آشنایی با جزیره روبن، محل زندانی شدن نلسون ماندلا

جزیره روبن یکی را می‌توان یکی از جاذبه‌های گردشگری کیپ تاون معرفی کرد که در سفر به آفریقای جنوبی و کیپ تاون می‌توان از آن بازدید کرد. در این پست از زرین نما به معرفی این جزیره پرداخته و پاسخ سوال « جزیره روبن کجاست ؟» را بررسی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

[c][/c]

جزیره روبن کجاست
جزیره روبن کجاست ؟

 

جزیره روبن که زمانی تنها با زندان‌هایش شناخته می‌شد، امروزه تبدیل به یکی از مکان‌هایی شده که توریست‌ها در سفر به کیپ تاون بازدید از آن را از دست نمی‌دهند. در این جزیره درختان نخل و سواحل آقتابی را فراموش کنید. چرا که جذابیت جزیره روبن در تاریخ غنی و خشن خود نهفته است. اولین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک آفریقای جنوبی، یعنی نلسون ماندلا ۱۸ سال از عمر خود را در این جزیره زندانی بوده است. اما این جزیره تنها میزبان نلسون ماندلا به عنوان چهره‌ای شناخته شده در آفریقای جنوبی نبوده و زندان‌های آن میزبان افراد معروفی همچون گالیما پتروس موتنلانته و جاکوب زوما، از روسای جمهور آفریقای جنوبی نیز در آن زندانی بوده‌اند.

دولت آپارتاید اولین دولتی نبود که از این جزیره به عنوان زندان استفاده می‌کرد و قبل از آن نیز در قرن هفدهم و هجدهم دولت هلند زندانیان سیاسی را به این جزیره تبعید می‌کرد.

جزیره روبن کجاست

در طول زمان افراد زیادی سعی کردند که از زندان‌های این جزیره فرار کنند، اما با توجه آب‌های سرد و یخ‌زده، صخره‌های سنگی بزرگ و حتی امکان وجود کوسه‌ها فرار از آن کار آسانی نبود؛ حتی تعدادی از افراد زندانی توانسته بودند که از دست نگهبانان زندان فرار کنند، اما نتوانسته بودند که خود را به سرزمین اصلی برسانند. اما در سال ۱۹۶۰ یکی از محکومین به نام یان ریکمن برای اولین بار توانست که از این جزیره فرار کرده و خود را با شنا کردن به سرزمین اصلی برساند.

جزیره روبن کجاست

در دوره‌ای از نیمه دوم قرن نوزدهم، این جزیره تبدیل به مکانی برای بیماران جذامی شد. در ابتدا مبتلایان به جذام به صورت داوطلبانه به این جزیره می‌رفتند، اما بعدها این بیماران به جزیره روبن تبعید شدند و هیچ راه بازگشتی نیز برای آن‌ها وجود نداشت. به همین دلیل امروزه در این جزیره شاهد قبرستان‌هایی پر از قبر این بیماران هستیم. در طول جنگ جهانی دوم نیز جزیره روبن به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت و در حال حاضر نیز از آن‌ها آثاری مانند توپخانه‌ها و استحکامات نظامی دیده می‌شود.

اما علاوه بر جذابیت‌های تاریخی این جزیره، مناظر جغرافیایی و طبیعی نیز در این جزیره وجود دارند. تاریخ جزیره روبن شاید آنگونه که باید زیبا نباشد، اما مناظر آن زیبایی‌های چشم‌نوازی دارند. در این جزیره علاوه بر وجود مناظر طبیعی زیبا، شاهد زندگی حیوانات گوناگونی نیز هستیم که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع پرنده‌ها، پنگوئن‌ها، لاکپشت‌ها و حیوانات آبزی اشاره کرد که در کنار یکدیگر جزیره روبن را تبدیل به جزیره‌ای زیبا کرده‌اند که نام آن در یونسکو نیز ثبت گردیده است.

جزیره روبن کجاست
جزیره روبن کجاست ؟ زندانی که نلسون ماندلا در آن محبوس شده بود

منبع: capetown

دسته بندی های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *