دست دهید. اگر قصد شب‌مانی در جنگل را دارید حتما بصورت گروهی و با افراد با تجربه سفر خود را آغاز کنید و لباس گرم و به‌همراه داشتن بادگیر را فراموش نکنید. در انتها لازم به ذکر است که اگر قصد دارید در یک خانه اقامت داشته باشید می‌توانید به روستای ابر مراجعه کنید. در این مکان خانه‌های روستایی زیادی برای اجاره وجود دارند که می‌توانید از آنها بهره ببرید اما کمپ زدن حال‌وهوای دیگری دارد.

مسیر دسترسی به جنگل ابر سمنان

جنگل ابر سمنان

این جنگل در 45 کیلومتری شمال شهر شاهرود قرار دارد و برای دسترسی به آن شما ابتدا باید خود را به استانو شهر شاهرود برسانید. سپس وارد جاده شاهرود به آزادشهر شوید و در بخش بسطام و در دهستان خرقان مسیر روستای ابر را در پیش بگیرید. البته منطقه جنگل ابر دارای وسعت بسیار زیادی بوده اما باید گفت که بهترین منطقه جنگل ابر از بسطام تقریبا به اندازه 30 کیلومتر جاده آسفالت شده و حدود 40 کیلومتر نیز جاده خاکی فاصله دارد.

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *