مجسمه چهره‌های سیاسی در جشنواره آتشبازی لوئیس بریتانیا

شهر کوچک لوئیس در ساسکس بریتانیا، هر سال میزبان یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های “شب آتشبازی” در بریتانیاست که در ادامه به بررسی آن پرداخته‌ایم. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با جشن شب آتشبازی در انگلیس آشنا شوید.

[c][/c]

جشن شب آتشبازی

“شب آتشبازی” یا شب “گای فاکس” در بریتانیا هر سال ۵ نوامبر به مناسبت سالگرد خنثی شدن طرح انفجار پارلمان برگزار می‌شود. مخالفان پادشاه وقت حدود ۴۰۰ سال پیش قصد منفجر کردن ساختمان پارلمان بریتانیا را داشتند که طرح آنها لو رفت و شکست خورد. طبق گفته‌های پلیس بریتانیا، حدود ۶۰ هزار نفر در مراسم امسال شرکت کرده‌اند. با توجه به ازدحام جمعیت در این شهر، ساعت‌ها قبل از شروع مراسم جاده‌های منتهی به شهر بسته شده بود و حرکت قطارها نیز تا شعاع ۵ مایلی شهر متوقف شده بود.

جشن شب آتشبازی جشن شب آتشبازی جشن شب آتشبازی جشن شب آتشبازی جشن شب آتشبازی

درباره جشن شب آتشبازی یا گای فاکس

شب آتش (به انگلیسی: Bonfire Night) یا شب گای فاوکس (به انگلیسی: Guy Fawkes Night) یک جشن سالیانه است که به نشانه شکست طرح باروت لندن در پنجم نوامبر هر سال برگزار می‌شود. این مناسبت ابتدا در بریتانیا برگزار می‌شد؛ جایی که توسط پارلمان حرکتی برای شکر گذاری محسوب می‌شد و تا سال ۱۸۹۵ حرکتی اجباری بود. این جشن برای رستگاری پادشاه انگلستان، اسکاتلند و ایرلند برگزار می‌شد و همچنین در برخی از مستعمرات سابق بریتانیا شامل نیوزیلند، نیوفاندلند، آفریقای جنوبی، بخش‌هایی از دریای کارائیب و قسمت‌هایی از قلمرو بریتانیا در برمودا بود. شب آتش در استرالیا جشنی بود که تا میانه‌ها و اواخر سال ۱۹۷۰ وجود داشت. تا زمانی که فروش عمومی وسایل آتش بازی و استفاده از آنها غیر قانونی اعلام و رسماً برگزاری جشن منحل گردید. آتش بازی و نورافکنی محور اصلی جشن شب آتش هستند.

جشن شب آتشبازی
جشن شب آتشبازی در سال ۱۷۷۶

جشن شب آتشبازی

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *