فستیوال بوم پرتغال، فستیوالی فراتر از موسیقی

جشنواره بوم پرتغال یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های کشور پرتغال است که هر دو سال یک بار در بخش مرکزی این کشور برگزار می‌گردد. در این پست از زرین نما بلاگ به بررسی این جشنواره پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

فستیول بوم پرتغال (Boom Festival) رویدادی مهم در کشور پرتغال بوده و ترکیبی از اجرای موسیقی‌های متنوع، غرفه‌های هنری و کارگاه‌های آموزشی است. از این جشنواره معمولا اینگونه یاد می‌شود که «جشنواره بوم تنها یک جشنواره نیست، بلکه یک وضعیت ذهنی است». در این جشنواره با الهام از اصول یگانگی، صلح، خلاقیت، پایداری، تعالی، فرهنگ جایگزین، مشارکت فعال، تکامل و عشق فضایی بوجود می‌آید که در آن مردم سراسر جهان می‌توانند برای تجربه یک واقعیت جایگزین دور هم جمع شوند. فستیوال بوم در این زمینه با جشنواره‌های مشابه خود از جمله جشنواره Burning Man اشتراک دارد.

جشنواره بوم پرتغال
جشنواره بوم پرتغال رویدادی مهم در کشور پرتغال بوده و ترکیبی از اجرای موسیقی‌های متنوع، غرفه‌های هنری و کارگاه‌های آموزشی است

 

این جشنواره برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ کار خود را شروع کرد و از سال ۱۹۹۸ به بعد نیز هر دو سال یک بار به عنوان جشنواره‌ای یک هفته‌ای با زمینه موسیقی سایکدلیک ترنس (نوعی از موزیک الکترونیک) برگزار می‌شود. افراد زیادی از سراسر جهان با هدف لذت بردن از موسیقی‌ها و هنرهای این جشنواره از جمله موسیقی و هنرهای مربوط به ژانرهای ترنس، چیل آوت، و سایر سبک های ملایم‌تر الکترونیک شرکت می‌کنند. با این حال مسئولین برگزار کننده این جشنواره همواره به ژانرهای هنری جایگزین نیز توجه دارند.

تمرکز اصلی جشنواره بوم این است که ادبیات پایداری را با هنر و فرهنگ ادغام نماید تا تجربیاتی تحول‌ آمیز و به یادماندنی را برای بازدیدکنندگان فراهم کند. این جشنواره در واقع به افراد با روح‌های آزاد اختصاص داده شده است تا بدون نیاز به کلمات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. جشواره بوم در واقع منعکس کننده راه‌های جدیدی برای متحد کردن فرهنگ سایکدلیک جهان به دور از تاثیرات اجتماعی و فرهنگی زندگی روزمره است.

ذهن، بدن و روح در جشنواره بوم پرتغال

منطقه التیام بخشی در جشنواره تدارک دیده شده است که در آن کارگاه‌های آموزشی گروهی، سفرهای روحی به همراه صداهای آرام‌بخش، جلسات مدیتیشن و درمان متوع برگزار می‌گردد تا شرکت کنندگان در جشنواره بتوانند از طریق عشق، عاطفه، خرد، زیبایی، صبر، پذیرش، بخشش و مهربانی به تعادل روحی و آرامش درونی برسند. علاوه بر این‌ها حتی استخری برای آب درمانی و قسمتی برای ماساژ نیز تدارک دیده شده است. گفته می‌شود که با ورود به منطقه التیام بخش جشنواره و خارج شدن از آن، احساس خواهید کرد که دوباره متولد شده‌اید. با شرکت در یکی از برنامه‌های فراوان این بخش از جمله یوگا، تای چی، کونگفو، درمان و آموزه‌های زیست محیطی، می‌توانید معنویت و آرامش خود را افزایش دهید.

جشنواره بوم پرتغال

مراقبت از محیط زیست و توجه به آن

همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد، جشنواره بوم پرتغال فراتر از یک جشنواره موسیقی است. این جشنواره جوایز متعددی را از جشنواره‌های اروپایی به خاطر نوآوری‌های خود در توجه به محیط زیست کسب کرده است. مسئولین برگزاری این جشنواره توجه خاصی به محیط زیست و استفاده از انرژی‌های پاک دارند. به همین دلیل در این جشنواره همواره سعی می‌شود که از وسایل تجزیه‌پذیر استفاده شده و شرکت کنندگان در جشنواره نیز همواره تشویق می‌شوند که به محیط اطراف خود توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

موسیقی سایکدلیک

جشنواره بوم پرتغال، گردهمایی روشنفکرانه جنبش سایکدلیک محسوب می‌شود. اگرچه موسیقی بخش جدایی‌ناپذیر این جشنواره است، اما همان طور که اشاره شد، فستیوال بوم پرتغال، رویدادی فراتر از جشنواره موسیقی بوده و بخش‌های متنوعی برای شرکت کنندگان دارد. در این جشنواره چهار استیج رقص وجود دارد: معبد رقص، مرکز کیمیاگری، آتش مقدس و باغ‌های آرامش بخش که شرکت کنندگان در جشنواره می‌توانند با سلیقه خود در آن‌ها شرکت کنند.

جشنواره بوم پرتغال

برای شرکت در جشنواره چه چیزی بایستی همراهمان باشد

جشنواره بوم، یک جشنواره اردویی محسوب می‌شود و به همین دلیل نیز برای شرکت در آن بایستی چادر، کیسه خواب و هر چیزی که برای اقامت‌های این‌چنین نیاز است همراهتان باشد. در محل برگزاری جشنواره آب رایگان در اختیار همگان قرار دارد و غذا و سایر نوشیدنی‌ها را نیز می‌توانید از رستوران‌ها و فروشگاه‌های موجود تهیه کنید. توجه کنید که این جشنواره بدون هر گونه حمایتی از سوی نهادها برگزار شده و درآمد آن از طریق فروش بلیط است. هیچ امکانات خاصی نیز به عنوان VIP در نظر گرفته نمی‌شود؛ چرا که از نظر جشنواره، همه شرکت کنندگان در این جشنواره میهمان ویژه به حساب می‌آیند.

همان طور که اشاره شد این جشنواره، جشنواره‌ای دو سالانه بوده و دوره بعدی آن نیز سال ۲۰۱۸ (۳۱ تیر تا ۷ مرداد ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد.

جشنواره بوم پرتغال

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و یا مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در زرین نما تماس بگیرید.

منبع: everfest

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *